Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ghiocei de Martie-Aprilie 2009***374***


333 raspunsuri la acest subiect

#321
Pisik06

Pisik06

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.004 mesaje

Postat 13 decembrie 2011 - 14:28

Multumesc dragelor, mi-am luat portia de rasfat si va multumesc ca imi permiteti din cand in cand iesiri din astea[pup]

ANAMARIAME, Ana e din iunie pe singulair si trebuie facut pana iesim din iarna. Normal 6 luni se tine, dar dr a zis ca no way sa il intrerupem in miezul iernii. Ea mi-a spus ca acest tratament previne complicatiile si ajuta sa faca mai rar, ceea ce e vizibil, nu mai e racita nonstop, iar episoadele sunt scurte, reactioneaza imediat la tratament, etc.

FLORIC, bine ca ai reusit. Bafta!

CHATO, sanatate mult![pup]Grija mare ca circula tot crocobaurii liberi, numai bolnavi am in jur[q]

Mami de minune mica




#322
simplyana_m

simplyana_m

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.555 mesaje

Postat 13 decembrie 2011 - 15:54

Salut!

Chato, inca nu ne-am mutat...toti. Mimi e acolo de 1 sapt si we asta sper sa reusim sa mergem si noi. Intre timp el cauta chirie iar eu fac bagaje. Sper sa fim impreuna de Craciun. Eu ieri am avut un atac de panica foarte serios, care a venit total pe neasteptate si m-a...panicat [:I]. Pt cateva sec am fost convinsa ca mor, si inca nu reusesc sa-mi scot din minte gandul ca se poate intampla, caz in care Luca ar ramane inchis aici, singur si speriat, pt Dumnezeu stie cat timp...[q] Habar nu aveam ca am asa probleme [:I], e drept ca nu m-am putut opri din plans ore intregi cu o seara inainte, dar credeam ca e de vina Red Dog (film). In fine, acuma stiu si ma tratez [:D][flo]. In rest, toate bune. Pup prichideii si mamicile lor![pup] Sanatate multa!

http://www.lucamic.blogspot.com/

#323
Anaan

Anaan

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.342 mesaje

Postat 13 decembrie 2011 - 16:43

Citat:
citat din mesajul lui simplyana_m

Salut!

Chato, inca nu ne-am mutat...toti. Mimi e acolo de 1 sapt si we asta sper sa reusim sa mergem si noi. Intre timp el cauta chirie iar eu fac bagaje. Sper sa fim impreuna de Craciun. Eu ieri am avut un atac de panica foarte serios, care a venit total pe neasteptate si m-a...panicat [:I]. Pt cateva sec am fost convinsa ca mor, si inca nu reusesc sa-mi scot din minte gandul ca se poate intampla, caz in care Luca ar ramane inchis aici, singur si speriat, pt Dumnezeu stie cat timp...[q] Habar nu aveam ca am asa probleme [:I], e drept ca nu m-am putut opri din plans ore intregi cu o seara inainte, dar credeam ca e de vina Red Dog (film). In fine, acuma stiu si ma tratez [:D][flo]. In rest, toate bune. Pup prichideii si mamicile lor![pup] Sanatate multa!

http://www.lucamic.blogspot.com/


Simplyana, tare greu trebuie sa fie, nici nu ma mir ca ai avut un atac de panica, s-a adunat stresul, dar lasa ca o sa se aranjeze lucrurile, fiindca voi stiti sa le faceti sa functioneze, si sa vezi ce sarbatori frumoase o sa aveti impreuna!O gramada de[pup]

#324
Anaan

Anaan

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.342 mesaje

Postat 13 decembrie 2011 - 16:54

Ca tot a zis Simplyana de "Red Dog", am vazut acum vreo trei saptamani, total intamplator, un film frantuzesc pe TVR2 - cred- care m-a marcat foarte tare, cateva zile nu am fost buna de nimic si, cand ma gandesc la el, ma simt la fel de emotionata/tulburata. Filmul este asta http://www.cinemagia...-de-mult-24766/ E foarte frumos realizat si te lasa fara cuvinte.

#325
Anaan

Anaan

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.342 mesaje

Postat 13 decembrie 2011 - 16:57

A, si, daca vreti sa-l vedeti, nu cititi nimic despre el inainte, cititi doar dupa aceea. Kristin Scott-Thomas face un rol mare in filmul asta. Pe de-o parte mi-as dori sincer sa-l vedeti si voi, fiindca sunt curioasa ce sentimente v-a creat, pe de alta parte nu as vrea sa ramaneti la fel de marcate ca mine ( si cand ma gandesc la el imi vine sa plang[q])

#326
chatonel

chatonel

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.856 mesaje

Postat 13 decembrie 2011 - 17:02

Citat:
citat din mesajul lui simplyana_m

Salut!

Chato, inca nu ne-am mutat...toti. Mimi e acolo de 1 sapt si we asta sper sa reusim sa mergem si noi. Intre timp el cauta chirie iar eu fac bagaje. Sper sa fim impreuna de Craciun. Eu ieri am avut un atac de panica foarte serios, care a venit total pe neasteptate si m-a...panicat [:I]. Pt cateva sec am fost convinsa ca mor, si inca nu reusesc sa-mi scot din minte gandul ca se poate intampla, caz in care Luca ar ramane inchis aici, singur si speriat, pt Dumnezeu stie cat timp...[q] Habar nu aveam ca am asa probleme [:I], e drept ca nu m-am putut opri din plans ore intregi cu o seara inainte, dar credeam ca e de vina Red Dog (film). In fine, acuma stiu si ma tratez [:D][flo]. In rest, toate bune. Pup prichideii si mamicile lor![pup] Sanatate multa!

http://www.lucamic.blogspot.com/


mi s-a intimplat si mie sa-mi fac ginduri negre de gen, dar nu am ajuns asa de departe, la atac de panica... ai grija de voi [pup] si nu te mai stresa, asa atragi undele negative, LOL (asta ca ma distrez cu Monn si mitzele ei de la feng sui [:D])
Daca sinteti cuminti si aranjati, o sa venim sa va vedem in ultima sapt de ianuarie/prima de februarie, cind sintem la ski in andorra si de unde mai sint vreo 200 km pina la barcelona [pk][flo]

Famille Dragoon, mami de [roker] Izia, 23 mars 2009

Toulouse, la ville rose
[hippi]

#327
chatonel

chatonel

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.856 mesaje

Postat 13 decembrie 2011 - 17:03

Citat:
citat din mesajul lui Pisik06

CHATO, sanatate mult![pup]Grija mare ca circula tot crocobaurii liberi, numai bolnavi am in jur[q]

Mami de minune mica





tenx, pisik[pup]

Famille Dragoon, mami de [roker] Izia, 23 mars 2009

Toulouse, la ville rose
[hippi]

#328
Anaan

Anaan

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.342 mesaje

Postat 13 decembrie 2011 - 17:08

Sanatate, Ana mica!( am gandit-o, dar n-am spus-o[:I])
Sanatate, Chato! Arata-i sinuzitei aleia cine e seful!

Vazut Adelakele incantat de cadouri!Mega-simpatic Cornuletzul![pup]Vazut Ana la petrecere[olala]!Vazut Amalia fericita![olala]

N-am vazut pozele Olgai, ca nu pot deschide linkul.





#329
anca_nicolae

anca_nicolae

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.660 mesaje

Postat 13 decembrie 2011 - 17:51

Simpli,



imi pare rau de atacul de panica. Ai zis ca te tratezi, cum? Nu te mai uiti decat la filme cu review apriori? [:D] Eee, just a joke. Acum, partea serioasa:



Veronica a avut 1 data atac de panica, medical vorbind, si am ajuns cu ea la Urgenta la spitalul municipal, noaptea, pt ca timp de vreo ora a trecut de la plans-zbierat la imposibilitate de respirat normal [i se parea cu nu mai intra aerul in ea, picioarele moi de tot, palida, cam ca la o criza de lesin]. Daca am vazut ca nu a mers cu vorbit+apa+plimbat la aer rece, am decis sa fug la spital [mi-am pus problema sa nu lesine si sa moara din lipsa de aer]. Acolo medica ne-a zis ca a fost atac de panica si ne-a zis CE E DE FACUT A ATACUL DE PANICA:



- pacientul se aseaza intins, pe pat

- se acopera cu patura sa ii fie cald [mai cald decat de obicei];

- si cel mai important, se face un exercitiu de respiratie astfel: se trage aer adanc in piept [nu conteaza cat de repede] si apoi SE TINE AERUL timp de numarat pana la 8, apoi se expira incetul cu incetul. Se reia pana cand pacientul simte ca intra aer in piept normal.



Eu acasa incercasem respiratul, insa insistasem pe faza de inspirat, si era gresit, DOAR faza de EXPIRAT este importanta si trebuie AMANATA timp de 8 secunde si apoi derulata cu incetinitorul.



revin.



Poze cu noi



[zana]Veronica-Elena 14 ani, [bascket]Tudor-Iulian 11 ani, [auto]Robert-Adrian 2 anisori [pup]

#330
anca_nicolae

anca_nicolae

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.660 mesaje

Postat 13 decembrie 2011 - 18:12

Am pus si eu "cv"-ul meu pe mailul comun, ca nu mai sta nima sa caute pagina x din capitolul y. Legat de autocaracterizari, monn zisese faza cu tendinta de analiza/criteriul dominant/cat de reprezentativ e etc.



Bineee, m-a amuzat atractia lui monn catre cuvantul dihotonie, pe care nu il stiu, doar il intuiesc, si o sa il folosesc si eu [asa, fara sa ma uit pe google ce inseamna, ma uit dupa postare [:-)))].



Eu am caracterizat pe fete gandindu-ma, in general, la urmatoarele:



- verticalitate sau nu

- personalitate dominanta sau nu

- relationare cu alti oameni

- "dihotonia" fire cerebrala vs sentimentala [monn, am folosit bine cuvantul?]

- optimism sau nu

- dorinta de manifestare/traire pe mai multe planuri sau nu.



Daca aceste criterii sunt relevante pt caracterizarea mea? DA, absolut da. Pentru ca ele arata ceea ce ma preocupa [chiar obsedeaza] pe mine la oameni, si la viata mea insasi, ceea ce are importanta in ochii mei, chiar daca, uneori, aceste criterii pot parea simple "nuante". Daaar, nuante din alea scrise de monnn, cand taiem noi cu cutitul, [:D], doamne, cat de tare a putut sa fie indianca noastra... vedeti? si mai zicea ca e "blegutza". Nope [:D]. Doar ca, asa cum a zis ea, scoate bicul din a doua secunda, nu din prima, in prima e "ocupata" sa ocoleasca prisma pe toate laturile :))



Aaa, cred ca am uitat la caracterizari ceva fff important iarasi pt mine, asa ca adaug acum:



Talentul literar: din pct meu de vedere, fata cu talent literar [NU narator, ca din ala am si eu, si alte fete!!!] este monn. Are momente cand metaforele ei, si mai ales "salturile" ei de la suflete la piese de puzzle, de la concret la ne-concret sunt uimitoare, savuroase si mai mult decat literare. Cumva, eu o vad scriind literatura. Mi-ar place ea sa scrie, dl marius sa cenzureze, si eu sa ma delectez citind, recitind, si zicand, din nou, ahhh, doamne, cat de fericita sunt sa o am si sa o citesc pe fata noastra, monn!



[pup]



Poze cu noi



[zana]Veronica-Elena 14 ani, [bascket]Tudor-Iulian 11 ani, [auto]Robert-Adrian 2 anisori [pup]


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -