Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Educatia sexuala a copiilor de cand incepe?


57 raspunsuri la acest subiect

#11
Darria

Darria

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.695 mesaje

Postat 05 ianuarie 2012 - 17:26

Citat:
citat din mesajul lui mamagiuliei
a primit fi`mea o cartulie adresata copiilor de 5-6 ani unde scrie despre reproducere, este f haioasa cartulia.
......
aaa, am cumparat cartea roz pt fete :-)

Daria: te rog spune-mi ce este "cartea roz pt fete"?
dar cartea mentionata in primul rand?
am cautat dar nu am gasit pt. varste asa de mici, pe intelesul lor.

am incercat sa le caut acum pe net dar nu am gasit, poate nu am cautat suficient.


#12
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 05 ianuarie 2012 - 18:15

Eu am inceput educatia sexuala a Dariei la 2 ani. In conditiile in care eu nu am beneficiat de asa ceva.



15 ani e o varsta acceptabila pentru a-ti incepe viata sexuala, bineinteles, cu multa, multa educatie sexuala in spate.



Sub 15 ani, indiferent ca e cu educatie sau fara educatie, mi se pare... cam deplasat.



Blogul meu - de la noi, pentru ei!



Bazar general - fiecare implicare conteaza!



Lucrusoare de vanzare...











#13
Ilinca_M.

Ilinca_M.

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.927 mesaje

Postat 05 ianuarie 2012 - 19:13

Citat:
citat din mesajul lui Selene_Bunny
Eu am inceput educatia sexuala a Dariei la 2 ani. In conditiile in care eu nu am beneficiat de asa ceva.15 ani e o varsta acceptabila pentru a-ti incepe viata sexuala, bineinteles, cu multa, multa educatie sexuala in spate.Sub 15 ani, indiferent ca e cu educatie sau fara educatie, mi se pare... cam deplasat.Blogul meu - de la noi, pentru ei!Bazar general - fiecare implicare conteaza!Lucrusoare de vanzare...
Poti sa spui mai concret ce inseamna educatie sexuala la 2 ani? Nu de alta da' fiica-mea are peste 2 ani si nu-mi imaginez ce educatie sexuala s-ar putea face la un copil asa de mic...(biata fetitza grasutza de la orele tale...ce papagal de tata putea sa aiba sa dea raportu' la tot poporu' ca i-a crescut fiica-sii un floc[q][q][bang]...imi dau seama ce umilita trebuie sa se fi simtit biata daca auzea cum isi permite tac'so sa-i discute intimitatile...)I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

#14
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 05 ianuarie 2012 - 19:23

La subiectul caruia i-am dat link ul, discutiile au denaturat f urat: cu jigniri la adresa mamelor care nu inteleg ca niste copii de clasa I nu au nevoie de detalieri prea multe in privinta sexualitatii. La subiectul asta, Selene pretinde ca i-a facut educatie sexuala fetitei sale, incepand cu 2 ani. [soc]
Selene, ce intelegi tu prin educatie sexuala ?




allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.


#15
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.397 mesaje

Postat 05 ianuarie 2012 - 19:37

Fiu-meu la 2,6 ani m-a intrebat la mare, pe cand faceau pipi la malul marii: "mami de ce Ioana nu face pipi din picioare?". I-am spus: "pt ca fetitele nu au puta".
Baietii mei stiu ca ei au crescut la mine in burta si m-a taiat dr. sa-i scoata. Nu a existat niciodata notiunea de barza.
Daca putem numi asta educatie sexuala, atunci eu am inceput la 2 ani.
Ma indoiesc ca Selene are discutii mai avansate cu Daria pe teme sexuale.

Roli mami de Andrei [bonjovi](16 ianuarie 2008) si Marc [cavaler](9 iunie 2006)



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)

#16
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 05 ianuarie 2012 - 19:45

Eu personal am stiut de mic copil ca bebe se dezvolta in burtica mamei, apoi dupa 9 luni, mama naste in maternitate - deci nicidecum chestia cu barza.

Insa nu stiam ce legatura e cu tatal, care-i treaba cu el, ca doar nu naste si el[alcool]



Apoi, tot ce se intampla intr-un act sexual, implicit cu se fac copiii, pe la 13 ani de la mama. Si ulterior, me rog, metode contraceptive (ce stia si mama, ca m-am informat si eu). Insa principalul lucru pozitiv era ca am putut discuta cu cineva (de incredere) despre lucrurile astea.



Asta mi se pare ff important, ca sexul sa aibe loc in cunostinta de cauza, tinerii sa fie informati si sa se cunoasca faptul ca sexul este mai mult decat o simpla placere, ceva "cool", ci implica muuuulte responsabilitati...



Eu n-am avut probleme cu sexul, in sensul ca nu am facut greseli, am inceput viata sexuala cand am vrut eu (destul de tarziu pt zilele noastre) cu cine am vrut, cand am simtit, si a fost totul in regula...



Varsta la care sa se discute - nu stiu ce sa spun, raportat la zilele de astazi. La mine a fost 13 ani, dupa cum ziceam, poate in ziua de azi e necesar mai repede, copiii stiu si prind mai multe...



Am si eu fetite... as vrea sa le pot fi apropiata, sa pot sa le ajut cu sfaturi si sa fie informate astfel incat sa nu faca greseli pe care le pot regreta mai tarziu



Zicea cineva de TV...pai nici nu ma mir, la cat se promoveaza diverse modele cu sanii la vedere, aluzii la sex samd



La fete mi se pare si mai delicat subiectul, caci ele sunt mai expuse si sufleteste (baietii fac mai usor departajarea intre sex si sentimente), plus ca la ele exista riscul de sarcini nedorite...



Citesc si eu alte pareri/discutii cu interes pe marginea subiectului



Monica, mami de 2 [zana]: Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)



Povestea sarcinii si a nasterii Andreei



Povestea nasterii super rapide a Anei Maria



#17
Ilinca_M.

Ilinca_M.

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.927 mesaje

Postat 05 ianuarie 2012 - 19:56

Citat:
citat din mesajul lui roli25

Fiu-meu la 2,6 ani m-a intrebat la mare, pe cand faceau pipi la malul marii: "mami de ce Ioana nu face pipi din picioare?". I-am spus: "pt ca fetitele nu au puta"
Daca putem numi asta educatie sexuala, atunci eu am inceput la 2 ani.
Ma indoiesc ca Selene are discutii mai avansate cu Daria pe teme sexuale.

Roli mami de Andrei [bonjovi](16 ianuarie 2008) si Marc [cavaler](9 iunie 2006)



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)

Pai tocmai, mie asta nu mi se pare "educatie sexuala", este ceva de genul "sa ne cunoastem corpul/ sa cunoastem diferentele intre sexe", ca doar nu tot ce tine de sex se numeste "educatie sexuala"(daca-i arati unui copil cum sa se spele, inclusiv in zona genitala, inseamna ca "l-ai educat sexual"?)
In fine, asteptam cuminti un raspuns de la Selene, ce inseamna a face educatie sexuala unei fetite de 2 ani[:)].

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

#18
Ramona2006

Ramona2006

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 296 mesaje

Postat 05 ianuarie 2012 - 19:59

Interesant subiect...hmmm...
Mi-e groaza ca Maya mea va creste si vor incepe "problemele" legate de tot ce inseamna baieti, dragoste, sex...Cred ca ptr taica-sau e mai simplu, ceva de genul "pe ea o inchid in casa si la el iau bita de baseball"[:D]
Baiatul cel mare a inceput viata sexuala pe la 18 ani, am crezut ca innebunesc...mi-a trecut...acum are aproape 26...Mi-a fost destul de greu sa discut cu el, pina cind el a avut 13 aproape 14 ani l-am crescut singura. Insa am avut noroc ca am fost f apropiati, cred ca prima discutie despre "albinute si flori" am avut-o cind avea vreo 12 ani si s-a indragostit prima oara. Imi aduc si acum aminte cu nostalgie...
Maya stie de faptul ca mama naste copii, stie de diferentele dintre baieti si fete - la 3 ani cind a mers la gradi a descoperit asta. Ea si taica-sau se iubesc tare mult si imi aduc aminte ca avea vreo 3 ani cind i-am aratat o poza cu burta mea imensa cind eram insarcinata cu ea. Eu, f mindra, spun:
"Uite Maya, aici in burta la mama erau tu!"
La care ea se uita la mine f mirata si spune:
"Da de unde, mami, eu am fost la tata in burta!"

Dar acum on topic...astept si ei parerile voastre , sa ma mai inspir...


Blogul meu de mama ce sta mult prea mult acasa:
http://aloneinholyland.blogspot.com/

#19
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 05 ianuarie 2012 - 21:04

Educatia sexuala incepe cu cunoasterea propriului corp si a diferentelor dintre fetite si baietei. Asa cum a invatat ca are ochi, urechi, nas, gura, limba, asa a invatat si ca are pruna (la noi nu se foloseste termenul "pasarica"). De asemenea, a mai invatat ca baietii nu au pruna, ci putza (nu folosim termenul "cocosel" sau "cuc", nu l-am mostenit), si ca femeile au tzitzi. Si ca bebelusii, cand sunt mici, mici, stau in burtica mamicii lor. Nu ca-i aduce vreo barza.



S-a intamplat sa il surprinda pe ta-su la dush (a uitat sa inchida usa cu zavorul) si s-a sesizat imediat ca este o diferenta intre corpul ei si al lui, ba chiar a intins mana spre... diferenta, sa atinga.



Am preferat sa ii spun adevarul, nu povesti inventate, desigur, explicatii adaptate varstei.



In toate aceste explicatii m-a ajutat, ca de multe ori, faptul ca ea vorbeste f. bine.







Blogul meu - de la noi, pentru ei!



Bazar general - fiecare implicare conteaza!



Lucrusoare de vanzare...











#20
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 05 ianuarie 2012 - 21:11

Acum, la 3 ani, daca ma prinde pe mine dezbracata, incepe sa numeasca pe corpul meu ce vede. Ba chiar ma intreaba ce sunt bumbicile alea de pe sani. Bumbicile sunt sfarcurile, ea asa le spune. [:)] I-am spus ca ea are corpul ca si mami, doar ca este micuta si tzitzi ei sunt mici. Vor creste cand va creste si ea.



Blogul meu - de la noi, pentru ei!



Bazar general - fiecare implicare conteaza!



Lucrusoare de vanzare...












Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -