Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Rani la sani


13 raspunsuri la acest subiect

#1
IlioaraBaby

IlioaraBaby
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 11 aprilie 2010 - 12:22

Fetelor, cu siguranta a fost dezbatut acest subiect in nenumarate randuri, dar nu reusesc deloc sa ma obisnuiesc cu formatul acestui site asa incat nu gasesc unde sa postez problema. Sa imi fie cu iertare daca il deschid aiurea, dar sunt efectiv disperata.

Imi doresc enorm sa alaptez cat mai mult posibil insa efectiv ma urc pe pereti de fiecare data cand e ora lui bebe de masa. Ma doare pana la lacrimi, iar cum imi arata sfarcul nici nu pot sa va descriu. Am nascut pe 6.04 prin cezariana si am avut norocul ca inca din prima zi dupa reanimare, am avut lapte si am putut sa ii dau lui bebe, insa cred ca am gresit inca de la inceput cu pozitia lui la san. Oricum este prea tarziu acum sa ma gandesc unde am gresit, important este ce fac de acum incolo. Am luat mameloane de silicon inca din a 3a zi dar chiar si asa ma doare ingrozitor. Acum de ieri, am inceput sa ma mulg cu pompa si scot asa laptic si mai alternez insa si cu pompa am senzatia ca ranile continua sa se formeze. Nu mai vorbesc de durere - asta conteaza mai putin ca este suportabil cu pompa. Imi unf sanii cu garmstan si stau cu ei mai mult la aer insa sfarcurile mele sunt foarte uscate, crapate si au urme cred de sange uscat. Ma spal cu apa calduta mai mult rece, de 2-3 ori pe zi insa ma abia ma pot atinge.

Nu stiu efectiv ce sa fac sa nu agrvez situatia prin muls, supt... dar nici nu ma gandesc sa opresc alaptarea. Are abia 5 zile baiatul meu si sunt disperata.

Va rog mult sa imi impartasiti din experientele voastre, daca e vreo speranta sa treaca, ce sa fac si cum sa fac sa nu ajung sa nu pot alapta.

Va multumesc anticipat,
Ilioara

#2
mariucasara

mariucasara

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.303 mesaje

Postat 11 aprilie 2010 - 17:17

In primul rand trebuie sa inveti sa il pui corect pe bebe la san. Chiar si cu rani la mameloane, daca e pozitionat corect copilul la san, nu ar trebui sa doara. Capsorul si spatele puiului trebuie sa fie pe aceeasi linie, burtica lui lipita de burta ta, barbia si varful nasului sa atinga sanul, iar bebe sa prinda in gurita sfarcul si mare parte din areola, mai ales in partea de sub mamelon. Cand suge nu trebuie sa auzi decat cum inghite. Daca tzoncane inseamna ca nu a prins bine sanul si trebuie sa il asezi din nou.
Ranile vor trece. Da cu garmastan si stai cu sanii la aer. Nu renunta sa pui copilul la san ca risti sa iti refuze sanul.

Sanatate tie si puiului tau.[flo]

Mamica de Sara(22.11.2006) si Sebi (27.01.2010)



#3
IlioaraBaby

IlioaraBaby
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 11 aprilie 2010 - 18:53

Multumesc Mariuca pentru sfaturi. In mare parte asa fac si totusi ... urlu :). Mai combin sanul cu lapte muls si vad ce iese.

O chestie pe care am incercat-o azi si care poate foloseste altor fete in situatia mea, ceva ce la mine mai atenueaza din chin, sunt comprese de la Bioclin speciale pentru asa ceva. Sunt insa foarte scumpe, dar macar sa functioneze asa pana s-or mai obisnui sanul cu alaptatul. La mine a functionat cat de cat si e un pic mai suportabil si mulsul si alaptatul dar .. astept in continuare idei si sugestii.

Va multumesc :)

#4
DianaR

DianaR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.330 mesaje

Postat 11 aprilie 2010 - 19:54

Incearca si alte pozitii de alaptare. Poate ti-e mai bine in football hold. aici

Incearca s-o lasi pe ea sa apuce singura sanul chiar daca te doare. Trebuie sa vina cu gurita de jos in sus, uite aici.

Nu stiu cum sunt servetelele umede, dar au la Bioclin crema cu lanolina pura, f buna. Mai exista si de la Lansinoh, iar f buna. Cred ca mai sunt creme cu lanolina si de la Avent si Medela. Mie Garmastanul nu mi-a placut deloc.





[9cer]Diana cu [bonjovi]Vlad(16.05.04)(bebelus, copilas)&[8**]Timeea (18.05.06) & [copil]Teodora (11.11.09)

Filmulete


#5
Nicoleta

Nicoleta

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.073 mesaje

Postat 11 aprilie 2010 - 20:10

Eu am avut rani 5 saptamani. Durea ingrozitor, dar a trecut! Daca incercam sa ma mulg durea si mai tare si oricum nu rezolvam nimic (a, ba da, bebe se dezvata sa mai suga si eu nu vroiam asta)! Solutia? Bebe pus corect la san, sanii la aer cat mai mult, spalati numai cu apa, apoi dati cu putin laptic de la tine... Si curaj! Se rezolva!

------------------
A venit primavara!

#6
baby-boom

baby-boom

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 899 mesaje

Postat 11 aprilie 2010 - 21:05

La fel am patit si eu. Se uita repede, pe de alta parte!

Eu am dat cu garmastan, am stat cat am putut de mult cu sanii la aer( e drept ca era iulie, canicula, m-a ajutat asta[:D]). A trecut, dar m-a tinut 3 sau 4 saptamani. A fost criminal, nu alta!

Ideea e ca sanii trebuie sa se obisnuiasca alaptatului, care e o experienta destul de socanta pentru ei(sanii[:D]). Cu cat mananca mai mult copilul cu atat mai repede se "tabacesc" sanii, isi pierd din sensibilitate. Fetita mea a fost alaptata la cerere. In primele luni de viata sugea cam in fiecare ora, ba de foame, ba de sete, fiind temperaturile extrem de ridicate.

Inarmeaza-te cu multa incapatanare si curaj si vei vedea ca o sa treci peste asta. Eu, la sanul stang, dupa aproape 6 ani inca mai am o cuta, un sant mic, cum se taiase sfarcul in diametru. Tin minte ca de multe ori gaseam firisoare de sange la guritza ei, in timp ce sugea, la fel sanii imi erau ca un camp de razboi, insangerati si umflati

Rabdare si incapatanare. Durerea va trece, este un proces care deja a inceput, mai trebuie sa se deruleze si sa se incheie. Ai de ales intre a alapta si a nu alapta. Doar de tine tzine![flo]

Sa nu uit, m-au ajutat, putin, dar a ajutat, mameloanele de silicon. Diferenta e considerabila la primele utilizari, dar din pacate trebuie sa nimeresti sa il pui bine, sa creeze acel vacuum la sfarc, mai trebuie sa ai norocul sa il accepte bebele, etc(eu de ex. am renuntat repede la ele, dar cred ca a fost un resort psihologic bun, acele cateva dati cand le-am folosit)

Succes mult, [pup][flo] . Rezista, draga mea, beneficiile sunt infinite! Tin pumnii stransi tare, sa treaca repede perioada "rosie".

Va dorim alaptat cat mai mult!

Florina si Elise (9 iulie 2004)



#7
mari_paun

mari_paun

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.464 mesaje

Postat 12 aprilie 2010 - 16:39

Am avut ragade vreo 5 saptamani, avem impresia ca imi trage inima din piepta, ma durea si cand puneam dushul, cand venea ora de alaptat imi venea rau...m-am uns, dar nu m-am last, mi-a trecut si am alaptat-o pe Ema 9 luni, acu sper sa nu mai fac rani[pup]



Curaj, o sa reusesti[flo], la mine a fost problema ca aveam sfracurile f mici.



BAZAR GENERAL PE DC[comoara]



ajutati la terapia pentru Ema pe DC[flo][flo][flo]





Ajutati-ma sa inteleg lumea!
BLOG





Mari [gravi]12+ si mami de Ema[olala]







#8
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 12 aprilie 2010 - 17:48

buna

la mine garmastan a fost fix efect zero...
incearca glicerina boraxata, pe care ai grija s-o speli de pe san inainte de alaptare; la mine a mers foarte bine acest remediu, se vindecau ranile vizibil, de la o zi la alta
stai cu sanii cat mai mult descoperiti (camasa de noapte speciala de alaptat, cu fante)
pana se vindeca ranile, nu purta sutien in casa si nu pune dischete absorbante, acestea mentin umezeala si nu favorizeaza cicatrizarea
pot sa-ti spun ca ma durea mai tare cand foloseam pompita de muls, comparativ cu alaptatul propriu-zis
a, si inca un pont : inainte de alaptare, pune un prosop umed si cald pe sani, ajuta la relaxarea canalelor prin care vine laptele, plus ca se inmoaie si crustele si nu te mai doare asa mult cand crapa ranile; daca te speli cu apa mai rece, are loc un efect contrar, de restrangere a tesuturilor, laptele vine mai greu, bb trage puternic ptr ca ii este fomica si tot asa...important este sa prinda bine sanul, cat mai mult din areola sa fie in gurita lui, nu doar sfarcurile; tin minte ca o asteptam pe fii-mea sa deschida gura mare si o tineam-impingeam cu o mana dupa ceafa, s-o potrivesc cat mai bine la san, sa prinda cat mai mult in gurita



Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

#9
Nicoleta

Nicoleta

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.073 mesaje

Postat 12 aprilie 2010 - 18:11

A, am uitat, m-a ajutat FOARTE mult Lanolin de la Bioclin. Mult, mult, mult mai mult decat Garmastan!

------------------------------------
A venit primavara! A plecat primavara!

#10
marybehappy

marybehappy

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 272 mesaje

Postat 13 aprilie 2010 - 05:19

Buna Ilioara !
Poti incerca:
-ulei de migdale dulci presat la rece ( pus o picatura pe fiecare san, sanul sa fie uscat in prealabil)
- glicerina boraxata -se sterge inainte de a alapta
-bepanthen -se sterge inainte de alaptat
-comprese Bioclin speciale pt ragade
Atentie si la alimentatia ta personala :ca , magneziu si uleiuri( de preferinta de masline).
Personal cele mai bune au fost compresele Bioclin si uleiul de migdale.
Ai grija cu ce sapun te speli, caci poate usca mult pielea.
Stiu ca doare tare, dar pana la urma trece. Trece repede daca-l pui pe bebe sa rezolve problema.
Rezistenta si alaptat linistit iti urez! [flo]
mary


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -