Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

M-am hotarat.............adoptie(77)


195 raspunsuri la acest subiect

#21
speranta72

speranta72

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 23 mesaje

Postat 10 decembrie 2011 - 18:10

Mariaa,

Iata cateva paragrafe din noua lege a adoptiilor:


„SECTIUNEA a 21-a

Art. 29 2. — (1) Potrivirea teoretica se initiaza de Oficiu pentru copiii aflati in evidenta sa si care urmeaza sa fie incredintati in vederea adoptiei, prin identificarea si selectarea din Registrul national pentru adoptii a persoanelor/familiilor atestate care raspund in cea mai mare masura nevoilor copiilor.
(2) Lista persoanelor/familiilor prevazute la alin. (1) se transmite de Oficiu pentru continuarea demersurilor de potrivire directiei de la domiciliul copilului.


Cum interpretezi acest articol?






Speranta

#22
irina_g

irina_g

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 666 mesaje

Postat 10 decembrie 2011 - 19:48

Citat:
citat din mesajul lui speranta72

Mariaa,

Iata cateva paragrafe din noua lege a adoptiilor:


„SECTIUNEA a 21-a

Art. 29 2. — (1) Potrivirea teoretica se initiaza de Oficiu pentru copiii aflati in evidenta sa si care urmeaza sa fie incredintati in vederea adoptiei, prin identificarea si selectarea din Registrul national pentru adoptii a persoanelor/familiilor atestate care raspund in cea mai mare masura nevoilor copiilor.
(2) Lista persoanelor/familiilor prevazute la alin. (1) se transmite de Oficiu pentru continuarea demersurilor de potrivire directiei de la domiciliul copilului.



Speranta, de unde ai facut rost de lege? A aparut undeva?
Stie cineva de unde se poate lua si citi pentru a afla noutatile si modificarile?
Multumesc

O mamica fericita si implinita

#23
Anca Wish

Anca Wish

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.497 mesaje

Postat 10 decembrie 2011 - 21:58

cine e interesat si nu are o modalitate de a intra in posesia noii legi a adoptiilor, scrieti-mi pe PM adresa de e-mail si luni v-o trimit.



Pup mamicile si viitoarele mamici
[flo]





Cora, bine ai venit si felicitari! Asteptam povestea vostra[olala].







[foto]



"Daca plangi pentru ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele." - Rabindranath Tagore



#24
carmen_ch_12

carmen_ch_12

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 171 mesaje

Postat 11 decembrie 2011 - 10:15

Buna, fetelor…Am intrat sa va spun ce mi s-a intamplat mie dupa ce am terminat cursurile, pe 28.10.
De pe 14.11 ne-am luat o sapt. de concediu, ca si Simo_73, am plecat la Iasi pe 16.11, cand era Sf. Ap. si Ev. Matei, hotarati sa stam 2 nopti…am vrut sa ajungem de prin vara, ca n-am mai fost de 10 ani, dar nu am avut timp. Am reusit sa intram la Mitropolie si ne-am rugat sa ne dea Dumnezeu un copil sanatos(nu m-am gandit la varsta, desi eu voiam la inceput pana in 2 ani, ca sa stau si acasa in CIC-asta visez de vreo 5-6 ani, dar se pare ca nu am noroc).
A doua zi cand eram intr-un mall, m-a sunat asist. soc. sa imi spuna ca ne-a iesit atestatul si ca au un baietel pe care sa ni-l arate, la vreo 80km, intr-o comuna.
Ca si tine Simo_73, la inceput am fost descurajata, ne-au zis ca nu au copii adoptabili eligibili, am si spus unei fete pe pm ca nu cred ca ne vor arata vreun copilas, la cum ne descurajase (cred ca e “boala generala”, sa ne vada cum reactionam).
Ne-am intors a doua zi si ne-am dus la servici, ca sa ne luam ziua de concediu ce ne mai ramasese atunci cand urma sa mergem sa vedem baietelul…intre timp am aflat ca are aproape 3 ani.
Cand mi-au aratat poza nu am simtit nimic, asa cum citisem ca ar trebui sa se intample, cand e sa fie al tau…m-am rugat sa-mi arate Dumnezeu un semn, cand am mers sa-l vedem.
Cand ne-a vazut, era asa timid, nu a venit la noi, s-a ascuns dupa soba…apoi a iesit sa ne jucam…daca ma luam dupa primele reactii, nu mai mergeam sa-l vad si a doua oara.

Am mai mers duminica trecuta singuri, fara AS(cu ele am mers de 2 ori)…vineri i-am facut analizele si mai dureaza pana iese HIV –ul.
Mici problemute sunt, temeri si mai multe, dar speram sa fie bine in continuare .
Am mai trecut si pe la DPC, ne-au dat un model de declaratie s-o facem la notar, pt. a-l lua acasa de sarbatori…inca nu am anuntat la servici ca voi sta acasa, sper sa rezolv cu niste medicale, sa stau cat mai mult.
Acum ce sa va spun…atestatul are data de 16.11, cand am fost noi la Iasi, baietelul e nascut in zi cu tatal meu -care a murit cu 8 ani in urma, naturala e nascuta in anul cand l-am cunoscut pe sotul meu, are numele pe care mi l-au pus mie la botez(dar nu si pe certificat)..
Deci am atatea semne, ca Dumnezeu sigur l-a trimis la noi…

Cu vreo 2 luni in urma asteptam asa de mult Craciunul, nici nu stiam de ce…acum stiu…
Desi am plecat la drum descurajata, se pare ca la noi chiar s-au miscat si se misca repede.Nu stiu cand vor depune actele pt. incredintare, nu stiu cat dureaza, dar nu mai conteaza, ca o sa-l avem la noi de pe 22 dec…mai avem 10 zile…

Sper sa ne acomodam reciproc…nu stiu cum va reactiona cand il vom aduce la noi, pana acum nu l-am adus. Acum, dupa ce am stat mai mult cu el, parca mi se pare ca seamana cu fratele meu cand era copil…
Nu mai stiu ce sa va scriu, sunt f. emotionata si astept Craciunul sa facem bradutul impreuna si sa-l asteptam pe mos…


''Succesul este suma eforturilor mici repetate zi de zi''
Robert Collier


#25
simo_73

simo_73

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 348 mesaje

Postat 11 decembrie 2011 - 10:46

Carmen ai reusit!!!!!!!!
vedeti fetelor care inca nu am devenit mame, nu trebuie sa ne descurajam, undeva intr-un "colt sub soba", undeva intr-o casa este copilasul fiecaruia. Chiar daca unele dintre noi nu ne sarbatorim sarbatorile impreuna cu copilasul, nu trebuie sa fim triste.
Carmen mi-ai readus zambetul, bucuria pe fata, mi-ai dat puterea de a gandi pozitiv ca intr-o buna zi, in viitoul apropiat, o sa fiu si eu sunata ca sa vad un copilas

"In viata nu e suficient ca ai ales drumul cel bun. Daca nu mergi repede inainte, te calca in picioare cei care vin din urma."
(Will Rogers)


simona

#26
malex

malex

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 264 mesaje

Postat 11 decembrie 2011 - 14:53

Carmen.....felicitari!
Dumnezeu ti-a auzit ruga! Asteptam sa ne impartasesti din experienta ta.

#27
SoriLea

SoriLea

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.763 mesaje

Postat 11 decembrie 2011 - 15:59

Simo scz ca nu te-am sunat pana acum, dar sunt in curatenie generala si am si pustiul de care trebuie sa ma mai ocup. Acum am vazut (ca de auzit nu l-am auzit sunand) ca m-ai sunat si nu ot vb ca doarme piticul. Te sun mai tarziu sau maine cu siguranta.
[pup] si nu-ti pierde speranta [flo]

Carmen FELICITARI. Ai reusit ff rpd. Sunt tare dulci la varsta asta. Acum incep sa descopere lumea. Putere si nervi tari (dar poate ai norocul sa fie un copil bun si cuminte chiar de la inceput) [flo]


- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Sorina [mamica] Mamica fericita [9cer] a ingerasului RAZVAN - IONUT [bonjovi] (11 MAI 2009)

http://lb3f.lilypie.com/rxDAp3.png


Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois


#28
SoriLea

SoriLea

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.763 mesaje

Postat 11 decembrie 2011 - 16:02

CoraFELICITARI si tie. Uite inca o familie fericita in prag de sarbatori [flo]

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Sorina [mamica] Mamica fericita [9cer] a ingerasului RAZVAN - IONUT [bonjovi] (11 MAI 2009)

http://lb3f.lilypie.com/rxDAp3.png


Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois


#29
cora79

cora79

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.889 mesaje

Postat 11 decembrie 2011 - 21:56

Citat:
citat din mesajul lui Anca Wish
cine e interesat si nu are o modalitate de a intra in posesia noii legi a adoptiilor, scrieti-mi pe PM adresa de e-mail si luni v-o trimit. Pup mamicile si viitoarele mamici[flo]Cora, bine ai venit si felicitari! Asteptam povestea vostra[olala]. [foto]"Daca plangi pentru ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele." - Rabindranath Tagore
Multumesc mult pentru cuvintele frumoase,sper sa revin cu povestea cat mai curand,deocamdata suntem la capitolul vizite galusca[olala]"Cu voia Domnului suntem o familie implinita"

#30
cora79

cora79

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.889 mesaje

Postat 11 decembrie 2011 - 21:58

Citat:
citat din mesajul lui SoriLea

CoraFELICITARI si tie. Uite inca o familie fericita in prag de sarbatori [flo]

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Sorina [mamica] Mamica fericita [9cer] a ingerasului RAZVAN - IONUT [bonjovi] (11 MAI 2009)

http://lb3f.lilypie.com/rxDAp3.png


Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois

Multumesc mult,intr-adevar suntem fericiti, abia asteptam ziua in care ne vom aduce bebelusa acasa[:)]

"Cu voia Domnului suntem o familie implinita"




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -