Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Nevoile mamei vs. nevoile copilului


359 raspunsuri la acest subiect

#21
freedelia

freedelia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.684 mesaje

Postat 02 ianuarie 2012 - 07:38

Artu, cred ca are de-a face mai mult cu primul copil vs urmatorii copii. Si eu la primul eram bagata in priza, il "invatam" sa mearga in 4 labe, cand l-am vazut ca incearca sa mearga dar apoi s-a speriat, l-am luat de mana si mergeam cu el pe langa perete, desi copilului se vedea ca ii e frica (si avea doar 9 luni, mama nebuna ce eram!!!). Aveam 25 de ani, dar nu cred ca asta era problema, ci pur si simplu nu eram pregatita sa fiu mama, desi imi doream copii de cand aveam 16 ani. Si eram hei-rupista. Regret acum multe momente frumoase pierdute, in care am lasat copilul cu mama sa ies in oras, sa imi vad de ale mele. Si eu m-am intors la lucru, insa predam Engleza la o universitate si locuiam in campus, asa ca faceam fix 3 minute pana in clasa, veneam acasa non stop, chiar si in pauza de 10 minute dintre cele 2 ore de curs. Dar nu era nevoie sa lucrez, adica na, banii aia in plus ajutau, dar nu erau vitali. Insa eu eram tanara si nelinistita si voiam sa le fac pe toate.



Deja, la al doilea copil, tot sub 30 de ani (27) eram altfel, mi-a iesit si pasenta cu alaptatul (pe care la primul o ratasem lamentabil, tot din cauza ca nu ma pregatisem cum trebuie sa fiu parinte), eram mai calma, nu am vrut sa dau copilul la gradinita inainte de 3 ani, mergeam la activitati Mommy and Me, era deja altfel...



Iar la al treilea copil sunt deja zen. Am lasat-o sa se autodiversifice, o alaptez inca si acum, la 22 de luni, nu am lasat-o sa planga niciodata, nici in scaunul de masina, opream si o luam in brate daca plangea, nu suportam sa planga. SI acum este EXTREM de independenta, se joaca cu fratii ei si cu alti copii care vin in vizita, cere ce doreste, desi vorbeste foarte putin stie sa se faca inteleasa. Si acum, cand plec de acasa, este totul ok. Pot sa fiu plecata si 4-5 ore, nu are treaba. Numai cand intru pe usa vine intins si zice tzitzi si sta la san si juma de ora, nu suge, dar sta sa isi faca plinul de mami...



Ei, si parentingul asta...



Delia, [gravi] 9+ si mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010)



POZE



#22
arturicii

arturicii

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.117 mesaje

Postat 02 ianuarie 2012 - 08:06

Prin aceleasi faze am trecut si eu. Varsta, experienta..



Nu pot sa nu fac uneori comparatie intre cum e cea mica acum, la 22 de luni (alaptata 20 de luni, autodiversificare la 7 luni, sling, nu plans, etc), la cat de independenta e fata de cum erau baietii la aceeasi varsta.



Ramane sa ne povestesti cum ai fost la al 4-lea ca experienta asta nu o sa o am.











Ioana & Arturicii'S__________________________________________Biblioteca Romaneasca din Canada






#23
sanziana27

sanziana27

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.231 mesaje

Postat 02 ianuarie 2012 - 08:39

Nu stiu de ce pe acest forum e ca un lait motiv sa contrazici ceea ce relateaza altul. Una e sa corectezi, cand se strecoara cate o greseala, o confuzie si una e permanent:ha!Ha! auzi....cum se poate ca la voi sa fie secretul succesului si pe noi sa ne faci inapoiati!



Intrand pe acest site cunosc pareri diferite, asemanatoare cu ale mele pe unele le incerc, merg, le mentin, altele nu au mers la mine, chiar daca unele mame le-au descris ca fiind de baza la ele.



Acceptati diversitatea si faceti echipa cu cine va seamana!



Dragos Mihai (26 septembrie 2006) si David Gabriel (8 octombrie 2008)

Despre cei doi nazdravani

Sapunuri 100% naturale

#24
Monnvas

Monnvas

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.585 mesaje

Postat 02 ianuarie 2012 - 11:47

PISIGRI, te rog sa alaturi la semnatura un nume si un numar de telefon, ca sa nu te mai ascunzi, daaa?

Marina, ce este acela abuz? Abuzul e doar fizic? Neglijenta e un abuz?

Citat:
citat din mesajul lui Marina

Era bine sa asculti sfatul mamei cu moderatia. Eu ma intreb in continuare cu uimire de cand cineva isi permite sa judece in spatele unui nick pe forum zeci sau sute de mame care au opinii diferite. Pui diagnosticul ca mama vrea la cafea in mall si la manichiura ignorand total faptul ca suntem pur si simplu diferiti. Faptul ca exista mame cu optiuni diferite fata de ale tale nu inseamna ca sunt mame proaste. Nu inseamna ca sunt copiii lasati cu orele la tv si alte generalizari de astea inutile. Sunt mame si mame, copii si copii.Atat timp cat nu sunt copii abuzati cred ca ar trebui sa admiram toate mamele si sa le respectam viatza privata si dreptul de a lua decizii.

Marina


CRISTIAN (7.03.2009)
--------------------------------------
Where there's a will there's a way

#25
freedelia

freedelia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.684 mesaje

Postat 02 ianuarie 2012 - 12:12

Artu -- nu zice niciodata niciodata... acu te vad ca te inscrii la o noua odisee lol



Marina -- exact, asta voiam si eu sa zic, ce a zis Monica. Depinde cum defineste cineva abuzul. Eu una consider ca un copil lasat sa urle in pat, care crede in disperarea lui ca ma-sa a disparut pe veci din viata lui, este abuzat. La fel, cred ca un copil care NU DE NEVOIE este lasat in grija altcuiva in stadiul de bebelus, este un copil neglijat. Asta cred eu, evident ca sunt mame care nu sunt de acord cu mine, dar eu asta cred si in spatele computerului si in viata reala, si asta spun in ambele ocazii... ma intereseaza mai putin mamele care nu vor sa auda si care se simt ofensate si mai mult ceva cateva care poate au auzit numai ce aveau de spus celelalte mame si cand aud si partea mea, e o noutate si dupa ce se gandesc la ea, o adopta...



Delia, [gravi] 9+ si mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010)



POZE



#26
pisigri

pisigri

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.432 mesaje

Postat 02 ianuarie 2012 - 13:25

Citat:
citat din mesajul lui Marina

Era bine sa asculti sfatul mamei cu moderatia. Eu ma intreb in continuare cu uimire de cand cineva isi permite sa judece in spatele unui nick pe forum zeci sau sute de mame care au opinii diferite. Pui diagnosticul ca mama vrea la cafea in mall si la manichiura ignorand total faptul ca suntem pur si simplu diferiti. Faptul ca exista mame cu optiuni diferite fata de ale tale nu inseamna ca sunt mame proaste. Nu inseamna ca sunt copiii lasati cu orele la tv si alte generalizari de astea inutile. Sunt mame si mame, copii si copii.Atat timp cat nu sunt copii abuzati cred ca ar trebui sa admiram toate mamele si sa le respectam viatza privata si dreptul de a lua decizii.

Marina


Ba...cind cafeaua la mall si manichiura se petrec in "detrimentul" bebelusului, imi permit sa imi fac o parere despre mama respectiva. Atunci cind copilul de un an e lasat in bratele...cuiva urlind pentru ca mama iese pe usa si el nu stie daca se mai intoarce vreodata, am mai multa intelegere pentru mama care pleaca la medic si mai putina pentru mama care pleaca la mall ca altfel nu se mai simte femeie.

______________________________

http://scrisoaredelamosul.blogspot.com/

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

#27
pisigri

pisigri

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.432 mesaje

Postat 02 ianuarie 2012 - 13:38

Citat:
citat din mesajul lui bird70
De aici si diferenta de care zicea Pisigri cu mama care nu e in stare sa se ocupe de copil si casa si bona care face si mancare si curat, etc. Pentru ca bona aia merge acasa si doarme linistita.



Eu nu sustin co-sleepingul ca fiind obligatoriu sau bun :) (chiar daca nu pot sa fiu de acord cu lasatul copilului sa urle singur in camera lui "ca sa se invete"); pentru noi co-sleepingul, care s-a intimplat dupa virsta de 1 an jumate si s-a inradacinat in perioada de boala a copilului a fost o solutie pentru mine si oboseala mea. Desigur ca nu poate functiona la fel pentru toata lumea, iar eu recunosc ca desi si mie si sotului ne este tare drag sa o vedem cum doarme sau sa ne trezim toti 3, abia asteptam primavara sa renovam camera copilei si sa o mutam usor usor acolo.

Dar eu stiu ca majoritatea apartamentelor de bloc sunt foarte compartimentate, bucataria este foarte separata de restul casei, si oricite linguri si castroane si nuci si macaroane ii dadeam eu fetei sa se joace, ea tot o tulea de linga mine cind faceam mincare; iar eu, dupa ea. Si m-a inchis si in balcon o data.Si desi acuma nu imi aduce nici un cutit de jucarie daca i-l cer, ca stie ca ea nu are voie sa umble cu cutitele :)))) nu a fost mereu asa.
De aceea eu sustin ca o bona care pe linga copil, mai face si mincare, si spala, si calca, si face curat si nu stiu ce mai face, nu se ocupa de copil cu maxima responsabilitate. Consider ca probabilitatea unui accident casnic este mai mare decit in cazul unei bone care sta mereu cu ochii pe copil. Si mai cred ca este mai util pentru copil ca femeia cu care sta macar 8 ore/zi (in multe cazuri mai mult de atit) sa se joace cu el, sa il implice in jocuri si activitati creative, decit sa il lase in plata Domnului sa zdrangane ceva pe linga ea, cit timp ea gateste. Pentru ca nici mama aia care ajunge acasa dupa macar 8 ore de servicu, plus cit mai pierde pe drum, nu va avea disponibilitatea de a se "lupta" cu obiceiul copilului de a sta toata ziua la desene animate sau de a-l invata cintece si poezii la ore la care de multe ori copilul ia cina, face baie, asculta povestea de seara si merge la culcare la o ora civilizata pentru un copil mic.

______________________________

http://scrisoaredelamosul.blogspot.com/

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

#28
pisigri

pisigri

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.432 mesaje

Postat 02 ianuarie 2012 - 13:45

Citat:
citat din mesajul lui Marina

Julia, esti o dragutza dar orice subiect care afirma ceva ca mai jos urmareste punerea intr-o situatie de inferioritate si stabilirea unei vinovatii pentru acele mame care indraznesc sa-si doreasca o manichiura in CIC. Si poate multa lume ia toata chestia asta ca pe o discutie pe forum, nici nu isi aminteste seara cu cine s-a certat pe DC dar nu poti sa nu te gandesti ca poate chiar exista o mama depresata care citeste si careia nu ii faci nici un bine cu mesaje din astea.




"Ceea ce ar trebui sa fie o....poezie incepe sa fie descris ca o corvoada. Sa fii mama incepe sa fie o obligatie, o sarcina; chemarile copilului sunt solicitari.
Mamele incep sa isi doreasca sa revina la serviciu. La serviciu socializezi, bei o cafea ca deh, om esti, scapi de "certurile" cu copilul - sa manince, sa il schimbi, sa stringeti impreuna jucariile - eviti cite un tantrum.
Sentimentele de vinovatie se "spala" prin vorbe mari ca "dragoste de meserie", "cariera", "actualitate".




Marina


Marina, eu as zice sa tii cont de faptul ca subiectul se refera la mame de copii mici si foarte mici.
dincolo de inima strinsa ca mie copilul mi se pare in siguranta doar cind e sub ochii mei, mie mi-a fost mult mai usor dupa ce m-am intors la serviciu. Am facut-o la 1 an jumate si incercind sa fac abstractie de probleme de sanatate care erau sa ne coste scump, nu consider ca acest compromis al meu i-ar fi facut copilului vreun bine.
Si da, atunci cind o mama are posibilitatea sa stea cu copilul sau 2 ani, dar alege sa se intoarca la serviciu pe UNICUL MOTIV ca "innebuneste" numai cu copilul acasa atunci cind copilul are 1 an, lasindu-l la cresa sau cu cine stie ce bona....eu as vorbi despre egoism. Desigur, copilul poate ramine cu o bunica cu care este obisnuit si care poate intelege ca la 1 an copilul nu are voie sarmale; desigur, mama se poate intoarce la serviciu pentru ca nu le ajung banii de mincare, dar eu nu judec si nu condamn aceste cazuri.
Insa din ce in ce mai des ma "lovesc" de mai multa intelegere si compasiune la adresa mamelor, pentru ca ele stiu sa isi verbalizeze sentimentele, si de o lipsa de empatie fata de bebelusi si copii f mici, care nu stiu sa spuna ce e in sufletelul lor atunci cind pling sau cind fac un tantrum.

______________________________

http://scrisoaredelamosul.blogspot.com/

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

#29
pisigri

pisigri

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.432 mesaje

Postat 02 ianuarie 2012 - 13:48

Citat:
citat din mesajul lui libelula

Citat:
citat din mesajul lui freedelia

Parerea mea este ca mama isi poate vedea de nevoile ei si cand e acasa cu copilul.


depinde de nevoi. nu toate se pot satisface de acasa. nu toate pot fi satisfacute cu copilul in brate. una dintre nevoile mele este sa ma stiu independenta financiar si activa profesional, asa cum am fost toata viata. nu mi-e rusine sa vreau sa o satisfac, acum cand copilul are doi ani si invata si el autonomia.


"Acum cind copilul are doi ani" sunt o sintagma cheie, zic eu...


______________________________

http://scrisoaredelamosul.blogspot.com/

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

#30
pisigri

pisigri

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.432 mesaje

Postat 02 ianuarie 2012 - 13:53

Citat:
citat din mesajul lui oana_lex82

Freedelia, eu te contrazic, noi chiar socializam ff mult, avem un grup de mamici cu copilasi de o seama, ne intalnim in parc, ne vizitam acasa, ne ajutam ff mult intre noi, daca eu spre exemplu merg la cumparaturi anunt fetele si le intreb daca au nevoie de ceva din locul de unde ma duc, daca una are nevoie de un medicament pt copil, cativa pampersi sau alte chestii ne dam intre noi, cu titlu de imprumut ..Eu de cand am copilul pot zice ca mi-am mai facut cel putin 3 prietene noi ff bune, care m-ar ajuta si le-as ajuta la orice ora din zi sau din noapte...Eu nu stiu cum se vede din China situatia de aici din Romanica , dar te asigur ca nu ne trebuiesc "consfatuiri" de 10 euro sedinta ca sa socializam...Adica voi alea din diaspora ati fi mai open mind ca noi sau ceva, nu?? Cam asta ai vrut sa zici..Daca nu cunosti mai bine nu vorbesti..[:I]


Degeaba te superi.
Si mie mi-ar face placere sa particip la astfel de intruniri.
Sincer, desi am fost initial foarte deschisa fata de mamele "de parc", ulterior mie mi-au trecut aceste "senzatii", si inca repede.
Ilinca mea nu a vrut sa stea in carucior deloc. Asadar am purtat-o in brate pina a invatat sa mearga. Cite mi-a fost dat sa aud...![alcool]
Eu nu vad nici un beneficiu sa stau in parc cu mamele din cartier (-ul meu)...sa fac ce? sa le aud cum urla la copii? cum ii ameninta? cum le ard cite una la fund?
Nu, multumesc.
Prietenele "intru socializarea copilului" mi le-amfacut in alta parte, dar mi-a fost mai greu decit daca as fi avut unde sa particip la intrunirile de care zicea freedelia.
Si ma indoiesc ca scopul ei a fost sa ne dea peste nas. Iar interventia ta, din acest punct de vedere, o consider deplasata.
In rest, nu pot decit sa ma bucur ca la tine in oras si la tine in cartier ai gasit mamici fara "pacatele" pe care le-am amintit eu mai sus si care mie, cel putin, mi-au facut "convietuirea" cu ele imposibila.

______________________________

http://scrisoaredelamosul.blogspot.com/

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -