Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Nu gasesc job


27 raspunsuri la acest subiect

#21
dana d

dana d

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.029 mesaje

Postat 24 ianuarie 2012 - 15:09

Citat:
citat din mesajul lui Ramonika
Citat:
citat din mesajul lui kariguld
marea majoritate a agnajatorilor iau in calcul perioada "goala" in care nu ai lucrat. cu cat asta e mai mare, cu atat e mai greu. nu iti va spune nimeni in fata "de ce nu lucrati de 5-6-9 luni?" dar ptr angajator e un mare semn de intrebare si un minus ptr aplicant.
eu as sfatui-o sa nu mentioneze asta.si eu am stat acasa 2 ani cu copilul, insa n-am mentionat asta la un interviu. bine, nici nu m-a descusut prea tare...
Ramonika [mamica] Ruxandra (30.11.2009) [copil] tati [roker] si Vladutz [pis]zebra roz
Se vede din CV, nici eu nu nu spun daca nu sunt intrebata, dar reiese din CV. Fetele meleIremediabil indragostita de CANADA

#22
dana d

dana d

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.029 mesaje

Postat 24 ianuarie 2012 - 15:16

Citat:
citat din mesajul lui marius
Subscriu ideii spuse de sotul tau. Nu vad de ce sa nu te gandesti la servicii private. Eu nu detin detalii despre tine, desigur nu exista garantii de reusita, dar daca este sa iasa ceva va iesi doar si numai doar daca vei incerca. Desigur nu ca un berbec de dragul incercarii.Si in general presupune sacrificii.Ce nu stiu romanii despre aurul lor!Eu pur si simplu / Pagina legislativa
Daa, si mie mi-ar placea sa fiu independenta, sa-mi fac programul meu si sa fiu propriul meu sef dar asta presupune si mai multe si mai mari responsabilitati si .. o fire voluntara si puternica. La consilierilea astea la somaj mi s-a facut un rest de personalitate de unde a reiesit ceea ce banuiam eu. Abilitati antreprenoriale scazute... As vrea dar nu am curaj, nu vreau sa risc, nu pot sa risc, nu imi permit sa pierd banii stransi in ani de sotul meu pentru studiile copiilor sau pentru batranetea noastra cu pensie minima. Deci nu-mi permit sa pierd banii, daca ar exista o reteta a afacerii de succes fara riscuri... sau macar daca as gasi pe cineva mai cunoscator al pietei si experimentat cu care sa ma asociez.... sau daca stiti vre-o afacere cu investitie mica... Fetele meleIremediabil indragostita de CANADA

#23
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 25 ianuarie 2012 - 16:56

Citat:
citat din mesajul lui buflea



De ce spuneti asta ? Mutatul cu tot cu clienti este o practica foarte uzuala si acceptata peste tot in lume.







Nu stiu cum este in lume, stiu cum este aici.

Este adevarat, nu ma refer la vanzatori de sireturi. La multe firme semnezi la angajare ca baza de date este a firmei, nu a angajatului. Zilele trecute m-a intrebat flacaul de la firma de curierat cu care am contract daca sunt de acord sa reziliez contractul cu firma si sa fac unul nou cu firma la care vrea el sa plece. Aia il angajau daca venea cu vreo 10 contracte grasute. Am refuzat, eu includ in contract si factorul moral, iar daca firma asta nu mi-a gresit cu nimic...

Mai demult au fost ceva procese cu functionari de banca care s-au carat cu datele clientilor...

E uman sa te duci dupa cosmeticiana favorita, dar mai mult eu nu prea apreciez. Daca te angajez, inseamna ca am incredere in capacitatea ta de a vinde, de a gasi clienti noi, nu de a plimba aceeasi clienti pe la n firme.



Rufus, Tora si iadele[foto] Retrospectiva 2008 Retrospectiva 2009 Retrospectiva 2010



"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

#24
miruna28

miruna28

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 70 mesaje

Postat 05 februarie 2012 - 16:29

Buna Dana,

Contacteaza-ma pe email, vreau sa vorbim insa vad ca nu prea intri pe aici.

Miruna.

#25
dana d

dana d

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.029 mesaje

Postat 05 februarie 2012 - 23:52

Ai dreptate, nu am mai intrat cateva zile, m-am luat cu una cu alta...

Nu vad email-ul tau la profil. Ti-am scris PM.



Fetele mele



Iremediabil indragostita de CANADA

#26
ina.click

ina.click

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.341 mesaje

Postat 06 februarie 2012 - 12:46

Majoritatea corporatiilor din Bucuresti au si propriul lor site de recrutare + propriile echipe de recrutare, in paralel cu agentiile favorite.

Deci sa cauti si direct la ei pe site sa aplici.

Insa vroiam doar sa avertizez asupra unei schimbari in peisaj, ma rog, cel putin in cazul corporatiei in care lucrez eu nu se mai fac angajari pe durata nedeterminata. noii angajati sunt contractori pe 1 an, daca se descurca li se reinnoieste contractul pe inca 1 si tot asa...e mai confortabil si mai sigur pt angajator sa se descotroseasca de "balast" la sfarsitul anului, mai ales acum cu noile modificari ale Codului Muncii care sunt defavorabile angajatului.

#27
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 19 martie 2012 - 23:57

Dana, sper ca ti-ai gasit job.
Daca nu, poate citesti randurile mele. Mi-a atras atentia subiectul si faptul ca esti "indragostita iremediabil de Canada", unde locuiesc.
Voiam sa iti spun si eu, scuze daca repet ce ti-au mai spus si altii, ca e neprofitabil sa refuzi interviuri si joburi pe motive ca : " e in celalalt capat al orasului", " e sub calificarea mea", " nu sunt atat de disperata", etc. Cel putin in Canada mentalitatea asta e f paguboasa si te poate tine pe tusa mult timp. Orice job decent e o experienta de luat in seama si o posibila rampa de lansare spre jobul mult dorit, in plus te pune in contact cu oamenii, iti ofera informatii si abilitati care nu stii cand iti pot conferi un atu decisiv fata de alti candidati. La fel, cu cat mai multe interviuri, cu atat mai bine, iei pulsul pietii muncii direct, cum s-ar spune, iti da indicii despre ce se cere, chiar daca tu nu ai reusit in momentul respectiv, fiecare interviu te pregateste mai bine pentru urmatorul.

Despre migrarea clientilor odata cu vanzatorul, nu vad de ce ar fi imoral, sigur daca nu se transfera date confidentiale sau alte chestii de genul asta. Aici e o practica raspandita, si eu mi-am urmat, de ex., agenta de asigurari.

Dana, inca o data, sper ca ti-ai gasit job si mesajul meu e doar consideratii de ordin general. Altfel, te asteptam in Canada, dar ia aminte la cele de mai sus.

Mult succes in cariera!

[gravired] 25 + [baietel] X Ioan

"Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri pe care nu le vom vedea" (John W. Whitehead)


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -