Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

FIV cu dr Dragos Albu 52


204 raspunsuri la acest subiect

#161
aristica

aristica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.130 mesaje

Postat 11 ianuarie 2012 - 18:20

qiao despre vopseaua de par: contine elemente teratogene - practic, ele ar afecta fatul, iar tu cum nu esti gravida, ar fi o.k., Dar, in capsorul meu, daca afecteaza fatul, poate ca nu fac bine nici foliculilor. Deci, deoarece stiu ca-ti doresti sa fi vopsita ca sa nu te stresezi in primele 12 saptamani de sarcina[:D], ar fi bine sa te vopsesti c-o vopsea fara amoniac. Nu stiu daca mai exista pe piata Hena, ca asta era o.k. si-n sarcina, dar in saloane oricum exista multe sortimente fara amoniac. Nasa mea care a nascut acum 3 zile s-a vopsit cu d-astea fara amoniac in sarcina, iar pustiulica a venit pe lume fara nicio problema (drept dovada, la 72 ore de la nastere sunt deja acasa).

PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 3 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite

"Niciodata sa nu mergi la un doctor caruia i-au murit plantele din birou !"

#162
maruscha80

maruscha80

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 270 mesaje

Postat 11 ianuarie 2012 - 18:23

qiao, asa e ... se adapteaza si el lumii acesteia, cu program de baita, cu senzatia de foame pe care nu o avea in burtica samd...noi avem rabdare, oricum s-a mai calmat in ultimul timp. Ii dau lapte de la san, formula cand "seaca" balaia :)) sau nu mai vrea sa alapteze ca are sanii franjuri :)

cat despre clexane, eu nu am monitorizat valorile pe car ele mentionai tu. Mi le-a prescris si le-am luat...bine nu f constiincioasa, am mai si sarit din ele...insa le-am luat.

Eu am zis mai devreme ca trebuie atentie cu clexane, fiindca medicul neonatolog a suspectat ca din cauza lui au iesit valorile aiurea in analizele lui bebe, insa la fel de bne putea fi si o infectie, numai ca analizele mele sunt bune, asa ca pana la urma nici el nu a stiut sa imi spuna clar ce s-a intamplat...insa deh, medicina nu e stiinta exacta...sunt tot felul de variabile. Eu stiam ca clexane-ul nu afecteaza in nici un fel pe bebe, se pare insa ca in f putine cazuri se poate intampla...din fericire nu e ceva grav si valorile isi revin in timp. Am fost sa-i fac analizele lui Rares si acum valorile sunt perfecte.

Am vrut doar sa impartasesc din experienta mea, nu sa sperii :) oricum, tu esti experta, eu nu m-am omorat in sarcina sa monitorizez,sa ma informez mai bine pe tema asta. Am vazut ca totul pare ok si am dat bataie inainte...:)



mamica de Rares Daniel, vajnic baietel nascut in 14.12.11

#163
lumimar

lumimar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.137 mesaje

Postat 11 ianuarie 2012 - 18:26

Fetelor cu bebe la burtica ,
Clexanele il puteti lua gratuit cu scrisoare medicala de la hematolog si reteta de la medicul de familie
Pt o luna la clexanele de 0,4 (30buc) eu mai plateam pana in 40 lei ca cica depasea nu stiu ce plafon
[pup][pup]

Mamica fericita de printesa MARIA IRINUCA(20.06.2011)

#164
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 11 ianuarie 2012 - 18:55

ari [pup] eu ma chimizez f rar, cam la 6 luni cand nu se mai poate sa umblu in halul ala pe strada [:I] ma gandeam sa fac miscarea inainte sa incep schema, dar daca a fost de s-a intamplat sa ma trezesc cu cm in z19 si am inceput-o pe neasteptate, am ramas in aer. acum stau in dubii, sa o fac, sa nu o fac. in principiu inclin sa nu, dar am vrut sa vad daca a mai facut cineva figura si a fost OK. am uitat sa il intreb pe Albu [bang]

---------------------------------------------
MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote, TSH sub limita
sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
IA mai 2011 Medlife - nereusita

Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran)


#165
aristica

aristica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.130 mesaje

Postat 11 ianuarie 2012 - 19:23

eu am facut-o si, dupa cum sti, ok n-a fost niciodata...la fiv 4 am sa ma duc cheala[:D]

PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 3 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite

"Niciodata sa nu mergi la un doctor caruia i-au murit plantele din birou !"

#166
miruna1980

miruna1980

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 490 mesaje

Postat 11 ianuarie 2012 - 21:27

lumimar,referitor la achizitionarea clexanuluo gratis,mai e valabil si acum in 2012?Adica,eu daca obtin scrisoarea de la hematolog si reteta de la medicul de familie,il pot cumpara aproape gratis de la farmacii?Ar fi minunat! Maripet,bine ai venit in comunitatea de gemenei,sarcina usoara si bebici sanatosi.Pup toate fetele si bafta celor care sunt in focuri,sa se prinda bebeii mult doriti.

#167
lumimar

lumimar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.137 mesaje

Postat 11 ianuarie 2012 - 22:10

Miruna,eu toata sarcina si o luna dupa am beneficiat de clexane gratuit
Cu scrisoarea medicala de la dr hematolog din care sa rezulte ca esti gravi si ca trebuie sa faci clexane ,dr de fam este obligat sa iti emita reteta gratuita in fiecare luna.Eu am luat scrisoarea medicala de la Fundeni,am mers la dr fam si luam reteta in fiecare luna de clexane 0,4 =30 buc
Pupici,
[pup][pup]

Mamica fericita de printesa MARIA IRINUCA(20.06.2011)

#168
miruna1980

miruna1980

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 490 mesaje

Postat 11 ianuarie 2012 - 22:51

merci lumimar,mi-ai dat o super veste,o sa ma duc si eu la un hematolog si sa obtin de la medicul de familie reteta gratis.....se mai economisesc bani......merci,pupiciiii

#169
angelica28

angelica28

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.176 mesaje

Postat 12 ianuarie 2012 - 00:33

Miruna si eu pe perioada sarcini am luat clexanul gratuit!
Pachetul de ecografi pt fiv sa facut 860!
Am venit si eu de la dr din pacate mi-a oprit schema,nu am putut sa o continuam ,astept ciclul si o luam de la capat![bang][bang]

Mutatia677-in stare homozigota
Mutatia844g -in stare heterozigota
4 INSEMINARI ,O SARCINA OBTINUTA NATURAL IN IUNIE 2010,OPRITA DIN EVOLUTIE LA 13 SAPTAMINI,O INSEMINARE REUSITA IN IUNIE 2011,OPRITA SI ACEASTA SARCINA DIN EVOLUTIE LA 9 SAPTAMINI
Tratament actual inainte de sarcina:femibion1 1/zi,acid folic1/zi ;magmeB61/zi;vit E3/zi;cetebe1/zi,
Va urma FIV in ianuarie.

"In momentul in care un copil s-a nascut, s-a nascut si mama.Ea nu a existat inainte.Femeia existase , dar nu si mama. O mama este ceva absolut nou.”
Rajneesh

#170
tinuta78

tinuta78

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 679 mesaje

Postat 12 ianuarie 2012 - 10:42

angelica, imi pare rau ca te opresti deocamdata, dar daca asa a vrut Doamne Doamne, inseamna ca asa trebuie sa fie. Eu in perioada tratamentului si dupa m-am rugat sa-mi dea Doamne Doamne putere si intelepciune sa accept voia LUI si sa nu fac nimic contra vointei LUI. Eu sunt o fire care daca-mi intra ceva in cap.... nu ma las pana nu se face ca mine, dar sincer..sunt constienta ca uneori ma grabesc.Imi aduc aminte ca am fost in decembrie la Dr cu gandul ca din ianuarie incepem. Ei bine, a cazut cerul pe mine cand mi-a spus ca trebuie sa facem intai histero si abia prin martie ET. Iar tot ceea ce mi s-a intamplat dupa..., acum cred ca asa a trebuit sa fie, iar acum am mai multa incredere in noi doi( adica eu si sot)bineinteles cu ajutorul lui Dumnezeu.

qiao, eu folosesc hena(frantuzeasca) luata din market(nu de la plafar). Costa cam 20 lei. Nu acopera firele albe, dar daca stai suficient de mult cu ea pe par, prinde chiar ok. Eu il folosesc mai mult ca nutrient pentru firul de par(cand vad ca se subtiaza mai tare), apoi imi miroase parul a ceai o saptamana[:I].
[pup]si [flo] pentru toate

[gravi] 20+[fetita][ruga]


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -