Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Clasa zero 2012-2013(2)


293 raspunsuri la acest subiect

#21
Inaf78

Inaf78

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.024 mesaje

Postat 06 ianuarie 2012 - 18:43

DIANA doar cu evaluarile de la gradi nu vei putea sa l inscrii anul acesta la scoala, DAR exista totusi o cale:
noi, in 2011, cand copilul nostru avea 5 ani si 3 luni am vrut sa l dam la scoala in cls a 1-a. ne am interesat cum putem face asta legal si se putea si se poate si acum!!!
te duci la inspectoratul de care apartii cu o cerere si o audienta la inspectorul cu invatamantul primar, sau la inspectorul general pe Bucuresti (gasesti adresele pe net). ei vor face o comisie si copilul va fi evaluat psihologic (nu e mare lucru: discuta cu un psiholog, il pune sa deseneze) si pedagocic (ii dau niste fise de completat, fise asa cum au si in cartile si caietele speciale de la gradi de la clasa pregatitoare). daca copilul e bun, asa cum spui tu, nu are probleme la aceste evaluari. de obicei se da aviz pozitiv. DACA vrei asta tb sa te agiti ACUM fiindca au inceput deja inscrierile la scoala, iar invatatoarele bune au deja listele pline.

noi am renuntat pana la urma, fiindca ne am luminat un pic si ne am dat seama ca oricat de avansat este el, NU era pregatit dpdv social, adica sa faca fata rautatilor copiilor mai mari din jur (din clasa lui si de pe culoar in timpul pauzelor; ca doar nu mi sta nimeni sa mi dadaceasca copilul...). plus ca l am tot urmarit noi acasa si se paote concentra extrem de bine 20 minute, dupa care nu mai mergea, se fataia si ii fugea mintea la joaca. acum vedem progrese: a inceput si el sa raspunda la rautati mai "altfel" (mai impinge, e un pic mai "reactiv", ca pana anul trecut statea consternat, de ma apucam pe mine nervii...), plus ca a crescut timpul de concentrare la 30 minute, nu mai oboseste asa repede...
el anul acesta este al II lea an de pregatitoare (a inceput cu grupa mare, si apoi 2 ani de pregatitoare). l-am inscris ptr la toamna in cls a 1-a.
succes si tie!

#22
franqois

franqois

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 99 mesaje

Postat 07 ianuarie 2012 - 12:18

Mai am o intrebare, stiti cu siguranta, care dne invatatoare vor lua clasa a I a si care vor lua clasa 0? La noi la scoala vor termina 4 clase a IV, din care 2 invatatoare vor lua clasa I si 2 vor lua clasa 0, dar care, nu se stie. Deci liste pline la invatatoare e relativ, ca ele nu stiu de acum ce clasa vor lua.

#23
Inaf78

Inaf78

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.024 mesaje

Postat 07 ianuarie 2012 - 13:04

noi am fost interesati de 3 scoli (117, 146 si 150). la 117 si la 146 se stia de prin octombrie care inv vor lua cls a 1-a, iar la 150 s-a hotarat pe la sf lunii noiembrie. oficial, scoala nu a anuntat nimic, dar invatatoarele stiu si isi fac listele.

----------------------------------------------
O mamica fericita!
M.A. 21.06.2006 si "the next one 27.07.2012"
----------------------------------------------

http://www.pediatric...full/115/5/1360
http://www.fabresear...spx?item_id=103

http://www.omega3for...lt/default.aspx
http://www.omega3for...ils.aspx?id=266
http://www.omega3for...ils.aspx?id=250

http://www.equazen.c...lt.aspx?pid=116




#24
diana_jors

diana_jors

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.159 mesaje

Postat 08 ianuarie 2012 - 12:24

Inaf, multumesc. Eu vreau ca la 5 ani si 5 luni sa inceapa pregatitoarea, nu clasa 1, si chiar ar trebui sa fie "in grafic" [:)].

De la gradinita mi-au spus sa mai astept pana in saptamana 16-20, ca au intalnire la inspectorat si pot sa imi spuna ce as putea face... asa ca mai stau o saptamana.



Diana [mamica] de [cavaler] Alex (23 aprilie 2007)

Alerg 42 pentru o sansa

"When you cross that finish line - no matter how slow, no matter how fast - it will change your life forever." (Dick Beardsley)

#25
riloasa

riloasa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 291 mesaje

Postat 08 ianuarie 2012 - 19:00


Diana, Mihai al meu a facut grupa mare. Gradinita a facut scrisoare catre Minister si astept sa vedem daca il lasa sa faca grupa pregatitoare in gradinita la anu.Nici eu nu sunt de acord sa repete grupa mare.

#26
catrinik

catrinik

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.928 mesaje

Postat 16 ianuarie 2012 - 16:24

Fetelor pina la urma care mai e situatia acum? Stie cineva ceva?
Pregatitoarele se vor face in gradinite sau in scoli?
Unii zic intr-un fel, altii in alt fel.

#27
Inaf78

Inaf78

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.024 mesaje

Postat 16 ianuarie 2012 - 16:43

Metodologia de inscriere la scoala ptr anul scolar 2012/2013 a aparut in decembrie 2011:

http://www.edu.ro/in.../articles/16375

Art.110. Inspectoratele scolare vor lua toate masurile care se impun pentru asigurarea:
a) înscrierii în clasa I a tuturor copiilor în vârsta de 7 ani si a copiilor în vârsta de 6 ani împliniti pâna la data începerii anului scolar, daca acestia au frecventat grupa pregatitoare si daca exista solicitarea scrisa a parintilor, a tutorilor sau a sustinatorilor legali;
b) înscrierii în clasa pregatitoare a tuturor copiilor în vârsta de 6 ani împliniti pâna la data începerii anului scolar, daca nu au frecventat grupa pregatitoare , precum si a copiilor care împlinesc vârsta de 6 ani pâna la sfârsitul anului calendaristic, daca exista solicitarea scrisa a parintilor, a tutorilor sau a sustinatorilor legali si daca dezvoltarea lor psihosomatica este corespunzatoare;

Art.17. Învatamântul primar se va organiza si va functiona conform prevederilor Capitolului II, Sectiunea a 4-a din Legea educatiei nationale nr. 1/2011, cu modificarile si completarile ulterioare.
Art.18. Clasa pregatitoare se organizeaza în cadrul unitatilor de învatamânt preuniversitar cu personalitate juridica în care exista nivelul de învatamânt primar acreditat sau autorizat. Aceste clase pot functiona si în cadrul unitatilor de învatamânt prescolar - gradinite – care sunt structuri ale unitatilor de învatamânt cu personalitate juridica în care exista nivelul de învatamânt primar acreditat sau autorizat.

Art.91. Pentru aplicarea corecta si unitara a procedurilor de reorganizare a retelei scolare se definesc urmatoarele notiuni:
1. RETEA SCOLARA-este formata din totalitatea unitatilor de
învatamânt acreditate, respectiv autorizate provizoriu care sunt organizate si functioneaza pe o anumita raza teritoriala (zona geografica: comuna, oras, judet), coordonate si monitorizate de inspectoratul scolar.
2. UNITATE DE ÎNVATAMÂNT CU PERSONALITATE
JURIDICA (PJ) - unitatea de învatamânt care este organizata si functioneaza cu efective conform prevederilor art.19 (1) din Legea educatiei nationale nr. 1/2011,cu modificarile si completarile ulterioare,în baza unui act de infiintare/functionare, are cod fiscal, sigiliu/stampila cu însemnele Ministerului Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului si denumirea exacta a unitatii de învatamânt, stema României, cont în Trezoreria Statului si activitate financiar-contabila.
3.STRUCTURA (unitate de învatamânt arondata – AR) – unitate de
învatamânt care este organizata si functioneaza în componenta unei unitati de învatamânt cu personalitate juridica,apartinând aceluiasi ordonator principal de credite.

Art.95. La nivelul fiecarei unitati administrativ-teritoriale pot functiona unitati de învatamânt cu personalitate juridica în conformitate cu prevederile art.19(2),(3)din Legea educatiei nationale nr. 1/2011,cu modificarile si completarile ulterioare,la propunerea administratiei publice locale, cu avizul conform al inspectoratelor scolare.

Art.96. Nu pot functiona doua unitati de învatamânt cu personalitate juridica în aceeasi cladire/cladiri diferite si/la aceeasi adresa cu doua administratii distincte care majoreaza costurile de scolarizare.

Art.98. Pentru optimizarea functionarii unitatilor de învatamânt se vor respecta prevederile hotarârii Guvernului privind finantarea unitatilor de învatamânt preuniversitar de stat, finantate din bugetele locale, pe baza standardelor de cost pe elev/prescolar pentru anul 2012, si trebuie avute în vedere urmatoarele:
1. organizarea unitatilor de învatamânt pe verticala sistemului de educatie si formare profesionala initiala cu o conducere unica si un numar mare de prescolari/elevi, cuprinzând mai multe niveluri de pregatire(prescolar, primar, gimnazial etc.) si nu pe orizontala sistemului de educatie si formare profesionala initiala având conducere separata pe un nivel de pregatire (mai multe gradinite sau mai multe scoli primare).


#28
Inaf78

Inaf78

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.024 mesaje

Postat 16 ianuarie 2012 - 16:53

Cls.0 (pregatitoarea) tine de clasele primare si se va face la scoala.
Se poate organiza si la gradinite (dupa cum scrie in metodologie) DOAR DACA gradinita apartine de o anumita scoala sau se va uni cu o anumita scoala, si vor avea aceeasi administratie, acelasi director si aceeasi stampila (adica au aceeasi personalitate juridica). Acest lucru este specificat clar.
Directorii de scoli si gradinite stiu deja asta. Multe scoli insa nu si au facut "bucataria" interna: cate clase a 1-a si cate clase 0 (unele insa au stabilit care sunt si invatatorii care iau cls 0 si care iau cls a 1-a).

Si apropos de unirea gradinitelor cu scolile (formarea de consortii): cati directori renunta la functia lor (la "ciolan") ca sa apartina de o scoala? Sa scrieti aici daca se va intampla asa... Sunt curioasa... Daca nu renunta la conducere, nu se poate organiza cls. 0 in gradinite...

----------------------------------------------
O mamica fericita!
M.A. 21.06.2006 si "the next one 27.07.2012"
----------------------------------------------

http://www.pediatric...full/115/5/1360
http://www.fabresear...spx?item_id=103

http://www.omega3for...lt/default.aspx
http://www.omega3for...ils.aspx?id=266
http://www.omega3for...ils.aspx?id=250

http://www.equazen.c...lt.aspx?pid=116




#29
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.395 mesaje

Postat 16 ianuarie 2012 - 17:18

Citat:
citat din mesajul lui Inaf78

Cls.0 (pregatitoarea) tine de clasele primare si se va face la scoala.
Se poate organiza si la gradinite (dupa cum scrie in metodologie) DOAR DACA gradinita apartine de o anumita scoala sau se va uni cu o anumita scoala, si vor avea aceeasi administratie, acelasi director si aceeasi stampila (adica au aceeasi personalitate juridica). Acest lucru este specificat clar.

Nici nu cred ca exista decat cazuri izolate de gradinite care sa aiba aceeasi conducere cu o scoala.
La noi la scoala mi-au spus ca pt clasa 0, in momentul de fata putem merge sa depunem o cerere de intentie. Banuiesc ca pe baza acestor cereri, vor hotara cate clase 0 fac.
Mi-a spus ca pt clasa I se fac inscrieri. Deci situatia cu clasa 0 tot cam neclara pare a fi.

Roli mami de Andrei [bonjovi](16 ianuarie 2008) si Marc [cavaler](9 iunie 2006)



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)

#30
deea772

deea772

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 119 mesaje

Postat 16 ianuarie 2012 - 21:08

Eu as vrea sa stiu cum va arata curricula de clasa 0,clasa 1.
Din ce informatii am-directoarea gradinitei noastre a a participat la fundamentarea noii curricule de clasa 0 si imi spunea ca nu vor fi schimbari majore fata de ce se intimpla la gradi la pregatitoare.
Ce stiu este ca nu se vor acorda calificative in clasa 0-B,FB,etc si am inteles-la nivel de zvon de cadre didactice-ca este posibil sa aiba pauze separat de celelalte clase primare.
Daca mai aveti vesti legate de curricula,ar fi tare bine sa comunicam.

Deea


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -