Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ce este cel mai important in casnicie?


64 raspunsuri la acest subiect

#31
J.D.

J.D.

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.575 mesaje

Postat 15 decembrie 2011 - 01:00

Citat:
citat din mesajul lui ruxandra_sb


La egalitate: prietenia si sexul.


Denn die Ferne ist niemals dort, wo man sich befindet. (Janosch)




aici e vorba despre casatorie, nu despre friends with benefits. [;)]

Finn Constantine 15.10.2009 si [gravi] 20+ [baietel] Euan Tudor

#32
mariuta

mariuta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 259 mesaje

Postat 15 decembrie 2011 - 04:45

Exact asta am gandit si eu!

Ce-mi pasa de restul daca nu e dragoste?!
Acel "amoriu strasnic" de care vorbea Conachi...

La urma urmei ce rost are sa dureze o casnicie daca nu e dragoste? Pai asta e scopul meu, sa dureze casnicia?! Din partea mea poate sa dispara, cu increderea si comunicarea ei cu tot, daca dragoste nu e.


Citat:
citat din mesajul lui Fomalhauti

Nu am votat. Pai unde e dragostea? Dragostea e cea mai importanta. Ba chiar as zice ca atunci cand iubesti poti trece peste lipsa celorlalte aspecte. Nu stiu de ce chiar acum nu vad variantele din primul mesaj, dar cu dragoste poti trece peste lipsa pasiunilor comune, peste problemele de comunicare (cu sotul meu ne spunem uneori "Ai probleme de comunicare."), peste lipsa banilor (probabil cel mai simplu dintre aspectele enumerate); cu dragostea treci si peste lipsa optimismului (in cazul nostru particular pesimismul sotului meu este cu adevarat util, nu am idee in ce "ne-am arunca" daca am avea amandoi optimismul meu!).

Cu dragoste se trece si peste neincredere. Sigur, depinde la ce ne referim cu "neincrederea". Gelozia bolnavicioasa este deja altceva.




#33
ruxandra_sb

ruxandra_sb

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.540 mesaje

Postat 15 decembrie 2011 - 14:59

Citat:
citat din mesajul lui J.D.

Citat:
citat din mesajul lui ruxandra_sb


La egalitate: prietenia si sexul.


aici e vorba despre casatorie, nu despre friends with benefits. [;)]



nu vad legatura [bibe]



Denn die Ferne ist niemals dort, wo man sich befindet. (Janosch)



#34
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 15 decembrie 2011 - 15:51

Cea mai importanta in casnicie este CHIMIA! Cat, cum si cand din toate celelalte sunt combinate in mod miraculos de merg toate ca pe roate.



Obiective Realiste

Androix Bijoux



Niste copii si toti copiii! [;)]

#35
J.D.

J.D.

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.575 mesaje

Postat 15 decembrie 2011 - 17:41

Citat:
citat din mesajul lui ruxandra_sb

Citat:
citat din mesajul lui J.D.

Citat:
citat din mesajul lui ruxandra_sb


La egalitate: prietenia si sexul.


aici e vorba despre casatorie, nu despre friends with benefits. [;)]



nu vad legatura [bibe]



Denn die Ferne ist niemals dort, wo man sich befindet. (Janosch)




nici eu nu vad legatura intre prietenie la baza unei casnicii decat dupa niste ani. destui. iar cu sexul ce sa mai zic. sunt multe cupluri care nu fac sex de nici un fel din varii motive si sunt foarte fericiti in felul lor. sexul nu poate sta la baza unei casnicii. este important, dar nu baza.

Finn Constantine 15.10.2009 si [gravi] 21+ [baietel] Euan Tudor

#36
ruxandra_sb

ruxandra_sb

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.540 mesaje

Postat 16 decembrie 2011 - 11:03


Citat:
citat din mesajul lui J.D.
nici eu nu vad legatura intre prietenie la baza unei casnicii decat dupa niste ani. destui. iar cu sexul ce sa mai zic. sunt multe cupluri care nu fac sex de nici un fel din varii motive si sunt foarte fericiti in felul lor. sexul nu poate sta la baza unei casnicii. este important, dar nu baza.


vezi ce diferiti suntem [:)]

din punctul meu de vedere nu prea exista casnicie adevarata fara sex, aceea e un soi de convietuire, "colocatari de apartament" (acu nu vorbim de perioade de criza, boala, varsta inaintata, etc.)

sexul nu este doar "gimnastica" propriu-zisa.. ci un amalgam de emotii, trairi, gingasie, apropiere, pasiune, atractie, admiratie, rabdare, daruire si generozitate.
Nimic nu apropie ca sexul... mai ales un barbat de o femeie.

iar prietenia este baza tuturor relatiilor. Eu imi iubesc prietenii. [;)]



Denn die Ferne ist niemals dort, wo man sich befindet. (Janosch)



#37
ruxandra_sb

ruxandra_sb

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.540 mesaje

Postat 16 decembrie 2011 - 11:05

Citat:
citat din mesajul lui Androix

Cea mai importanta in casnicie este CHIMIA! Cat, cum si cand din toate celelalte sunt combinate in mod miraculos de merg toate ca pe roate.


Ai zis-o mult mai bine ca mine.

Jos palaria! [asia]






Denn die Ferne ist niemals dort, wo man sich befindet. (Janosch)



#38
J.D.

J.D.

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.575 mesaje

Postat 16 decembrie 2011 - 16:35

Citat:
citat din mesajul lui ruxandra_sb


Citat:
citat din mesajul lui J.D.
nici eu nu vad legatura intre prietenie la baza unei casnicii decat dupa niste ani. destui. iar cu sexul ce sa mai zic. sunt multe cupluri care nu fac sex de nici un fel din varii motive si sunt foarte fericiti in felul lor. sexul nu poate sta la baza unei casnicii. este important, dar nu baza.


vezi ce diferiti suntem [:)]

din punctul meu de vedere nu prea exista casnicie adevarata fara sex, aceea e un soi de convietuire, "colocatari de apartament" (acu nu vorbim de perioade de criza, boala, varsta inaintata, etc.)

sexul nu este doar "gimnastica" propriu-zisa.. ci un amalgam de emotii, trairi, gingasie, apropiere, pasiune, atractie, admiratie, rabdare, daruire si generozitate.
Nimic nu apropie ca sexul... mai ales un barbat de o femeie.

iar prietenia este baza tuturor relatiilor. Eu imi iubesc prietenii. [;)]



Denn die Ferne ist niemals dort, wo man sich befindet. (Janosch)





normal ca suntem diferiti. sincer nu am auzit casnicie bazate pe sex care sa reziste.

Finn Constantine 15.10.2009 si [gravi] 21+ [baietel] Euan Tudor

#39
silvi_2005

silvi_2005

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.570 mesaje

Postat 28 decembrie 2011 - 01:42

Am votat prietenia si mi-am amintit de filmul "The Story of us "[:D] un film tare drag mie si m-am gandit cu toata sinceritatea la cei zece ani de casnicie care ii am in urma. Iubirea se schimba si se transforma ca un nisip miscator, banii sunt relativi, statutul social se schimba, comunicarea te ajuta enorm si te face sa spui cele mai mari tampenii uneori bazadu-te pe ea, viata sexuala e extrem de importanta dar variaza mult si e doar o completare... chiar daca faci dragoste de doua trei ori pe zi ramane destul de mult timp de umplut cu altceva... Optimismul moare si naste de sute de ori intr-un an totul e relativ pana la urma. Prietenia adevarata te ajuta sa rezisti: prietenia bazata pe dragoste, respect,siguranta,incredere...dar si si cei mai buni prieteni te ranesc iti gresesc uneori si tu trebuie sa inveti sa ai puterea sa uiti si sa ii ierti.

Cred ca asta ar trebui sa stie toata lumea despre casnicie, ca e frumos, e greu, complicat si uimitor sa rezisti ani de zile si sa iti pastrezi sentimente frumoase si sa ierti greseli mai mari sau mai mici care inevitabil apar. Uneori se intampla accidente, alte ori apar conjuncturi ciudate, uneori se intampla...pur si simplu viata...si tu trebuie sa inveti sa mergi mereu mai departe.



BUCATARIA SYLVIEI

Adevarul, pur si simplu, este rareori pur si nu este niciodata simplu. Oscar Wilde



#40
seidana

seidana

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.660 mesaje

Postat 31 decembrie 2011 - 01:52

Am votat prietenia pt ca in opinia mea , o relatie se transforma, evident ca la inceput trebuie sa existe dragoste, evident ca trebuie sa existe atractie, insa nu e suficient. Apar complicatiile vietii care ne fac sa fim ocupati pt iubire, sa uitam de pasiune , iubirea se transforma in altceva: o dragoste mai profunda, mai adanca , mai rationala.Si pentru a ajunge la aceasta dragoste trebuie sa comunicam, sa ne acordam incredere , sa fim prieteni. Pt mine prietenia implica: respect, comunicare, incredere , pareri comune si sentimente sincere .. 2 oameni nu sunt prieteni (in cel mai adevarat sens) daca doar comunica insa nu isi acorda sprijinul sau nu au incredere unul in altul, sau au incredere insa nu comunica.. etc..
Oricum e complicata o casnicie.. intr-adevar destept a fost cel care a zis :"casnicia e o loterie"

Cea mai fericita [mamica] de [copil] Elena (24.08.2011) [loveyou]



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

  • Raceala...

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 19:51

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -