Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Parinti ortodocsi, nasi catolici


14 raspunsuri la acest subiect

#11
Catalin

Catalin

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 439 mesaje

Postat 11 aprilie 2005 - 22:17

Subiect initial: "Dilema"
postat de Danelutza, 11/04/2005, 16:36:42


Am ca sa zic asha o problema si am nevoie de ajutorul vostru.
Eu sint ortodoxa, sotzul catolic, in curind bebelusha noastra vine pe lume si nu sintem hotaritzi in ce religie s-o botezam. As vrea la ortodoxi ca poate primi impartashanie incepind de la botez. Dar... cum aici sint majoritatea catolici, sotzul spune ca atunci cind vor face prima impartashanie totzi copiii de virsta ei, va vrea si ea si nefiind catolica probabil ca nu va putea participa la toate manifestarile care se fac la biserica catolica.
Pentru mine, nu exista aproape nici o diferentza intre aceste doua religii, singura mea dorintza e sa fie impartasitza inca de la botez.
Voi ce ma sfatuitzi, nu ar fi mai bine sa vorbesc cu preotzii de la amindoua bisericile si sa ajungem la o concluzie ?!
Sau cele care atzi fost in situatzia mea, cum atzi rezolvat ?!
Va multzumesc anticipat pentru raspunsuri.

Daniela



raspuns postat de Alina, 11/04/2005, 16:50:06

Daneluta,
Si la noi cam la fel:eu ortodoxa,sotul catolic.Ne-am casatorit religios in biserica ortodoxa dar am avut si un preot catolic.
Fetita am botezat-o ortodox si sunt convinsa ca nu va avea niciodata nici o problema din cauza asta.Sotul meu zice ca doar daca ar vrea sa invete in scoli patronate de biserica poate nu ar avea prioritate dar nu e cazul.Acum merge la o gradinita catolica si nu am avut nici un fel de probleme doar ca vine Iepurasul de doua ori ...dar oricum noi sarbatorim ambele dati.
Stiu ca poate trece la catolici daca va vrea si chiar am asa un caz in familie.

Nastere usoara it doresc!



Alina



raspuns postat de anamaria, 11/04/2005, 16:53:27

din cate stiu eu, botezul ortodox este recunoscut de biserica catolica!
prietena mea este ortodoxa, traieste in Franta, sotul este catolic. au botezat baietelul in Ro, ortodox, pt ca cei de acolo au zis ca recunosc acest botez, doar ca au avut nevoie de certificatul de botez, stampilat si parafat!
cred ca ar trebui sa intrebi preotul catolic, cum sa procedezi. daca ai boteza copilul ortodox, va putea participa la prima comuniune si alte chestii catolice, sau trebe musai botaezata catolic???
eu sunt ortodoxa, dar apreciez foarte mult religia catolica, si inclin sa cred ca, in situatia ta, as boteza copilul catolic.

anamaria, mami lui Bogdan - 04.07.2000 si Tudor - 13.06.2003



raspuns postat de Inger alb, 11/04/2005, 17:36:19

Asa am fost si eu in dilema ca tine. Bine sotul nu este catolic dar, tot cu Isus.

Socrul meu este preot, si gandul lui a fost sa fie ortodox ca nu va fi nici o problema.

Si daca tot trebuie sa ajungem in RO pt. ca avem nunta pe 20 august de ce nu si botezul baiatului!

Pana la urma ne-am hotarat baiatul va fi ortodox pe 6 august

Trebuie sa faci dupa cum simnte inimioara ta ! Oricum doar, o religie va putea avea

SUCCES!



raspuns postat de aschiutza, 11/04/2005, 17:38:29

Cind m-am castaorit (in biserica protestanta), preotul meu ortodox mi-a cerut la dezlegare sa-i promit ca voi boteza copii otodoxi (asta a propos de acceptare , depinde de preot ). Eu nu i-am promis, din mai multe motive. Primul nu puteam eu sa promit si in numele sotului (el nu era prezent), pe urma in zona mea cu chiu cu vai gasesc o biserica ortodoxa, in schimb cu zecile protestante, exista cursuri pt copii unde invata despre religie, dar la protestanti, iar in scoala va avea posibilitatea fie catolic, fie protestant sa invete.

Eu ma rog sa dea cel de sus sa fie credincios. Acu daca ne vom hotari pt una sau pt alta, e de mai mica importanta. Sunt atitia botezati, care nici macar nu cred!

Eu am discutat cu sotul: egal in ce religie va fii botezat, copilul va merge cu noi la ambele biserici, cind va fi suficient de mare isi va putea alege el religia care ii va fi pe suflet.

Un singur lucru va sfatuiesc sa nu faceti daca veti avea mai multi copii. Sa ii botezati in religii diferite.

Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar

Ajutati un OM sa traiasca!

#12
ancaloredana

ancaloredana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 22 octombrie 2005 - 23:45

Eu ortodoxa...sotul catolic.bebita vine in 3 sapt.[il]si apropo de botez ne-am hotarat ptr o biserica catolica.Si asta ptr. ca botezul va fii in toiul iernii nu vreau sa imi racesc fetita in biserica cand o imbaiaza .Am avut caz in familie destul de grav.Deci prefer catolica ptr ca nu o baga in apa cu totul ci numai pe frunte si eu mai stiu cum i face cruce cu apa sfintita.Si la urma urmei credincios sa fii...eu merg si la catolici si ma rog ..D-zeu e unul singur !!!
[gravi]36+6

#13
Catalin

Catalin

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 439 mesaje

Postat 30 iulie 2006 - 03:46

Subiect initial: Parinti ortodocsi, copil catolic?
postat de ammuntean la 29/01/2006 17:19:15


Buna seara! Sunt o viitoare mamica de aprilie si as dori mult sa stiu daca va fi posibil sa botezam fetita dupa traditia catolica. Problema este ca si sotul si eu suntem ortodocsi. Ritualul de botez la catolici mi se pare mai pe sufletul nostru, fara atata tam-tam ca la ortodocsi. Am inteles ca nashul trebuie sa fie catolic.
Va rog, daca ati mai fost intr-o asemenea situatie, sa ma lamuriti si pe mine! As fi mult mai linistita daca as sti ca vom putea boteza bebele asa cum vrem noi.
Voi vorbi si cu un preot catolic, insa deocamdata nu am timp. Poate ma ajutati voi pana atunci. Multumesc!



raspuns postat de Cristina_C, 29/01/2006 21:57:06

Buna!
Noi ne-am botezat copilul la catolici, cu nasi catolici (asa ne-a spus preotul). Doar sotul este catolic, eu sunt ortodoxa si n-am facut cununia religioasa nici la catolici, nici la ortodocsi, suntem casatoriti doar civil.
Sarcina usoara, nastere la fel de usoara si numai bine!

Cristina,
mama lui Robert, 14 decembrie 2002



raspuns postat de symaco, 30/01/2006 09:14:37

Noi suntem amandoi ortodocsi,fetita am botezata-o catolica!
e obligatoriu ca unul dintre nasi sa fie catolic,dar nu neaparat nasul!



raspuns postat de printze, 01/02/2006 07:42:31

Cu tot respectul, dar cred ca faceti o mare greseala. Nu inteleg ce intelegi prin "tam-tam" la un botez ortodox. Este o slujba relativ scurta, dar extrem de importanta pentru puiutul care se va crestina. Este una din cele 7 sfinte taine ale Bisericii si nu cred ca are vreun sens sa o evitati, mai ales ca ritualul este simplu si nu dureaza mai mult de 30 minute. Ca ortodocsi adevarati ar trebui sa va calauziti si puiutul pe aceiasi cale.

printze



raspuns postat de mamagiuliei, 01/02/2006 08:43:47

Botezati copilul unde vreti, credinta e in suflet nu are legatura cu adevaratul ortodoxism, catolicism, alea-alea ...
________________________________________
Daria & Giulia (2004 08 16)



raspuns postat de ammuntean, 01/02/2006 18:25:24

Nu stiu si nici nu vreau sa aflu ce intelegeti dumneavoastra prin a fi un ortodox adevarat. Sotul meu si cu mine facem parte dintre acei oameni care cred ca in suflet se afla credinta. Nu cred ca Dumnezeu ne va pedepsi fiindca nu am urmat o cale pe care, oricum, nu noi am ales-o (ma refer la calea ortodoxului adevarat, ce-o fi insemnand ??????????????). Om trai si om vedea. Amintirea mea despre botezul ortodox este: fratele meu a fost botezat la sase luni, era destul de mare si preotul nu s-a lasat pana ce bebe nu a incaput cu totul in acel cazan. L-a lovit foarte tare cu capul de peretele cazanului (scuze ca nu stiu denumirea "oficiala"). Copilul a urlat ca din gura de sarpe tot restul ceremoniei si tot drumul pana acasa. A plans pana a obosit si a adormit. Am iesit din biserica simtind un dispret mare pentru aceste ritualuri sau mai bine zis pentru cei care le oficiaza.
Nu vreau ca fata mea sa simta nici macar 1% din ce a simtit fratele meu atunci.



raspuns postat de mamagiuliei, 02/02/2006 08:33:20

Referitor la nasi ... nimeni nu te intreaba, la catolici, ce esti, ce crezi, ce credinta au parintii, nasii, neamurile, de ce mergi acolo. Se face botezul si gata.

#14
Marilena12

Marilena12

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 997 mesaje

Postat 25 august 2006 - 00:49

Este infiorator ce spuneti! Cum se pot amesteca lucrurile asa? Evident ca sunt diferente mari intre religia romano-catolica si cea ortodoxa. Este adevarat, ca fiecare are libertatea de a fi sau a nu fi loial religiei in care s-a nascut si Botezului pe care l-a primit. Nu se poate ca un nas de alta religie sa se lepede in numele copilului tau de satana, pentru ca desi sunt foarte apropiate dpdv dogmatic, totusi, sunt diferente care pana acum nu au lasat biserica sa se uneasca asa cum era biserica veche a lui Hristos, inainte de Marea Schisma din 1054. Pentru cine se informeaza despre importanta Botezului ca Sfanta taina instituita de Hristos, de rolul nasilor care garanteaza toata viata si pe veci pentru calea spirituala pe care va apuca finul, de responsabilitatile noastre ca si parinti ortodocsi, fata de copiii nostri si fata de Dumnezeu, lucrurile sunt clare. Ortodocsii si apropiatii lor de calte confesiuni, pot trai in foarte buna comuniune si fara a-si abandona religiile. Este chestiune de loialitate fata de Dumnezeu. Aparentele de natura sociala, risca sa ne aduca mari pagube sufletesti, pentru ca omitem adevarata binecuvantare pe care la Sf. Botez o primeste fiecare copil, omitem faptul ca Dumnezeu ne-a daruit copilul si Prin Taina Botezului noi la randul nostru il daruim Domnului Hristos, omitem importanta Sfintei Impartasanii a pruncului care Il primeste chiar pe Mantuitorul prin Sf. Daruri, Trup si Sange, urmand ca Acesta- Hristos sa vieze in prunc pentru totdeauna. Haideti sa ne informam mai mult despre datoriile noastre de crestin-ortodocsi. Ba chiar, ca parinte ortodox sa-ti botezi copilul in alta religie pentru ca nu e cald in biserica sau pentru ca biserica nu este atat de lejera, mi se pare o mare greseala pentru car fiecare va da socoteala la judecata, fie el ortodox, fie catolic, pentru ca spune Sf. Scriptura:" Fiecare, in legea lui va fi judecat"- adica in cea in care l-a lasat Dumnezeu pe lume. Si apropo: Si in Biserica ortodoxa se practica stropirea la Botez, nu doar cufundarea. Nu am nici o problema cu oamenii de alte religii, ba dimpotriva, respect din suflet libertatea fiecaruia. Eu m-am adresat parintilor ortodocsi, ca si mine, fara a dori sa lezez in vreun fel pe cineva. Dumnezeu sa va ocroteasca pe toti si sa dea binecuvantare copilasilo!

Mary si Anna (pisicuta lacomita)08.04.2006


Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Placenta anterioara

    Deutzuk
    - Astăzi, 19:37

  • Emotia primului test pozitiv

    Andrevvv
    - Astăzi, 19:12

  • Anuntul sarcinii

    FloreClau
    - Astăzi, 18:44

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -