Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

experiente mistice - (5)


287 raspunsuri la acest subiect

#21
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 28 decembrie 2011 - 01:19

Citat:
citat din mesajul lui claucia



Ati citit Marii initiati ai Indiei si parintele Paisie? http://www.sfaturior...cinile-mele.htm




Exceptionala carte, mi-a placut mult si multe piese si-au gasit locul in puzzle.
Am realizat ca am fost chiar contemporana cu Parintele Paisie si m-a incercat un regret profund ca nu am stiut mai din timp de el. Tare mult as fi dorit sa il cunosc in viata fiind.
Oricum, au ramas multe scrieri si marturii despre el si ceva carti scrise chiar de el care mi-au imbogatit sufletul.
Asa cum spunea Parintele "m-au odihnit" si am inteles cu uimire sensul de odihna.


Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

#22
Exclusive

Exclusive

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 192 mesaje

Postat 28 decembrie 2011 - 08:20

Citat:
citat din mesajul lui 3x3

copii pastreaza o memorie mult mai clara a evenimentelor emotionale care i-au marcat foarte mult din viata anterioara.
orice "achizitie" din vietile anterioare este pastrata in memoria cereasca; accesul la "zestrea" din vietile anterioare se face prin munca mistica. [...]
daca viata omului vibreaza in legea divina, asa cum fac copii, care sunt puri ca ingerii, vor accesa aceste memorii emotionale mult mai usor. [...]download"-ul de informatii are loc de la sine, copii receptionand pur si simplu. ei stiu; nu toti copii, ci aceia care traiesc intr-un mediu armonic. cei care traiesc in mediu perturbat emotional, de viata audltilor, sunt mult mai puternic emotional conectati la viata din jurul lor, decat la zestrea din eter.aceste inforamtii sunt potential, acolo, asteptand omul sa se ridice in lumea cerului, pentru a face ca samanta cereasca a talentului


Rezonez cu ceea ce ai scris 3x3 [flo]
Citisem ceva asemanator despre copiii care provin din casatorii armonioase (mediu armonios) in "Guide to Yoga" by Shakta Kaur Khalsa (pg.320)

"Healthy generations start with healthy marriages, which start with healthy couples. Ancient yogic wisdom says, 'Don't call them married who sit together; they are married who are two bodies and one soul.' [...]Marriage has been described as a "carriage unto infinity." In the best marriages, there is a commitment to the highest - in themselves, each other, and the entire world. The children who are born from this kind fo marriage are exceptional."

Si ma gandesc ca baiatul lui Amonar (o fata pe care o citesc a fi in armonie cu ea insesi si cu cei din jur) este un astfel de copil extraordinar. Ma declar fascinata de intrebarile lui [olala]

De multe ori chiar m-am intrebat: din moment ce recunoastem ca materia este facuta din energie, de ce nu se reinventeaza o fizica moderna in care, in loc sa se vorbeasca despre dimensiunile obiectelor samd, sa incpem sa analizam materia si interactia dintre diferitele unitati de materie dpdv al energiei continute in aceste particule/ unitati de materie?
Daca fizica conventionala nu poate explica nici macar toate fenomenele vizibile, let's move on, let's reinvent science and maybe, instead of ignoring the invisible, we could all get a chance to start feeling it, understending it, maybe even seeing it ...

Tuturor,
Sarbatori Fericite si Un An Nou cu Pace, Compasiune si Armonie [flo]




_________ Everyone's duty is to feel and look great! ___________

#23
Amonar

Amonar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.192 mesaje

Postat 28 decembrie 2011 - 21:58

Exclusive, am vazut acum vreo 2 sau 3 ani un documentar pe Da Vinci learning Tv foarte interesant. O cercetatoare din Australia a fost aproape de a dovedi ca exista adn in pietre/stanci. Pt ca a trecut ceva timp de cand am vazut acel documentar, nu mai stiu exact ce si cum. Tin minte ca tipa la fiecare cercetare obtinea aceleasi rezultate, adica gasea adn, dar lumea de stiinta ii tot baga bete in roate. Ba ca e 'infectata' cercetarea cu alt adn, adica nu-si facea destula curatenie in laborator.....ba alta, samd
La un moment dat a venit un investitor din America cu milioane sa o ajute sa-si termine cercetarea. La un moment dat ala s-a retras, nu mai stiu de ce.
Pana la urma ea spune ca adn-ul ea l-a dovedit, dar ca cercetarea nu indeplineste conditiile puse de lumea stiintifica (asa considera colegii ei).
Am incercat sa o gasesc pe Internet dar nu dau de ea. In orice caz ea a spus ca asta e misiunea vietii ei, sa dovedeasca ca adn-ul se gaseste si in pietre, adica 'materie moarta'.

Edit; la fel am vazut la o emisiune la Tv germana un documentar despre mecanica cuantum. Se fac cercetari intensive la un institut de cercetari din Germania, cred ca la o universitate. Nu mai stiu orasul, dar era un oras renumit. Un tip care facea parte din grupul de cercetatori a spus printre altele: ceea ce am putut sa vedem pana acum este ca ceea ce am crezut ca stim pana acum se va schimba. A dat o explicatie, dar nu o mai retin. Inca sunt la inceput si nu vor sa traga concluzii.


Oh da, si mai este materia intunecata care a fost 'descoperita' acum 40 de ani. A fost doar o supozitie, acum este o certitudine. Materie care nu se vede, nu se simte dar trece prin orice in universul acesta si prin noi.




#24
Exclusive

Exclusive

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 192 mesaje

Postat 31 decembrie 2011 - 04:06

Mersi Amonar, am sa caut si eu pe net, cand voi avea putin timp, sa vad daca gasesc ...

Si cum tu esti into healing, iti recomand documentarul:
Apa - marele mister


(titrat in romaneste - apasati pe cc)

... uite un scurt preview:

" Noi nu ne vindecam cu ajutorul apei, ptr. ca fiinta insasi, corpul uman ESTE apa. Fiinta pur si simplu recita mantrele ptr. a restructura apa rea pe care o are in interiorul sau. Cum functioneza acest efect ascuns - nu se cunoaste. In toate religiile lumii, printre care Crestinismul, Islamismul, Iudaismul, exista o practica care consta in recitarea unei rugaciuni inainte de masa. Cat de des ne intrebam: De ce oare? Si cum s-a nascut certitudinea, in cadrul unor religii atat de diferite, ca acesta este un lucru corect?
De ce oare un lucru pe care stiinta abia acum incearca sa-l inteleaga parea atat de evident stramosilor nostri? Se pare ca frecventa de vibratie a rugaciunilor din orice religie, rostite in orice limba este in jurul valorii de 8 Hz care corespunde frecventei de oscilatie a campului magnetic terestru. De aceea, o rugaciune rostita cu iubire produce o structura armonica in apa, care este in sintonie cu toate fluidele."




_________ Everyone's duty is to feel and look great! ___________

#25
3x3

3x3

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 749 mesaje

Postat 31 decembrie 2011 - 07:38

Citat:
citat din mesajul lui Exclusive[quote]





De multe ori chiar m-am intrebat: din moment ce recunoastem ca materia este facuta din energie, de ce nu se reinventeaza o fizica modrna in care, in loc sa se vorbeasca despre dimensiunile obiectelor samd, sa incpem sa analizam materia si interactia dintre diferitele unitati de materie dpdv al energiei continute in aceste particule/ unitati de materie?





Exclusive, o astfel de intrebare mi-am pus vis a vis de psihologie. Un singur lucru este sigur. Un adevarat cercetator, niciodata nu se va limita la teorii pe care le-a mostenit din secolul 18- 19-lea.



Din punctul de vedere al treimii sfinte, omul in stare de veghe nu este constient de realitatea mistica, subtila care determina in mod clar realitatea ce in final devine constientizata, in momentul cand este manifestata(si nici atunci cateodata).



cunoasterea inainte de manifesare, as numi-o clarvedere.si primul pas, din punctul de vedere al egoului, este la nivel mental. primul pas la nivel mistic, de constientizare si extindere a constientei dincolo de realitatea fizica este intelegerea si proeictarea constientei la nivelul...a ceea ce omul traieste in vis. pentru ca visul este poarta, fereastra deschisa din cealalta lume catre planul fizic. este fereastra prin care se paote privi, daca exista vointa si dorinta de a privi dincolo de realitatea fizica.

A fi in controlul mentalului, din punctul meu de vedere inseamna a nu lasa nimic din ceea ce nu se doreste a fi constientizat sa perturbe pacea, ce ar trebui sa il caracterizeze.

Daca ecranul, mentalul este clean, still, in pace, si egoul in tacere poate recepiona foarte usor mesaje care se fomeaza inainte de manifestare prin constietizare. Abia atunci omul este in controlul vietii lui. Altfel, este purtat de...curentii de informatie din subtil.

Numai bine si la multi ani!

#26
nikole

nikole

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.831 mesaje

Postat 31 decembrie 2011 - 17:34

3x3[flo][pup]...un an nou minunat cu sanatate si binecuvantari!
La multi ani[flo]

Nikole, mami de Albastrel si Albastrica


And I saw the river
Over which every soul must pass
To reach the kingdom of heaven
And the name of the river was suffering –
And I saw the boat
Which carries souls across the river
And the name of that boat was
Love.

---Saint John of the Cross




#27
3x3

3x3

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 749 mesaje

Postat 31 decembrie 2011 - 19:57

Nikole, sa iti fie anul nou precum sufletul![asia][flo]



#28
3x3

3x3

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 749 mesaje

Postat 02 ianuarie 2012 - 02:50

am folosit expresia "lasati copii sa vina la mine", pentru a sublinia puritatea copiilor ca stare naturala de a fi, din punctul de vedere al comunicarii si manifestarii in creatie.

Un contact intre lumi prin traire il mai manifesta copii diagnosticati de stiinta 'autist'. Ei bine, ei sunt mult mai puternic conectati cu domul de informatie la nivelul pe care il traiesc. Singura dificultate este data de comunicatie intre planuri. gradul de contact determina seriozitatea trairii -manifestarii in planul fizic. Pot fi mici genii, pentru ca sunt 'conectati' la domul de informatie subtila, pur, direct, fara coruptia capacitatilor egoului . El doar executa, manifesta, traieste, serveste ca element de constientizare si decizie in lumea fizica.
. Din punctul meu de vedere, ceea ce omul normal defineste autism, nu este decat o forma limitata de comunicatie intre planuri. Si mai degraba descrie limita omului normal de a intelege si accesa planurile subtile de informatie, decat de a standardiza ca normalitatea cunoscuta poarta adevarul absolut vis a vis de capacitatea psi a omului treime sfanta.
Tot din punctul meu de vedere, medicatia puternica pe care o pot primi, nu face decat sa pregateasca sistemul biologic pentru o receptie mult limitata a acestor trairi interioare. Pentru ca manifestarea sa se poata'incadra' in tabloul 'normalitatii'. La limita de cunoastere stiintifica a comunicarii cu lumea-informatia de dincolo se mai adauga si medicatie. Un act dublu de izolare, mai degraba decat integrare.

Fiecare individ se afla pe o treapta strict personala si intima de evolutie spirituala. Daca o informatie spune ceva unui individ, poate sa nu spuna absolut nimic altuia. Reactia la informatie descrie flexibilitatea egoului la contactul cu informatia. Un ego deschis cunoasterii, descoperirii, va privi informatia, va culege doar ceea ce poate sa insemne o noua fundatie a cunoasterii si va continua cautarea. Ca metafora, si aurul sau pietrele pretioase sunt scoase in blocuri masive de pamant...piatra pretioasa insa este colectata si adaugata la constructia templului.

Re-incarna...din umilele mele cunostinte in urma citirii din biblie, chiar Isus a re-incarnat pe Lazar. L-a adus in corpul putrezit si mirosind de 3 zile. El a facut mult mai mult, a vindecat putreziciunea corpului prin reintroducerea duhului de viata in trup. Este un exemplu de viata, pentru toti care sunt suferinzi in fizic. Vindecarea trupului este posibila, daca se conecteaza constient lumea fizica la lumea de CREATOR, Dumnezeu. Este acel gest de scurcircuitare a planurilor, de la absolutul, eternul,divinul la omniprezentul, omnopotentul divinului din planul fizic. Aici gasesc foarte graitoare vorba aceea din popor 'pana la Dumnezeu te omoara...egoul -care se crede absolut, sfant, ultim, complet.

Numai pace [flo]




#29
3x3

3x3

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 749 mesaje

Postat 02 ianuarie 2012 - 03:21

se apropie 30 ianuarie,ziua celor trei ierarhi. Doar un remaider, este o zi in care orice dorinta inaltata la cer devine realitate, rapid manifestata in materie. Mi-am pus 3dorinte, anul trecut. Si toate s-au implinit, si daca una nu se implineste, cerul va cauta alte forme de manifestare a implinirii. Am sa faco lista de rugaciune, anul asta, pentru ca am multe de cerut. Doar cerul spune, bate si ti se va deschide, cere si ti se va da.
Voi cere pentru toti cei pe care ii cunosc si au nevoie de ajutor. Este momentul cand forta lui Dumnezeu coboara pe pamant prin cei trei ierarhi. Este un canal de comunicare cu divinul, karma zero, fara interventia 'meritelor egoului'.
Cereti pentru vindecare, pentru tot ceea ce sufletul plange. Un singur lucru as dori sa va reamintiti , sa nu uitati sa va rugati si pentru pamant, cel care va sustine, hraneste!

Numai pace[flo]

#30
3x3

3x3

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 749 mesaje

Postat 03 ianuarie 2012 - 15:08

astazi am avut vizita unui amic, si mi-a spus ceva ce mi-a placut tare mult.
"cel ce crede, nu mai are nevoie de dovezi,iar pentru cel ce nu crede, nici o dovada nu este suficienta".
Este aceeasi persoana care i-a spus copilului meu, cand fulgera si tuna, ca Doamne Doamne ne face fotografii, si sufla sarutari, cand bate vantul! Iata o modalitate de a fi in armonie cu natura.

Numai pace![flo]


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -