Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Freelancer


6 raspunsuri la acest subiect

#1
lorellay

lorellay

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.717 mesaje

Postat 10 ianuarie 2012 - 13:39

As vrea cateva pareri despre freelancer.com. Lucreaza cineva la proiecte acolo? Cum se procedeaza? Ceva detalii?Multumesc

[auto] CODRIN *15.02.2005 si [autoroz] DIANA *10.11.2009
[tren]

Cea mai mare bogatie din aceasta lume sunt copiii, mai mult decat toti banii din lume si toata puterea de pe pamant. Mario Puzo

#2
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 10 ianuarie 2012 - 15:54

E un loc bun unde sa incepi, sa iti faci niste clienti fideli insa pe termen lung, preturile sunt prea mici [:)]

Succes!

#3
lorellay

lorellay

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.717 mesaje

Postat 10 ianuarie 2012 - 15:59

nu am inteles mare lucru....sa incep aici si sa ajung unde?
abea am inceput ..am aplicat la cateva..aiureli..adica ceva gen editare text. Ca mi-e frica de mai mult.

[auto] CODRIN *15.02.2005 si [autoroz] DIANA *10.11.2009
[tren]

Cea mai mare bogatie din aceasta lume sunt copiii, mai mult decat toti banii din lume si toata puterea de pe pamant. Mario Puzo

#4
muraturica

muraturica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 977 mesaje

Postat 10 ianuarie 2012 - 16:30

Buna, sper sa iti fie de ajutor parerea mea.
Freelancer.com e ok pentru inceput. Poate cu timpul vei ajunge sa lucrezi pe platforme unde freelancerii sunt mai bine platiti sau unde job-urile postate sunt "mai de calitate". Cu timpul poate vei ajnge sa lucrezi cu niste clienti in afara platformelor si sa fi platita direct, evitand comisioanele de pe freelancer.com sau altele similare.
Deoacmdata freelancer.com are avantajul ca nu presupune nici un cost in afara comisioanelor platite atunci cand castigi un proiect.
Ai grija de ce fel de proiecte esti interesata si arunca o privire si la review-urile angajatorilor. Cu cat mai multe si cu cat mai bune, cu atat mai multa incredere poti avea.
Ca idee generala, insista ca fiecare angajator care iti da un proiect sa instituie si o plata milestone. Gasesti pe site mai multe detalii despre ce inseamna asta, dar in prinicpal e o masura de siguranta ca vei fi platita cand livrezi proiectul.
Mai citeste si pe site la sectiunea FAQ sa te mai "luminezi".
Oricum, nimeni nu iti poate garanta 100% ca nu o sa intampini neplaceri. Eu am lucrat o vreme pe acest site. Am ramas neplatita de vreo doua ori, dar din fericire nu era vorba de sume mari si nu investisem foarte mult timp. Nu lucra niciodata foarte mult fara sa fi platita. Daca proiectul e lung, solicita plati pe parcurs, pe masura ce livrezi material.
Bafta multa.

7+

#5
giulia71

giulia71

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.182 mesaje

Postat 10 ianuarie 2012 - 19:18

Nu stiu pe ce situri ai inceput, insa cele mai credibile sunt cele in care se plateste pentru a putea licita.
De asemenea este important sa ai un portofoliu care sa spuna cate ceva despre tine.

Revin
uneori gandesc prea mult....

#6
muraturica

muraturica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 977 mesaje

Postat 10 ianuarie 2012 - 21:07

Giulia, ai mare dreptate insa pentru cineva care "tatoneaza terenul" in ceea ce priveste freelancingul (nu stiu daca e corect termenul...sorry)s-ar putea ca optiunea de a plati pentru a avea cont pe un site sa nu fie foarte atractiva. E greu sa incepi direct prin a investi cand nu sti prea bine ce faci...
In mod normal, cand esti freelancer la cel mai serios mod si chiar vrei sa faci "cariera" din asta, te indrepti spre site-uri mai sigure si mai credibile.
Bine...asta e doar parerea mea bazata pe putina experienta ca freelancer pe care o am.

7+


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -