Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

vreau sa botez.cum sa fac?


17 raspunsuri la acest subiect

#11
adda

adda

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 96 mesaje

Postat 20 mai 2006 - 15:26

Darria, finutul meu a fost in aceeasi situatie ca si copilasul andreeib.
A fost in pericol la nastere si a fost botezat de urgenta (exista o formula mult prescurtat a botezului pentru situatii de astea; se stropeste bebe cu Aghiazma Mare - in cazuri disperate chiar si cu aghiazma mica sau cu apa - si se rosteste "Se boteaza robul lui Dumnezeu ...nume.... In numele Tatalui. Amin. Si al Fiului. Amin. Si al Sfantului Duh. Amin."). Acest botez poate fi facut de oricine - chiar de moase, de mama, nu neaparat de un preot.

Daca bebelusul supravietuieste, trebuie terminata slujba Botezului in biserica, dar bebelusul nu mai este bagat in cristelnita (partea cea mai importanta, dar si cea mai indelungata din slujba Botezului fiind deja savarsita). Taina Botezului a primit-o in spital, dar trebuie terminata slujba pentru a primi si ungerea cu Sf. Mir si Sf. Impartasanie.

Finutul nostru a fost botezat rapid, noi nu am fost pusi nasi la spital, ci in biserica, la 2 luni dupa nasterea lui, cand bebe s-a inzdravenit si era in afara oricarui pericol.

andreeab, noi nu am primit nimic de la cumatrii nostri (ei sunt din Botosani). Probabil ca depinde de obiceiurile locului - daca se fac daruri la nasi sau nu.
Meniul de la botez nu a fost cine stie ce sofisticat pentru ca petrecerea a fost intr-un cadru restrans (30 de persoane, la un restaurant micut si dragut). Am avut: aperitive, doua feluri principale (fripturica de pui cu garnitura de legume si inca unul, dar chiar nu-mi mai amintesc ce[:D]), prajituri, sucuri, niste bauturi (vin, Garronne, bere) si un tort de inghetata. Dar a fost frumos pentru ca toti cei prezenti erau prieteni apropiati.
Sala a fost decorata cu niste baloane si era dragut pentru ca restaurantul era ingrijit si curat, fara a fi superluxos.
Sa-ti traiasca bibilica de 3 luni si sa fie sanatoasa. Si petrecere frumoasa la botez![cheers]
Petrecerea se poate face si acasa. Eu cred ca voi decideti cum si unde vrei sa fie [;)]


ADDA [^] ... incepand de azi ...

#12
Darria

Darria

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.695 mesaje

Postat 20 mai 2006 - 17:38

Adda, am inteles acum. Multumesc pt. lamurire. Credeam ca a fost facut botezul asa cum se face in biserica. Am vazut spitale care au macar o camera amenajata ca interiorul unei biserici daca nu au biserica in curte.

#13
ange

ange

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.738 mesaje

Postat 03 iunie 2006 - 17:07

multumesc pt. raspunsuri dar tot nu mi-am gasit finut sau finuta[bang]

Ideea cu orfelinatul nu e rea insa o buna prietena mi-a spus sa nu ma duc la orfelinat ca la cat sunt eu de sensibila [:I] voi pleca acasa cu finutul.Ea a mers pe la orfelinate si mi-a spus ca e jale mare[bang]

Inca studiez problema cu orfelinatul.Adevarul este ca daca merg si voi vedea copii amarati acolo singuri si abandonati voi "crapa" de mila lor.

Mi-a dat o idee si anume aceea de a cumpara mancare,dulciuri si de a le da eu cu mana mea.Se spune ca viata in orfelinate este la fel de "grea" ca pe vremuri[bang]



ange,mamica de 2 ori



foto

povestea Maiei

povestea lui Robert

#14
Marilen

Marilen

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 379 mesaje

Postat 03 iunie 2006 - 22:24

Am fost si eu la un orfelinat in Constanta, in ideea sa gasesc un copilas nebotezat si directorul de acolo mi-a spus ca familiile care merg sa adopte copii ii prefera nebotezati.Am botezat pana la urma un nou nascut abandonat in spital de mama cu mari probleme de sanatate dar i-am pierdut urma. Nici nu stiu daca mai traieste.Am sunat, am intrebat dar n-am mai primit nici o informatie.Daca o fi murit, macar n-a murit nebotezat...

#15
aaaaa

aaaaa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 12 iulie 2006 - 12:17

Stie cineva daca, la ortodoxi se pot pune nasi de botez catolici sau de alta religie si daca trebuie sa fie casatoriti sau nu? Merci!

#16
miryam

miryam
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 17 august 2006 - 13:27

Pt "aaaaa":Nasii trebuie sa fie neaparat ortodocsi(nu stiu daca preotul permite sa fie de alta credinta,dar oricum..e bine sa fiti cu totii ortodocsi)..si din cate stiu eu cred ca tre sa fie si cununati.Cununia e o taina,si chiar e un pacat sa traiesti alaturi de cineva,fara sa fii cununat!

#17
rox_dox

rox_dox

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 727 mesaje

Postat 11 septembrie 2006 - 18:46



si eu vreau sa botez...am avut o prietena de la care am asteptat sa-mi propuna...dar se pare ca a ales pe altcineva...o alta prietena care trebuia s-o cunune si n-a fost sa fie..si acum a ales-o ca nasa copilului...



acum astept sa nasca cumnata mea..asteptam amandoi..si eu si sotul (fratele ei) sa vedem daca ne alege pe noi...noi i-am dat de inteles ca am vrea sa fim nashii fetitei ei...acum sa vedem ce va zice si ea.



inainte parca era altfel...nasi nu prea se gaseau..acum, din cate vad si pe aici, sunt mai multi nashi care vor sa boteze decat parinti care sa nu aiba nashi pt bebe..





pupici!




________________________

Nunta mea!


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Astăzi, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -