Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

ajutor......ce facultate sa aleg??


9 raspunsuri la acest subiect

#1
nelis

nelis

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 109 mesaje

Postat 19 iulie 2007 - 19:05

Fetelor, voi ve faculate credeti ca este de viitor si in urma careia sa am un job bine platit??????
Exclus domeniul ecomomic.........
Sincer i-mi place psiho dar pana vor veni la noi acele timpuri cu psihologi in scoli si in orice institutie mai dureaza iar momentan job-uri nu prea sunt si nici banii nu curg.
Voi ce parere aveti?

Speranta vede invizibilul, simte intangibilul si implineste imposibilul.

#2
nelis

nelis

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 109 mesaje

Postat 19 iulie 2007 - 19:46

Nu vrea nimeni sa-si spuna parerea????????[:(]

Speranta vede invizibilul, simte intangibilul si implineste imposibilul.

#3
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 19 iulie 2007 - 20:14

Eu zic ca psihologia e de mare viitor si e un moment bun sa te apuci de studii, nu mai dureaza mult pana vor fi psihologi in scoli.
Intre timp mai treci odata pe la gramatica sectiunea liniute, no offence, ok?

J si Carlita Carliontz (05.02.2006)

#4
deya

deya

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.443 mesaje

Postat 19 iulie 2007 - 20:15

pai cred ca in primu rand sa tii cont de ce iti place tie sa faci sau sa te gandesti cam ce vezi sa faci in cativa ani cum te vezi tu in 10 ani ca psiholog?profesoara?arheolog?medic mai stiu eu ce ......
cam cu atat te pot ajuta .........sper sa iei o decizie buna

deya

#5
Adrianaa

Adrianaa

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 726 mesaje

Postat 22 iulie 2007 - 20:35

Aproape 40 candidati pe un loc au fost inscrisi pentru admiterea in anul intai al Facultatii de Administratie si Afaceri a Universitatii Bucuresti. Asadar, 40/loc. !






istorioare cu talc (pentru copii) [nani]







#6
belutza

belutza

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.985 mesaje

Postat 22 iulie 2007 - 21:27

E teroare ce-i in Buc cu facultatile. Vino la Cta ca nu-s asa multi pe loc [:D][:D]

belutza


#7
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 22 iulie 2007 - 22:02

quote:
Originally posted by belutza

E teroare ce-i in Buc cu facultatile. Vino la Cta ca nu-s asa multi pe loc [:D][:D]

belutza




Si in plus, mai esti si pe malul marii... [emoticon cu un visator...] [:D]


_____________________________________________

Mai bine mor neinteleasa de nimeni,decat sa ma tot explic toata viata!


#8
daniela_b

daniela_b

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.655 mesaje

Postat 22 iulie 2007 - 22:29

quote:
Originally posted by nelis

Nu vrea nimeni sa-si spuna parerea????????[:(]

Speranta vede invizibilul, simte intangibilul si implineste imposibilul.



Eu mi-as spune parerea dar nu stiu cit ar conta pentru ca tu nu ne-ai spus care iti sint aptitudinile (doare ne-ai sugerat care NU iti sint acelea).

De exemplu, eu consider ca o facultate cu deschidere spre viitor, acum si dintotdeauna este cea de arhitectura (ma rog, institut, facultate).

Asta ar fi la mine in top! Of, daca as mai avea iar anii tineretii![:D]

Tot de succes mi se par si meseriile ce tin de comunicare, media, advertising.

DAR, exista doua aspecte aici de care trebuie sa tii cont:

-degeaba faci o facultate din care iesi cu o specializare cautata pe piata daca nu iti place si n-o stapinesti pina la a face performanta
si
-degeaba te straduiesti sa faci performanta daca nu iti place cu adevarat ceea ce faci.

Asa ca, daca as fi in locul tau, as alege ceva care ma atrage mult si pentru care am aptitudine ( fara sa ma uit citi sint pe-un loc la examenul de admitere) urmind sa imi caut jobul dupa aceea, impresionind (sau confirmind) prin performanta!

Pentru ca s-a pomenit de psihologie ca obiect de studiu, da, si eu cred ca este o facultate "cu potential" daca tu insati ai potential.
Cind faci ceva la care te pricepi, pentru care ai muncit studiind si care iti si place nespus e aproape imposibil sa nu fii remarcat!
Sau daca nu vei fi, chiar si asa, tot ramii cu satisfactia ca faci ceea ce vrei si nu esti captiv intr-un job pe care-l urasti sau care te plictiseste!

http://www.sonia.as.ro/

#9
nelis

nelis

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 109 mesaje

Postat 24 iulie 2007 - 11:06

Multumesc pentru raspunsuri...sunt hotarata dau la Facultatea de Marketing si economia Afacerilor Internationale-specializare marketing.
Materia este ok si ma va ajuta la CV pentru a gasi un job mai bun si mai vbine platit, singura bila neagra este economia cu care nu ma impac dar asta este.
Psihologia este pasiunea mea si cu siguranta voi face si acesta facultate dar mai tarziu, poate pana atunci cererea de psiholigi va creste.
Pupici...

Speranta vede invizibilul, simte intangibilul si implineste imposibilul.

#10
Nord

Nord

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 45 mesaje

Postat 25 iulie 2007 - 15:55

eu lucrez in domeniul marketingului de ceva vreme in urma unei specializari intr-o alta tara.
in prezent sunt la al doilea job intr-o multinationala.

am observat un lucru la toti incepatorii...toti vor sa fie bine platiti, dar cand e vorba de cunostinte nivelul lor nu depaseste nici macar limita minima.


ai dreptate, joburile sunt bine platite cu conditia sa ajungi la ele.pentru a ajunge la ele, trebuie sa ai experienta, trebuie sa ai rabdare sa inveti, sa o iei de la zero pe niste posturi care nu au nici o legatura cu specializarea ta, si cand vine momentul sa te promoveze, te promoveaza pe pozitia dorita.....asha se ajunge la aceste posturi bine platite (din intern).

mai e o problema pe aceste domenii (economice): toata lumea vrea asta, nu se mai face nici o diferenta pe piata intre absolventi; deoarece este un exces de economisti (pe diverse specializari), pe piata muncii, a ajuns ca aceasta conditie de angajare (specializarea) sa fie in job description, nu pentru ca ar fi necesar, ci pentru ca atrage cat mai multi la un interviu.
si uite asha, ajungi sa aplici pe un post de agent de vanzari sau orice altceva cu alti 200 de absolventi si nu ai nici un atuu fata de ei....si dupa ce te duci la 10 interviuri unde nu reusesti sa te angajezi si salariul este de 200 euro pe luna (+ promisiuni desharte) te dai cu capul de pereti [bang][bang][bang]

parerea mea? gaseste-ti acel atuu al tau, un domeniu mai restrans unde nu au acces multi si apoi dezvolta-ti si alte competente (voluntariate pe timpul vacantei, si nu numai).

succes!

P.S. si daca nu iti place economia, in acest domeniu nu prea vad cum vei fi un student de varf ;)





Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -