Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

afacere proprie


19 raspunsuri la acest subiect

#1
miruna28

miruna28

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 70 mesaje

Postat 22 ianuarie 2012 - 16:19

Buna,

De vreo 3 ani de cand am ramas fara job ma tot gandesc ce afacere sa fac sau unde sa-mi gasesc job; am lucrat 7 luni undeva apoi au restructurat postul si de un am si jumatate lucrez insa sunt foarte frustrata, nu-mi place si mai ales nu ajung mai devreme de 19:30 acasa zilnic; nu mai rezist in ritmul asta mai ales ca am si doi copii.
Ma tot gandesc sa-mi deschid o afacere dar nu sunt convinsa ce ar mai merge si mai ales cred ca nu am curaj singura.
M-am tot gandit la o firma de organizat evenimente, la o spalatorie (inclusiv calcatorie), la un afterschool, la o cofetarie, mancare la domiciliu......si parca nu am curaj sa incep; dar stiu ca sunt o persoana muncitoare, perseverenta, pretentioasa, cu bun gust..
Daca exista cineva aici dornic sa inceapa ceva si inca nu a facut-o, poate impreuna ne facem curaj ; poate cineva care isi doreste ca si mine, avand copii mici, un program mai flexibil..

#2
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 23 ianuarie 2012 - 14:56

mai intai spune de unde esti, ca sa-ti gasesti mai usor colaboratori.

o afacere necesita multa munca, intr-adevar programul poate fi flexibil, insa de munca este. poate cu un colaborator ai avea mai mult timp liber, insa si profiturile se injumatatesc, nu?

ca si domeniu, nu stiu ce sa te sfatuiesc. depinde la ce te pricepi, unde vrei sa deschizi afacerea (spre exemplu, n-ai sa deschizi o farmacie pe o strada unde sunt deja 5 farmacii).

important e sa iti placa ceea ce faci si sa ai clienti.






Ramonika [mamica] Ruxandra (30.11.2009) [copil] tati [roker] si Vladutz [pis]

zebra roz

#3
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 23 ianuarie 2012 - 15:08

In afaceri cam poti sa uiti de program flexibil. Nimic nu merge de la sine.



Ce nu stiu romanii despre aurul lor!



Eu pur si simplu / Pagina legislativa

#4
ladyJ

ladyJ

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.837 mesaje

Postat 23 ianuarie 2012 - 16:04

Miruna, vreau sa subliniez si eu faptul ca in afaceri, un program flexibil nu exista.
Ai responsabilitati mai mari pentru ca sunt munca si banii tai in joc. Sigur ca nu vei ´´sta la program´´, insa tu va trebui sa monitorizezi si sa rezolvi orice problema apare.

Vad ca te-ai gandit la mai multe activitati diferite. Mai fa o selectie si inca una, pana ajungi la cea mai buna idee. Costurile sunt diferite pentru ce ai enumerat tu acolo.

Verifica piata si ia pulsul orasului in care locuiesti. Gandeste-te la investitie si la modul in care iti vei face cunoscute serviciile. Gandeste-te la ce poti face tu concret si de ce oameni ai nevoie.
Nu te grabi.

--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.

#5
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 23 ianuarie 2012 - 17:55

Clarifica-ti foarte bine ce stii sa faci, ce-ti place sa faci si ce anume dintre astea ai putea vinde.



In al doilea rand, asa cum deja ti s-a spus, nu te incanta prea tare ca vei avea programul flexibil. Va fi, intr-adevar, flexibil, dar nu in sens pozitiv :). Vei avea flexibilitatea de a munci la orice ora din zi si din noapte.



Este adevarat ca vei putea sa te ocupi de copii fara sa-ti faci probleme daca primesti sau nu liber de la serviciu, insa treburile tale, pe linie profesionala, tot in sarcina ta cad. Din proprie experienta iti spun ca, uneori, mi-as dori sa mai fiu salariat in firma altuia si in zilele in care-mi iau concediu sa nu mai am treaba de nici un fel cu firma.



Nu vreau sa fac nici apologia angajatului nici pe cea a liberului profesionist, doar sa te lamuresc, pe cat pot, ca munca e la fel de grea. Mai cu satisfactii dar, tocmai de aceea, poate muult muuult mai grea.



Daca, insa, iti doresti foarte tare sa faci asta, nu mai sta. Incepe, pe cat posibil cu costuri, investitii si riscuri mici, si vezi cum merge. E bun si-un plan de afacere, dar trebuie sa iei in calcul faptul ca sunt multe necunoscute si nu ai de unde sa stii sigur ce va merge si ce nu (in anumite limite, desigur, ca fier de calcat pe rotile n-a reusit nimeni sa vanda, dupa cum spunea profu meu de economie).



Mina si

Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati

din:09.09.2004

cronicile vizigotului

TocanaDeCuvinte

Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

#6
miruna28

miruna28

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 70 mesaje

Postat 27 ianuarie 2012 - 01:26

sunt bulversata si mai tare......

mda......in Bucuresti locuiesc.

multumesc pentru raspunsuri.

#7
portocalia

portocalia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.595 mesaje

Postat 27 ianuarie 2012 - 05:23

eu m-as gandi intai CE vreau sa fac, ce fel de afacere. abia apoi m-as gandi cu cine, pe principiul: omul potrivit la locul potrivit.

idee - s-o fure cine vrea :): daca as fi in bucuresti, mi-as face o sandwicherie de lux. cu paine foarte misto - cateva feluri de paine proaspata, de la neagra de secara, la paine turceasca, trecand prin bio cu seminte. toata painea proaspata, aproape calda. apoi as face materialul de sandwich usor extravagant, dar in acelasi timp bazat pe componente bazice si naturale: gen costita prajita cu branza de capra si mar; mi-as alege un sediu plasat in asa fel incat sa deservesc in principal corporatistii in pauza de masa (nordul bucurestiului) si as livra "la firma". as tine deschis de la 10 la 15. as avea un branding chic si serviciul ar fi impecabil. (conceptul nu e al meu, e furat de la unii din antwerpen, unde mergea de rupea, dar cred ca ar merge ca uns in bucuresti).

#8
hannen

hannen

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.330 mesaje

Postat 27 ianuarie 2012 - 05:32

Citat:
citat din mesajul lui portocalia

eu m-as gandi intai CE vreau sa fac, ce fel de afacere. abia apoi m-as gandi cu cine, pe principiul: omul potrivit la locul potrivit.

idee - s-o fure cine vrea :): daca as fi in bucuresti, mi-as face o sandwicherie de lux. cu paine foarte misto - cateva feluri de paine proaspata, de la neagra de secara, la paine turceasca, trecand prin bio cu seminte. toata painea proaspata, aproape calda. apoi as face materialul de sandwich usor extravagant, dar in acelasi timp bazat pe componente bazice si naturale: gen costita prajita cu branza de capra si mar; mi-as alege un sediu plasat in asa fel incat sa deservesc in principal corporatistii in pauza de masa (nordul bucurestiului) si as livra "la firma". as tine deschis de la 10 la 15. as avea un branding chic si serviciul ar fi impecabil. (conceptul nu e al meu, e furat de la unii din antwerpen, unde mergea de rupea, dar cred ca ar merge ca uns in bucuresti).


Asta cu whole grains/wheat... si derivate ,inclusiv sucuri naturale e ideea mea de vreo 2 ani.Acum m-am apucat de altceva si daca merge ,sigur o aplic si pe cealalta.

************************************
Whatever happens don`t let go of my hand!




#9
buburusca

buburusca
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 27 ianuarie 2012 - 11:26

Citat:
citat din mesajul lui portocalia

eu m-as gandi intai CE vreau sa fac, ce fel de afacere. abia apoi m-as gandi cu cine, pe principiul: omul potrivit la locul potrivit.

idee - s-o fure cine vrea :): daca as fi in bucuresti, mi-as face o sandwicherie de lux. cu paine foarte misto - cateva feluri de paine proaspata, de la neagra de secara, la paine turceasca, trecand prin bio cu seminte. toata painea proaspata, aproape calda. apoi as face materialul de sandwich usor extravagant, dar in acelasi timp bazat pe componente bazice si naturale: gen costita prajita cu branza de capra si mar; mi-as alege un sediu plasat in asa fel incat sa deservesc in principal corporatistii in pauza de masa (nordul bucurestiului) si as livra "la firma". as tine deschis de la 10 la 15. as avea un branding chic si serviciul ar fi impecabil. (conceptul nu e al meu, e furat de la unii din antwerpen, unde mergea de rupea, dar cred ca ar merge ca uns in bucuresti).


asta e o afacere super insa care din pacate necesita multe zeci de mii de euro, cateva din ele necesitand la spaga pentru obtinerea locatie si avizelor. stiu ca cineva dorea sa deschida asa ceva si i s-a cerut spaga consistenta chiar de catre proprietarul cladirii. ca si profit obtinut dupa, sunt mai mult ca sigura ca va fi satisfacataor. dar ideea e sa ai banii necesari deschiderii.

zic io![:D]

#10
danielatt

danielatt

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 145 mesaje

Postat 27 ianuarie 2012 - 15:17


Programul de munca este o problema a noastra, a tuturor. Eu ma imbarbatez cu ideea ca asta este ritmul vietii actual si nu ai ce sa faci.
Pe langa asta, asa cum au spus si fetele, daca iti doresti sa devii intreprinzator, trebuie chiar sa-ti doresti pentru ca te vei lovi de zeci de mii de probleme pe care tu va trebui sa le rezolvi.
Asta iti spun din experienta proprie nu ca sa te sperii cic a sa stii in ce vrei sa te bagi.
Acum, poate ca ar trebui sa restrangi aria de gandire si sa cauti o afacere cu program limitat, ceva gen 10 - 15 sa zicem dar nu stiu ce ar putea merge, astfel incat sa ai si un venit bun ca sa supravietuiesti cat de cat.
Eu am o idee, dar nu am spatiul necesar (pentru ca asta conteaza enorm) si anume la un fel de magazin altfel, de haine, in sensul ca contra unei taxe, sa-ti aduci rochia purtata dar intretinuta si sa iei ceva in schimb.
Ar merge si o mica cafenea pe langa unde sa vina fetele sa se simta bine..asa ceva mai intim.
Daca e cineva care are un spatiu intr-o casa la parter..si este interesat de ideepoate cine stie..


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -