Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

FIV cu dr Dragos Albu 52


204 raspunsuri la acest subiect

#181
alilumi

alilumi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 637 mesaje

Postat 12 ianuarie 2012 - 14:33

qiao,
exista geluri de dus fara miros... de fapt fara parfum, alcool etc. eu mi-am luat de la farmacie. daca intrebi ti se recomanda cateva produse si tu alegi ce ti se pare convenabil.
dupa punctie, pe mine m-au tinut pana ce mi-a trecut ameteala si s-a terminat perfuzia. de sete si de foame nu a putut fi vorba la cate emotii erau... daca vrei ia-ti ceva de citit sau incarca-ti telefonul[:D], desi intotdeauna mai sunt fete in salon si ai cu cine sa faci conversatie. cel mai mult este de asteptat la ET. ca acolo, dupa ce iti introduce embrionii, trebuie sa stai cu craceii in sus vreo 2 ore... dar acum, la punctie nu e de speriat perioada de stationare.
sotul va face sant pe hol...
cat despre pregnyl nu are cum sa ti-l faca sotul decat daca are pregatire ca deh, se face intramuscular, in poponeatza. eu am facut la medlife (de 2 ori chiar!) si am fost multumita. nu platesti nimic, doar sa ai reteta cu tine ca altfel nu ti-l administreaza!
hai, pup doamna curajoasa si tin pumnii[pk][pk][pk]!



[ruga] ( [gravi] 13 + [bibe] ) [ruga]

#182
tinuta78

tinuta78

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 679 mesaje

Postat 12 ianuarie 2012 - 14:59

qiao, parfumul gelului nu cred ca este asa periculos. Daca clatesti bine, nu-i bai, oricum din cauza emotiilor o sa transpiri si oricat te-ai spala, parca tot mirosi[alcool].
Eu imi aduc aminte ca a durat mai mult pana am intrat(s-a decalat cu vre-o jumatate de ora) si mergeam din 5 in 5 min la toaleta. Dupa, m-am trezit si am mai stata pana a venit embrioloaga sa-mi spuna ce-a extras, cum sta sotul si daca am fost ok, am plecat. Sotul va face santuri, nu intra decat sa semneze acordul.
Bafta multa . Suntem cu gandul la tine[pup]

[gravi] 20+[fetita][ruga]

#183
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 12 ianuarie 2012 - 15:01

ali [pup] Ahaaa, sa nu uit de reteta pt Pregnyl ! multumesc ca mi-ai adus aminte. La IA mi-a dat-o Albu, nu a trebuit sa ii zic eu. Sper sa nu uite vineri ... si nici eu [:D]
Ma gandeam ca poate isi face sotul curaj, cumnatei i-a facut-o sotul ei dupa ce a studiat pe net cum se face. Eu stau bine la teorie. Acum muuuuulti ani, cand era bunica bolnava si ii facea injectii o vecina (asistenta), m-a invatat sa pot sa ii fac eu in caz ca nu poate sa vine vreodata. Nu am avut curaj sa infig acul atunci, dar mi-a ramas in cap ce si cum.
Mi-ar fi placut sa stea si sotul pe langa mine, doar facem de un [bb] impreuna, macar in salon daca nu se poate in sala cand fac ET. Am vazut intr-un film ca la ET era si sotul prezent, le arata embrionii, ba chiar le-a dat si poza cu ei. Bine, dar asta se intampla intr-un film in America ... visez si eu frumos.

---------------------------------------------
MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote, TSH sub limita
sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
IA mai 2011 Medlife - nereusita

Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran)


#184
tinuta78

tinuta78

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 679 mesaje

Postat 12 ianuarie 2012 - 15:02

ali, ce pozica frumoasa ai pus[:I].

[gravi] 20+[fetita][ruga]

#185
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 12 ianuarie 2012 - 15:43

tinuta [pup] mersul la toaleta e un alt punct pe lista mea. Acum trebuie sa fie vezica goala, nu ? Nu vreau sa ma gandesc inca la ET, stiu ce mi-au iesit ochii in prima zi la IA cu vezica plina [alcool]. Stresul meu (cred ca singurul deocamdata) e legat de cealalta problema, mi-e ca de emotii o sa [consti] si o sa stau cu grija de ce se poate intampla in timpul anesteziei [:I]

---------------------------------------------
MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote, TSH sub limita
sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
IA mai 2011 Medlife - nereusita

Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran)


#186
dana_2408

dana_2408

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 75 mesaje

Postat 12 ianuarie 2012 - 15:52

QiaoBing bafta mare. Sa fie Dumnezeu cu tine si sa faci bebei sanatosi. O meriti. Toate o meritam.
Despre mutatii - da le-am facut pe toate. Doar PAI-ul este homozigot. Ceea ce inseamna 2 hetero. Acum am o problema cu clexanul. Mi-a dat doza de 0.4 si mi se pare mica. Tu cat ai? Eu sunt o tipa de 177cm si 73kg si ma gandeam ca imi trebie o doza de 0.6.
Imi cer scuze ca navalesc cu intrebarile dar fiind primul FIV vreau sa stiu tot ce trebuie sa fac.
Va multumesc fetelor pentru tot(mai ales pt ca mi-ati spus despre compensarea medicamentelor) si va doresc tot ce imi doresc mie.



HIDROSALPINX STANG(descoperit laparoscopic),PAI- MUTATIA 675 HOMOZIGOTA, FSH-9, AMH-0,98.
SOT: VARICOCEL STANG(operat august 2010), OLIGOSPERMIE MODERATA, ANTICORPI ANTISPERMATICI (50%IGM, 42%IGG).
2 INSEMINARI NEREUSITE(MIHALACHE-MATEI)
URMEAZA FIV CU ICSI IN MARTIE-DR ALBU.

#187
alilumi

alilumi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 637 mesaje

Postat 12 ianuarie 2012 - 15:52

qiao, cum a spus si tinuta, nu o sa fie totul "ceas". mai sunt si intarzieri. eu am asteptat si la punctie, si la ET, cate o jumatate de ora si mai bine dar la inceput eram cu sotul, pe sala, apoi, inauntru, mai vorbesti cu asistenta, cu colega/colegele de salon, mai semnezi ceva... timpul trece. dupa ce te trezesti din anestezie, o sa fii somnoroasa si o sa-ti convina sa mai motai un pic (eu chiar am adormit din nou dupa ce am coborat de pe masa[:D]). apoi, in salon, iar o sa-ti faci de lucru, cu restul de perfuzie, cu un telefon la sot si nu numai... cu asteptarea vestilor de la d-na embriolog, cu colega/colegele de salon... asistentele sunt si ele dragute...
si nu uita de reteta pregnyl! data trecuta i-am adus eu aminte dl. dr. ca seara, cand ajungi la clinica, nu mai gasesti pe nimeni decat la receptie spital, si bineanteles asistentul de serviciu care ti-o va administra si nu ai de unde sa mai iei daca nu o ai.
of, of, hai ca parca retraiesc si eu momentele alea. luni pe la ce ora, sa stiu sa spun o rugaciune?!

p.s. acum nu e cu vezica plina. dar nu mi-as face probleme nici pentru ET. pima data am fost cu ea plina ochi, de cum a terminat doctorul, abia am reusit sa mai tin jumatate de ora si am cerut plosca. la ET2, am lasat si eu vezica la jumatate de capacitate, si asa am reusit sa stau 1 ora si jumatate pana am cerut plosca. acum, fiecare cu organismul lui...
cat despre anestezie, draga mea[:D]... numai doctorul si asistentele stiu ce facem noi in somn[:D]... am intrebat si eu de fiecare data... daca am fost cuminte in timpul somnului. acum... chiar daca mi s-a raspuns: "ca un ingeras"... nu am insistat de rushinik...

tinuta, saru'mana! am zis sa va prezint si eu comoara din burtica! prima noastra poza[:I] cu capsor, manute, picioruse[olala]...
saptamana viitoare vorbim si despre fundeni. oricum, din cate am inteles de la maripet, doamna Uscatescu vine dupa 23 ianuarie la serviciu, asa ca nu e graba, nu?!

[pup][pup][pup][flo]

[ruga] ( [gravi] 13 + [bibe] ) [ruga]

#188
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 12 ianuarie 2012 - 16:37

ali nu imi fac mari griji. si la IA s-a intarziat. in prima zi am fost cu vezica plina ochi de simteam ca imi ies ochii, dar am rezistat eroic pana acasa si inca vreo jumatate de ora dupa ce am ajuns. a 2-a zi m-am dus cu ea mai goala si ... s-a infipt pe undeva cateterul ala. acum nu stiu daca asta o fi fost cauza, dar la ET o sa fiu cu ea plina.
dana eu am 1.70 si cam 68 de kg acum si 62 anul trecut si de fiecare data mi s-a dat Clexane de 0,4. asta e doza de preventie si eu consider ca ar trebui reglata in functie de analize. numai ca nu traim intr-o lume ideala. eu am fost la Fundeni luni si am facut analize si pe urma i-am scis lui dr U care mi-a zis ca marim doza de Clexane la 48 de ore dupa FIV, dar nu a specificat la cat. i-am scris iar si am intrebat-o daca nu cumva e mai bine ca dupa ce bag si progesteronul in schema sa fac antiFXa si in functie de asta vedem ce facem cu doza, nu de alta, dar nu am de gand sa mi-o fac cu mana mea cu o doza exagerata.
eu am o sarcina oprita in evolutie chiar in saptamana in care am inceput tratamentul cu Clexane de 0,4, asa ca dr U tine cont si de acest aspect la mine. ori s-a inceput prea tarziu tratamentul, ori a fost doza prea mica.

---------------------------------------------
MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote, TSH sub limita
sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
IA mai 2011 Medlife - nereusita

Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran)


#189
pestic

pestic

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 188 mesaje

Postat 12 ianuarie 2012 - 16:51

Maripet felicitari!!!! Sarcina usoara!
Qiao iti tin pumnii! Multa bafta!!!
Pupilici[pup][pup][pup]

MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote, Endometrioza grad I



#190
dana_2408

dana_2408

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 75 mesaje

Postat 12 ianuarie 2012 - 16:52

QiaoBing ma pui pe ganduri fetita cu sarcina pierduta.Imi pare f rau ca ai trecut prin asa ceva.
Voi vb cu dr despre asta. Eu nu am obtinut nicio sarcina. Ma gandesc ca poate fac vreo prostie cu cexanul asta. Adica mai bine doza mare pt mine dar sa vad test pozitiv si bebe sanatos.
In ceea ce priveste vezica plina sau goala sa stii ca eu la cea de-a doua inseminaere am fost cu ea goala si la fel ca si la tine m-a ranit cu cateterul ala. Adica incearca sa te duci semiplina.
Iti doresc sa fie FIV-ul tau norocos si astept sa imi povestesti toti pasii urmati de tine.
Am gasit merional si puregon pe cateva situri de anunturi. Ma bate gandul sa le comand pt ca sunt mult mai ieftine dar nu stiu daca fac bine. E posibil sa fie de contrabanda si tratamentul asta?
[pup]


HIDROSALPINX STANG(descoperit laparoscopic),PAI- MUTATIA 675 HOMOZIGOTA, FSH-9, AMH-0,98.
SOT: VARICOCEL STANG(operat august 2010), OLIGOSPERMIE MODERATA, ANTICORPI ANTISPERMATICI (50%IGM, 42%IGG).
2 INSEMINARI NEREUSITE(MIHALACHE-MATEI)
URMEAZA FIV CU ICSI IN MARTIE-DR ALBU.


Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -