Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Educatia sexuala a copiilor de cand incepe?


57 raspunsuri la acest subiect

#1
histamina

histamina

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.285 mesaje

Postat 05 ianuarie 2012 - 14:54

Deschid acest topic cu o mare rugaminte,aceea de a scrie parerea voastra sincera.
eu am un nepotel de 15 ani cu care discut deschis despre sex, nu e nicio problema.
insa, de cate ori am mai discutat despre subiect cu diversi parinti, am avut parte de reactii f ciudate,de genul:daca e curva, la mine in casa nu o mai primesc etc.
inainte sa ma reporfilez ,am fost profesoara. s-a maers pana acolo, incat parintii au venit la scoala sa spuna sa nu vina un psiholog sau vreun dr sa le povesteasca asemenea rusini copiilor lor,pe atunci elevi in clasa a opta.
cea mai vehementa a fost o mamica ce sustinea sus si tare ca fata ei e puritatea desavarsita si nu are voie sa stie de "rusinea barbatilor".pana la sfarsitul anului,rusinea barbatilor i-a provocat vreo 3 chiuretaje.
stiu cazuri de fetite ce si-au inceput viata sexuala la 12 ,13 ani,pt ca nu au avut nicio informatie in acest sens.
e un subiect delicat.
cand e bine sa afle?
daca isi incep viata sexuala,cum reactionati,sa zicem la 15 ani?
astept pareri,din experienta voastra,sa ma dumiresc daca nu cumva sunt eu prea avangardista.
multam fain

http://forum.desprec...ian-Minunea-mea

#2
hcclara

hcclara

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.052 mesaje

Postat 05 ianuarie 2012 - 15:24

Baiatul meu cel mare e in cls.a 3 a, si in manualul de stiintele naturii au o lectie despre organele sexuale la fete si baieti, explicat destul de complicat dupa parerea mea. Invatatoarea ne-a spus ca va face lectia respectiva in primavara, dar crede ca va invita um sexolog care sa discute cu copii ...sincera sa fiu mie mi se pare cam repede la varsta de 8 ani sa discut cu copilul despre sex, cu cat stiu mai mult, cu atat sunt mai curiosi...stiu si ca in ziua de azi se intampla totul mult mai repede decat pe vremea noastra, insa totusi eu il vad inca mic pe al meu si deocamdata am sa astept explicatiile ce le primeste la scoala.
Sunt insa curioasa de alte raspunsuri.

Claudia










#3
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.448 mesaje

Postat 05 ianuarie 2012 - 15:34

noi avem carti de anatomie si a primit fi`mea o cartulie adresata copiilor de 5-6 ani unde scrie despre reproducere, este f haioasa cartulia.
bine nteles ca a citit si a memorat tot, apoi a pus o in biblioteca.
eu nu scap ocazia sa i spun ca e o mare responsabilitate cand crestem, ca sunt avantaje multe iar deciziile luate trebuiesc gandite :-)
despre cm stie de la catelusa noastra si stie ce inseamna cm si cata responsabilitate aduce.
curiozitatea cred ca vine din nestiinta, asta e parerea mea.
informatiile trebuie sa fie corecte si adaptate nivelului varstei lor.
aaa, am cumparat cartea roz pt fete :-)


_______________________________________________
Daria & felina fioroasa
[zana]GIULIA(2004 08 16) cu [buburuza]Sela

[pegeam][aho][pegeam]

#4
coracora

coracora

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 924 mesaje

Postat 05 ianuarie 2012 - 16:01

Citat:
citat din mesajul lui histamina

stiu cazuri de fetite ce si-au inceput viata sexuala la 12 ,13 ani,pt ca nu au avut nicio informatie in acest sens.


In care sens?
Crezi ca stiind cat mai multe detalii despre viata sexuala (inclusiv urmari / responsabilitati) nu vor mai fi tentati / tentate sa faca sex?

Eu cred ca atat timp cat mass-media denatureaza pround sexualitatea umana, parintii fac in zadar educatie sexuala.
In fond, ce e si in ce consta aceasta educatie? Are ca scop final pastrarea fecioriei copiilor / adolescentilor sau folosirea pe scara larga a anticonceptionalelor care le distrug fetitelor sistemul hormonal de mici?



#5
pitzinuca

pitzinuca

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.124 mesaje

Postat 05 ianuarie 2012 - 16:24

Citat:
citat din mesajul lui coracora
Citat:
citat din mesajul lui histaminastiu cazuri de fetite ce si-au inceput viata sexuala la 12 ,13 ani,pt ca nu au avut nicio informatie in acest sens.
In care sens?Crezi ca stiind cat mai multe detalii despre viata sexuala (inclusiv urmari / responsabilitati) nu vor mai fi tentati / tentate sa faca sex?Eu cred ca atat timp cat mass-media denatureaza pround sexualitatea umana, parintii fac in zadar educatie sexuala. In fond, ce e si in ce consta aceasta educatie? Are ca scop final pastrarea fecioriei copiilor / adolescentilor sau folosirea pe scara larga a anticonceptionalelor care le distrug fetitelor sistemul hormonal de mici?
Primul scop al discutiilor despre sex cu copiii nostri cred ca este sa o faca in deplina cunostinta de cauza, sa o faca prima oara cu cineva care le place cu adevarat, sa nu se sperie de masturbare, etc. Daca prima experienta este placuta, cred ca prejudecatile pot fi discutate mai lejer iar copiii/adolescentii vor avea mai multa incredere in ei, se vor dezvolta mai armonios. Varsta? hmmm... greu de zis. 9-10 ani? sunt si eu curioasa pentru alte raspunsuri_______________________mami de andi [bat] si ilinca [copil] _________________________ traduceri si asistenta________________________"Fericirea nu are valoare daca nu e impartasita."

#6
histamina

histamina

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.285 mesaje

Postat 05 ianuarie 2012 - 16:27

pitzinuka,imi place cum gandesti.
ei,9-10 nu.

pupicei multi ilincutei,de la strumf.[pup][pup][pup][flo][flo]
cu ilincuta am aflat si eu ca strumf este timid.


astept si eu alte raspunsuri

http://forum.desprec...ian-Minunea-mea

#7
Twix

Twix

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 23 mesaje

Postat 05 ianuarie 2012 - 16:39

Parerea mea e ca, din perspectiva parintelui, nu trebuie sa inceapa de la o varsta anume, ci e bine sa fin deschisi cu ei de la primele intrebari, pe masura puterii lor de intelegere. Adica mi se pare aiurea sa le zicem pana la 12 ani ca ne aduce barza sau ca atunci cand mama vrea un copil ia o pastiluta, cum imi explica mie mama, pentru ca apoi sa-l punem solemn pe canapea si sa-i facem educatie. Adica... Nu e mai simplu sa le raspundem, pur si simplu, la intrebari si nelamuriri pe masura ce acestea apar?
Sigur ca exista o limita intre sinceritate si nerusinare, nu trebuie sa facem sex cu usa deschisa, e aberant, dar nu cred ca e sanatos pentru copiii nostri sa creada ca sexul e "rusine", "tabu", "rau" si ca "daca mai intrebi asa ceva te dau afara din casa, nesimtitule". Pana la urma ii crestem pentru a deveni adulti echilibrati, nu numai pentru a-i feri de sarcini nedorite la 14 ani si nu e bine sa le creem prejudecati si valorizari negative legate de o parte importanta a vietii de adult.

#8
cleo78

cleo78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.670 mesaje

Postat 05 ianuarie 2012 - 16:50

sa decizi varsta - depinde enorm de copil, mediu, familie.

Sunt unii copii dezinvolti, alti copii retrasi, timizi. Cred ca se poate incepe cu regulile de igiena, si asta dupa 3-4 ani, cand inteleg sa se spele singuri pe miini, dar si la fund etc.; apoi cu diferentele dintre mami/tati si copil. Apoi copiii oricum vor pune intrebari, sutn curiosi, etc. - in acest moment cred ca trebuie sa raspundem sincer, sa nu le explicam.

Un alt punct incepe cand incep sa manifeste pasiunea pt oglinda. la fete, ma refer. Asta inseamna ca incep sa acorde importanta look-ului, sa atraga, si iasa in evidenta, sau invers. Atunci cred ca trebuie discutat nu neaparat despre sex, ci despre relatii cu baietii etc.



Deci discutia se face treptat, potrivit varstei, si mai ales potrivit la ceea ce vrea sa stie copilul.



Atentie mare ca unii stiu mai mult decat suntem noi, parintii, constienti. Asa ca trebuie si parerea lor ascultata. Si apoi completata, si corectata.



Un alt lucru important, este anturajul. Daca are o verisoara/sora mai mare, acestea pot incepe unele discutii, completa. Deseori, mai deschis este copilul fata de o matusa, de ex. decat fatza de un parinte. Sunt parinti care impun reguli, limite, asa ca e posibil ca copilul sa perceapa relatia ca de sus-jos, si nu de egalitate si deschidere.



Verisoara mea face educatie sexuala in scoli. Astfel, a avut eleve care s-au apropiat de ea, tocmai ca nu aveau curajul sa mearga la parinti.





Eu mai am o problema cu tv-ul. In media romaneasca, eram sufocata de scene de sex, discutii, tipe cu silicoanele 10% acoperite, etc. Ei, asta poate deforma perceptia copilului asupra lumii. Sa nu zic de filme/reclame unde toate tipele sunt perfecte, toti tipii muschiulosi, sunt 5 divorturi si impacari pe episod etc. Si aici tot de parinte tine - daca decide sa lase tv-ul pe asa ceva, copilul va fi expus mai devreme, si deci evident e nevoie de anumite discutii mai devreme.







Victoria (des.1), fetita frumoasa si curoajoasa, te iubim!


#9
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 05 ianuarie 2012 - 17:20

Uite, aici, un subiect asemenator :

http://forum.desprec...uala-a-copiilor




allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.


#10
histamina

histamina

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.285 mesaje

Postat 05 ianuarie 2012 - 17:23

de acord, insa acolo se refera la clasa I,eu ma refer la adolescenti.
la clasa I, a II a e oarecum mai simplu.
altele sunt necesitatile congnitive,ca za spun asa.
altfel se proceseaza informatia.
tu ce parere ai?

http://forum.desprec...ian-Minunea-mea


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -