Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cat dureaza un divort


28 raspunsuri la acest subiect

#1
mihuta

mihuta

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.626 mesaje

Postat 12 aprilie 2010 - 16:12

Din experienta voastra, cam cat dureaza un divort, in cazul in care ambele parti sunt de acord si daca exista un copil minor? Care este cea mai rapida varianta, culpa comuna, culpa unuia?

Nu mai intreb in cat timp te vindeci, ca asta e inca departe.

Multumesc de raspuns.

mami de Sophia


#2
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.457 mesaje

Postat 12 aprilie 2010 - 16:30

Culpa comuna cu copil nu exista.

Minimul minimului cu toate puse la punct 3 luni.



[flo][flo][flo]

Imi pare rau.[asia]



Daria & felina fioroasa[zana] GIULIA(2004 08 16) cu [buburuza] Sela

#3
liuda_v

liuda_v

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 23 mesaje

Postat 12 aprilie 2010 - 18:16

Buna.Din cele stiute si auzite la mometul in care ambele parti sun de acord sa divorteze atunci procedura poate dura minim 2-3 luni in unele cazuri poate fi si mai repede totul depinde de poblemele care vau determinat sa divortati.Copilul daca este minor judecata va lu a hatarire cu cine ramine mai des copilul ramine cu mama bineinteles daca ea isi doreste cu devarat ca copilul sa ramina cu ea..... [flo]

#4
kriss79

kriss79

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.667 mesaje

Postat 12 aprilie 2010 - 19:18

mihuta, cel putin 2 luni si maxim 3-4 luni(e posibil sa nu mai dea termen pana la 1 iulie si intrandu-se in vacanta judecatoreasca pana la 1.09. I termen va fi mai lung).Se poate termina la primul termen de judecata, cu conditia ca ambele parti sa fie prezente cu C.I., ref.de ancheta sociala sa fie la dosar,martorul sa fie prezent si sa nu mai existe alte acte necesare de depus).eu nu iti zic din auzite, ci sunt in domeniu si am si trecut prin asta acum o sapt.culpa comuna fara motivare sau cu motivare.este cea mai rapida metoda si cea mai "eleganta".se face obligatoriu ancheta sociala pt.minor.daca are peste 8 ani va fi "audiat" de judecator separat.de asemenea este necesar audierea unui martor,chiar daca partile sunt de acord cu div.si cu incredintarea minorului la mama sau tata.martorul poate fi si ruda si va fi intrebat doar cu privire la incredintarea copilului:cum este ingrijit minorul,cine o face, daca contribuie mama,tata, cat etc, de unde sa rezulte ca cel care a cerut incredintarea are conditii optime pt.crestere si educare.

Pasi:

-redactezi o cerere de chemare in judecare prin care soliciti div.din culpa comuna cu sau fara motivare, incredintarea minorului catre..., pensie alimentara pt.minor(procent din venituri sau la min.pe economie, daca nu are loc de munca), revenirea sau pastrarea numelui(pt.pastrare e nevoie sa fie si celalalt de acord, sau in caz contrar trb.motivata necesitatea pastrarii).daca e cu motivare, tb.sa fie prezentate motivele.

-acte in dublu exemplar:dupa C.I ale sotilor,certif.n.minor,certif.cas, eventual acte doveditoare pt.venitul celui care va da pensia(adev.salariat)

-timbru judiciar de 39 lei si timbru de 0.3 lei.



Daca ai nevoie si de alte lamuriri ma poti intreba pe PM si iti raspund.Imi pare rau, daca este vorba de tine..[flo]






Cristina, mamica de [zana]Alessia Stefana



#5
mihuta

mihuta

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.626 mesaje

Postat 12 aprilie 2010 - 20:58

Multumesc, am sa trimit PM ca mai am o groaza de intrebari.

mami de Sophia


#6
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 12 aprilie 2010 - 23:12

Citat:
citat din mesajul lui mamagiuliei

Culpa comuna cu copil nu exista.


Ba da. [flo]

#7
Diana_b

Diana_b

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 149 mesaje

Postat 13 aprilie 2010 - 01:28

La mine a durat mai putin de 2 luni. Ma rog, si inca o luna pana la "definitiv si irevocabil". Tot culpa comuna cu copil.



Diana si [copil] Mircea (2.01.2004)



Bebelusi de ian-feb 2004

#8
mihuta

mihuta

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.626 mesaje

Postat 13 aprilie 2010 - 09:42

Stati ca mai am intrebari.
1) cum ati facut cu numele ? Eu sincer vreau sa scap de nume, dar nu mi-e clar daca nu cumva imi complic existenta in ceea ce priveste inscrierea Sophiei la gradinita, scoala, mersul in vacanta peste granita, etc.
2) ce se intreaba martorul la proces?
3) cum ati anuntat familia si mai ales cum ati facut cu copilul? Mai ales partea cu Sophia ma preocupa, si nu stiu cum este mai bine, sa ii pastrez obiceiurile (adica sa vina tatal ei in fiecare seara si sa stea cu ea (si implict cu mine) pana aproape de culcare, de exemplu) sau sa ii explic ce si cum si sa mergem mai departe cu noul program?



mami de Sophia


#9
Gabi_K

Gabi_K

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.350 mesaje

Postat 13 aprilie 2010 - 11:47

Citat:
citat din mesajul lui mihuta
Stati ca mai am intrebari.1) cum ati facut cu numele ? Eu sincer vreau sa scap de nume, dar nu mi-e clar daca nu cumva imi complic existenta in ceea ce priveste inscrierea Sophiei la gradinita, scoala, mersul in vacanta peste granita, etc.2) ce se intreaba martorul la proces?3) cum ati anuntat familia si mai ales cum ati facut cu copilul? Mai ales partea cu Sophia ma preocupa, si nu stiu cum este mai bine, sa ii pastrez obiceiurile (adica sa vina tatal ei in fiecare seara si sa stea cu ea (si implict cu mine) pana aproape de culcare, de exemplu) sau sa ii explic ce si cum si sa mergem mai departe cu noul program?mami de Sophia
1. la mine exul a cerut sa nu ii mai port numele, deci asta depinde de cum va intelegeti voi. Tu daca vrei sa-ti reiei numele, fa-o. Din punctul de vedere gradinita-scoala, copilul tau oricum va proveni din familie monoparentala, indiferent de numele tau[bang]2. martorul va fi intrebat in primul rand despre relatiile lui fata de voi: adica e unchiul tau, mama lui, vecina voastra, etc. Va tebui sa spuna ce stie despre voi, ce a vazut, ce a auzit- toate lucrurile care dovedesc imposibilitatea continuarii mariajului. De ex. v-a vazut ca v-ati certat des, sau unul dintre voi i s-a tot plans, ca nu va mai iubiti, ca nu mai merge, etc.3. eu trebuia s-o anunt pe mama, nu a fost greu, ea a stat in vecin, si a auzit tot circul. (ultimul scandal a fost foarte imens, si atunci am rugat-o pe mama sa se intereseze de avocat.)De socri sincer m-a durut in dos, iar copiii si-au dat seama ca fugim din casa. In cazul tau insa m-as aseza la o discutie serioasa cu micuta, impreuna cu exul, si as explica ce se intampla: tati se va muta, dar o va iubi in continuare, si tot tati va ramane. Daca pastrezi obiceiurile, pentru Sophie va fi ok la inceput, pentru tine insa nu. Ar fi bine sa va vedeti cat mai putin, daca va intelegeti asupra vizitelor, alea sa fie in afara casei tale. O ia de la usa, o aduce la usa pe Sophie, si atat. Eu una nu l-as mai lasa sa se implice in viata mea, doar in viata fetei.Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)poze noi poze si mai noipoze cele mai noiPovestea nasterii: Lili si Robert

#10
vikinga

vikinga

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.892 mesaje

Postat 13 aprilie 2010 - 16:51

Mihuta imi pare rau[flo]. Numai bine tie si copilasului tau si o schimbare cit mai putin dureroasa[pup].



Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Letizia, Nadja si Aldo pe tarimul nostru de vis.






Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

  • Raceala...

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 19:51

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -