Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Prematurii au crescut! Esentele la 3-6 ani!


12 raspunsuri la acest subiect

#1
joklk

joklk

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 877 mesaje

Postat 20 decembrie 2011 - 13:07

Dalma draga, la ideea ta am deschis acest subiect!

Si eu sunt de acord ca ne trebuie subiecte pe sectiuni de varsta ca sa putem impartasii ce fac si cum au evoluat piticii nostrii.



Noi suntem bine. Mergem la gradinita si ne place. Mergem la grupa mijolcie - mare cai la grupa mica nu ne-a placut. Avem o memorie fantastica. Stim si recitam poezii si catecele. Facem conecsiuni logice uimitoare. Vorbim foarte bine in ambele limbi cu care crestem. Facem o gramada de ghidusii si nazdravanii.



Cu greutatea nu spam fantastic, adica am ajuns undeva la 12 kg si ceva dar asta e un aspect care pe mine nu ma impacienteaza. mancam cu mofturi si doar ce vrem noi dar preferam fructele si legumele. La inaltime ne laudam cu vreo 96 cm.



Mai avem inca unele probleme cu spasticitatea noastra la piciorul stang dar sunt convinsa ca se va rezolva.



Astept vesti de la voi!



[pup]



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)

pozele noastre

Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza

universul meu de copil - poze



#2
foxy_lady

foxy_lady

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 49 mesaje

Postat 21 decembrie 2011 - 01:21

Andrei are acum 3 ani si jumatate. E un nazdravan cu un simt al umorului foarte dezvoltat. Mersul la gradinita de la un an si jumatate l-a "calit", l-a ajutat sa-si castige independenta si sa fie extrem de prietenos si sociabil. Are 15 kg si 1m inaltime. La mancare are perioade cand face nazuri si traieste doar cu lapte, fructe, supe si paste, iar alte dati cand mananca cot la cot cu adultii. Am scapat de pampersi, mai folosim doar noaptea. S-au dus vremurile bebelusiei cand la 8 seara era deja in lumea viselor, acum adoarme dupa multe parlamentari pe la 9:30-10, partea buna e ca n-a renuntat la somnul de dupa amiaza (doarme cam 2,5 ore)
La vorbit a facut progrese mari in engleza si in romana, dar mai mult in engleza[bang].A fost atat de simpatic la serbarea de Craciun - a cantat, a spus poezii. Dar partea de "spectacol" a fost inainte de serbare cand Andrei repeta cantecelele cu orice ocazie - ne-a stiut tot supermarketul cand a inceput sa cante "Jingle bells"!
Va uram tuturor Sarbatori fericite si un An nou imbelsugat, iar comorile noastre sa creasca mari si sanatoase!

#3
dalma

dalma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 201 mesaje

Postat 21 decembrie 2011 - 09:30

Multumesc mult JO.

imi lipsea un astfel de subiec.

asadar update[:)]



Daria are 14 kg si 94 cm. Mancarea e la fel ca intotdeauna un capriciu...si inca vomita imediat cum tuseste un pic. Progresele facute sunt uriase asa ca nu ma pot plange. Vorbeste si ea in ambele limbi, nu perfect ... si parca se straduieste mai mult cu engleza....

Motricitatea e buna, stiti voi ca povesteam acum 1 an parca ca am o prietena ce lucreaza in health care si se ocupa cu prematuri si copii cu probleme psiho-motorii. Ea zice ca e totul ok cu Daria , la fel si pediatru ce ne urmareste evolutia.

Acum cateva zile am avut control oftalmologic si e totul ok. Mai mergem peste 1 an.

De renuntat la pampers a facut-o in august...daca o facea putin mai devreme o puteam inscrie la play school, asa ...asteptam pana la anul.

vreau sa o inscriu la patinaj, dar inca poarta marimea 7 si nu gasesc patine cu sireturi...mai cautam[:D].





am o intrebare...ai vostri copii se joca cu jucarii?? Daria are o gramada de papusi, caluti...eh jucarii de fetite...dar abia daca se atinge de ele.

in schimb e inebunita dupa filme de desene animate, coloreaza cate putin si cam atat.

Acum am achizitionat leappead http://www.leapfrog....#games_and_apps (foxy, tu stii sigur despre ce e vb) nu stiu daca a aparut in RO si chiar nu stiu daca o va ajuta cu adevarat. Imi plac mult produsele leap frog dar ea pare plictisita de orice mai putin de filme[bang]



[ruga] Doamne ai grija de Daria Maria



Daria minunea noastra-Poze



Povestea nasterii









#4
joklk

joklk

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 877 mesaje

Postat 21 decembrie 2011 - 23:29

Fericitelor! Noi nu vrem sa renuntam la pampers nici in ruptul capului!!! Stim toata teoria, dar nu vrem.....Traim cu speranta ca vom renunta totusi curand![bang]



Referitor la desene si Karlei ii plac mult dar avem program clar de ne uitat la ele. In rest jucariile nu o pasioneaza nici pe ea. Marile pasiuni sunt cartile cu abtibilduri, plastelina, cifrele si literele.



[pup]



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)

pozele noastre

Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza

universul meu de copil - poze

Zambetul Karlei

#5
dalma

dalma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 201 mesaje

Postat 22 decembrie 2011 - 18:53

Karla intotdeauna a stat foarte bine la capitolul "development psihic" daca pot sa-l numesc asa....

Daria nu stie inca culorile, le nimereste uneori dar nu pot zice ca le stie, nici litere sau numere...pur si simplu nu are rabdare. asta e si unul din motivele pt care am luat jocul acela, ca toti parintii ziceau ca-i ajuta sa invete litere, cifre, culori...o sa vedem daca =i asa...

de numarat numara pana la 20 dar in engleza si spune/canta doar mos carciun cu plete dalbe ( o strofa), refrenul jingle bells si inca ceva refrene de cantece in engleza[:)]

nu-i mult stiu, dar poate ca asa e ea...putin in urma cu unele lucruri...



[ruga] Doamne ai grija de Daria Maria



Daria minunea noastra-Poze



Povestea nasterii









#6
foxy_lady

foxy_lady

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 49 mesaje

Postat 22 decembrie 2011 - 21:52

Va inteleg ingrijorarile, si eu sunt la fel, ma tot gandesc daca Andrei i-a ajuns din urma ca dezvoltare pe ceilalti copii, nascuti la termen. Si pe masura ce discut cu medicul de familie, cu educatoarele de la gradinita, sau observ alti copii in jurul meu realizez ca nu am motive sa-mi fac griji. Uite, aseara treceam pe culoar la gradinita, in camera unde sunt copii de 4-5 ani - aveau pe pereti desene facute de ei. Eu imi faceam probleme ca Andrei zmangaleste fara prea multa noima la 3,5 ani si ca nu stie nici macar sa faca un cerc cu 2 ochi si nas. Ei bine, am vazut ca nici la varste mai mari inca nu deseneaza cine stie ce [:D]
Noi n-am avut probleme cu motricitatea - merge bine doar ca nu se lasa si daca nu-l corectez merge pe varfuri. Am fost ingrijorata de asta, mai ales ca e unul din semnele de autism, dar medicul m-a convins ca o sa se corecteze in timp. La gradinita au inceput de ceva timp sa invete literele si cifrele - recunoaste toate literele de tipar (dar pronunta in engleza), acasa folosim un joc in care trebuie sa identifice o litera care lipseste dintr-un cuvant scurt, si nu da gres, numara in ambele limbi pana la 10 si doar in engleza pana la 20. Cat despre jucarii ii plac masinutele, trenuletele, dar mai ales ii place sa ne jucam impreuna - pun o patura peste o masa si ne-am facut "casuta", daca mai lipesc si un banutz pe piciorul mesei, avem si sonerie pt musafiri; jucam ascunselea prin casa; in casa ma ajuta - punem cumparaturile in camara, imi deschide/ descuie usile, apasa butoanele de la lift sau de la masinile de spalat, isi duce in dulap hainele proaspat impachetate; seara ne facem timp sa citim cateva carticele.
Am mai observat ca-i face placere e sa mergem la teatru. Chiar mersul in sine e grozav, ca luam metroul, la intoarcere luam masa in oras... Am descoperit un teatru micut care in fiecare luna are reprezentatii pentru copii intre 2-8 ani. Atmosfera intima, cu scena mica iar copii stau pe pernutze asezate pe jos. E interactiv - actorii canta, danseaza converseaza cu audienta si invita copii pe scena sa "ajute" personejele piesei. Nu dureaza mai mult de 50 de min, asa ca nu-si pierd cei mici rabdarea, iar la sfarsitul spectacolului pot pune intrebari actorilor.
Acum asteptam zapada sa mergem la lectii de ski. L-am pus pe skiuri iarna trecuta si i-a placut enorm, asa ca anul asta i-am luat 8 lectii care tin din ian-martie, doar sa ninga! Abia astept sa se perfectioneze mogaldeata, sa am companie pe partie!
De Craciun imi spunea ca vrea o bicicleta rosie - am mers cu el prin magazine sa incercam biciclete, dar desi sta bine pe sa, nu e in stare inca sa se coordoneze - pedalat si tinut ghidonul - asa ca taica-su a decis sa mai asteptam - va primi bicicleta rosie de ziua lui, in iunie. Pana atunci mai exersam pe tricicletele de la gradinita.

#7
foxy_lady

foxy_lady

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 49 mesaje

Postat 09 februarie 2012 - 23:42

Nu mai scrie nimeni? As vrea sa povestim un pic despre nastrusniciile pe care le fac piticii nostri. Au inceput sa vorbeasca mai binisor, isi castiga pe zi ce trece mai multa independenta si sunt din ce in ce mai simpatici. Ce ziceti de ceva "perle"?
Acum cateva zile, in supermarket, iau din raft un pachet cu piscoturi si i-l dau lui Andrei sa-l puna in cos - ii spun "poftim"
Ajungem acasa si ma intreaba dragalas - cand mancam "Poftim"?


#8
joklk

joklk

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 877 mesaje

Postat 10 februarie 2012 - 10:07

Foxy Lady, e un scump Andrei.

Perlele noastre le gasiti la semnatura mea, la "Zambetul Karlei".



[pup]



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)

pozele noastre

Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza

universul meu de copil - poze

Zambetul Karlei

#9
foxy_lady

foxy_lady

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 49 mesaje

Postat 06 mai 2012 - 07:19

astazi Andrei a onorat prima invitatie la un b-day party primita de la o colega de gradinita. Erau toti copii din clasa acolo - pitici in jurul varstei de 4 ani +/- cateva luni. Pot sa va spun cu mandrie ca Andrei era cel mai inalt dintre ei (desi face 4 ani peste o luna). Fara frica, capo di tutti capi, se cocota pe toate jucariile, ajungea primul pana la cel mai inalt tobogan de unde-si dadea drumul chiuind in gura mare, urmat de restul copiilor. Cat am stat la locul de joaca i-am observat cum se joaca - inca n-au descoperit placerea unor jocuri in grup, sunt inca la faza in care se iau unul dupa altul - o harmalaie de nedescris. Dar dupa 2 ore de joaca baiatul meu a fost rupt - am ajuns acasa, a mancat un pic, si-a baut laptele si de la 6 seara a adormit bustean si pana maine dim cred ca nu mai misca.
Deci fara griji mamicilor, uite de la nici 2 kg si 43 cm, a ajuns sa-i intreaca la inaltime pe cei de varsta lui. E drept ca e subtirel ca un spagetti, dar e plin de energie!

#10
joklk

joklk

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 877 mesaje

Postat 13 iulie 2012 - 11:54

Acum doua zile am petrecut cu "licuriciul" o seara frumoasa la un loc de joaca. Am realizata tunci privind-o cum reactioneaza cu copii mai mari sau mai mici ca am un copil mare..... Avem trei ani si 10 luni....Doamne ce trece timpul. Am vazut atunci ca minunea mea se descurca fara mine [:D] .... ce ciudat imi suna.....

Are o personalitate care ma uimeste. Intre copii are un stil fin si subtil de a se impune.....le povesteste non-stop cate ceva si la orice are o parere. Ii cucereste cu imaginatia ei, ii prinde in joc. "hai copii sa facem aia"....."gata acum facem cealalta".... ii coordoneaza, ii organizaeaza.



Avem 98 de cm. Mie mi se pare mare. Cu kilogramele inaintam incet dar sigur. Am ajuns la 12 si ceva. Avem perioade cand mancam de ma intreb cum de mai poate si altele cans suntem cu totul in geva foamei.

Din toamana o sa incepem curs de inot si pian si chitara.



Mai astept vesti de celelalte esente care au crescut!



[pup]



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)

pozele noastre

Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza

universul meu de copil - poze

Zambetul Karlei


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -