Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cat dureaza un divort


28 raspunsuri la acest subiect

#21
Briantis

Briantis

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 691 mesaje

Postat 22 iunie 2012 - 23:59

De comun acord , se poate si cu copil .S-a incheiat la primul termen , ne-am pus de acord in toate aspectele , inclusiv tranzactie pe bunuri comune , depus actele pe 25 ian , pe 28 februarie 2011 era gata .Cred ca n-a durat 3 minute cu totul!

#22
paulinio

paulinio

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 964 mesaje

Postat 28 iunie 2012 - 09:33

Briantis, si custodia s-a stabilit tot atunci? (comuna, presupun)

#23
Briantis

Briantis

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 691 mesaje

Postat 29 iunie 2012 - 21:14

Da , s-a stabilit tot atunci , a fost de acord sa ramana copilul in custodia mea (nu intrase in vigoare inca legea cu custodia comuna ).

#24
BIENCUTZA07

BIENCUTZA07

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 89 mesaje

Postat 23 mai 2013 - 21:50

ha haaa,sa va spun eu cat dureaza acum un divort,am depus cererea in februarie 2012 si mi-au dat termen in noiembrie 2012 [batcap] am simtit ca innebunesc...apoi s-a mai dat alt termen pt ca mi-au mutat dosarul la judecatoria sectorului de care apartin eu cu domiciliul(eu depusesem dosarul la sectorul lui)...apoi mi-au mai dat un alt termen pt ca el nu s-a prezentat si a trebuit sa il citez la mica publicitate apoi pana mi-a venit hotararea acasa a durat doua luni,apoi hotararea era scrisa gresit si a trebuit corectata,acum o astept pe cea corectata si abia apoi in termen de o luna de zile o pot face definitiva si irevocabila deci termin cu divortul undeva prin iunie-iulie 2013,repet am depus dosarul in februarie 2012.Si am avut avocat...ca de nu aveam,asteptam si mai mult... [pk] I love Romania!


Editat de BIENCUTZA07, 23 mai 2013 - 21:51 .


#25
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 23 mai 2013 - 22:52

I love Romania!

Pai sa stii tu ca e bine c-o iubesti...daca erai in Germania de exemplu ,trebuia sa asteptzi un an pina incepea procedura de divortz.Un an ca poate te razgindesti! [clo]

 

Dana


Editat de andacos, 23 mai 2013 - 22:52 .


#26
BIENCUTZA07

BIENCUTZA07

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 89 mesaje

Postat 23 mai 2013 - 23:00

Nu aveam cum sa ma mai razgandesc pentru ca la momentul depunerii dosarului noi eram deja despartiti de un an ...fara sa ne vedem deloc! chestie care era specificata in cererea de divort.Timp in care am crescut singura copiii...iar in germania mai mult ca sigur nu e bataia de joc de la noi unde e clar ca si pensia alimentara e o gluma proasta, ca si salariul minim pe economie.



#27
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 24 mai 2013 - 07:47

Nu mai vb in necunostinta de cauza....procedurile de divort intarziate, in alte tari, sunt standard....indiferent daca in fapt voi sunteti despartiti de ani. Oricat s-ar crede, birocratia nu s-a nascut in Romania. 

Eu ma indrept vertiginos spre 2 ani de divort [:D] , de ce? Pt ca tocmai ca in alte tari se intarzie mult dandu-se posibilitati de impacare, reconciliere, chestie deloc rea. Asa ca sa nu ne mai suparam ca vacarul pe sat....pt ca numai in Romania e posibil ca in 2 ani sa te casatoresti si sa divortezi de 2 ori de aceeasi persoana, ceea ce nu e normal deloc.



#28
BIENCUTZA07

BIENCUTZA07

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 89 mesaje

Postat 24 mai 2013 - 17:40

cred ca putem sa ne dam cu parerea si fara sa folosim tonul asta artagos,nu,emanouela? [:)] daca lucrurile stau asa si in alte tari asta nu inseamna ca este normal,ca de-aia vrei sa divortezi,nu sa stai atarnat de o persoana care iti incurca pe mai departe planurile de viata...sunt  cazuri si cazuri de divort...unii pastreaza legatura si intre timp si se ocupa de copii in mod egal,pe altii ii doare undeva si lasa tot greul pe celalalt...iar nesimtirea trebuie sa se plateasca,nu e corect sa procreezi si dupa aia sa iti abandonezi asa usor copiii,femeile ar trebui sa inteleaga asta mai bine ca barbatii.



#29
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 24 mai 2013 - 20:11

Crede-ma ca inteleg mai bine decat iti imaginezi, diferenta intre noi e la nr de copii nu la situatia de dupa divort, si crede-ma ca nu folosesc nici un ton artagos, n-am de ce...nu avem nimic de impartit. Ideea era alta...desigur fiecare judeca din prisma situatiei in care este, si e absolut normal. Judedatecand insa la rece, divorturile acordate pe banda rulanta n-au adus nimic bun, de aceea acum sistemul incepe sa se schimbe si in Romania, tocmai pt ca nici bine nu venea decizia de divort pt cei 2 soti ca se depuneau actele la starea civila de catre aceiasi 2 soti pt a forma iar un cuplu sau multe procese incepute si retrase.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Top 10 lucruri utile consumabile pentru bebeluÈ™i

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 11:05

  • bucurie dublata

    Andrevvv
    - Astăzi, 10:53

  • Diabet gestational

    ClaudiaRamona24
    - Astăzi, 09:07

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -