Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Recomandari SCOLI PRIVATE?!


28 raspunsuri la acest subiect

#21
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 31 ianuarie 2012 - 13:22

Copiii mei au fost in Gradinita Mea ( Gradinitza celor de la Scoala Mea) . Majoritatea colegilor lor sunt in Scoala Mea si toata lumea e foarte multumita desi problema spatiului este una reala.
Cat am fost in Romania copiii mei au mers in Scoala Franceza pe Soseaua Nordului. Copiilor le-a placut mult in acea scoala si noi ne-am inteles bine cu sistemul in general. In plus pretul era mult mai rezonabil de ce aud la scoala britanica sau internationala.

Marina

#22
danat

danat

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.292 mesaje

Postat 31 ianuarie 2012 - 16:37

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul
Citat:
citat din mesajul lui danatAm intrat doar din curiozitate pe subiect si am ramas masca, cand uitandu-ma peste una din scolile private am vazut ca pretul este mai mult decat dublu fata de o scoala privata normala din Viena :( La puterea de cumparare a romanilor, mi se pare revoltator...
De ce-i revoltator? In Viena sunt si scoli private de peste 1000 euro/luna. Chiar mai multe. La tarife duble fata de cel care te-a revoltat pe tine.Pentru romanii cu putere mica de cumparare sunt sute de scoli de stat. Pentru cei cu ceva mai multa putere de cumparare sunt si scoli private cu tarifuri acceptabile. Iar cei cu mare dare de mana pot opta pentru scoli scumpe. So what? Economie de piata, cerere si oferta. In Viena este la fel. In toata lumea este exact la fel.
Capcaunule imi place ca ti-ai luat ceva timp sa te documentezi [8D] Desigur ca exista, ca peste tot, praguri de preturi la scolile si alte forme de invatamint privat. Eu ma refeream la ponderea costurilor fata de castigurile medii ale locuitorilor tarii respective. Una e sa coste o scoala privata 350-400 euro pe luna si alta 1000, cum este cea din exemplul dat de tine, atunci cand castigurile medii sunt de 3x mai mici in Ro.Desigur, raspunsul va fi cel gen "cearta in autobuz": daca nu iti convine ia-ti masina! [bang]_____________________________________________________________________Iubeste-ma atunci cand merit cel mai putin, pentru ca atunci am cea mai mare nevoie.Hobby

#23
Alina1976

Alina1976

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.783 mesaje

Postat 31 ianuarie 2012 - 22:18

Citat:
citat din mesajul lui roxanaz
Alina, vezi ca-s subiecte separate, pentru Spectrum, IBSB, Olga Gudyn. poate e mai usor sa ai acolo detalii de la persoane care au copiii la scolile in cauza.uite: Spectrum: http://forum.desprec...C_ID=156479Olga Gudyn: http://forum.desprec...=134178Genesis: http://forum.desprec...PIC_ID=96349Pro Ingenio: http://forum.desprec...OPIC_ID=169209R
Te pup Roxana [pup]. Nu ne-am mai "auzit" de ceva timp...ce fac cei mici?Merci pt link-uri, le vazusem....insa sunt discutii moarte....nu prea mai zice nimeni nimic pe acolo....macar aici am mai primit niste raspunsuri ;-)[comoara]SABINA-MARIA[zana] (29 decembrie 2008)[comoara]ANA-ISABELA[zana] (9 octombrie 2006)Imagine postataImagine postataImagine postataImagine postata

#24
adina2007

adina2007
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 06 iulie 2019 - 19:30

Are cineva informatii recente despre scoala Luca din Tei? Dar despre Liceul Teoretic National? Sunt in cautarea unei scoli private pentru fetita mea si as vrea sa stiu pareri de la parinti care au experienta cu aceste scoli. Va multumesc frumos.



#25
tomaca

tomaca

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.251 mesaje

Postat 21 august 2019 - 17:44

Si pe mine m-ar interesa informatii despre Scoala Luca si Scoala Metropolitana ARC.

Multumesc frumos



#26
ts

ts
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 05 februarie 2020 - 10:06

Nu are nimeni informatii despre Metropolitan Arc? Fetita mea va merge din toamna la clasa pregatitoare, din considerente personale prefer invatamantul privat insa locuim in sectorul 3 si nu vrem sa ne indepartam prea mult de casa. 



#27
Luna75

Luna75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.770 mesaje

Postat 04 iunie 2021 - 11:51

Am intrat doar din curiozitate pe subiect si am ramas masca, cand uitandu-ma peste una din scolile private am vazut ca pretul este mai mult decat dublu fata de o scoala privata normala din Viena :( La puterea de cumparare a romanilor, mi se pare revoltator...
Desigur, nu obliga nimeni pe un parinte sa-si dea copilul la privata, dar asta e valabil oriunde.


_____________________________________________________________________

Iubeste-ma atunci cand merit cel mai putin, pentru ca atunci am cea mai mare nevoie.


Hobby

 

Foarte scump intr-adevar.

Masca am ramas si eu cand pentru anul 10 , am fost taxati undeva la 12.000 de euro.

In Dubai se poate studia cu mai putin de jumatate .



#28
mariagross

mariagross

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 50 mesaje

Postat 22 august 2021 - 12:33

Buna ziua. Despre scoli germane private din Bucuresti si apropiere ce stiti? Herman Obert in Pipera si Deutsche Schule in Bucurestii Noi?



#29
Elena1209

Elena1209
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 12 martie 2023 - 11:31

Buna tuturor

 

M-ar interesa si pe mine opiniile voastre vis a vis de scolile private din sectorul 3, cu precadere scoala spectrum.Aveti cumva copiii inscrisi acolo, cum apreciati ca evolueaza, ce plusuri , minusuri exista? Merita investitia,

Multumesc

Ps ma intereseaza pt anul scolar 2023 2024 cls 3

 




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Astăzi, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -