Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ce este cel mai important in casnicie?


64 raspunsuri la acest subiect

#51
AlyahMyral

AlyahMyral

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 15 aprilie 2014 - 17:55

In casniciea mea, care nu cred ca este perfecta, a contat si conteaza in continuare foarte mult increderea si comunicarea. Comunicarea pot spune, ca este foarte importanta, doar asa va puteti cunoaste cel maibine. Prin comunicare aflam ceea ce vrem de la partener si ceea ce vrea partenerul de la noi. Nu sunt o experta, dar partenerul meu crede in asta cu tarie si s-a dovedit a fi o adevarata comoara pentru noi. Avem o casnicie frumoasa si in curand si foarte bogata, prin venirea pe lume a unui nou membru.

Va urez succes si fericire lunga.  [flo2] 



#52
icailoaie

icailoaie

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.526 mesaje

Postat 02 mai 2014 - 13:48

In primul rand cred ca dragostea este cea mai importanta calitate a unei casnicii. Eu merg pe principiul: "Daca dragoste nu e , nimic nu e!" Apoi sinceritatea, respectul si loialitatea.

 

 

Miniaturi atasate

  • 10155369_10152223556872834_968335578_n.jpg


#53
danuta_aga

danuta_aga

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 129 mesaje

Postat 22 iunie 2014 - 00:10

Dragostea este esentiala intr-o casnicie, la fel cum sunt si comunicarea, respectul si increderea... Parerea mea este ca daca vrei sa faci o casnicie sa "mearga", e nevoie de munca nu te poti astepta sa primesti totul pe tava, trebuie sa iti dai silinta si sa fii tot timpul implicat in casnicie...



#54
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 22 iunie 2014 - 14:05



In primul rand cred ca dragostea este cea mai importanta calitate a unei casnicii. Eu merg pe principiul: "Daca dragoste nu e , nimic nu e!" Apoi sinceritatea, respectul si loialitatea.

dragostea are in ea si sinceritatea si respectul si loialitatea!  [flo2] cum altfel poti iubi daca nu esti sincer, respectuos si loial? e doar o intrebare retorica nu trebuie sa imi dai vreun rapuns.


Editat de a_alinta, 22 iunie 2014 - 14:05 .


#55
miha05

miha05

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 859 mesaje

Postat 26 iulie 2014 - 13:33

Pacat ca variantele de vot nu mai sunt disponibile... am citit raspunsurile si cu dezamagire spun ca eu consider ca nu este un lucru cel mai important, ci este nevoie sa existe mai multe lucruri de o data si sa conlucreze spre un scop comun.

 

Poate exista incredere intr-o casnicie...dar nu e suficienta. Incredere putem avea in oameni fara sa trebuiasca sa ne casatorim cu ei

Poate exista prietenie, dar nu este suficienta, acelasi argument.

Nu este suficient sa existe dragoste, pentru ca dragostea este oarba si imprevizibila.

Putem respecta omul de langa noi si admira pentru ceea ce este, dar asta nu ne aduce neaparat fericirea.

Comunicarea este foarte importanta.... dar nu suficienta. Fara dragoste, sau fara incredere... e inutila.

 

... cred ca este o tema extrem de complicata. Cred ca in casnicie este nevoie de tot. De la dragoste, la prietenie, respect, incredere, devotament, comunicare, o viziune comuna si putina nebunie.

 

Ii felicit si ii invidiez pe cei care le au pe toate.



#56
MitiConstanta

MitiConstanta
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 26 iulie 2014 - 14:16

Cel mai important intr-o casnicie dupa parerea mea sunt: respectul, increderea, devotamentul si comunicarea



#57
luciana21

luciana21

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 57 mesaje

Postat 24 septembrie 2014 - 12:53

In casnicie dupa parerea mea cel mai important este sa nu dispara respectul intre soti si comunicarea.Daca aceste lucruri dispar, va urma si altele cu siguranta, cum ar fii nepasarea, uitarea etc. Asa cum spunea un preot:Daca iubirea s-a terminat, inseamna ca nici la inceput nu a fost . Numai acea iubire de fatada se termina, iubirea adevarata nu dispare niciodata si  eu sunt deacord  cu aceste cuvinte.Daca iubim pe cineva care este frumos atunci cand e tanar, il iubim si atunci cand imbatraneste si are riduri, pentru ca imbatraneste odata cu noi.
 



#58
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 24 septembrie 2014 - 13:03

In casnicie dupa parerea mea cel mai important este sa nu dispara respectul intre soti si comunicarea.Daca aceste lucruri dispar, va urma si altele cu siguranta, cum ar fii nepasarea, uitarea etc. Asa cum spunea un preot:Daca iubirea s-a terminat, inseamna ca nici la inceput nu a fost . Numai acea iubire de fatada se termina, iubirea adevarata nu dispare niciodata si  eu sunt deacord  cu aceste cuvinte.Daca iubim pe cineva care este frumos atunci cand e tanar, il iubim si atunci cand imbatraneste si are riduri, pentru ca imbatraneste odata cu noi.
 

Nu ai idee cat de multi soti si sotii nu sunt asa.... cat de mult se schimba in timp si ei si ele.  [:)]

Si ca sa nu fiu doar cu acest raspuns la postarea ta am sa completez opinia mea.

Raspunsul meu este:

Cel mai important aspect care duce o casnicie in timp este compromisul reciproc. Daca exista acest compromis si este acceptat, va exista acel punct comun celor doi si relatia va functiona, daca nu va mai exista compromisul reciproc atunci relatia se va rupe intr-o perioada de timp mai mare sau mai mica sau va fi doar de fatada.



#59
luciana21

luciana21

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 57 mesaje

Postat 24 septembrie 2014 - 13:09

Niciodata nu am crezut ca o relatie de prietenie dintre doi tineri care se cunosc de putin timp poate devenii o casnicie  frumoasa .Cine ar crede ca ,dupa o zii de prietenie , va urma o viata frumoasa si fericita alaturi de o persoana necunoscuta. Aceasta este povestea mea,pe 16 Ianuarie l-am cunoscut pe prietenul meu , iar pe 17 ianuarie acelasi an faceam planuri impreuna despre casatorie. Totul s-a intamplat extrem de rapid , iubirea dintre noi nu a disparut, unul fara celalalt suntem incompleti.Mai intai ne-am mutat impreuna ,apoi am inceput sa ne cunoastem , nici unul dintre noi nu regretam decizia facut in urma cu 6 ani.



#60
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 24 septembrie 2014 - 13:19

Doamne ajuta! [flo2]




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -