Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Albinute & bondari de '07 (4)


190 raspunsuri la acest subiect

#21
loradin

loradin

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 132 mesaje

Postat 26 februarie 2012 - 11:42

Buna dimineata,



multumim foarte mult pentru urari.Suntem printre primii care implinesc 5 ani. M-au incercat sentimente contradictorii.M-am intristat ca am realizat ca-mi creste fata si ca nu prea mai am un bebe.Pe de alta parte am in fata o domnisorica tare ,tare buna.Ne intelegem minunat.E ca si o prietena de-a mea.Desi nu asta mi-am dorit (si nici nu am contribuit la asta) ,Ana e cu mult mai matura decat cei de varsta sa(lucru sesizat si de persoane de specialitate).Mi s-a spus sa am mare grija cu ea la detalii. Sa ne intelegem ,eu nu va spun ca e desteapta ca un adult ci matura.Se dezvolta normal,nici prea desteapta nici toanta.Dar are ceva magic(cum ii place ei sa zica)Exact cum mi-a spus si neonatoloaga are trasaturile unei printzese(lasati-ma sa fiu si eu un pic "cioara")E blanda ,buna,nu aveti idee cate indura de la Tudor si cu toate astea il iubeste mult de tot.Au o relatie frumoasa.Chiar daca se mai casapesc(are si Ana limitele ei la un moment dat)se iubesc cum numai fratii stiu sa o faca(stiu din experienta ,am 3 frati) Astazi am voie sa o laud (doar a fost ziua ei ieri).Vreau sa-mi fac timp si sa umblu in arhiva.In fiecare an recitesc mesajul de la sotul meu(prin care anunta venirea pe lume a Anei).Apoi dau pagini inapoi si retraiesc bucuria fiecareia dintre voi.Si ce credeti ca fac? Bazai,normal!Mi-ar place sa stabilim intr-o zi o "barfa de-a noastra in conferinta"....Ce vremuri.....Ce fain era....

Din pacate ,am renuntat sa mai scriu pe forum.Nu numai ca am rupt legatura cu voi dar mi-am pierdut si "jurnalul ". De multe ori am cautat in arhive si m-am amuzat de ceea ce am scris.Erau asa de haioase intaplarile...



Vreau sa va spun un singur lucru.Nu am scuze ca nu am mai scris insa imi este tare dor sa o fac. Am atatea poze cu ei ,dar nu mai stiu sa le postez...Daca cineva va avea rabdare sa-mi explice!

Va iubesc ,si-mi doresc sa ma tin de promisiune.Sa scriu macar de 2 ori pe saptamana.



Pup stupul si .....sa INCEPA PETRECERERILE!!!!!!!!!!



Laura(mama Anei Dinculeasa,pentru cine nu ma cunoaste)



INGERASUL MEU DRAG

#22
anaalina

anaalina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 322 mesaje

Postat 26 februarie 2012 - 17:33

[bang][bang]Nu e corect !!! Ne adunam si incepem sa plangem [q][q], ce frumos mai era. Imi vine sa zic si eu ca si Creanga nu stiu altii cum sunt dar eu cand imi aduc aminte de zilele de prin 2007, cand ma trezeam cu voi si ma culcam cu voi , cum le serveam primul iaurt bondareilor si albinutelor , cum serveam prima supa si ne plangeam ca nu vor sa pape , ba legume , ba fructe ...imi vine sa plang[bang][bang].

Despre noi Catalina este putin in urma stupului ca sa zic asa , noi inca lucram la capitolul vorbe , e mai greu dar trecem noi si peste asta, ca si desvoltare fizica e un copil de 17 kg cam 1.10cm inaltime. Ma gandesc cu groaza la scoala dar asta e trebuie sa mergem si acolo , mai avem un an de gradinita si o sa o las sa se joace cat vrea. Eu nu sunt mama care o sa o invete alfabetul , adunari , scaderi , sincer mi se pare o mare tampenie ,va invata cand va merge la scoala , asta e parerea mea [:-@].
Daca dati cu rosii nu ma supar , ca de mult nu a mai aruncat nimeni cu o rosie pe aici.
Ma duc ca striga Mihai mamamamamama , lu asta nu-i mai tace gurita , spune tot ce aude.


Anaalina , mami de Catalina Teodora(30.03.2007)siMihai Teodor(16.09.2010)

#23
elyanne

elyanne

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.552 mesaje

Postat 27 februarie 2012 - 12:56

[s] La multi ani, Ana (pui de Loradin)!!!

Sa fii sanatoasa si norocoasa, sa ti se indeplineasca toate dorintele.

Scuze pentru intarziere...



Anaalina si ai mei sunt in aceiasi situatie... putin in urma celorlalti... la capitolul vorbe, la capitolul atentie... Lucruri f importante la scoala.



Am f. mult de tras cu Elena la capitolul scoala, varsta, nivelul clasei... Majoritatea sunt mai mari decat a mea, care a implinit 7 ani in oct, cand a inceput scoala. Chiar nu o puteam da la 8 ani fara o luna. Insa in clasa ei sunt destui care au implinit sau implinesc in primavara 8 ani. Si de aici se rezulta altele... nivelul clasei este mai ridicat, pentru ca niveul de intelegere al unor copii cu aproape 1 an mai mari, este diferit... la varsta asta un 1 conteaza f. mult. Si atunci inv. lucreaza cu ei lucruri peste nivelul programei cls I. Lucrurile obisnuite, pt. clas I sunt ok, le intelege, le rezolva... dar la ce este peste, ramane in urma sau nu intelege deloc...

Deja ma gandesc cum sa fac la baieti... vor merge in cls I la 7,5 ani, pentru ca vad ce diferente sunt intre ei si copiii din grupa... Si cum tendinta parintilor este de a-si da copiii la scoala cat mai tarziu, mai ales cu pregatitoarea mutata la scoala... ma gandesc cu groaza ca, si la 7,5 ani nu vor fi la acelasi nivel cu cei din clasa lor... si patesc acelasi lucru ca si la Elena...

Inca mai trag sperante ca le vine mintea la cap si vor lasa clasa pregatitoare si in gradinite...



La capitolul kg. suntem in coada clasamentului [:D] ai mei au 14,5 si 15,5 (Mihai e 'al mai gras... daca se poate spune asa).



Altfel, ne distram pe acasa cu o viroza, cred... ramane de vazut ce zice pediatru... Era cazul, doar se apropie ziua lor... Ultima tura au facut-o in octombrie, cu o saptamana inainte de ziua surioarei [:D]



[pup]




mami de 3[buburuza] Elena & Andrei & Mihai


#24
martutza

martutza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 448 mesaje

Postat 28 februarie 2012 - 00:11

[s] La multi ani Robert,Fabiana mihaela si Nicolas Mihai.Sa fiti sanatosi,norocosi si voiosi.Sa va ocoleasca necazurile. [s]



sper sa mai scrie si alte mamici...lucruri vesele si amuzante despre copilasi,situatii prin care trec si din care mai putem invata ceva.

multumesc de urari.

va pup



eu nu am starea cu mine..am aflat o veste trista despre fetita de 5 ani a unui fost coleg de facultate si bun amic [q]..nu pot vorbi despre asta dar,ca in vremurile bune, va rog sa va rugati pentru Alexia Anamaria..are nevoie de rugaciuni si de un medic bun ca sa mai poata merge vreodata.Dumnezeu sa o ajute.



Multa sanatate tutoror si o noapte linistita.

[pup][flo]



Marta mamica fericita de Victor Mihai (12.03.2007) si Claudia-Elena (16.11.2010)



#25
Kitty

Kitty

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.008 mesaje

Postat 28 februarie 2012 - 09:30

[s]Nora-Ioana[s]

[s]Maria-Teodora[s]

[s]Maria-Alexandra[s]

[s] Puiutilor sarbatoriti zilele acestea!




Giulia are 106 cm si 18,5 kg, e cam indesata domnisoara, capcaunul isi face griji ca ajunge rotunjoara ca ma-sa. [:D]



In privinta grupei pregatitoare inca nu-mi fac probleme, pentru ca s-ar putea pana anul viitor sa se schimbe ceva, nu stiu daca o sa functioneze chestia asta facuta asa, in viteza, asa ca am hotarat sa ma stresez mai incolo, nu de anul acesta.



Problema despre care scrie Eliana o cunosc, parerea mea e ca se simte cand copilul e mai mic decat colegii lui, nu neaparat la nivelul cunostintelor si a capacitatii, ci la nivel emotional. Cunosc o fetita care e cea mai mica din clasa, are colegi cu mai mult de un an mai mari ca si ea, este foarte buna la invatatura, printre primii din clasa, la concursuri face note foarte bune, dar stiu cat de greu a facut fata cerintelor, cat de multe alte probleme au fost cu ea.

ASta nu inseamna ca nu sunt exceptii, copiii care sunt pregatiti din toate punctele de vedere la o varsta mai mica sa faca fata cerintelor scolare.



Martutza, sanatate fetitei[ruga]



Kitty, Raul 25.05.1999 si Giulia 12.03.2007

Poze

my idea of heaven



#26
stefimic

stefimic

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 995 mesaje

Postat 28 februarie 2012 - 14:11

[s][s]LA MULTI ANI! MARIA TEODORA si NORA IOANA ![s][s]







Sa cresteti mari, sanatoase, voaioase!



Mamici de printese sa va bucurati de zambetul lor in fiecare dimineata, sa aveti o zi minunata si petrecere frumoasa!



cata mami de STEFAN(9.03.2007) si IOANA(25.02.2010)



Un bebelus in casa este un adevarat izvor de bucurie.(Martin Farquhar Tupper)

#27
stefimic

stefimic

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 995 mesaje

Postat 28 februarie 2012 - 14:15

[s][s]LA MULTI ANI! ANA, NICHOLAS MIHAI si MARIA ALEXANDRA![s][s]





Sa cresteti mari, frumosi si norocosi, mamici de albinute si bondari sa va bucurati de fiecare zambet al lor in fiecare dimineata!



cata mami de STEFAN(9.03.2007) si IOANA(25.02.2010)



Un bebelus in casa este un adevarat izvor de bucurie.(Martin Farquhar Tupper)

#28
Krissy

Krissy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 598 mesaje

Postat 28 februarie 2012 - 17:16

Bun (re)gasit mamici de copii mari!



LA MULTI ANI CU SANATATE pentru:


[s]Alexandru Eduard[s]

[s]Iulia Maya[s]

[s]Eliana Ioana[s]

[s]Alexandru[s]

[s]Mark Alexandru[s]

[s]Anastasia[s]

[s]Rianna[s]

[s]Ana[s]

[s]Robert[s]

[s]Fabiana Mihaela[s]

[s]Nicolas Mihai[s]

[s]Maria Alexandra[s]

[s]Maria Teodora[s]

[s]Nora Ioana[s]




Ce mari ne-au crescut copiii, nu-mi vine sa cred! Parca ieri asteptam cu sufletul la gura vesti despre cine si cum a mai nascut si incepea sa se populeze stupul, si acum vorbim deja de scoala [alcool].



Un mic update despre Sophia mea iubita: are 1.12m si 20 kg, si e la fel de intensa, energica, curioasa si isteata (ca sa-mi laud si eu puiul de cioara[:D]), dar o ador parca si mai mult de cand e surioara mai mare si o vad ce mult isi iubeste fratiorul si ce delicata si atenta e cu el, in ciuda faptului ca i-a luat parte din atentia absoluta de copil unic si mult asteptat, cu care am obisnuit-o in peste 4 ani de zile. Viata e cam in viteza, cu multe sacrificii si dureri de cap din partea noastra ca parinti, dar copilasii sunt toata ratiunea mea de a fi, aerul pe care il respir si elixirul care ma mentine si impinge inainte cu toate!



Petrecerea i-am rezervat-o pt sambata la un loc de joaca, sunt invitati toti colegii de grupa de la gradinita, mai ales ca e ultimul an impreuna (in septembrie ea va merge la scoala), precum si cativa prieteni romani, in total cam 20 de copilasi. Tortul va fi cu Ariel anul asta, sper sa-i placa surpriza. Joi cand e ziua ei o sa ducem si la gradinita cup cakes si suc, asa cum se obisnuieste aici. Si eu m-as bucura sa facem album de 5 ani, dar va rog sa imi trimiteti PM cu user si parola, caci le-am uitat de cand nu m-am mai logat - multumesc[pup]!



La multi ani inca o data tuturor albinutelor si bondarasilor[flo]! Sper din suflet sa auzim macar la ceas aniversar de la cat mai multe mamici, de care mi-e dor si drag sa le ascult actualizarile.



Multe imbratisari,



Cristina, mami de Sophia Antonia (1 martie 2007) si Philip Christian (16 august 2011)



"The past is history, the future’s mystery, the present is a gift – that’s why it’s called the present"



#29
Siuta

Siuta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 635 mesaje

Postat 28 februarie 2012 - 19:31

La multi ani Maria !
La multi ani Nora !
Sa cresteti mari si sa fiti sanatoase !
Vorbeati de kg si inaltime...noi nu ne laudam , avem 105 cm si, sper eu,15 kg.E filiforma . Vineri mai facem o tura de analize sa vezi scandal si taraboi.
In rest ne pregatim intens pentru mini serbarea de 8 martie care este o surpriza [:D], dar spunem de zor cantecelele si poezioarele.
Marta, sanatate multa fetitei. E tare greu sa auzi si sa cunosti copii bolnaviori .
Krissy, distractie placuta !
[pup]

Andreea, mamica de albinuta Anastasia si ursulet Toma


#30
roxanici

roxanici

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 961 mesaje

Postat 28 februarie 2012 - 20:00

La Multi Ani si de la noi tuturor albinutelor si bondarilor, fara exceptie le uram sanatate si tot binele din lume.


mama lu' R (23 martie) & H (21 iunie)


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -