Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Nastere la POLIZU


34 raspunsuri la acest subiect

#11
Baby1320

Baby1320

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 358 mesaje

Postat 21 decembrie 2011 - 18:10

Un sfat pentru cristidiana: e normal sa fiti asa, sa aveti emotii, dar daca totul a decurs ok pana acum, aveti un medic de incredere, ramane ca tu ca si tata sa o ajuti pe mamica si sa ii fii alaturi. E foarte greu inceputul pentru o mama la primul copil din multe puncte de vedere. Dincolo de impartit bani in stanga si in dreapta, sa ai grija de mamica si de bebe acolo :).

____________________________
Mama lui [auto] Joshua-Luca din 6.04.2010
____________________________

#12
cristidiana

cristidiana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 21 decembrie 2011 - 18:15

multumesc inca odata Baby1320!!!

Crede-ma ca o sa fac tot ce imi sta in putere sa fie bine si mamica si bebelul ,de aceea tot incerc sa strang informatii ,sa stiu ce am de facut...Sunt constient ca situatia difera de la caz la caz dar in mare ,lucrurile sunt cam la fel.

Sper din tot sufletul sa fie bine!!

imi doresc fff mult acest bebel si fac tot ce pot sa fie bine si el si mami :)

#13
laurenta

laurenta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 272 mesaje

Postat 21 decembrie 2011 - 19:13

eu am nascut in strainatate,din alte motive........cunostinte care au nascut la Polizu sunt extraordinar de multumiti.faptul cati aduce bebe de prima oara sa alaptezi este fffff bine oracat de obosita ai fii,de asta au fost multumite prietenele mele,ca au conditii de a sta cu bb din prima clipa.dar poate, ca tata, vei dori sa stai cu mami in rezeva ,asa a fc sotul meu-si mia fost de mare ajutor.-inclusiv la nasterea a asistat.
multa sanatate si sa va bucurati de bebe[pegeam][gravi]

#14
cristidiana

cristidiana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 21 decembrie 2011 - 19:17

Multumim Laurenta!!!

Si eu vreau sa stau langa ea la nastere dar nu stiu inca daca este posibil la polizu.

#15
asteryaro

asteryaro

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.487 mesaje

Postat 21 decembrie 2011 - 19:22

Citat:
citat din mesajul lui Baby1320

Eu am nascut la Polizu acum 1 an si 8 luni. Rezerva am aranjat-o acolo, vorbisem de principiu cu medicul meu ce vreau. Am luat o rezerva cu pat de insotitor, am putut sa o am si pe mama langa mine sa ma ajute in zilele cat am stat acolo. Atunci rezerva a costat 80 EUR / noapte (Tv, cuptor cu microunde, pozitie excelenta - vis-a-vis de camera nou-nascutilor). Am nascut cu medicul meu, inca un medic, 2 asistente si anestezist. Cam asta e personalul la operatie deci, estimati si voi. Nu pot discuta aici preturi neoficiale ca nu se face :).

Operatia a fost super ok, s-au purtat cu mine extraordinar toti in timpul operatiei.

Partea mai neplacuta este ca la Polizu au obsesia cu "rooming in" ceea ce inseamna ca imediat ce am iesit din reanimare (dupa 8 ore de la operatie), mi-au adus copilul in rezerva si nu au mai vrut cu nici un chip sa mi-l ia sa ma pot odihni ca eram distrusa :). In fine, noroc cu mama ca nu puteam nici sa ma misc, dar sa mai inteleg si ce vroia bietul copil in primele lui 24 de ore .... Nu puteam sa il ridic ca eram operata, in fine, a fost cam nasol asta. Am incercat sa rog asistenta sa mi-l ia 2 ore noaptea sa pot un pic dormi in prima noapte dupa reanimare si mi s-a raspuns sec: "acasa cine ti-l ia ? Descurca-te". Raspunsul asta l-am cosiderat cel putin cretin in conditiile in care 1 noapte era prima nopate dupa operatie :).

In rest, totul struna ... :_)



Am nascut tot la Polizu, pe 31 ian. 2006.
TOTUL a fost excelent.
Am avut o rezerva fara plata, cu un singur pat.
Rooming-ul pe mine m-a incantat teribil, desi eram tot la primul bebe, nici macar nu mai atinsesem vreun bebe nounascut.
Despre tehnica alaptarii - numai de bine: o d-na asistenta m-a instruit in mod special, cu multa rabdare, ce sa fac si cum sa fac.
Asistentele per total au fost fff amabile si dragute cu mine, niciuna nu-mi amintesc sa fi "atarnat" ca sa primeasca ceva atentii.
Pentru doctorita mea - toate laudele si jos palaria!!!

A fost una din cele mai placute experiente din viata mea.

Cristina si [bonjovi] Razvan (31.01.2006)




#16
cristidiana

cristidiana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 21 decembrie 2011 - 19:24

iti multumesc si tie Asteryaro!!!

parca incep sa prind curaj :P DATORITA VOUA !!!

#17
Sara_Maria

Sara_Maria

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 167 mesaje

Postat 21 decembrie 2011 - 19:38

Si eu am nascut tot la Polizu, in urma cu 1 an jumatate.
Totul a decurs super bine. Am facut cezariana, si am stat in rezerva platita cu insotitor (sotul meu a stat cu mine si fetita noastra). Despre rezerva vorbisem cu doctorita de principiu,iar de rezolvat a rezolvat sotul meu pe loc. A fost 80 euro/noapte insa am platit numai 2 nopti. Mi-au dat cheia sa imi las lucrurile, insa prima noapte am petrecut-o la reanimare si nu m-au pus sa o platesc. Rezerva super ok (televizor, aer onditionat, cuptor cu microunde toaleta super curata). Asistentle de la copii minunate, foarte saritoare, in miez de noapte daca le sunam (rezerva are telefon in camera), veneau imediat la copil. M-au invatat sa o spal - SUPER. Asistentele care faceau toaletarea post operatorie ma chemau la sfarsit cand terminau toate pacientele de la saloane ca sa nu astept in picioare - EXCELENT.
Referitor la noaptea de la reanimare - NOTA 10 - toata noaptea au roit in jurul nostru cu absolut orice aveai nevoie.

Si cel mai important - TOATE foarte dragute - intelegeau ca te doare, ca esti speriata, ca nu stii sa umbli cu copilul etc.

Intr-un cuvant NOTA 10 - POLIZU!!!! Este adevarat am dat bani in stanga si in drapta, insa macar nu am dat degeaba. Am iesit ca bani per total cam ca la particular (pentru ca am platit doctorul mai mult avand niste probleme de sanatate), conditii din punctul meu de vedere similare, iar avantaje fata de particular - POLIZU are cea mai buna sectie de neonatologie si orice, Doamne fereste, s-ar intampla si mama si copilul sunt pe maini bune.

Nastere usora si succes!

#18
Alex@Sara

Alex@Sara

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.662 mesaje

Postat 21 decembrie 2011 - 21:58

Eu am toate 3 nasterile la Polizu,si asta cred ca spune multe [:D].De fiecare data am avut rezerva ,prima oara a fost fara plata,dar era dubla,adica am mai stat cu o fata care nascuse o fetita [olala]) dar a fost super ok si asa.Apoi,la urmatoarele am avut rezerva platita,am vb din timp cu medicul meu care m-a asigurat ca voi avea rezerva asigurata .Si pe mine m-a incantat la maxim sistemul cu roaming in cu bebeii,nici eu nu am pus mana pe un alt bebe mic pana sa il nasc pe Alexutul nostru,si totul a fost bine.Daca bebeii mi-au plans(si Alex a fost teroare si in spital si acasa [q]) veneau sa ma intrebe cu ce ma pot ajuta,daca nu vreau sa mi-l ia cateva ore sa ma pot odihni,dar nu am vrut eu.Din momentul cand mi l-a adus in rezerva,am stat non stop cu el,la fel si cu fetele .Iar cu alaptatul la noi nu a fost mare filozofie...cand mi l-a adus pe fecioras,la vreo 4 ore dupa nastere,m-a intrebat daca vreau sa il pun la san...;a care eu,buimaca intreb: dar poate sa manace? asistenta a ras si mi-a zis...haide sa incercam .Mi-a aratat cum sa il pun la san,fomila a prins sursa de hrana si a stiut ce sa faca [olala]

Bani am dat doar la dr si la asistentele din sala de nasteri si la dr neonatolog si cate 5 lei parca la toaletare.Tot asa,veneau sa ma cheme cand erau pe sfarsite cu celelalte mamicute.Si absolut nici o asistenta/infirmiera nu mi-a vorbit urat sau repezit,toate au fost foarte amabile si dragute.Una chiar i-a adus lui tati o legitimatie VIP sa poata intra cand vrea la noi,dar el nu mai avea nevoie ca a "uns" deja bodyguarzii [:D]la mine nu a fost cazul sa stea cineva cu mine ca am nascut natural,chiar super repede si usor,si la 2 ore dupa nasteri eram in picioare si balalaiam,la a treia nastere chiar am ajutat o mamicuta din salonul unde ma pusese pana imi era pregatita rezerva.Avea cezariana si nu se putea misca si nu avea pe nimeni,si se b;lestema ca a facut cezariana,ca ea putea naste natural [alcool]

Per total,pentru mine Polizu a fost super OK ,si daca cumva va mai fi cazul,tot acolo as vrea sa nasc [:D]

Sarcina usoara in continuare si o nastere macar la fel de usoara cum au fost ale mele.[pup][flo]



Luminita,mami de 3 nazdravani:

tero Stefan-Alexandru 02.09.2005

shoricica Sara-Maria 30.05.2008

trompetzica Daria-Ioana 03 08 2009

Merita sa bagati un ochi ....



#19
Bee

Bee

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.939 mesaje

Postat 22 decembrie 2011 - 00:37

Pe baieti i-am nascut la Polizu, dupa ce nascusem fetita la Municipal. Deci ultima data am nascut acum 2 ani si 4 luni. Totul a fost ok. Doctorii, asistentele, etc. Daca ar fi sa-mi aduc aminte o multime de amanunte, poate n-ar fi totul asa de roz, dar stiu sigur ca oamenii isi dau silinta. Oricum, rezerva cu insotitor e un lucru minunat daca nu nasti natural. Mamica are maare nevoie de ajutor. Si faptul ca bebe sta imediat in rezerva cu mama este exact ceea ce trebuie. La reanimare, la fel imi aduc aminte ca a fost mult mai bine decat la prima nastere. Asistentele foarte atente si saritoare. Pentru mine a fost o buna alegere.
Nastere usoara si sanatate mamei si bebelui ce se va naste!

Ana Teodora (22.12.2005), Razvan Dimitrie (26.10.2007) si Petru Octavian (11.08.2009)

#20
cristidiana

cristidiana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 22 decembrie 2011 - 12:55

Deja ma simt mai bine dupa toate vorbele bune pe care le-am auzit de la voi...
Sper sa avem si noi parte de o tratatie asemanatoare :D

Noi vrem sa nastem tot pe cale naturala dar sa vedem ce va fi pana atunci .
Data probabila a nasterii este 20 ianuarie dar ne asteptam dintr-o clipa in alta sa se intample , deja bebelul da niste lovituri foarte puternice in burtica lui mami :X:X:X

Va multumesc din suflet pentru incurajari!!!
Sincer ,imi este foarte de folos acest forum ...aici am primit cele mai bune sfaturi referitoare la nelamuririle mele .Felicitari!!!!

Sa va traiasca bebeii,sa fie sanatosi si sa le aduca Mosu' cele mai frumoase cadouri!!!


Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -