Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Astrologie, numerologie, stiinte divinatorii


39 raspunsuri la acest subiect

#31
irisM

irisM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 189 mesaje

Postat 15 decembrie 2011 - 19:33


Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

"Adevarata evlavie crestina respinge si condamna cu hotarare astrologia.
Astrologii vor sa ne faca sa credem ca omul ar fi o fiinta fara vina si ca acela care poarta vina este creatorul si organizatorul cerului si al stelelor [Dumnezeu]."

Sfantul Augustin, Confesiuni, Cartea a IV-a, cap. III.

Tot Sfantul Augustin iti contrazice afirmatia - eronata - cum ca astrologia si-ar fi dovedit vreodata valabilitatea:
"Aceasta adeverire trebuie pusa pe seama fortei intamplarii, raspandita peste tot in natura."


Eu nu sunt astrolog, dar cred ca e eronat sa spui asa aceva in ziua de azi. N-am vazut asa ceva spus din gura unui astolog. Si aici nu ma refer la "pronosticurile" pe care le fac ei, ci la filosofia lor de viata. Sigur, nu stim ce spuneau astrologii in vremea Sfantului Augustin, dar eu cred ca lumea de azi nu mai e lumea de acum mii de ani, din toate punctele de vedere. Dupa cum nici "dacii" de azi nu mai arunca cu sageti in soare.

Acum cu "forta intamplarii"..asta contrazice chiar spusele Mantuitorului..nu se misca un fir de par fara stirea lui Dumnezeu, in schimb "intamplarea" isi face de cap prin natura? Unde vedem noi intamplare in natura? Nicaieri, exista un echilibru perfect. "Intamplarea" mai suntem noi care distrugem de dragul de adistruge.



#32
portocalia

portocalia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.595 mesaje

Postat 16 decembrie 2011 - 00:12

Citat:
citat din mesajul lui Amonar

Citat:
citat din mesajul lui portocalia

inteleg ca ai studiat astrologia in olanda? pot sa intreb unde?


Da, acum vreo 15 ani in urma. Un astrolog cunoscut in Olanda organiza cursuri. Eu am urmat cursul de baza, cam vreo 6 luni. Dar am parcurs materia destul de profund, de exemplu si midpoints. In rest autodidact, am o multime de carti despre astrologie si numerologie.

Ziceai ceva de saturn retrograd.
Ce zici de asta: saturn retrograd in casa 11, in semnul taur? Casa incepe in berbec si se termina in taur. Din fericire nu are aspecte negative ci doar pozitive, triunghi cu soarele si luna.



m-as uita ce aspecte face in general si in special cu casa a 5-a, cu planetele din casa a 5-a si cu marte si venus (stapanii scorpionului si taurului), ca sa idenfic pe ce filiera ar putea veni retributia karmica (in cazul in care crezi in ea). cel mai probabil pe iubire/relatii erotice (eventual copii), daca e in casa a 11-a si pe axa taur-scorpion. e vorba de o femeie sau un barbat? daca e o femeie, as include si copiii/sarcina in ecuatie, daca e barbat, nu.

citisem undeva ca saturn in taur poate da dificultati de vorbire, eram curioasa daca se verifica.

#33
Amonar

Amonar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.192 mesaje

Postat 16 decembrie 2011 - 00:52

Interesant este faptul ca nu face aspecte decat cu luna (casa 7) si soarele (casa 4), triunghi. Si cu ascendantul sextil. In rest nu intra in relatii cu venus sau marte. Planetele din casa 5 nu fac aspecte cu Saturn din casa 11.
Eu mi-am explicat chestia in modul urmator: Saturn-lectii,obstacole, aducator de structura si 'timp'; disciplina. Taur: valori materiale, imobiliare, valori in general, specific taurului care are simtul aprecierii valorii in general. Casa 11, casa prietenilor, a grupurilor, a idealului (varsator). Ca urmare: ghinion/nepricepere in valori materiale si imateriale din lipsa de structura, de disciplina. Dificultate in a alege prieteni sau a se comporta in grupuri???

La ce fel de probleme de vorbit te referi? La balbaiala, sau neputinta de a se face inteles. In acest caz, prima a fost prezenta in copilarie. Persoana s-a reeducat si si-a revenit; In schimb vorbeste repede, sare peste idei, crezand ca cel cu care vorbeste ii urmeaza si gandurile :-) Dar balbaiala a fost prezenta si la frate, care nu si-a revenit in totalitate. Sora le fel, vorbeste ca o cascada :-) Iti trebuie o saptamana la 'spa' sa-ti revi din stres :-))





#34
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 16 decembrie 2011 - 00:59

Citat:
citat din mesajul lui irisM
Acum cu "forta intamplarii"..asta contrazice chiar spusele Mantuitorului..nu se misca un fir de par fara stirea lui Dumnezeu, in schimb "intamplarea" isi face de cap prin natura? Unde vedem noi intamplare in natura? Nicaieri, exista un echilibru perfect.

Contrazice zici?

Doamne, Tu ... stii cand stau jos si cand ma scol, si de departe imi patrunzi gandul. Stii cand umblu si cand ma culc, si cunosti toate caile mele. [...] O stiinta atat de minunata este mai presus de puterile mele: este prea inalta ca s-o pot prinde. (Psalmul 139)
Forta intamplarii este Actiunea divina care nu poate fi explicata de om.

Iacov si Esau au fost gemeni (vezi Facerea 25:24). Destinele lor au fost total diferite. Examinand acelasi horoscop, un astrolog ar trebui sa faca aceleasi preziceri despre Iacov si Esau, asadar ori amandoua vor fi gresite, ori una va fi neadevarata si deci complet in afara putintei omului de a o citi in stele.

#35
portocalia

portocalia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.595 mesaje

Postat 16 decembrie 2011 - 01:13

Citat:
citat din mesajul lui Amonar

Interesant este faptul ca nu face aspecte decat cu luna (casa 7) si soarele (casa 4), triunghi. Si cu ascendantul sextil. In rest nu intra in relatii cu venus sau marte. Planetele din casa 5 nu fac aspecte cu Saturn din casa 11.
Eu mi-am explicat chestia in modul urmator: Saturn-lectii,obstacole, aducator de structura si 'timp'; disciplina. Taur: valori materiale, imobiliare, valori in general, specific taurului care are simtul aprecierii valorii in general. Casa 11, casa prietenilor, a grupurilor, a idealului (varsator). Ca urmare: ghinion/nepricepere in valori materiale si imateriale din lipsa de structura, de disciplina. Dificultate in a alege prieteni sau a se comporta in grupuri???



saturn retro nu inseamna lipsa de structura si disciplina, dimpotriva, structura exista dar este twisted sau dusa la extrem.

as zice mai degraba fixism in aprecierea valorilor materiale, avaritie, acumulare de bunuri inutile... si prieteni abuzati si abuzatori, "talentul" de a strange in jur oameni pe criterii materiale si incapacitatea de a relationa altfel decat prin prisma valorilor materiale. si in general dificultati de integrare in grupuri, persoana antipatica generally speaking. (asta strict prin prisma lui saturn, desigur).

Citat:

La ce fel de probleme de vorbit te referi? La balbaiala, sau neputinta de a se face inteles. In acest caz, prima a fost prezenta in copilarie. Persoana s-a reeducat si si-a revenit; In schimb vorbeste repede, sare peste idei, crezand ca cel cu care vorbeste ii urmeaza si gandurile :-) Dar balbaiala a fost prezenta si la frate, care nu si-a revenit in totalitate. Sora le fel, vorbeste ca o cascada :-) Iti trebuie o saptamana la 'spa' sa-ti revi din stres :-))



nu stiu, nu era detaliat sau nu mai tin eu minte. imi amintesc doar de dificultati de vorbire. dar ceea ce spui, se califica destul de bine, as zice.

#36
Amonar

Amonar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.192 mesaje

Postat 16 decembrie 2011 - 01:43

ok, explicatia 'make sense'. Este acolo o problema cu structura, ai dreptate. In a manageria banii, a completa formulare pt fiscus :-))) Dar mie mi se pare ca in momentul de fata fixatia si haosul se bat cap in cap. Probabil pana lucrurile se aseaza in balanta si se echilibreaza. Chestia cu prietenii....nu stiu. Stiu ca persoana nu e agreata usor in grup, dar nu am crezut ca este influenta lui saturn, cu toate ca casa 11 e cea care ne spune ceva despre relatiile in grup. Persoana este genul uranian (uranus), rebeleaza si revolutioneaza in grup....Uranus e in casa 5, dar nu face opozitie cu saturn.
Dar in general eu interpretez pe saturn a fi o planeta a dificultatilor, a barierelor, a fixatei (intr-adevar); si a lectilor de invatat.
Acum imi aduc aminte de ceva, persoana nu 'relationeaza' cu adevarat ci contactele sunt functionale. Rolul de profesionist este interpretat foarte strict.





#37
irisM

irisM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 189 mesaje

Postat 16 decembrie 2011 - 03:54

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul
[quote]citat din mesajul lui irisMDoamne, Tu ... stii cand stau jos si cand ma scol, si de departe imi patrunzi gandul. Stii cand umblu si cand ma culc, si cunosti toate caile mele. [...] O stiinta atat de minunata este mai presus de puterile mele: este prea inalta ca s-o pot prinde. (Psalmul 139)Forta intamplarii este Actiunea divina care nu poate fi explicata de om.Iacov si Esau au fost gemeni (vezi Facerea 25:24). Destinele lor au fost total diferite. Examinand acelasi horoscop, un astrolog ar trebui sa faca aceleasi preziceri despre Iacov si Esau, asadar ori amandoua vor fi gresite, ori una va fi neadevarata si deci complet in afara putintei omului de a o citi in stele.
Mie mi se pare ca vorbesti aici de doua lucruri diferite. Cu unul sunt perfect de acord, cel din Psalm..care vorbeste de natura divina a lui Dumnezeu pe care noi nu o putem patrunde. Cel putin nu atata vreme cat traim aici, "dincolo" om vedea, nu stiu. Cu cel de-al doilea..sincer n-am inteles la ce anume te referi. La Actiunea Divina in general care la nici un nivel nu poate fi explicata de om sau de acea parte a Actiunii Divine care desigur nu poate fi cuprinsa de mintea noastra. Dar daca te referi la legea cauzalitaii si ea actiune a Divinitatii care ne "dicteaza" viata atunci eu am alta parere. Eu cred ca e de datoria mea sa caut sa inteleg ce se intampla cu mine, chiar daca mi-ar lua o viata. Macar sa incerc, dar sa incerc cu adevarat, nu doar sa ma prefac si in esenta sa mor cum m-am nascut, sa nu vreau sa ma schimb deloc. La a treia..ti-am spus ca n-am habar de astrologie..e chiar o intrebare interesanta. Poate ne lamureste si pe noi cineva cu privire la asta..ca si asa am fost cam off topic pana acum. Cum vede astrologia sau un astrolog situatia gemenilor, in special cea a celor nascuti prin cezariana?

#38
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 16 decembrie 2011 - 04:29

Citat:
citat din mesajul lui irisM
Eu cred ca e de datoria mea sa caut sa inteleg ce se intampla cu mine, chiar daca mi-ar lua o viata. Macar sa incerc, dar sa incerc cu adevarat, nu doar sa ma prefac si in esenta sa mor cum m-am nascut, sa nu vreau sa ma schimb deloc.

Aceasta-i si esenta mantuirii.


Citat:

Cum vede astrologia sau un astrolog situatia gemenilor, in special cea a celor nascuti prin cezariana?

Si eu sunt la fel de curios.

In privinta posibilului argument al ordinii in care gemenii apar pe lume, tot Sfantul Augustin aduce un contraargument: doua persoane neinrudite nascute in EXACT acelasi moment ce vor avea destine complet diferite (unul sclav, celalalt patrician). Preasfantul are chiar un expozeu demn de teoria restransa a relativitatii, echivalenta problemei einsteiniene a sincronizarii relative a ceasurilor, prin care arata ca este imposibil sa se stabileasca care din ei s-a nacut primul. Inseamna ca locul nasterii ar deveni la fel de important ca momentul ei, daca nu si alte variabile (familia, educatia samd).

#39
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 16 decembrie 2011 - 05:01

Legat de natura divina adusa in discutie.
Dumnezeu este atemporal, deasupra timpurilor. In el coexista toate timpurile, trecutul, prezentul si viitorul nostru.
Noi, aici pe pamant, traim doar in prezent si avem cunostinta (gratie memoriei noastre) doar despre trecut.
Singurele semne dinspre viitor ar putea veni doar prin intermediul mijlocitorilor dintre om si Dumnezeu, acestia fiind proorocii, cei alesi sa poarte catre noi cuvantul Domnului si numai prin voia Lui.
Singurul mijlocitor absolut a fost El insusi, intrupat in Domnul Iisus, care de altfel ne-a si aratat care va fi viitorul tuturora.
Pana la a doua Lui venire niciun prooroc nu-si mai are rostul. (Exceptandu-l pe Mahomed caruia musulmanii ii dau credit in privinta gratiei divine)

Astrologii nu sunt decat niste trufasi aspiranti la atotcunoasterea divina, indepartandu-se astfel de Domnul, si prin urmare de insusi Adevarul pe care ei pretind ca il prezic.

#40
irisM

irisM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 189 mesaje

Postat 16 decembrie 2011 - 06:47


Eu parca n-as fi asa de transanta. Lumea asta nu e chiar in alb si negru zugravita. Sau poate ca e, dar noi din situatia noastra de simpli muritori nu suntem intotdeauna capabili sa vedem decat nuante. Nu cred ca vre-unul dintre noi este in stare sa vada intreaga "scena". Si atunci cred ca e mai bine sa nu fiu absoluta in multe lucruri pe care nu le inteleg, nu le-am experimentat eu personal si nu am avut posibilitatea sa-mi fac o parere personala si cat de cat pertineta.

Sau poate ca tocmai pentru ca nu exista dimensiune temporala decat in perceptia noastra de aici de jos, poate tocmai de-aia exista posibilitatea de a mai trage cu ochiul in "viitor" sau macar "dincolo". Eu am siguranta ca omul= suflet/spirit poate mai multe decat crede, daca reuseste sa "iasa" din conditia lui strict materiala. Si nu ma refer la extracorporalizari sau la nimic paranormal. Ci simplu prin credinta si rugaciune, prin dorinta de a intelege si a se schimba. Daca vrei cu adevarat si ceri cu adevarat atunci ti se va da si raspunsul intr-un fel sau altul. Nimic paranormal in asta. Daca copilul cere paine nu i se va pune in mana un sarpe. Si atunci cum sa credem noi ca daca am cerut cu lacrimi in ochi si sufletul deschis un raspuns Dumnezeu a lasat un demon sa ne raspunda.

Noi avem tendinta sa credem ca toate astea sunt destinate si incredintate peroanelor foarte spirituale, sfintilor, marilor calugari si preoti. Dar Dumnezeu nu ne iubeste pe noi ceilalti mai putin. Dumnezeu vrea ca noi toti sa ne salvam, toti primim si un sut in dos si o mangaiere pe crestet. In general suntem mai capabili sa acceptam sutul, dar nu stim sa reactionam la mangaiere. Daca este de oridin material ne-o insusim imediat ca pe ceva personal si ne falim cu ea ca o gaina care-a facut un ou. Daca este de ordin spiritual ne scuipam in san si o punem pe seama demonilor. Foarte trist.




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -