Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Astrologie, numerologie, stiinte divinatorii


39 raspunsuri la acest subiect

#1
emiliss

emiliss
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 04 decembrie 2011 - 13:50

Buna fetelor,

Haideti sa vorbim despre un subiect care preocupa din ce in ce mai multa lume. Stiintele divinatorii. Fiind astrolog si numerolog, pot cu usurinta sa vorbesc despre acest subiect. Asa ca puteti sa-mi adresati orice intrebare aveti, aici sau la mesaje private (presupun ca unii dintre voi vor avea anumite nelamuriri si sunt de natura personala).

Definitia astrologiei

Pentru unii, astrologia este o simpla superstitie. Desi nu este o stiinta stabilita si bine cunoscuta precum matematica, astrologia si-a dovedit validitatea. Daca astrologia ar ramane la stadiul de supersititie ar insemna ca miscarea planetelor nu ar trebui sa ne influenteze deloc.

Ce este astrologia - o stiinta ezoterica veche de cand e lumea. Din vremuri de demult omul a intuit ca astrele influenteaza viata, pentru ca totul in univers este conectat.

Astrologia va poate ajuta mult in drumul vostru catre cunoastere.

Inca din Antichitate, oamenii au studiat cerul si astrele ei creandu-si propriul calendar in functie de miscarile pe care le faceau planetele. La inceput in zodiacul babilonian erau 18 zodii, ulterior ramanand doar 12.

Din punct de vedere etimologic, astrologie inseamna limbajul stelelor (aster=astru, logos=cuvant, vorbire). In traducere, astrologul inceara sa descifreze limbajul stelelor si sa le inlature „secretele”.


Va las pe voi sa continuati.

#2
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 04 decembrie 2011 - 14:28

"Adevarata evlavie crestina respinge si condamna cu hotarare astrologia.
Astrologii vor sa ne faca sa credem ca omul ar fi o fiinta fara vina si ca acela care poarta vina este creatorul si organizatorul cerului si al stelelor [Dumnezeu]."

Sfantul Augustin, Confesiuni, Cartea a IV-a, cap. III.

Tot Sfantul Augustin iti contrazice afirmatia - eronata - cum ca astrologia si-ar fi dovedit vreodata valabilitatea:
"Aceasta adeverire trebuie pusa pe seama fortei intamplarii, raspandita peste tot in natura."

#3
emiliss

emiliss
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 04 decembrie 2011 - 14:37

Buna draga mea,


Pana la urma nu incearca sa te convinga nimeni sa crezi in astrologie. Eu cred ca fiecare este liber sa-si aleaga propriile convingeri. Iar daca afirmatia mea "cum ca astrologia si-ar fi dovedit vreodata valabilitatea" este falsa sau nu, TU in nici un caz nu ai de ce sa-ti dai cu parerea decat daca ea este avizata. Ca asa citate putem sa preluam cu totii de pe diferite site-uri, esti de acord cu mine?

#4
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 04 decembrie 2011 - 15:02

Citat:
citat din mesajul lui emiliss
Buna draga mea
[:-)))][:-)))][:-)))]capcaunule...ai pus-o![:D]Tre' sa deminstrezi ...contrariul![:-)))][:-)))][:-)))]Danahandarbeit

#5
Tanti Zavaidoc

Tanti Zavaidoc

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.487 mesaje

Postat 04 decembrie 2011 - 17:04

Citat:
citat din mesajul lui emiliss

Va las pe voi sa continuati.

Multumim, dar cum ar trebui sa continuam? Mai bine explica tu cum se face o astrograma personalizata si de ce horoscopul publicat prin ziare e o aiureala.

Sunt convinsa ca pe forum exista cunoscatoare in ale astrologiei si poate le oferi motive sa intervina.

Uite, mi-am amintit de ascendent. Cica e important si ala... Ne poti spune (tu sau altcineva) ce e cu ascendentul?

Do not offend the freaks! Now tell me, who the heck are you? (King Julien-Madagascar)

#6
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 04 decembrie 2011 - 17:39

[:-)))][:-)))][:-)))]"draga mea", capcaunule...te va ajuta astrologia sa demonstrezi contrariul
emili...ai aruncat o piatra in apa si acu astepti s-o scoatem sau cum??? ca iaca nu pricep

mamy....frumoasa, desteapta si modesta...de [buburuza] nazdravana Darius Mihail

#7
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 04 decembrie 2011 - 18:39

Citat:
citat din mesajul lui emiliss

Buna draga mea,


Pana la urma nu incearca sa te convinga nimeni sa crezi in astrologie. Eu cred ca fiecare este liber sa-si aleaga propriile convingeri. Iar daca afirmatia mea "cum ca astrologia si-ar fi dovedit vreodata valabilitatea" este falsa sau nu, TU in nici un caz nu ai de ce sa-ti dai cu parerea decat daca ea este avizata. Ca asa citate putem sa preluam cu totii de pe diferite site-uri, esti de acord cu mine?


Emiliss,
In stanga sub avatar ai sa gasesti semnul care iti arata daca interlocutorul e femeie sau barbat.

Ce sunt alea stiinte divinatorii?

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

#8
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 04 decembrie 2011 - 19:11

Citat:
citat din mesajul lui emiliss
Buna draga mea,
Pana la urma nu incearca sa te convinga nimeni sa crezi in astrologie.

Zodia mea este sigur de sex masculin ... [:D]

#9
portocalia

portocalia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.595 mesaje

Postat 11 decembrie 2011 - 04:18

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui emiliss
Buna draga mea,
Pana la urma nu incearca sa te convinga nimeni sa crezi in astrologie.

Zodia mea este sigur de sex masculin ... [:D]


berbec, cumva?

#10
portocalia

portocalia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.595 mesaje

Postat 11 decembrie 2011 - 04:23

Citat:
citat din mesajul lui emiliss

Buna fetelor,

Haideti sa vorbim despre un subiect care preocupa din ce in ce mai multa lume. Stiintele divinatorii. Fiind astrolog si numerolog, pot cu usurinta sa vorbesc despre acest subiect. Asa ca puteti sa-mi adresati orice intrebare aveti, aici sau la mesaje private (presupun ca unii dintre voi vor avea anumite nelamuriri si sunt de natura personala).

Definitia astrologiei

Pentru unii, astrologia este o simpla superstitie. Desi nu este o stiinta stabilita si bine cunoscuta precum matematica, astrologia si-a dovedit validitatea. Daca astrologia ar ramane la stadiul de supersititie ar insemna ca miscarea planetelor nu ar trebui sa ne influenteze deloc.

Ce este astrologia - o stiinta ezoterica veche de cand e lumea. Din vremuri de demult omul a intuit ca astrele influenteaza viata, pentru ca totul in univers este conectat.

Astrologia va poate ajuta mult in drumul vostru catre cunoastere.

Inca din Antichitate, oamenii au studiat cerul si astrele ei creandu-si propriul calendar in functie de miscarile pe care le faceau planetele. La inceput in zodiacul babilonian erau 18 zodii, ulterior ramanand doar 12.

Din punct de vedere etimologic, astrologie inseamna limbajul stelelor (aster=astru, logos=cuvant, vorbire). In traducere, astrologul inceara sa descifreze limbajul stelelor si sa le inlature „secretele”.


Va las pe voi sa continuati.


buna emiliss,

pe mine m-ar interesa mai multe despre sistemele de case. pana acum foloseam placidus, dar vad ca noul trend este sistemul de case pe semne intregi (whole signs). cumva ma bulverseaza schimbarea, pentru ca o gramada de chestiuni care imi pareau clare in placidus se schimba complet in sistemul whole signs.

tu ce parere ai?


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -