Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Nastere cu dr. Alexandru Filipescu (Elias) ?


52 raspunsuri la acest subiect

#21
oanamada

oanamada

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 832 mesaje

Postat 19 martie 2009 - 13:30

Citat:
citat din mesajul lui Bebe Beca
Ia eu sunt convinsa ca nu este singurul medic caruia i s-au intamplat asemenea cazuri. Si eu am mai multe prietene, printre care si cumnata mea, care au nascut cu el si a fost totul in ordine.Ioana [gravi][fetita] 33+ si [zana] Rebecahttp://community.webshots.com/user/bebeca2004http://community.webshots.com/user/Berecutzahttp://community.webshots.com/user/bebebeca
Buna, Vad ca esti deja mamica si mai ai o fetita pe drum....sa-ti traisca si sa fie sanatoase....ceea ce ma uimeste la tine este expresia "i s-au intamplat asemenea cazuri"....ma intreb daca erai in pielea amaratelor de mamici ale caror copii au fost "niste cazuri" ai mai fi zis ca "i s-au intamplat"? Observ ca nu sunt singura care a postat despre asa ceva...dupa postarea mea mai este un "caz" de copil sanatos si fara probleme mort la nastere...cu bunastiinta nu "din intamplare"...si crede-ma aici nu vorbesc numai despre Filipescu ci despre toti asa-zisii medici...carora "li se intampla!"...este inacceptabil sa gandim asa...nu vreau sa te superi sau sa te simti jignita...dar eu am vazut cu ochii mei cata durere, cata suferinta, cat chin...cate urmari lasa "intamplarile" astea...as vrea sa ne fereasca al de sus de astfel de lucruri pe toti...dar asta nu se va intampla niciodata....de ce? Cred ca iti raspunzi singura la intrebare!Oana si[zana]Cati mica (1 an si 6 luni)CATI POZE NOI"Poate ca pentru lume esti doar o singura persoana, dar pentru o anumita persoana esti întreaga lume."

#22
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 19 martie 2009 - 15:44

Cam tuturor medicilor ginecologi li se "intampla" accidente din astea...DAR....DA, e f dureros, mai ales pt mamicile care trec prin astfel de momente! Ar trebui sa nu existe nici un fel de astfel de "accident", niciodata! Orice mamica merita sa-si tina in brate puiul sanatos.

Si din cate citesc, motivele se invart intr-o arie relativ restransa: nu a provocat nasterea, cu toate ca trecuse DPN, nu a vrut sa faca ceza, a fortat nasterea naturala, circulara dubla/tripla de cordon etc...[q]

de fiecare data cand aud de un astfel de caz, cu urmari pt mama si/sau copil, ma doare.



Monica cu [copil]Andreea Ioana - 11 iulie 2007 Poze

Povestea sarcinii si a nasterii





si [bibe] Ana Maria - 13 noiembrie 2008

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

#23
nemora

nemora

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 589 mesaje

Postat 19 martie 2009 - 17:48

Monica, [pup]



Oana, ai vazut filmul Anger Management?
Esti cam agresiva si cam specializata in interpretari trase de par
Fa si tu un curs, ceva

Perlutele mele: Karolina (10.06.2007) si Eszter (DPN: 14.05.09)

#24
oanamada

oanamada

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 832 mesaje

Postat 20 martie 2009 - 01:10

Citat:
citat din mesajul lui nemora
Monica, [pup]Oana, ai vazut filmul Anger Management? Esti cam agresiva si cam specializata in interpretari trase de parFa si tu un curs, cevaPerlutele mele: Karolina (10.06.2007) si Eszter (DPN: 14.05.09)
Buna seara Nemora,Nu doresc sa intru in polemici cu tine, dar as vrea, daca se poate, sa-mi spui si mie cu ce am fost agresiva, cu ce am fost specializata si care au fost interpretarile trase de par...eu cred ca am fost extrem de politicoasa si nu am atacat pe absolut nimeni...am incercat doar sa punctez faptul ca unii medici sunt ridicati in slavi absolut degeaba si ca pana nu esti in pielea (sau foarte aproape de pielea!) unei mamici care-si pierde copilul SANATOS DE ALTFEL, din cauza unui astfel de medic...este foarte usor sa spui ca "se intampla!". Cat despre cursuri, nu am vazut filmul, nu stiu la ce te referi, dar sincer...nu cred ca mi-ar placea sa iau ultima ta propozitie ca pe un atac la persoana...O seara frumoasaOana si[zana]Cati mica (1 an si 6 luni)CATI POZE NOI"Poate ca pentru lume esti doar o singura persoana, dar pentru o anumita persoana esti întreaga lume."

#25
kay

kay

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.612 mesaje

Postat 20 martie 2009 - 01:38

vb de acelsi medic????????????? eu va zic un mare N U !!!



1. copil extras cu vacuum, hematom la cap. pana aici nimic grav, nu???? dar, acel copil s-a infectat miraculos cu meningita si a ramas ORB !!! i se intampla, nu???



2. copil diagnosticat cu malf de cord, sfatuieste mama sa il scoata la 34 sapt, ca oricum moare... mama accepta, copil nascut prematur, malformatie corectabila, copil cu grave probleme neuro din cauza nasterii premature... se intampla, nu????



3. copil extras prin cezariana... prea tarziu... copilul ingerase meconiu, a facut sepsis... la 3 dimineata copil plecat intubat+venitlat la alt spital... i-am vazut parintii, mama, tatal, bunica... oameni distrusi pe viata... nu stiu ce s-a intamplat cu el, pt ca a doua zi am plecat la alt spital cu fiica mea si ea cu malformatii cardiace grave... se intampla oricui nu?



si cu anger management, give me a brake. nu stiu cum puteti voi sa vorbiti desprte dramele unor oameni asa... cu atata seninatate, sincer !!!



eu va doresc nasteri usoare si copii sanatosi, Doamne fereste de asemenea grozavii... dar mai cercetati si mai investigati despre don doctor... e important pe mana cui te lasi...



************************************************************************************



oana [mamica] de [aerob] SOSONICA (6.06.2007)





[yum] "]asa creste Sonia : intr-un an





[foto]S



www.helpsonia.com , povestea Soniei , www.inocenti.org -> sponsorizeaza un copil !



"When in trouble or in doubt, run in circles, scream and shout."

#26
oanamada

oanamada

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 832 mesaje

Postat 20 martie 2009 - 02:44

Citat:
citat din mesajul lui kay
vb de acelsi medic????????????? eu va zic un mare N U !!!1. copil extras cu vacuum, hematom la cap. pana aici nimic grav, nu???? dar, acel copil s-a infectat miraculos cu meningita si a ramas ORB !!! i se intampla, nu???2. copil diagnosticat cu malf de cord, sfatuieste mama sa il scoata la 34 sapt, ca oricum moare... mama accepta, copil nascut prematur, malformatie corectabila, copil cu grave probleme neuro din cauza nasterii premature... se intampla, nu???? 3. copil extras prin cezariana... prea tarziu... copilul ingerase meconiu, a facut sepsis... la 3 dimineata copil plecat intubat+venitlat la alt spital... i-am vazut parintii, mama, tatal, bunica... oameni distrusi pe viata... nu stiu ce s-a intamplat cu el, pt ca a doua zi am plecat la alt spital cu fiica mea si ea cu malformatii cardiace grave... se intampla oricui nu? si cu anger management, give me a brake. nu stiu cum puteti voi sa vorbiti desprte dramele unor oameni asa... cu atata seninatate, sincer !!!eu va doresc nasteri usoare si copii sanatosi, Doamne fereste de asemenea grozavii... dar mai cercetati si mai investigati despre don doctor... e important pe mana cui te lasi...************************************************************************************oana [mamica] de [aerob] SOSONICA (6.06.2007) [yum] "]asa creste Sonia : intr-un an[foto]S www.helpsonia.com , povestea Soniei , www.inocenti.org -> sponsorizeaza un copil ! "When in trouble or in doubt, run in circles, scream and shout."
Kay[pup][pup][pup]si pe tine si pe micuta ta curajoasa si frumoasa!!!!Lasa mai, sa fim noi furioase.....mai bine asa decat nepasare si detasare...Oana si[zana]Cati mica (1 an si 6 luni)CATI POZE NOI"Poate ca pentru lume esti doar o singura persoana, dar pentru o anumita persoana esti întreaga lume."

#27
Bebe Beca

Bebe Beca

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.907 mesaje

Postat 20 martie 2009 - 15:17

relatarea mea a fost strict subiectiva. Am fost pacienta acestui doctor, asemenea altor femei pe care le cunosc. Am incredere in el, asa au avut si ele. Nu am avut experiente negative in ceea ce-l priveste. Am spus ca nu este singurul medic caruia "i s-au intamplat astfel de cazuri" si asta este realitatea, nu vad unde a fost greseala. Cred ca toti medicii mari au cel putin un caz nefericit. Si nu cred ca ii face mandri aceasta experienta, este doar o realitate. Nu am vorbit cu usurinta despre durerea parintilor carora li s-au intamplat lucrurile acestea dureroase, pentru ca nu imi permit sa vorbesc despre asa ceva. Am exprimat o idee generala, am spus ca exista mai multe cazuri fericite, de oameni care au devenit parinti, supravegheati de medicul Filipescu. Nu am spus ca trebuie sa se treaca cu vederea faptul ca au fost si intamplarile ingrozitoare despre care ati vorbit voi... dar nici nu as spune oamenilor sa fuga de el, pentru ca experienta mea in ceea ce-l priveste a fost una buna.

Nu inteleg legatura cu curiozitatea Oanei vis-a-vis de felul in care eu as fi reactionat daca as fi fost in pielea "amaratelor" de mamici. Nu vreau sa stiu cum as fi reactionat, cred ca nici tu. asa ca pastreaza astfel de ganduri numai pentru tine, ar fi bine chiar sa le eviti, poate... Si asa cum tu mori de ciuda ca este ridicat in slavi, asa poate mor de ciuda si femeile care au devenit mame datorita lui, ca uite, au fost si asemenea cazuri.

Deci hai sa nu mai luam totul personal, pana la urma este chestiune de alegere individuala...

Ioana [gravi][fetita] 33+ si [zana] Rebeca

http://community.web...user/bebeca2004
http://community.web.../user/Berecutza
http://community.web...m/user/bebebeca





#28
oanamada

oanamada

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 832 mesaje

Postat 20 martie 2009 - 15:36

Citat:
citat din mesajul lui Bebe Beca
Am spus ca nu este singurul medic caruia "i s-au intamplat astfel de cazuri" si asta este realitatea, nu vad unde a fost greseala. Cred ca toti medicii mari au cel putin un caz nefericit. Si nu cred ca ii face mandri aceasta experienta, este doar o realitate.
Pai...tocmai asta este problema...lui nu "i s-au intamplat"!!!! Vad ca deja se aduna o lista de cazuri...astea nu mai sunt "intamplari" sau cazuri "nefericite"...sunt exemple clare ca un astfel de medic nu este de incredere....ca sa nu zic mai mult de atat....Sa-ti traisca minunile...si crede-ma, nu am nimic personal cu tine sau cu altcineva, dar ca si Kay gandesc putin altfel pentru ca am vazut lucrurile si din alta perspectiva...copilul prietenei mele trebuia sa aiba acum aproximativ aceeasi varsta cu fata mea....Ai dreptate cu alegerea individuala...pana la urma, fiecare isi trage ponoasele lucrurilor pe care le alege....si totusi, daca deschizi ochii si te informezi...poate poti evita lucruri care te vor "marca" pe viata!Numai bineOana si[zana]Cati mica (1 an si 6 luni)CATI POZE NOI"Poate ca pentru lume esti doar o singura persoana, dar pentru o anumita persoana esti întreaga lume."

#29
nemora

nemora

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 589 mesaje

Postat 23 martie 2009 - 14:54

Oana, Kay,
ma refeream strict la raspunsul Oanei catre Bebe Beca, care nu a fost in pielea alteia si cred ca nu are nici intrebari la care sa-si raspunda singura.
exista medici care au facut greseli grave si au in continuare pacienti multumiti, si ca sa fac si eu o afirmatie trasa de par, nu inseamna ca acei pacienti multumiti sunt prosti.
si mie era sa-mi omoare copilul sefa unei sectii de pediatrie, dar mi s-ar parea nepotrivit sa pun o alta pacienta multumita sa-si puna intrebari singura despre personajul criminal sau sa se puna in pielea mea, sau sa o pun intr-o pozitie inferioara fiindca ea e multumita de "medicul" care mie mi-a facut rau. e treaba fiecaruia.


Perlutele mele: Karolina (10.06.2007) si Eszter (DPN: 14.05.09)

#30
Bebe Beca

Bebe Beca

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.907 mesaje

Postat 23 martie 2009 - 21:55

Citat:
citat din mesajul lui nemora

Oana, Kay,
ma refeream strict la raspunsul Oanei catre Bebe Beca, care nu a fost in pielea alteia si cred ca nu are nici intrebari la care sa-si raspunda singura.
exista medici care au facut greseli grave si au in continuare pacienti multumiti, si ca sa fac si eu o afirmatie trasa de par, nu inseamna ca acei pacienti multumiti sunt prosti.
si mie era sa-mi omoare copilul sefa unei sectii de pediatrie, dar mi s-ar parea nepotrivit sa pun o alta pacienta multumita sa-si puna intrebari singura despre personajul criminal sau sa se puna in pielea mea, sau sa o pun intr-o pozitie inferioara fiindca ea e multumita de "medicul" care mie mi-a facut rau. e treaba fiecaruia.


Perlutele mele: Karolina (10.06.2007) si Eszter (DPN: 14.05.09)

Nemora, multumesc. Ai punctat mult mai bine ce am vrut sa spun eu in ultimul mesaj.

Ioana [gravi][fetita] 33+ si [zana] Rebeca

http://community.web...user/bebeca2004
http://community.web.../user/Berecutza
http://community.web...m/user/bebebeca






Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -