Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Clasa zero 2012-2013(2)


293 raspunsuri la acest subiect

#1
Inaf78

Inaf78

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.024 mesaje

Postat 04 ianuarie 2012 - 15:04

<<<Topc precedent




Legea invatamantului spune ca pot merge la grupa pregatitoare doar copii de 6 ani.

Art.110 (pus de mine mai sus) este din Metodologia de aplicare a legii pentru 2012-2013. Tot in Metodologie (alt articol, daca citesti tot ai sa l gasesti) spune ca "grupa pregatitoare apartine de scoala primara, dar va putea fi organizata in gradinita, DOAR daca gradinita respectiva face un consortiu cu o scoala (adica se uneste cu o scoala din apropiere) si se unesc si conducerile, adica gradinita nu va mai avea administratie si director separat".

Deci si daca se va organiza grupa pregatitoare in gradinita (ca locatie) va tine de scoala si va face cu un invatator.



Pe de alta parte incepand cu 2013/2014 nu se va mai organiza cls 1 ca si cls de inceput, adica toti invatatorii care termina cls a 4-a vor lua cls pregatitoare.



Pentru Diana-Jors: dupa cum e legea si metodologia acum, copilul fiind nascut in 2007, NU poti sa l inscrii in 2012 la Pregatitoare, deci va reface grupa mare, iar in 2013 va tb inscris la Pregatitoare.



----------------------------------------------

O mamica fericita!

M.A. 21.06.2006 si "the next one 27.07.2012"

----------------------------------------------



http://www.pediatric...full/115/5/1360

http://www.fabresear...spx?item_id=103



http://www.omega3for...lt/default.aspx

http://www.omega3for...ils.aspx?id=266

http://www.omega3for...ils.aspx?id=250



http://www.equazen.c...lt.aspx?pid=116







#2
Inaf78

Inaf78

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.024 mesaje

Postat 04 ianuarie 2012 - 15:09

http://www.edu.ro/in.../articles/16375

----------------------------------------------
O mamica fericita!
M.A. 21.06.2006 si "the next one 27.07.2012"
----------------------------------------------

http://www.pediatric...full/115/5/1360
http://www.fabresear...spx?item_id=103

http://www.omega3for...lt/default.aspx
http://www.omega3for...ils.aspx?id=266
http://www.omega3for...ils.aspx?id=250

http://www.equazen.c...lt.aspx?pid=116




#3
diana_jors

diana_jors

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.159 mesaje

Postat 04 ianuarie 2012 - 16:01

Citat:
citat din mesajul lui Inaf78

Pentru Diana-Jors: dupa cum e legea si metodologia acum, copilul fiind nascut in 2007, NU poti sa l inscrii in 2012 la Pregatitoare, deci va reface grupa mare, iar in 2013 va tb inscris la Pregatitoare.





Ah nu. In niciun caz. Chiar si grupa de acum e de fapt mare-pregatitoare comasate, pentru ca sunt putini copii in ambele grupe (e o gradinita particulara). Deja stie multe lucruri din ce se face la pregatitoare (desi copiii din grupa au activitati oarecum separate, pe fiecare nivel, dar normal ca si cei mici trag cu ochiul la activitatile celor mai mari, si se ajuta unii pe altii...). Nu pot sa il "retrogradez" chiar in asemenea hal...



Daca chiar asa e cum spui tu, atunci probabil o sa incerc sa ma "folosesc" o vreme prin sistemul privat, pana reusesc sa il transfer "la stat" la nivelul la care e el... nu mi se pare ok sa repete un an intreg de invatamant doar pentru ca statul nu accepta ca un copil nascut in ianuarie in anul X+1 e posibil sa fie la fel de, sau chiar mai bine dezvoltat ca un copil nascut in decembrie anul X.



Diana [mamica] de [cavaler] Alex (23 aprilie 2007)

Alerg 42 pentru o sansa

"When you cross that finish line - no matter how slow, no matter how fast - it will change your life forever." (Dick Beardsley)

#4
Cornelia

Cornelia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.351 mesaje

Postat 04 ianuarie 2012 - 17:07

Nu stiu de ce ma bag si eu, dar ma racaie vreo doua intrebari.

Cum e in alte tari? Ca doar nu am inventat noi roata. Cred ca si acolo e o regula, copiii nascuti intr-un anumit interval intra la scoala, clasa I sau clasa aceea intermediara (stiu ca exista ceva de genul asta si pe la altii) intr-un anumit an scolar.

Ca e legea rea sau nu, de ce cautam atatea solutii sa nu ne supunem ei? Bine, probabil si pentru ca legea nu e clara, dar cred ca si pentru ca asa suntem obisnuiti.

Daca intr-adevar e vorba de un copil supradotat se va remarca intr-un fel sau altul si daca incepe scoala la 6 ani, nu doar la 5. Va avea posibilitatea sa faca doi ani intr-unul (daca asa considera parintii ca e benefic pentru el) s.a.

Daca nu se abroga legea intre timp[:D] situatia asta va fi doar anul acesta, care e de tranzitie, apoi in clasa 0, la scoala (presupun) vor intra toti copiii de 6 ani sau cei care implinesc 6 ani pana la sfarsitul anului. E firesc sa existe niste limite.

Diana, sa stii ca incerc sa ma pun in situatia ta si ma gandesc ce frustrant ar fi ca de ex., copilul meu sa fie nascut pe 1 ianuarie si sa nu am aceeasi posibilitate de a alege, ca un parinte cu un copil nascut pe 31 decembrie. Dar pana la urma, asta e, nu e nici o tragedie.

Da, e trist ca nici cei direct implicati nu sunt pregatiti sa aplice legea, dar asta e alta poveste.


Va pup,
Cornelia, mami de Maria (2 iulie 2003), Stefan (4 mai 2005) si Vladimir (27 iunie 2009)

#5
diana_jors

diana_jors

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.159 mesaje

Postat 04 ianuarie 2012 - 17:14

Cornelia, daca el a fost capabil timp de 3 ani pana acum sa parcurga programa impreuna cu colegii cu un an mai mari (si nu e singurul mic din grupa, are o colega cu 2 luni mai mica decal el, la fel de capabila), nu vad de ce n-ar fi capabil si in continuare. Daca are deja aceasta continuitate, nu vad de ce sa fiu obligata sa i-o intrerup. Asta nu inteleg eu... daca ar fi stat acasa si ar fi trebuit sa inceapa invatamantul direct cu scoala - ok, sa inceapa cu clasa 0. Dar daca el deja a parcurs programele de grupa mica, mijlocie, mare, nu vad de ce nu ar merge in continuare in grupa pregatitoare, si de ce trebuie sa mai mearga o data la grupa mare.



Ah, cu 2 ani intr-unul - el face deja grupa mare + grupa pregatitoare 2 in 1 [:D] sunt de acord sa o mai faca la fel inca un an, dupa care sa treaca in clasa 1 [:D] n-am nicio problema cu asta. Dar nuuu, legea spune ca nu se poate, ca n-are varsta...



Daca va fi o tragedie sau nu - nu stiu sa spun; incearca tu sa ii explici copilului tau ca prietenii lui, cu care e coleg de 3 ani incoace, se duc la scoala, pe cand el ramane sa mai faca o data ultimul an de gradinita... cum o sa se simta el in situatia asta?



Diana [mamica] de [cavaler] Alex (23 aprilie 2007)

Alerg 42 pentru o sansa

"When you cross that finish line - no matter how slow, no matter how fast - it will change your life forever." (Dick Beardsley)

#6
roli25

roli25

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.395 mesaje

Postat 04 ianuarie 2012 - 17:22

Ce nu inteleg eu din metodologia asta e ca se va face clasa 0 la scoala sau la unele gradinite. Si atunci unii cei care o vor face la scoala vor avea conditii de scoala (stat in banca, fara masa, etc),iar cei care o vor face in gradinite vor avea conditii de gradinita (cu masa, somn...)?
Sau cum?

Roli mami de Andrei [bonjovi](16 ianuarie 2008) si Marc [cavaler](9 iunie 2006)



Se zice ca doua lucruri sunt infinite pe lumea asta: universul si prostia umana. În privinta universului, eu înca mai am unele îndoieli. (A.Einstein)

#7
Cornelia

Cornelia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.351 mesaje

Postat 04 ianuarie 2012 - 17:28

Diana, am inteles si empatizez cu tine.

Dar nu despre asta vorbeam, nu despre un anumit caz, ci despre reguli in general.

Ne place sau nu, traim intr-o societate guvernata de legi [:D]. Doar ca ele ar trebui sa fie clare (chiar si in cazul, sau mai ales in cazul in care reglementeaza exceptii). Probabil de asta ar fi nevoie. De niste reguli clare privind posibilitatea ca un copil sa inceapa scoala mai devreme. Exact asta e motivul pentru care ma intrebam cum e in alte tari. Se poate incepe scoala mai devreme sau intervalele de varsta sunt stricte, fara exceptii?

Roli, eu cred ca in situatia asta cu clasa 0 in scoli sau gradinite, clar vor fi copii dezavantajati. Plus ca sunt eu stresata, care voi avea copilul clasa I, clar, la scoala, dar un parinte care inca nu stie unde isi va inscrie copilul, daca va merge la scoala sau la gradi [alcool].

Va pup,
Cornelia, mami de Maria (2 iulie 2003), Stefan (4 mai 2005) si Vladimir (27 iunie 2009)

#8
d_melli

d_melli

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 787 mesaje

Postat 04 ianuarie 2012 - 18:37

Cine ma face sa pricep?[bang] Fiimiu e nascut decembrie 2005 ,deci a facut 6 ani luna trecuta.Conform metodologiei ma incadrez in al doilea aliniat pt ca nu are pregatitoare facuta.Eu personal vreau in clasa 0,din motive personale pe care nu le mai enumar.Ideea e ca se cam bate cap in cap cu enuntul cum ca cei din 2005 merg obligatoriu la clasa 1[bang].Deci el decembrie 2005 merge obligatoriu la clasa 1 si vecina nascuta la 1 ianuarie la pregatitoare?
Ce ma impidica pe mine sa il dau la clasa 0?

Cel mai destept intotdeauna cedeaza!


#9
monica70

monica70

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.205 mesaje

Postat 04 ianuarie 2012 - 18:58

Citat:
citat din mesajul lui Cornelia

si ma gandesc ce frustrant ar fi ca de ex., copilul meu sa fie nascut pe 1 ianuarie si sa nu am aceeasi posibilitate de a alege, ca un parinte cu un copil nascut pe 31 decembrie.





Io chiar eram in situatia asta cu fetita nascuta chiar pe 1 ianuarie.Era total aiurea sa nu poata incepe clasa intai desi e la pregatitoare (deci al patrulea an la gradinita) si ar avea 6 ani si 8 luni la toamna! Din fericire la noi se pare ca s-a rezolvat problema,daca ce scrie aici e chiar adevarat:



"Art.110. Inspectoratele scolare vor lua toate masurile care se impun pentru asigurarea:

a) înscrierii în clasa I a tuturor copiilor în vârsta de 7 ani si a copiilor în vârsta de 6 ani împliniti pâna la data începerii anului scolar, daca acestia au frecventat grupa pregatitoare si daca exista solicitarea scrisa a parintilor, a tutorilor sau a sustinatorilor legali; "



Io de fapt am si inscris-o deja in clasa intai,inca nu mi-au cerut nimic suplimentar,dar daca trebuie le-oi duce adeverinta ca a facut pregatitoarea si fac si solicitarea aia scrisa.

Mai rau e de cei f. apropiati de varsta cu ea si pe care parintii vor sa ii dea la clasa intai,dar nu-s decat la grupa mare,deci n-au facut inca pregatitoarea ... cunosc multe cazuri.Ei ce pot face,stiti ceva?



MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009) POZE

"10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla"






#10
pisi-pis

pisi-pis

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 651 mesaje

Postat 04 ianuarie 2012 - 20:20

Citat:
citat din mesajul lui diana_jors

Cornelia, daca el a fost capabil timp de 3 ani pana acum sa parcurga programa impreuna cu colegii cu un an mai mari (si nu e singurul mic din grupa, are o colega cu 2 luni mai mica decal el, la fel de capabila), nu vad de ce n-ar fi capabil si in continuare. Daca are deja aceasta continuitate, nu vad de ce sa fiu obligata sa i-o intrerup. Asta nu inteleg eu... daca ar fi stat acasa si ar fi trebuit sa inceapa invatamantul direct cu scoala - ok, sa inceapa cu clasa 0. Dar daca el deja a parcurs programele de grupa mica, mijlocie, mare, nu vad de ce nu ar merge in continuare in grupa pregatitoare, si de ce trebuie sa mai mearga o data la grupa mare.

Ah, cu 2 ani intr-unul - el face deja grupa mare + grupa pregatitoare 2 in 1 [:D] sunt de acord sa o mai faca la fel inca un an, dupa care sa treaca in clasa 1 [:D] n-am nicio problema cu asta. Dar nuuu, legea spune ca nu se poate, ca n-are varsta...

Daca va fi o tragedie sau nu - nu stiu sa spun; incearca tu sa ii explici copilului tau ca prietenii lui, cu care e coleg de 3 ani incoace, se duc la scoala, pe cand el ramane sa mai faca o data ultimul an de gradinita... cum o sa se simta el in situatia asta?


Pai o sa se simta foarte rau. Am fost exact in situatia asta la gradinita, si am perceput-o ca pe o mare nedreptate. Si acum imi aduc aminte cum hohoteam pe scarile gradinitei cand am fost dusa la alta grupa mai mica. In mintea mea de atunci am ramas repetenta. Asta e, m-am adaptat, intr-un fel inteleg ca nu puteam sa merg la scoala la 5 ani jumate. Dar mersul la scoala mai tarziu nu e neaparat o fericire, pentru ca piata de munca pune adultilor si limite de varsta.

Mami de [alap] Laura (14.06.2010) si [pis] Mitza Fetitza


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -