Sari la conținut

Sari la conținut


* - - - - 2 voturi

Autism la....7 ani?


145 raspunsuri la acest subiect

#141
tanima_i2002

tanima_i2002

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 556 mesaje

Postat 31 ianuarie 2012 - 16:52

Lorellay, nu este oare si gelozia pe surioara mai mica? Noi ne confruntam cu asta de la aparitia celei mici si desi o iubeste enorm sunt zile in care simt cum o amaraste si face rele din gelozie si din razbunare.

Mami de doi ingerasi Rares (15 oct 2006) si Miruna (1 febr 2009)




#142
tanima_i2002

tanima_i2002

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 556 mesaje

Postat 31 ianuarie 2012 - 16:57

Citat:
citat din mesajul lui mamitzica

Lorellay,
Am senzatia ca pe forumul asta s-a ajuns ca oricine sa fie pus la zid,iar restul persoanelor sint toate mame perfecte,intelepte,care sint pline de sfaturi utile si unele au asa mult timp incit pot scotoci in mesaje vechi de citiva ani ca sa-ti dea una in bot tocmai cind iti baga sub nas mesaje de pace si armonie familiala.

Din pacate si eu am aceasta senzatie de foarte mult timp.

Mami de doi ingerasi Rares (15 oct 2006) si Miruna (1 febr 2009)




#143
anca_a

anca_a

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.050 mesaje

Postat 31 ianuarie 2012 - 17:00

Citat:
citat din mesajul lui lorellay
Porumbita...nu ma cunosti, asa ca nu poti decat sa presupui ce am atins si ce nu, si cat ma va tine.Dar cum se mai pricepe lumea la tot![auto] CODRIN *15.02.2005 si [autoroz] DIANA *10.11.2009[tren] Cea mai mare bogatie din aceasta lume sunt copiii, mai mult decat toti banii din lume si toata puterea de pe pamant. Mario Puzo
Lorellay, eu nu cred ca cineva iti pune la indoiala bunele intentii. Doar ca uneori intentiile nu sunt suficiente pentru a face ca o relatie sa mearga, cel putin nu pe termen lung. In schimb, terapia te-ar ajuta sa intelegi mecanismele dupa care functionezi, sa intelegi de ce reactionezi intr-un fel sau altul, de ce ai nevoie ca cel mic sa spuna "te rog" in loc de "vreau" samd. Odata ce gasesti raspunsul la astfel de intrebari si ajungi sa te cunosti, vei putea construi o relatie autentica buna cu ei din jurul tau. Cred ca la asta se refera lumea de aici cand te trimite la terapie. [:)] Children see

#144
kariguld

kariguld

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.428 mesaje

Postat 31 ianuarie 2012 - 17:12

Citat:
citat din mesajul lui anca_a
Citat:
citat din mesajul lui lorellay
Porumbita...nu ma cunosti, asa ca nu poti decat sa presupui ce am atins si ce nu, si cat ma va tine.Dar cum se mai pricepe lumea la tot![auto] CODRIN *15.02.2005 si [autoroz] DIANA *10.11.2009[tren] Cea mai mare bogatie din aceasta lume sunt copiii, mai mult decat toti banii din lume si toata puterea de pe pamant. Mario Puzo
Lorellay, eu nu cred ca cineva iti pune la indoiala bunele intentii. Doar ca uneori intentiile nu sunt suficiente pentru a face ca o relatie sa mearga, cel putin nu pe termen lung. In schimb, terapia te-ar ajuta sa intelegi mecanismele dupa care functionezi, sa intelegi de ce reactionezi intr-un fel sau altul, de ce ai nevoie ca cel mic sa spuna "te rog" in loc de "vreau" samd. Odata ce gasesti raspunsul la astfel de intrebari si ajungi sa te cunosti, vei putea construi o relatie autentica buna cu ei din jurul tau. Cred ca la asta se refera lumea de aici care te trimite la terapie. [:)] Children see
subscriu!vad atatea subiecte pe forum, in care cei ce le deschid au probleme si se intreaba cum sa le rezolve, ce sa faca, de unde sa inceapa.... si vin membrii comunitatii si incep sa spuna fiecare cum si ce ar trebui, experiente de viata. ii inteleg si pe cei ce raspund mai raspicat asa si mai taios. iar persoana doritoare de schimbari, incepe sa vina cu tot felul de scuze: "asta mie nu mi se potriveste; a, dar eu nu pot sa fac aia si ailalta; nu stiu de unde sa incep (in paranteza spus a primit poate deja zeci de raspunsuri) ; ce stiti voi cum traiesc eu? cum va permiteti sa-mi spuneti sa merg la psiholog? (nici o problema, poti merge la aprozar sa cumperi 2 kg de mere); imi faceti educatie cumva?" si replicile continua. ma intreb de multe ori, oare persoana respectiva nu-si spune "dar poate oamenii aia au dreptate, ia sa incerc eu ceva din ce scrie acolo!" atitudinea ostila si raspunsuri mereu si mereu negativiste imi demonstreaza ca nu exista dorinta de schimbare.atunci, care-i scopul unui subiect? ca dupa o vreme apare altul, cu problemele adancite. sa fim foarte intelesi si clari, nu fac aluzie la nimeni de aici si nici de la alt subiect. e doar o cugetare cu voce tare.
Cei mai fericiti oameni nu au parte de lucrurile cele mai bune, dar obtin totul din cele pe care le au!


#145
lorellay

lorellay

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.717 mesaje

Postat 31 ianuarie 2012 - 17:24

scopul acestui subiect pentru miine e atins...multumesc bebeaca..asta am vrut sa stiu..ca autismul nu apare asa din senin la 7 ani.
Si multumesc si fetelor care m-au inteles si sfatuit.
As dori sa se inchida..multumesc

[auto] CODRIN *15.02.2005 si [autoroz] DIANA *10.11.2009
[tren]

Cea mai mare bogatie din aceasta lume sunt copiii, mai mult decat toti banii din lume si toata puterea de pe pamant. Mario Puzo


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -