Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Nevoile mamei vs. nevoile copilului


359 raspunsuri la acest subiect

#41
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 02 ianuarie 2012 - 18:51

Citat:
citat din mesajul lui libelula
Citat:
citat din mesajul lui pisigri
Oai libelula, ca ma 'nerfez [:D] de-acuma.Pe celalalt topic ne spui ca lucrezi, lipsesti 6 ore/zi de acasa, ai bona si menajera, copilul are peste 2 ani.Aici vii si "ne dai in cap" amintindu-ne ca mamele cu copii mici din RO nu isi permit sa se duca si la manichiura, si la pedichiura, si la mall la cafea.Cumva, vii cu argumente total opuse la aproximativ acelasi subiect de discutie.Mami de Ilinca (5.03.2009)
nu te enerva, ca nu ma refer la mine! si subliniez, era vorba de shopping la mall, nu numai de cafea! ca acolo le-a trimis delia, pe mamicile care stau acasa cu bebeii!
Eu merg cu Victoria la mall de cand avea 2 saptamani. Si ce-i asa mare scofala? Nu e nici greu, nici nu plange ca vrea ceva, nu mi-e nici rusine. Mai ales iarna, cand in parc nu se poate, noi ne facem plimbarea aproape zilnic in mall. Mai cumparam cate ceva, mai ne plimbam, mai facem cumparaturile necesare. Drept e ca inca la coafor, mani/pedi inca nu am fost cu ea._____________________________________________Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella [fetita] 22.05.2008 VICTORIAAcute Lymphoblastic Leukemia

#42
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 02 ianuarie 2012 - 18:55

Citat:
citat din mesajul lui copiloi
In timp ce unele stau pe forum(uri) si desfac firu-n 14, altele merg la serviciu...cumulat, cam tot atatea ore petrec si unele si altele cu copiii.....gresesc?[:D]
O, da, gresesti! Eu nu stau pe forum de la 8 la 17 non-stop, in timp ce altcineva imi are grija de copil! Ne jucam mai toata ziua, si cand ea se mai uita la un desen (are vreo 2-3 pe zi care-i plac), eu stau pe forum. Asta e socializarea mea. Asta e timpul meu petrecut cu adulti. Si mie, personal DC imi satisface nevoia de socializare, dar poate sunt eu mai ciudata si ma multumesc cu atat si imi petrec ziua alaturi de copil. Cum s-a mai spus, fiecare e diferit._____________________________________________Mami si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella [fetita] 22.05.2008 VICTORIAAcute Lymphoblastic Leukemia

#43
pisigri

pisigri

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.432 mesaje

Postat 02 ianuarie 2012 - 19:04

Intii tre' sa spun ca era "Pai, libelula". Mu de alta, dar "Oai, libelula" chiar...nu suna civilizat. Scuze [flo]

Copiloi, eu cel putin te astept la batut cimpii pe forum mai des.[flo]
Ce sa zic, tu ai avut noroc cu bunice dispuse si disponibile. Multa lume nu are aceasta sansa.
daca nu ar fi fost ele, ti-ai fi sustinut teza la 6 luni ale copilului, ca sa te intorci apoi la munca?

Pe asta cu copilul trimis in alta localitate la bunici, eu nu o pot intelege nicicum. E o idee pe care o resping din start, cred ca sunt putine cazuri atit de disperate incit chiar sa fie necesara despartirea copilului de mama.

______________________________

http://scrisoaredelamosul.blogspot.com/

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

#44
Monnvas

Monnvas

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.585 mesaje

Postat 02 ianuarie 2012 - 19:13

Vreau sa ridic si eu o minge la fileu.

O manichiura e doar o manichiura? Adica te poti deprima doar fiindca nu ai manichiura facuta? Pai e simplu, ori o faci (singura, chemi o prietena, mergi la salon, chemi manichiurista acasa - nush, eu tin unghllie scurte, n-am prestat niciodata manichiura), ori n-o faci [:D]. Te deprima ca nu poti s-o faci? Sa fim seriosi, e manichiura un motiv de depresie? Nu cumva chestia asta ascunde... altceva, alta nemultumire? Si atunci mai bine tratezi cauza adevarata a depresiei?

Io pot sa inteleg ca pentru unii (unele) jobul e mai mult decat un job. Si pentru mine e asa. Fac ce fac cu pasiune. Pot intelege ca simti nevoia sa "te intorci" si fiindca ai ceva de dat, ceva de oferit, ceva de creat. Nu scoate si pasiunea din ecuatie. Si nu e musai sa fie in detrimentul copilului.

CRISTIAN (7.03.2009)
--------------------------------------
Where there's a will there's a way

#45
Bee

Bee

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.939 mesaje

Postat 02 ianuarie 2012 - 19:44

Am stat acasa aproape 5 ani, pana cel mai mic pitic a facut un an. Apoi o oferta de nerefuzat m-a impins sa fac ceva care-mi aduce mari satisfactii. Am avut inima stransa lasandu-i pe cei mici cu bunicii lor (parintii mei). De manichiura n-am prea avut timp nici cu ei foarte mici, nici dupa ce m-am dus la munca. Socializare sau cafele ca sa ma simt om? Nu prea cred. Nevoile copilului intotdeauna mai presus de nevoile mamei in primii lor ani de viata.
Si uite ca pot spune ca m-am detasat putin de problema, insa imi aduc aminte perfect ca am inceput sa dorm 3 ore legate pe noapte cand a facut cel mic un an si eu am plecat la munca. A fost singurul care a inceput sa doarma noaptea (singurul care a dormit in patul lui undeva dupa 6 luni) pe la un an. Maaare surpriza placuta si neasteptata pentru mine. Si nici unul nu a plans nici in pat, nici in carucior.

Ana Teodora (22.12.2005), Razvan Dimitrie (26.10.2007) si Petru Octavian (11.08.2009)

#46
cleo78

cleo78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.670 mesaje

Postat 02 ianuarie 2012 - 20:41

frica de saracie ma urmareste continuu, fie ca o recunosc ori ba. Dar de aici pana la a declara fals ca am copil cu handicap si sa mai stau 1 an acasa cu el, e un pas mare, care mi se pare fara moralitate. Daca as dori sa mai stau cu copilul acasa, atunci as da demisia/informa angajatorul ca iau concediu fara plata; mi-as cauta un mic venit (crosetat, ingrijit inca un copil de aceeasi varsta, sau unul dupa ora scoala, calcat, tradus, lectii de limba, job part time etc), ceva ce sa imi completez veniturile.



Eu mai pun in calcul un caz. O mama frustrata, imcompleta, intre depresie si nesatisfactie profesionala, facand zilnic ceva ce ii displace si face din obligativitate: frecat/spalat/calcat. Credeti ca e abuz ori ba?

Mie imi place ca fiica mea sa ma aiba model: o mama cu independenta financiara, cu hobby-uri, cu echilibru intre toate cele lumi. Chit ca nu am sters praful de ceva zile si am numai bluze ce nu necesita fier de calcat, si am la cina mancare chinezeasca sau o shawrma.... dar asta EU ALEG!!







Victoria (des.1), fetita frumoasa si curoajoasa, te iubim!


#47
Ilinca_M.

Ilinca_M.

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.927 mesaje

Postat 02 ianuarie 2012 - 21:01

Citat:
citat din mesajul lui cleo78

Eu mai pun in calcul un caz. O mama frustrata, imcompleta, intre depresie si nesatisfactie profesionala, facand zilnic ceva ce ii displace si face din obligativitate: frecat/spalat/calcat. Credeti ca e abuz ori ba?

Mie imi place ca fiica mea sa ma aiba model: o mama cu independenta financiara, cu hobby-uri, cu echilibru intre toate cele lumi. Chit ca nu am sters praful de ceva zile si am numai bluze ce nu necesita fier de calcat, si am la cina mancare chinezeasca sau o shawrma.... dar asta EU ALEG!!







Victoria (des.1), fetita frumoasa si curoajoasa, te iubim!






Cazul cu mama care spala/calca din "obligativitate", caci ii displace: intrebi daca e un abuz. Cum sa fie un abuz? Adica din partea cui, cine ar fi abuzatorul? Sotzul? Pai e sotz, nu stapan de sclavi, nu o poate obliga daca nu vrea. Venitul mic care nu-i permite sa angajeze pe altcineva pentru "dirty work"? Nu inteleg intrebarea.

Cat despre "EU ALEG", tocmai: tu, ca mama, alegi intotdeauna, copilul de pana-n 2 ani n-are cum sa aleaga, ia ce i se ofera: mama, bona, patutz, leagan, lapte matern, formula, cald, rece...Ideea e ca poti face alegeri care sa-ti convina si tie si copilului tau.

Sa ne intelegem, eu nu pledez ca mama sa fie strict mama si atat, sa n-aiba alte preocupari, sa n-aiba cariera, viata sociala etc. Eu cred ca in primul an macar copilul trebuie pus mai presus de orice dorinte egoiste ale mamei, ideal ar fi sa se faca asta ca de la sine inteles, fara ca mama sa simta ca "se sacrifica".

Cand copilul e apt sa se integreze in colectiv la gradinita sau sa stea cu bunicii/bona fara sa sufere (prea mult) dupa mama, fara sa fie dependent doar de laptele/bratzele ei, e altceva, normal ca e minunat sa ne reluam viata profesionala, hobby-urile (desi sunt si hobby-uri care nu e necesar sa fie puse in stand-by cand copilul e bebe, daca nu implica sport extrem sa catzarari pe Himalaya:)).



I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

#48
arturicii

arturicii

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.117 mesaje

Postat 02 ianuarie 2012 - 21:22

Pentru ca da, vremurile se schimba, va recomand sa (re)vedeti:

Mandrie si Prejudecata, Ratiune si Simtire, Jane Eyre.



Eu le-am revazut saptamana aceasta si m-a impresionat cat de mare e diferenta in ceea ce priveste relatia mama-copil / tata-copil / educatie.



Am evoluat, e clar insa oare nu trecem uneori, tocmai din dorinta de evolutie peste punctul de echilibru...?











Ioana & Arturicii'S__________________________________________Biblioteca Romaneasca din Canada






#49
cleo78

cleo78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.670 mesaje

Postat 02 ianuarie 2012 - 21:25

ilinca, m-am exprimat prost. M-am referit la cazul unei mame in prag de depresie, permanent imbufnata, nervoasa, nefericita,incompleta,etc etc.





Victoria (des.1), fetita frumoasa si curoajoasa, te iubim!


#50
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 02 ianuarie 2012 - 22:02

Abuzul e clar definit de lege, restul sunt exagerari numai bune sa sensibilizeze forumistele.

Cat despre anii in care esentiala e mama in viatza copilului mie mi se pare iar exagerat sa pretinzi ca doar primii doi ani sunt importanti. Cred ca o mama este importanta oricand in viatza copilului sau si la 1 an si la 10. E important oricand sa le arati afectiune, sa fi un model corect pentru ei. Si cum nu poti sa faci asta fiind fizic 100% din timp langa ei , trebuie sa gasesti balanta potrivita tie si copilului tau. Daca pentru cineva asta inseamna manichiura la mall nu cred ca e un capat de tara si mama respectiva e o mama la fel de buna ca oricare alta. in continuare nu vad de ce cineva isi permite sa judece oameni pe care nu ii cunoaste de dragul propriilor principii, bune de altfel dar ignorand faptul ca oamenii si psihologia lor sunt diferite.

Marina


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -