Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Calendarul gradinarului vesel (12)


312 raspunsuri la acest subiect

#301
emaaimee

emaaimee

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.876 mesaje

Postat 01 iunie 2010 - 11:25

Multumesc, speed.

si eu am pus la fel trandafirii cataratori direct in pamant-tija, ii vezi in poza urcati pe zid/ trelis-au inflorit din anul 1, acus sunt anul 3, plini de boboci iara. si orice soi mi-a placut, cumparati fresh si pusi in vaze, am pus si in gradina chiar am si langa cei cataratori unul-anul 2. mai am in spatele gradini pe 2 randuri puse betigase trandafiri( vreo 15 tije) si la toamna ii mut. sau prins deja. cei cumparati vad ca sunt cam dificili, abia se prind.

si eu am 3 hortensii, una mov, alba si roz. le-am pus coji de ou sa nu li se schimbe culoarea. ca cea mov se facuse roz in primul an[:)]



ALAPTATUL HELPLINE




[mamica]de piticotu' uriash



m-am facut maricica





POVESTEA MINUNII

#302
martie

martie

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.138 mesaje

Postat 01 iunie 2010 - 11:34

Superbe gradini fetelor![flo][olala][flo]. Felicitari! Lali, Leeloo, Emaimee. Superb-superb.

Eu nu am mai facut poze, nu's de ce.. S-au trecut bujorii, am constatat ca am 4 tufe, toate roz, am vazut la cineva in gradina o culoare, nici nu stiam ca exista asa ceva, un mov-bordo, ceva de vis..

Si eu in primul an am pus rosiile cherry la un loc cu muscatele, adica in aceleasi jardiniere. Nici prin cap nu mi-a trecut ca ar fi bine sau rau...n-aveam loc. Si am avut ce-a mai mare productie de rosii cherry, ca niciodata. Si nici nu le-am stropit cu nimic. Ciudat, acuma ma gandesc..

Am toata casa plina cu trandafiri, asta era visul meu sa am atatea flori, incat daca tai din gradina sa nu-mi para rau. Dar cu alte flori nu pot face la fel ca raman cu gradina cheala. Doar trandafirii sunt asa bogati.

Mi-a facut ploaia de ieri o mizerie in curte si o porcarie, mi-a rupt o muscata curgatoare superba, sper sa mai recuperez ceva din ea, mi-a rasturnat ghivece. Abia facusem totul luna, cica pentru ziua copilului, sa instalez un leagan de la ikea si sa fie frumos. E varza.

oricum, La multi ani pentru pitici! [:)] Ma duc sa iau un bakugan[:)]

Martie & Bebica [bb] & maimuta Sara[zana]




#303
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 01 iunie 2010 - 11:51

La multi ani pentru toti copiii!!!!!



Am pus poze noi cu florile din gradina, facute in weekendul asta ca tot a fost vreme superba - le gasiti aici...



Si la noi a fost furtuna ieri - mi-a zburat o masa de pe terasa care s-a oprit in plasa de la mazare - cred ca le-a cam rupt, dar nu am putut sa intru in gradina sa verific din cauza de noroi...[bang], plus ca mi-a rasturnat cercelusul, mi-a rupt parti din muscate, un lastar din alunul contorsionat...[bang] nici la rosii nu ma pot duce sa verific daca au patit ceva, tot din cauza de noroi...



Ieri am oprit la brico si mi-am mai luat doua tufe de weigela, una alba si una roz, sa le pun linga gardul din spatele curtii care arata foarte urit acum, asa golas. Din pacate e foarte lung (are 20 ml) - asa ca imi va fi foarte greu sa-l umplu cu plante, dar macar daca pun puieti acum, in 2-3 ani va fi acoperit de plante - pina una alta am tufele astea doua, mai am plantat o tufa care face buchete de floricele albe (nu stiu cum se numeste) si mai vreau sa iau 2 sau 3 tufe de iasomie (am vazut la un magazin de plante de la mine din sat) - apoi am vreo 5-6 canna care au rasarit - astea oricum cresc inalte asa ca imi acopera si ele destul de mult din gard (asta e evident o solutie temporara), dar o sa mai iau la toamna trandafiri cataratori si mai vad eu ce altceva...



Si mie imi plac mult trandafirii, mai ales cind ii vad infloriti - deocamdata nu am asa de multi ca sa pot si taia flori pentru pus in casa, dar sper eu ca la anul situatia sa fie alta...[:D]



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si [bibe] Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#304
micha08

micha08

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 95 mesaje

Postat 01 iunie 2010 - 12:07

Multumesc emaaimee, dar din pacate in acel articol nu am gasit concret cum pot scapa de melcii aceia oribili! Nu te supara ca sunt carcotasa. MAi ai alte articole despre ei?[flo]

#305
micha08

micha08

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 95 mesaje

Postat 01 iunie 2010 - 12:25

Am gasit mai multe solutii pentru limaxi ( in cazul ca mai are cineva aceeasi problema: Optimol sau Mesurol.

#306
lbelciug

lbelciug

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.033 mesaje

Postat 01 iunie 2010 - 13:09

LA MULTI ANI TUTUROR COPIILOR cu ocazia lui 1 iunie! Sa ne traiasca si sa ne bucuram de ei![pk]



Azi am imbracat baietii cu haine noi si i-am trimis la gradi si cresa, iar dupa-amiaza gasim ceva frumos de jucat acasa.[:I]



Gabriela, iata si POZELE de la petrecerea lui Bogdanel!



Speed, nu putem vedea pozele, linkul nu e valid.

emaaimee, multumesc pt raspuns. Poate ne arati o poza si cu pepiniera in care ti-ai crescut florile. Din pacate florilor mele nu le merge f bine afara, de ex avea petunii de cca 10 cm inaltime si cum le-am scos afara s-au zbarcit. cred ca nu le place vantul, noi nu avem deloc adapost.

Olympia, imi pare rau pt rasaduri, bafta cu hortensia si asteptam poze!



Si un aspect mai trist:

Ieri cand m-am dus sa-l iau pe B de la cresa, am fost tare indignata sa constat ca toate florile de pe langa aleea principala au fost scoase cu totul si aruncate ca sa se planteze gazon in loc. Mi s-a parut o paguba imensa, aveau toate florile de primavara acolo, era o simfonie de culori. Asta s-a facut la decizia noii directoare. [alcool] Decat sa ajunga la gunoi cu siguranta as fi luat eu florile daca eram de fata in acel moment.



Fetele, ne-ar cam trebui capitol nou, nu? Care e nr max de pagini acceptat?





Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

My Family

#307
emaaimee

emaaimee

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.876 mesaje

Postat 01 iunie 2010 - 13:10

Micha, am si eu probleme marei cu slugs/limax. aici e clima umeda si colcaie urati astia grasi mai ales ca poua des. chiar la asta ma gandeam ca a dat o ploaie aseara. trebuie sa tratez iara. anul asta am dat din timp cu pellets de la Bayer(the best brand ever[pk])& Doff. si am stoc in shed ca am prins granule antislugs& snails la oferta. am pus si bere in cutiute, se ineaca idivizii ca prostii, insa mi le spala ploaia si am renuntat la varianta naturala. ce de flori mi-au mancat anii trecuti, am o pica pe ei[xx(] [bruta] [haibat] [panic] [starwars]

anul asta nu au apucat sa roada nimic, iar rasadurile tinere nu le pupa, le mai tin in ghivecele, ca in pamant le hacuiesc.

mersic, martie.

revin dupa ce ma uit la poze in detaliu, super clematita[:)] acu am inceput munca.

[pup]



ALAPTATUL HELPLINE




[mamica]de piticotu' uriash



m-am facut maricica





POVESTEA MINUNII

#308
emaaimee

emaaimee

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.876 mesaje

Postat 01 iunie 2010 - 13:13

LMA, copilasi!!



ALAPTATUL HELPLINE




[mamica]de piticotu' uriash



m-am facut maricica





POVESTEA MINUNII

#309
olympia

olympia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.618 mesaje

Postat 01 iunie 2010 - 13:25

Liviana, linkul ala nu-i cu albumul tau...



Pene colorate... cate putin din toate!



album

gradina

#310
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 01 iunie 2010 - 13:57

Fetelor, la multi ani pentru puii nostri! si bine ai venit Vara!
Ce flori minunate am vazut prin curtile voastre, felicitari! Am vazut zilele trecute la cineva in curte clopotei semanati anul trecut care au inflorit acum si era o minunatie, trebuie sa fac si eu sportul asta (sincer nu mi-a placut niciodata cum aratau pe plic dar asa, face to face m-au cucerit)
De aici: http://picasaweb.goo...723692830305682 puteti vedea cateva plantute.
Eu am o continua revelatie cu curtea mea in sensul ca una am plantat si cu totul altceva a iesit. Stiti povestea cu morcovii, ei bine, coriandru se pare ca nu-i coriandru, plantele pitice au crescut de m-au speriat, cele care trebuiau sa fie inalte sunt pitice, pe plic imi arata o floare rosie si iese albastra si lista continua.
In fine, putina (sau mai multa) surpriza nu strica niciodata...
Trebuie sa rezolv si eu problema cu melcii si limacsii pentru ca sunt extrem de multi...
Va doresc o zi calduta de vara cu o ploicica racoroasa (fara furtuna)[pup]

http://tabloute.blogspot.com/
Bucurie!


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

  • Raceala...

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 19:51

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -