Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Testarea Nationala pentru vara 2007


119 raspunsuri la acest subiect

#11
titisha

titisha

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 05 mai 2006 - 17:45

Dragele mele,
Incercati sa nu va stresati prea mult voi, ca le transmiteti si copiilor.
Iar ei discuta cu atat mai mult despre stresul din preajma testelor nationale cu cat noi ii presam mai mult.
Craciunita intreba "Anul asta cum a fost? Ce subiecte, ce note, bune, slabe?" .... Ei bine raspund cu ce mi-a spus copilul anul trecut dupa examenul de romana si mate : "Subiectele nu au fost grele ! Noi suntem prosti !!" , cu toate ca toti sustin ca subiectele din vara anului 2005 au fost ceva mai grele decat cele din 2004. Iar la istorie "au fost de bun simt" dupa cum spunea el. Notele la teste au fost comparative cu cele din clasele 5-8. Mai ales daca copilul a urmat o scoala generala la care cadrele didactice si-au dat interesul sa-i atraga spre un oarecare studiu, astfel incat copilul trage singur concluzia ca invata pentru propia lui formare nu pentru note. Deci va incurajaz !!
Copilul meu vine dintr-o scola generala unde notele au fost intotdeauna mari. La marea majoritate dintre copii, notele sau pastrat cam aceleasi si la testele nationale. Cred ca mai mult de jumatate din ei au intrat la asa zise-le cele patru cele mai bune licee din Bucuresti : Sava, Viteazu, Vianu, Lazar (nu neaparat in ordinea asta). Si toti se descuraca bine si acum in clasa a IX a. Au cam aceleasi note mari, dar cam umflate dupa parerea mea: eu "pe vremea mea" munceam mult mai mult pentru o nota peste 9 la examene. El a avut si are timp suficient pentru activitatile scolare si pentru o serie de pasiuni care nu le-a intrerupt nici macar in preajma testelor.
Eu am fost extrem de stresata, as fi dat testele in locul lui – cum prea bine zicea cineva aici pe forum – pentru ca consideram si atunci si acum, ca adevarata lui pregatire nu este de niste note asa de mari. Bineinteles nu i-am aratat, l-am incurajat si l-am sutinut in alegerea facuta de el pentru optiunea liceului ... si totul a fost OK!
Un singur sfat: nu cautati ca meditatiile sa le faca cu profesorii de la clasa !! Notele vor creste considerabil fara sa ai garantia ca copilul are o pregatire mult mai buna!

pe curand, titisha

#12
craciunitza

craciunitza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.347 mesaje

Postat 05 mai 2006 - 17:55

Copilu' meu vrea sa dea la Sincai, stie cineva ce nivel are acum liceul asta?

titsha, super raspuns, multumesc!



Nu certati copiii cand viseaza!

Copiii

Noi doi

Mitele iubitele



#13
Adrianaa

Adrianaa

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 726 mesaje

Postat 05 mai 2006 - 19:36

Multumim mult pentru incurajari, tare de folos ne sunt!
Referitor la Liceul Sincai, stiam ca ultimele medii de intrare au fost peste 9. Acolo as fi vrut sa ne indreptam si noi.

#14
craciunitza

craciunitza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.347 mesaje

Postat 06 mai 2006 - 00:13

Si de ce ati renuntat?

Liceul e bun, parcul e aproape, iti dai seama ce amintiri vor avea si ce distractii vor avea in parcul asta? [il]



Nu certati copiii cand viseaza!

Copiii

Noi doi

Mitele iubitele



#15
alinaxeni

alinaxeni

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 448 mesaje

Postat 06 mai 2006 - 01:01

Credeam ca sunt singura care se da de pereti pe tema asta.
Anca mea a hotarat sa mearga la Sava. Daca nu merge acolo vrea la un liceu cu profil chimie-biologie(mai exista asa ceva?).Stiu sigur ca nu va face fata la cerintele din Sava,si nu pt. ca nu ar fi capabila ci financiar.Am inteles ca daca nu ai bani de meditatii cu profi de acolo risti sa nu treci nici clasa si nu as vrea s-o supun la asa ceva.Nu stiu mare lucru despre acest liceu si in lunile urmatoare ma voi duce sa testez terenul.Anul care urmeaza voi face incursiuni in mai multe licee sa-mi fac o idee.
Daca pana acum nu stia nici pe ce lume era,ieri a venit si mi-a spus ca ea vrea sa faca medicina.E atat de inversunata si oricat am incercat sa-i explicam ce implica meseria asta nici n-a vrut sa auda.Stiu sigur ca nu voi putea s-o intorc de la hotararea ei dar n-as vrea sa fie dezamagita.
O sa va tin la curent cu tot ce aflu.

alina

#16
craciunitza

craciunitza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.347 mesaje

Postat 07 mai 2006 - 23:53

Fata ta nu face vioara? Eram sigura ca va urma o cariera artistica.

La Sava cred ca e prea fitos, nu am auzit nimic bun de liceul ala si chiar nu inteleg de ce i-a ramas numele de liceu bun. Bun la ce?



Pe mine ma bantuie alte griji, copilul meu e de 10, nu a luat meditatii niciodata, sa am incredere in el sau sa-l bag la meditatii de la anul? Daca ar fi dupa mine, l-as lasa liber. [:D]



Nu certati copiii cand viseaza!

Copiii

Noi doi

Mitele iubitele



#17
alinaxeni

alinaxeni

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 448 mesaje

Postat 08 mai 2006 - 14:53

Da Craciunita,face vioara dar nu vrea sa faca si cariera din asta,nu toate mustele fac miere.E un copil bun dar nu are acea sclipire,asa ca a hotarat singura ca mai continua pt. propria ei cultura.
La Sava vrea pt. ca Cristi a facut liceul asta si a ramas cu impresia ca e bun din povestile noastre si impinsa cumva si de diriginta care e profa de mate.
Eu ma gandeam la T. Vianu sau M.Viteazu.Despre Vianu am citit numai lucruri bune si am constatat ca au avut rezultate f. bune la balcaniada de anul asta,au luat cam tot ce se putea lua ca si premii.
Noi am hotarat sa nu mergem la meditatii,notele sunt f. bune si nu cred ca va avea probleme.O s-o mai alerg putin sa mai lucreze din diverse culegeri si mai departe cum i-o fi norocul.Poate prinde o zi f. buna si sa faca lucrari bune sau poate prinde o zi proasta si sa nu-si mai aduca aminte nimic din ce a invatat.Siu ca-i va fi mai greu la literatura dar asta cred ca se va rezolva cu mai mult citit.
Daca tu ai incredere in el si daca-l vezi ca-si da interesul sa mai faca si suplimentar fata de ce face la scoala nu cred ca ai motive sa faca meditatii.

alina

#18
Kikina

Kikina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 151 mesaje

Postat 08 mai 2006 - 16:55

Noi dam examen anul acesta. Tineti-ne pumnii! Iar o sa ma uit luuuuuung spre iesirea scolii, asa cum am facut in urma cu 2 ani cand il asteptam pe cel mare sa iasa din examen. Si jurasem ca nu ma duc, dar n-am putut sa ma abtin. Sigur o sa mi se intample la fel si acum si o sa bantui pe la portile "locului de tortura", rugandu-ma la Doamne-Doamne sa aiba grija de copilul meu si sa-i adune mintea. Offffffffff, am niste emotii....

#19
alinaxeni

alinaxeni

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 448 mesaje

Postat 08 mai 2006 - 18:25

[majoreta][majoreta][majoreta]
O sa facem galerie sa va sustinem.


alina

#20
Kikina

Kikina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 151 mesaje

Postat 08 mai 2006 - 18:49

[flo] Mersi, mersi! Veniti cu noi la scoala sa faceti antrenament pt. la anu'? Sa vedeti ce palpitant e: parintii pot reinvata catararea pe garduri!


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -