Sari la conținut

Sari la conținut


* - - - - 2 voturi

Autism la....7 ani?


145 raspunsuri la acest subiect

#11
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 27 ianuarie 2012 - 15:34

Eu, cand nu am stiut cum sa reactionez la comportamentul fetitei mele, am mers impreuna la psiholoaga gradinitei. Ne-a ajutat enorm.
Scoala are psiholog ?



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.


#12
anca_a

anca_a

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.050 mesaje

Postat 27 ianuarie 2012 - 15:35

Citat:
s-a intamplat ceva mai deosebit in vara ? nu stiu, mutarea in casa noua, probleme in familie, a fost bolnav/internat in spital, moartea unei rude apropiate, discutii mai neplacute legate de mersul la scoala in toamna ?






Da, Corina, cu siguranta s-o fi intamplat ceva. S-o fi desteptat, in sfarsit copilul si s-o fi gandit ca ar fi cazul sa nu mai inghita toate mizeriile parintilor, ca de ex. asta:



Citat:
Sunteti tare simpatce..am citit in "diagonala"....

Si eu il pedepsesc pe Codrin...merge chesti acu inchis la el in camera...Da e destul de greu..pentru ca nu sta decat daca ii scot clanta de la usa...da cand ma gandesc ca o sa schimbam curand usile nu stiu ce fac...

Oricum el urla in camera si trage tot jos de pe pat...si eu plang in bucatarie...cand se linisteste...dureaza cam cat fumez o tigara tot circul..da mie mi se pare o vesnicie...ma duc ma spal pe fatza sa nu ma vada plansa...intru la el..el se aseaza pe pat eu pe fotoliu si discutam ce s-a intamplat..si totul e super ok in final ca il tine cumintenia cam o saptamana>uneori mai mult alteori mai putin.Dar dupa o pedeaspa dinasta e foarte cuminte. Nu auzi de la el decat "da", "am inteles", "te rog frumos"(ca mor cand il aud VREAU), "multumesc"....

Dar mi se rupe sufletul cand il pedepsesc...

Mai are si pedepse de genul:nu mananci nu primesti desert, nu-ti strangi jucariile, nu le mai vezi..dar astea sunt fara circ...






http://forum.desprec...EPLY_ID=4112727







Lorellay, fuguta la psiholog, pana nu e prea tarziu...[q]





Children see





#13
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 27 ianuarie 2012 - 15:42

anca, asta n-am stiut.
e foarte trist ce se intampla...

Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

#14
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 27 ianuarie 2012 - 15:45

Vai de mine !!!!
Pedepsele alea nu mai merg la un baietel de 7 ani !
Este deja mare, stie sa discearna ce e bine si ce nu. Cosidera-l egalul tau. Ar putea fi gelos pe surioara lui care, probabil, nu este pedepsita la modul asta, fiind mai mica.
Vorbeste cu un psiholog de copii, neaparat.




allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.


#15
Chuny

Chuny

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.923 mesaje

Postat 27 ianuarie 2012 - 15:47

Lorellay, esti o proasta !

(stiu ca-mi iau avertisment, dar ai acces la internet si mi se pare rusinos sa fii atat de ignoranta, iar citatul scos de anca din dosar explica cu siguranta comportamentul de acum al copilului tau)

#16
buli

buli

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.547 mesaje

Postat 27 ianuarie 2012 - 15:50

lorellay, copilul va spune asa cum stie el ca e suparat pe voi.

as zice sa aveti o atitudine mai relaxata (ce are "vreau", de ce "te rog" neaparat).
copiii sunt exclusiv produsul nostru, oricat ne convine sau nu asta. deci comportamentele astea au o cauza care nu e la el. analizati(-va), investigati(-va), corectati(-va) si va fi mai bine.

ei invata multe comportamente prin copiere. deci, daca vrei sa discute cu frumosul si sa negocieze ceva ce nu-i convine, va trebui sa faci tu intai chestia asta cand nu-ti convine ceva la el.

dupa parerea mea, daca o sa continuati asa aveti cam doua posibilitati: ori il dresati, adica va fi regulamentar, dar habar nu veti avea ce e in capul si sufletul lui, ori veti fi intr-un razboi permanent. nici nu stiu care e mai rea.

rabdare, fa exercitii de respiratie si mergi la psiholog, nu e o idee rea deloc.

#17
buli

buli

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.547 mesaje

Postat 27 ianuarie 2012 - 15:52

ah, si dupa ce il veti invata voi, prin propriule exemplu, blandetea, bunatatea, calmul, "te rog frumos" si "scuza-ma, mami" vor aparea absolut din senin.

#18
kariguld

kariguld

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.428 mesaje

Postat 27 ianuarie 2012 - 16:28

lorellay, o sa-ti spun direct. tu esti cea care trebuie sa te schimbi. copilul tau nu face decat ceea ce vede la tine. te imita perfect in comportament.
de ce il conditionezi mereu si mereu? de ce il lovesti? de ce il inchizi in camera? [help]

autism? pe cuvant ca n-ai citit nimik din ce-au scris si scriu fetele pe aici, pe la alte subiecte? asta ca sa ma exprim fumos.

schimba urgent modul tau de manifestare, altfel nu te vad bine.

de ce ai deschis subiectul? ce doresti mai exact? vrei cumva sa schimbi ceva? solutii magice nu exista si nici formule miraculoase care fac minuni pana dimineata.

Cei mai fericiti oameni nu au parte de lucrurile cele mai bune, dar obtin totul din cele pe care le au!


#19
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 27 ianuarie 2012 - 16:48

Vai, vai! Mizeria citata e din 2008. Curentul denizelist a inceput un pic mai tarziu pe DC. De unde stiti voi ca Lorellay nu a schimbat de-atunci felul cum se poarta cu baietelul ei?



Si ca sa raspund la subiect: si copilul meu, mai mic decat al tau cu 3 luni, se manifesta cam la fel. Si nu l-am incuiat in camera lui dar sunt convinsa ca veti primi un citat exact cu ce i-am facut [^] De la 3 ani tot incerc sa schimb si degeaba schimb. Pana la urma ce poate fi schimbat si are efect este perceptia mea fata de manifestarile lui. "Vreau" si batut din picior si eu am incercat cu "ia-ti singur", replica urmatoare e "nu pot" desi poate. Ma rog, fumeaza mai mult si ia pastile de nervi. Mergi la sala si bate un sac de box si pana intr-un final daca tu crezi ca te ajuta mergi si la un psiholog. Pe mine deja ma irita ca pentru orice recomandarea e sa mergi la psiholog, ar trebui sa mergem toate si toata suflarea forumista ar ramane fara obiectul muncii!



LE: si am uitat sa spun ca si eu m-am intrebat de multe ori daca nu cumva are autism. Si la 2, 3, 5 si la 7 ani. E o intrebare. Nu a dat nimeni cu parul, nu avem toate de unde sa stim ca autismul nu debuteaza la 7 ani sau mai stiu eu cand. E o problema cand incerci sa te intelegi omeneste cu copilul tau si tot ce manifesta el sunt nervi pe care nu si-i poate stapani si pe care nu-i revarsa decat urland, mai mult ii consuma suferind el. Si e foarte nasol sa nu-l intelegi si sa nu stii ce sa faci. Dar deh, am mai citit eu pe forum ca numai copiii bolnavi ar avea o problema reala care merita dezbatuta, ca nu vorbeste un copil la 2 ani sau ca arunca cu un scaun de birou la 7 ani astea nu sunt probleme, e ca si cand ai rade in nas unui parinte cu copil bolnav. Deci sa mergem la psiholog zic.



Obiective Realiste

Androix Bijoux



Niste copii si toti copiii! [;)]

#20
ellej

ellej

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.991 mesaje

Postat 27 ianuarie 2012 - 16:57

Citat:
citat din mesajul lui Androix
Vai, vai! Mizeria citata e din 2008. Curentul denizelist a inceput un pic mai tarziu pe DC. De unde stiti voi ca Lorellay nu a schimbat de-atunci felul cum se poarta cu baietelul ei?Si ca sa raspund la subiect: si copilul meu, mai mic decat al tau cu 3 luni, se manifesta cam la fel. Si nu l-am incuiat in camera lui dar sunt convinsa ca veti primi un citat exact cu ce i-am facut [^] De la 3 ani tot incerc sa schimb si degeaba schimb. Pana la urma ce poate fi schimbat si are efect este perceptia mea fata de manifestarile lui. "Vreau" si batut din picior si eu am incercat cu "ia-ti singur", replica urmatoare e "nu pot" desi poate. Ma rog, fumeaza mai mult si ia pastile de nervi. Mergi la sala si bate un sac de box si pana intr-un final daca tu crezi ca te ajuta mergi si la un psiholog. Pe mine deja ma irita ca pentru orice recomandarea e sa mergi la psiholog, ar trebui sa mergem toate si toata suflarea forumista ar ramane fara obiectul muncii!Obiective RealisteAndroix BijouxNiste copii si toti copiii! [;)]
Si al meu, cam aceeasi varsta, la fel... si cu siguranta nu-i vorba de autism. Mai mult nu zic, ca cine stie ce-oi fi scris si eu acu '5 ani si odata vezi ca-mi zboara-n freza vreun citat :).


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -