Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Nu gasesc job


27 raspunsuri la acest subiect

#1
dana d

dana d

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.029 mesaje

Postat 18 ianuarie 2012 - 21:33

Sunt somer de vreo 9 luni si cel putin de cand a inceput scoala imi caut intens pe siturile specializate. Zilnic aplic la cel putin 2-3..5-6 joburi si abia daca imi vizualizeaza unul CV-ul/zi. E drept ca ce stiu eu sa fac stiu multi, sau multe, e drept ca am si o varsta, dar am si experienta. Eu una as angaja una ca mine, doamna respectabila, cu studii superioare si experienta in mai multe (administratie, vanzari), cu copii aproape mari si posibilitate de a mai face altii aproape de zero...dar e clar ca undeva ceva scartzaie si as vrea sa aflu ce ca sa incerc sa repar.

Am cont pe cele doua mari sit-uri de joburi din tara si am completat Cv-ul conform rubricilor (nu am alt model de CV si nu cunosc niste reguli si nici macar nu am vazut un alt Cv). Scriu si o scurta scrisoare de intentie la fiecare aplicare in functie de cerintele postului, scurta si sincera tot asa fara sa urmez vreun model, doar dupa capul meu. Am fost chemata doar la 3 interviuri pana acum, la unul m-au rugat sa mai renunt la pretentiile salariale si nu am renuntat pt ca eram abia la inceputul cautarilor si credeam (inca mai cred) ca nu cer salariu mai mult decat merit si de cat se da la jobul asta (acum regret ca am refuzat dar e tardiv...).

Alt job era sub nivelul meu de educatie (call-center la Top shop[bang]), unde ma acceptasera si am spus "nu, (inca nu sunt atat de disperata, poate la primavara cand termin somajul)". Si a treia invitatie la interviu era undeva fix la celalalt capat al orasului fata de unde stau eu si nici jobul nu era la nivelul asteptarilor, deci nici macar nu m-am dus la interviu, cine stie daca m-ar fi angajat.

Acum sunt in situatia sa aleg sa urmez un curs gratuit si nici asta nu stiu ce sa aleg ca sa ma ajute si din ce aud pe la altii care le-au facut sau care lucreaza in domeniul resurselor umane, toate sunt la fel de inutile.... dar o sa fac unul ca nu ma costa nimic, doar timp si neuroni chinuiti. M-am hotarat pana la urma la SSM (sanatatea si securitatea muncii), nu prea stiu ce as putea munci cu asta dar.... cu Resurse umane stiu ca nu se gaseste de lucru, cu Manager proiect am auzit ca nu ma angajeaza nimeni ca nu e suficient, iar Formator.... ar trebuie sa-i invat pe altii meseria mea pe care n-o mai stiu nici eu...

Sotul zice sa ma apuc de o afacere proprie dar nu am curaj, nu am idei, nu am spirit de initiativa....nu pot sa fac asa ceva singura...

Poate sfaturile sau experientele voastre m-ar ajuta macar sa vad lucrurile mai clar si dintr-un alt unghi, poate gresesc undeva si nu-mi dau seama...



Fetele mele



Iremediabil indragostita de CANADA

#2
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 18 ianuarie 2012 - 22:35

Dana, eu mi-am cautat job pe site urile de specialitate un an si nu am fost cautata decat o singura data.
Ofertele de pe net sunt ori pt cei cu meserii rare, ori pt tineri.
Cel mai bine ar fi sa cauti de lucru in ziarele de anunturi si sa dai telefoane. In cele din urma, vei gasi.
Succes !



allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.


#3
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 18 ianuarie 2012 - 23:56

Eu vreau doar sa te incurajez ...trebuie sa fii insistenta si sa cauti, asa cum ti s-a spus, peste tot, in fiecare zi si cu indarjire - net, ziare ...etc. Poti apela si la agentii de plasament, chiar daca nu crezi in ele ... nu ai ce pierde.

Eu am cautat job aici in America si am avut aproape 400 de aplicatii, vreo 15-20 interviuri si doua oferte dintre care am ales una. Stiu ca nu se compara conditiile - am spus asta ca sa intelegi ca daca pe piata americana dureaza "400 de aplicatii" ca sa primesti o oferta (fara pile), atunci asteapta-te ca pe piata romaneasca sa te coste poate "800 de aplicatii"

#4
coracora

coracora

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 924 mesaje

Postat 19 ianuarie 2012 - 01:29

Eu te-as sfatui sa nu mai refuzi joburi. E important sa patrunzi in sistem iar de-acolo poti "schimba directia" cu mai multa usurinta - poti fi avansata, afli prima de joburile disponibile intern, cunosti lume (networking), etc. In plus, de pe alta pozitie negociezi un (alt) job cand esti angajat (iar nu somer).
La afacerile pe cont propriu nu ma pricep dar din cate vad in jurul meu, astea au avut cel mai mult de suferit in ultimii ani, asadar nu stiu cat de profitabila ar fi o asemenea initiativa.

Succes!

#5
dana d

dana d

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.029 mesaje

Postat 19 ianuarie 2012 - 15:20

Multumesc pentru parerile voastre sincere si incercarea de a ma ajuta. Azi am gasit parca mai multe joburi potrivite de aplicat si am aplicat parca mai optimista dupa ce dimineata chiar simteam cum alunec intr-o depresie... Ma intorceam de la scoala unde dusesem copila si ma astepta casa goala si nici o speranta la orizont...

Azi am gasit un job similar cu ce am ocupat eu, la o firma concurenta cu cea la care am lucrat.

Sper experienta acumulata ar trebui sa atarne mai greu decat posibilitatea sa aduc o parte din vechii mei clienti pentru ca nu cred ca ar fi corect sa fac asa ceva... si sper ca pretentiile mele salariale sa nu fie mai mari decat vor ei sa plateasca.

Intre timp am inceput un curs de SSM (sanatatea si securitatea muncii), stie cineva daca se cauta asa ceva, daca m-ar putea ajuta cu ceva o diploma in asa ceva?



Fetele mele



Iremediabil indragostita de CANADA

#6
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 19 ianuarie 2012 - 16:41

dana, succes.
cred ca o sursa potrivita de inspiratie pentru cautarea de job-uri o reprezinta si publicatiile/articolele din ziarele de profil, in care sunt anuntate investitiile pe plan local, deschiderile de filiale/supermarketuri/unitati de productie. si parcurile industriale reprezinta un potential. anumitee firme isi fac sedii/puncte de lucru in aceste parcuri industriale, deoarece beneficiaza de anumite facilitati fiscale, din cate stiam eu.

Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

#7
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 19 ianuarie 2012 - 19:22

Citat:
citat din mesajul lui dana d

...experienta acumulata ar trebui sa atarne mai greu decat posibilitatea sa aduc o parte din vechii mei clienti pentru ca nu cred ca ar fi corect sa fac asa ceva...







Nu numai ca nu-i corect, ci e chiar pagubos. Nu vei putea avea niciodata o imagine buna in firma aia, din moment ce ti se va putea aminti mereu ce ai facut.

Cunosc un caz de acest gen...cunostiinta a cazut din lac in put.

M-ai surprins un pic spunand ca ai refuzat niste joburi, ia in calcul, pe langa ceea ce ti s-a spus deja, ca daca iti iesi din mana, e greu sa revii; am patit-o pe pielea mea si nu o data, dupa cate o pauza mai lunga, m-am pomenit incuiat si dezorientat, asa ca acum prefer sa lucrez si mai bine si mai rau, dar sa lucrez. N-as putea (si nici nu mi-as permite) sa stau atata in somaj si sa refuz ceva de lucru, chiar sub pregatirea mea.

Bafta!



Rufus, Tora si iadele[foto] Retrospectiva 2008 Retrospectiva 2009 Retrospectiva 2010



"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

#8
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 19 ianuarie 2012 - 20:28

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Citat:
citat din mesajul lui dana d
...experienta acumulata ar trebui sa atarne mai greu decat posibilitatea sa aduc o parte din vechii mei clienti pentru ca nu cred ca ar fi corect sa fac asa ceva...

Nu numai ca nu-i corect, ci e chiar pagubos. Nu vei putea avea niciodata o imagine buna in firma aia, din moment ce ti se va putea aminti mereu ce ai facut.

De ce spuneti asta ? Mutatul cu tot cu clienti este o practica foarte uzuala si acceptata peste tot in lume. Este de fapt marele atuu al unui om de vanzari, scopul lui fiind sa-si construiasca un portofoliu cat mai larg si sa-l care dupa el. De aceea oamenii de vanzari au un tratament special-avantajos in orice companie - pentru ca ei aduc business, mentin business si daca pleaca, pleaca cu business. Dupa mine este corect sa fie asa - compania ofera niste produse care depind foarte mult de modul in care sunt promovate si vandute pe piata de oamenii de vanzari. Clientii unei firme sunt un rezultat al produsului vandut cu inteligenta de omul de vanzari si al relatiei pe care acesta o dezvolta in timp cu consumatorul. O companie care nu isi protejeaza oamenii de vanzari nu are decat sa-si scoata o taraba in fata sediului si sa vanda ca la piata.

Deci dupa mine, daca Dana are avantajul ca in baza experientei si a relatiilor de incredere construite in timp, poate aduce dupa ea noi clienti (fie ei si ai fostei companii), atunci ar trebui sa foloseasca asta la interviu ca pe un "skill" de neocolit.

#9
danat

danat

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.292 mesaje

Postat 19 ianuarie 2012 - 23:38

Incearca sa aplici si din proprie initiativa, la firme care au legatura cu experienta ta si domeniul in care ai mai lucrat. Uneori exista posturi libere si ori nu au apucat sa publice anunt, ori cauta prin cunostinte. Nu stii de unde sare iepurele, nu rata nisi o posibilitate!

Si in plus, vorbeste cu oamenii, cunostintele, stiu ca situatia e grea pt toti, dar nu stii cum se leaga dintr-o simpla discutie.

Iti spun din proprie experienta, aici in strainatate, unde ca emigrant esti ca intr-o rotativa in primii ani [alcool]







_____________________________________________________________________



Iubeste-ma atunci cand merit cel mai putin, pentru ca atunci am cea mai mare nevoie.





Hobby





#10
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 19 ianuarie 2012 - 23:56

si mie mi se pare ca relatiile pe care le-ai stabilit cu anumiti oameni care ti-au devenit clienti sunt un atuu esential pentru tine de care trebuie sa profiti la maxim. daca si reusesti sa-i aduci dupa tine esti tare . Eu una la asta ma uit daca angajez un vanzator.

Marina


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -