Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

PROBLEME OFTALMOLOGICE LA COPII


25 raspunsuri la acest subiect

#11
anarebi

anarebi
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 13 ianuarie 2012 - 21:24

buna, am si eu o intrebare, fetita mea de trei ani are strabism convergent, noi mergem la control la ofta in cluj iar d-na doctor de cate ori ne vede zice urgent operatie. acum ea mai are si retard psiho-motor si epilepsie, pt care nu ii dam nici un medicament, dar la adormire si in somn are niste tresariri care zic doctorii de aici ca sunt crize cei din franta zic ca nu-s . intrebarea mea e daca a facut cineva operatie de strabism la copilas cu epilepsie , pt ca mie mi-e f frica de anestezie .
va multumesc ildi

#12
anarebi

anarebi
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 13 ianuarie 2012 - 21:29

buna , vreau doar sa-ti zic ca iti va fi f greu in aceeasi zi si la ofta si la neuro si la ortopedie noi suntem din cluj si la toate clinicile astea nu se respecta ora de programare si este f mult de asteptat , deci sa va inarmati cu f multa rabdare ca nu va fi usor..

#13
AdelaNegriu

AdelaNegriu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 35 mesaje

Postat 15 ianuarie 2012 - 22:31

Buna,
Eu nu cunosc nici un caz a vreunui copil care sa fi facut operatie pentru strabism si nici nu stiu consecintele anesteziei in cazul fetitei tale.
Si Miriam a urmat o perioada tratament cu Depakine din cauza unor mioclonii avute la nastere. Aceste mioclonii au disparut la 4 luni insa tratamentul l-am continuat pana la aproape 1 an si 3 luni , datorita faptului ca a urmat si tratament cu Cerebrolizin.
La varsta de 2 ani ani Miriam a facut un autotransplant de celule stem in germania si atunci i s-a facut anestezie totala fara a avea probleme. Deasemenea si anul trecut in august i s-a facut o alta anestezie totala ca urmare a unei interventii in Chisinau ( miofibrotomie)totul degurgand normal si de data aceasta.

#14
AdelaNegriu

AdelaNegriu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 35 mesaje

Postat 15 ianuarie 2012 - 22:41

multumesc Anarebi! e cam aiurea daca asa stau lucrurile cu respectarea orelor la programari,sper sa ajung macar la ortopedie si la oftalmo deoarece astea sunt prioritare. [:)][pup][:-@]

#15
AdelaNegriu

AdelaNegriu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 35 mesaje

Postat 26 ianuarie 2012 - 19:29

buna fetelor !sunt Adela mama lui Miriam , ieri seara am ajuns acasa de la Cluj. Drumul a fost greu si obositor mai ales la intoarcere ,a nins ff tare mai ,mai sa raminem inzapeziti.Am reusit sa merg la 2 din cele 3 programari pe care le-am facut ,la oftalmo si la ortoped .Anarebi avea dreptate aici nu se prea tine cont de orele la care esti programat asa ca am pierdut programarea la neurolog .Dar am fost la oftalmo unde ne-a prescris ochielari (masurile sunt la fel cu cele de la Timisoara ) de la ortoped nu am primit vesti tocmai bune ,asa ca ne-a programat la operatie pe data de 21 februarie ,operatia se face la sold (muschiul inghinal partea de interior si alungire de tendoane).Acum nu stiu ce sa spun parca nu ma-si duce asa repede asi dori sa mai consult cel putin un ortoped ,ma-m gindit sa merg in Ungarea la Szeged .Voi cunoasteti pe cineva de acolo puteti sa-mi dati ceva informati .multumesc[pup][pup][:-@]

#16
AdelaNegriu

AdelaNegriu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 35 mesaje

Postat 26 ianuarie 2012 - 19:48

mai am o intrebare poate cunoasteti pe cineva care sa confruntat cu aceeasi problema adica cu o deplasare sau mai bine zis o distanta dintre inchieieturile de la sold si osul piciorului .La Miriam e mai accentuata paralizia pe partea stinga asa ca soldul sting e cu probleme .si tendoanele sau scurtat tot din cauza spasticitatii.[:-@][:-@][pup]

#17
nikkei

nikkei

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 121 mesaje

Postat 27 ianuarie 2012 - 14:14

Buna Adela!
Da, Stefi are o astfel de subluxatie pe partea dreapata care a aparut probabil in timp, datorita contractiei f. mari pe muschiul aductor (cum zici tu pe inghinal). Din cauza contractiei, da si tendoanele se scurteaza. Noi am fost la multi ortopezi care nu au sesizat aceasta problema pana cand asta toamna la consultatia pentru programarea operatiei de miofibrotomie subcutanat (aia de la Chisinau) ortopedul a sesizat ceva si ne-am dus urgent la radiografie.
Nu l-a durut niciodata si nimeni nu a banuit asa ceva. Contractia lui pe adductori era f.f. mare (si nu numai acolo), el fiind spastic rau si mergea cu picioarele tare incrucisate.
In concluzie, ortopedul ne-a spus sa-l culcam cu o perna intre picioare, sa stea cat mai mult cu genunchii in exterior (ceea ce va aduce soldul in articulatie), sa-l verticalizam jumate fata de pana atunci, sa mearga tot jumate, noi aveam si orteza de sold S.W.A.S.H. pe care a purtat-o 2 luni toata dimineata la scoala si serile cam o ora. In 16 noiembrie am facut operatia la Chisinau care a redus mult din spasticitate pe muschii respectivi si nu numai, bineinteles.Acum, dupa 2 luni de la operatie nu stim cun e soldul, dar am inceput folosire ortezei din nou cate putin. Vom face o radiografie peste vre-o 2 luni si vedem cum mai stam. Altceva, a facut in mod special Bowtech pentru acest tip de problema si d-nul kineto ii facea decontracturari pe adductori mai mult.
Zic si io sa mai vezi ortopezi (te duci cu radiografia ca sa nu-l mai iradiezi) si vezi ce sfaturi iti dau. Daca tre sa-l operezi la tendoane, eu te sfatuiesc sa nu o faci, ci sa incerci o consultatie pentru operatia de la Chisinau (o spun dupa 5 ani in care am fugit de orice operatii ortopedice si !acum sunt foarte multumita).
Multa bafta! Pupici tie si lui Miriam! Doamne ajuta

#18
AdelaNegriu

AdelaNegriu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 35 mesaje

Postat 28 ianuarie 2012 - 00:48

nikkei! si eu am fost cu Miriam la Chisinau in august 2011 si am observat o mare relaxare a muschiului inghinal dupa interventie ,si nu am vazut numai eu acest lucru ,chiar si kinetoterapeuta cu care lucram a spus acelasi lucru .si noi am facut radiografie inainte de a merge la operatie iar Dr a spus ca nu e luxatie ,dar ca se vede ceva pe film(ca nu ar fi tocmai imbinate bine oasele din sold)dar a spus ca asta este din cauza boli si ca se bucura ca nu e luxatie asa ca am aminat operatia din mai 2011 pe august 2011 cind am si facuto .acum cind am fost la Cluj Dr de acolo ne-a facut iarasi radiografie si a spus ca e destul de buna doar ca ar trebui sa facem aceasta operatie .nu ne-a spus nimic de luxatie sau subluxatie.Eu sunt putin bagata in ceata acum ca nu stiu de fapt ce are Miriam .multumesc pt sfaturi si pt ca miai relatat experienta ta .Si eu fug de operatii ,si ma bucur pt voi pt ca spui ca acum esti multumita ca ai facut lucrul acesta .Va multumim si va pupam .Dumnezeusa va insoteasca la tot pasul.[pup][flo][flo][pk]

#19
anarebi

anarebi
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 28 ianuarie 2012 - 20:35

salut, adela sa stii ca nu ati pierdut nimic ca nu ati ajuns la neurologie , noi incercam sa evitam pe cat se poate locul acela oribil,la oftalmologie la cine ati fost?, noi mergem la d-na dr Vladutiu, ma mir ca nu vi s-a zis urgent operatie. si la rebi i-au prescris ochelari pe care insa nu-i poarta deloc. noi umblam langa szeged, la gimnastica deveny , care vedem noi ca-i face bine , am fost si la neurolog la szeged la dr kobor jeno (la clinica), dar multe noutati nimeni nu poate sa-ti zica dupa o jumate de ora si la fel si la ortoped la cabinet particular la dr rattay katalin , dar si ea- in afara de , sa purtam pantofi ortopedici- noutati nu ne-a zis . deci..... noi continuam cu metoda deveny pe partea motorie si pe partea oflamologica trebuie operatie de care imi e f frica.

#20
AdelaNegriu

AdelaNegriu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 35 mesaje

Postat 04 februarie 2012 - 17:56

buna Anarebi noi am fost la Dr Cristina Nicula dar si dinsa ne-a recomandat ochelari ca si Dr Stoica de la Timisoara .La ortoped am fost pt ghetute ortopedice dar ei ne-a luat direct cu operatia asa incit nici nu am reusit sa obtinem ceea ce doream .As vrea sa merg si la alti ortopezi , am inteles ca tu mergi la un ortoped de linga Szeged ,te rog daca poti dami un nr de tel de la DR la care mergi tu linga Szeged,poate scapam si noi de operati daca ne recomanda papuci ortopedici . [flo][pup][:-@]


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -