Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Recomandari SCOLI PRIVATE?!


28 raspunsuri la acest subiect

#1
Alina1976

Alina1976

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.783 mesaje

Postat 25 ianuarie 2012 - 17:48

Buna,



Am o fetita care, conform legii noi, va merge anul asta in Clasa pregatitoare. Suntem in cautari de scoli...de stat sau private, inca nu ne-am decis...

Ca si Scoli private am vazut: SCOALA MEA si GENESIS...mai mergem sa vedem MARK TWAIN vineri.

Va rog frumos daca puteti sa imi dati referinte despre scoli private, pe unde aveti copiii....ce ati auzit de una de alta, ar fi de mare ajutor. Din pacate am auzit multe pareri impartite si mi-e greu sa iau o decizie :-(



Multumesc. [flo]



[comoara]SABINA-MARIA[zana] (29 decembrie 2008)

[comoara]ANA-ISABELA[zana] (9 octombrie 2006)



Imagine postataImagine postata



Imagine postataImagine postata

#2
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 26 ianuarie 2012 - 13:10

Am bune referinte despre asta:

http://www.ibsb.ro/



Rufus, Tora si iadele[foto] Retrospectiva 2008 Retrospectiva 2009 Retrospectiva 2010



"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

#3
Alina1976

Alina1976

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.783 mesaje

Postat 26 ianuarie 2012 - 14:22

Citat:
citat din mesajul lui Rufus
Am bune referinte despre asta:http://www.ibsb.ro/Rufus, Tora si iadele[foto] Retrospectiva 2008 Retrospectiva 2009 Retrospectiva 2010"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Multumesc. Asa e, e buna insa as prefera una cu predare dupa curriculum romanesc...[comoara]SABINA-MARIA[zana] (29 decembrie 2008)[comoara]ANA-ISABELA[zana] (9 octombrie 2006)Imagine postataImagine postataImagine postataImagine postata

#4
alina1972

alina1972

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 67 mesaje

Postat 26 ianuarie 2012 - 15:14

buna!
conteaza foarte mult zona in care locuiesti...
sa nu tai bucurestiul in doua ca sa ajungi la scoala. eu stau in cartierul titan (ozana)si mi-am dat fetita la scoala spectrum (scoala particulara zona dristor). daca te "avantajeaza" zona, intreaba-ma orice.

#5
Alina1976

Alina1976

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.783 mesaje

Postat 26 ianuarie 2012 - 16:49

Citat:
citat din mesajul lui alina1972
buna!conteaza foarte mult zona in care locuiesti...sa nu tai bucurestiul in doua ca sa ajungi la scoala. eu stau in cartierul titan (ozana)si mi-am dat fetita la scoala spectrum (scoala particulara zona dristor). daca te "avantajeaza" zona, intreaba-ma orice.
Buna Alina1972 [:D]Din pacate nu ma avantajeaza zona....:-(Eu stau in zona de nord, Aviatiei, Baneasa...Pe aici e SCOALA MEA insa spatiul e mic si inghesuit...Am fost la GENESIS si e OK...Dar mai vrea sa vad si altceva inainte de a lua o decizie...[comoara]SABINA-MARIA[zana] (29 decembrie 2008)[comoara]ANA-ISABELA[zana] (9 octombrie 2006)Imagine postataImagine postataImagine postataImagine postata

#6
alunica

alunica
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 26 ianuarie 2012 - 18:55

Ar fi si scoala Europeana pe Poligrafiei dar in ultima vreme s-a prostit rau de tot

#7
zirina

zirina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 27 ianuarie 2012 - 14:06

Alina,

Mark Twain pentru clasele I-IV este o alegere foarte buna (am avut baiatul acolo pana in clasa a 7-a asa ca vorbesc din experienta). Ei merg in paralel pe curricula romaneasca + cea internationala, noi am avut doua invatatoare exceptionale (doua in acelasi timp, caci asa este sistemul - una este sa zicem pe materiile care se predau in lb. romana, cealalta pe cele ce se predau in lb. engleza). Au transport asigurat, masa, optionale frumoase. Detalii pe PM, daca mai ai nevoie.
Mult succes!

#8
zirina

zirina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 27 ianuarie 2012 - 14:09

P.S. Acum baiatul meu este la www.ibsb.ro pe care a mentionat-o Rufus, ne-m decis sa mergem pe curricula britanica.

#9
Alina1976

Alina1976

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.783 mesaje

Postat 27 ianuarie 2012 - 17:24

Citat:
citat din mesajul lui zirina
Alina,Mark Twain pentru clasele I-IV este o alegere foarte buna (am avut baiatul acolo pana in clasa a 7-a asa ca vorbesc din experienta). Ei merg in paralel pe curricula romaneasca + cea internationala, noi am avut doua invatatoare exceptionale (doua in acelasi timp, caci asa este sistemul - una este sa zicem pe materiile care se predau in lb. romana, cealalta pe cele ce se predau in lb. engleza). Au transport asigurat, masa, optionale frumoase. Detalii pe PM, daca mai ai nevoie.Mult succes!
Buna,Iti multumesc pentru recomandare. Am stabilit deja o intalnire cu ei sapt viitoare :-)Dar de ce ai renuntat totusi dupa clasa a 7?EU as vrea sa o las acolo pana la liceu :-)Nu am de gand sa o tot mut....decat daca va fi neaparat nevoie.[comoara]SABINA-MARIA[zana] (29 decembrie 2008)[comoara]ANA-ISABELA[zana] (9 octombrie 2006)Imagine postataImagine postataImagine postataImagine postata

#10
zirina

zirina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 27 ianuarie 2012 - 19:21

Iti raspund la intrebare (de ce l-am mutat la alta scoala) iarasi strict prin prisma experientei noastre. Argumentele de mai jos nu sunt in ordinea importantei lor in luarea deciziei:

1. Dupa clasa a IV-a devine un pic obositoare pentru copii urmarea in paralel a celor doua programe (cea romaneasca si cea internationala). Cu toate astea, baiatul meu a participat in continuare cu destul succes la olimpiade, Arhimede samd. (spun asta nu ca sa ma/il laud, ci ca sa nu para ca ceea ce scriu aici este opinia unui parinte de copilas, sa zicem, mai slabut la invatatura).

2. Ne-am hotarat sa mergem doar pe curricula britanica, fiind evident pentru noi ca baiatul va urma o facultate in strainatate (nu ca facultatile din Ro n-ar fi ok sau ca dintr-un liceu de stat nu se poate pleca la studii in strainatate, dar asta consideram noi ca e drumul cel mai potrivit pentru el).

3. Ne-am dorit ca, de la un punt incolo, copilul sa merga singur la scoala, nu cu bus-ul, sa invete sa se descurce singur prin oras.

4. Nu in ultimul rand, am avut ceva divergente serioase de opinii cu diriginta, divergente pe care nu le-am putut rezolva nici discutand cu ea, nici spunandu-ne pasul celor din conducere. Dar cu o astfel de problema se poate confrunta la un moment dat oricine, fie intr-o scoala de stat, fie intr-una particulara. A fost ghinionul nostru sa avem parte de profesoara respectiva...

Am mai citit pe alte topicuri aspecte mai putin pozitive legate de scolile particulare si, cel putin referitor la Mark Twain, pot sa spun ca baiatul meu NU a avut niciodata nevoie de meditatii si nici NU mi-a sugerat vreun profesor ca ar fi "bine" sa-l dau la meditatii (eventual chiar la el). NU am strans niciodata bani pentru fondul clasei, cadouri pe la invatatoare/profesori/diriginta samd. Am platit taxele (scump, doamna, scump, alaturi era mai ieftin...) si atat. Am avut parte, in cea mai mare parte, nu numai de niste invatatoare si profesori extrem de bine pregatiti dpdv profesional, dar si de niste oameni deosebiti, cu talent pedagogic si cu dragoste de copii, oameni care si-au lasat amprenta asupra caracterului si dezvoltarii emotionale si intelectuale a copilului meu.

Poate vi se pare ca fac prea aprins apologia scolilor particulare in general si a scolii MT in particular. Departe de mine gandul si eu si sotul meu suntem produse ale invatamantului de stat romanesc. Doar ca pentru copilul nostru alternativa aceasta a functionat si functioneaza, cred eu la acest moment, mai bine decat singura varianta aflata la dispozitie pe vremea cand ne faceam noi scolile. Profesori exceptionali sunt si la stat si la particular, probleme mai mici sau mai mari de asemenea pot aparea si colo si dincolo. Important este sa alegeti ce credeti ca se potriveste cel mai bine copiilor vostri (si buzunarului, bineinteles)!

M-am cam lungit, dar poate asa am fost mai explicita.

Mult succes tuturor copilasilor, la scoala si in viata!





Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

  • Raceala...

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 19:51

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -