Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Parinti ortodocsi, nasi catolici


14 raspunsuri la acest subiect

#1
an-k

an-k

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 497 mesaje

Postat 03 februarie 2005 - 15:21

bebelusa mea Bianca, se va naste si va creste intr-o tara catolica, al ei tata fiind catolic, si datorita faptului ca imi doresc pentru ea sa fie ca totii copii de aici, sa faca comuniunile cu colegii de scola etc, imi doresc sa o botez in Romania dar catolic,(sincer pentru mine si ortodocsii si catolicii sunt crestini, deci sunt la fel, credem cu totii in Iisus), dar acum vine adevarata problema:- nasii vor fii cel mai probabil fratele meu si prietena mea, iar amandoi sunt ortodocsi, credeti ca vor exista probleme adica sa nu o poata ei boteza pe copila? cam ce as putea face? voi ce ma sfatuiti?

anca DNP21martie
bb BIANCA ECATERINA

#2
didita

didita

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 112 mesaje

Postat 04 februarie 2005 - 12:45

Noi am avut situatia invers. El catolis, eu ortodoxa, tara catolica (pana aici la fel) . Noi casatoriti catolic, am botezat copii la Bucuresti , dar ortodox. Nasii eu fost micsti ca sa zic asa: ortodox si catolic si o vrut preotul sa-i treaca asa. Acum nu stiu daca invers merge (cel mai bine intrebi la biserica unde vrei sa botezi).


#3
an-k

an-k

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 497 mesaje

Postat 04 februarie 2005 - 14:08

multumesc pt raspuns[flo]
deci daca la voi a mers m-am mai linistit
pupicuti[pup]

anca DNP21martie
bb BIANCA ECATERINA

#4
Amaya

Amaya

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 109 mesaje

Postat 04 februarie 2005 - 14:16

Anca, cu siguranta merge...oricum, Biserica Catolica este mult mai deschisa la aceste lucruri decat cea Ortodoxa...

Oana si comoara 38+ sapt



#5
oanamadalina

oanamadalina
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 04 februarie 2005 - 17:45

Buna,
Nu stiu cat te va ajuta ce-ti scriu, dar eu in vara am fost la o nunta de catolici la care nasii erau ortodocsi. Din ce am inteles catolicii accepta nasi de alte religii...ortodocsii nu accepta. S-ar putea sa se poata. Cel mai simplu ar fi sa intrebi pe cei in cauza: biserica


#6
daniela1075

daniela1075

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 22 mesaje

Postat 04 februarie 2005 - 18:49

Imi pare rau sa-ti spun dar nu se poate sa fie nasii ortodocsi. Singura posibilitate este sa gasesti si niste nasi catolici, adica sa aiba copilul 4 nasi. Noua ne-a cerut certificatul de botez al nasilor pentru a se convinge ca sunt catolici.

DANA si ALEXANDRU(28.06.2004)

#7
Viktoria

Viktoria
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 16 februarie 2005 - 11:45

An-K o sarcina si nastere usoara. Si noi ne-am confruntat cu problema botezului la primul copil. Problema noastra a fost ca noi sintem amindoi ortodocsi si am vrut sa o botezam la catolici pe aceleasi motive enumerate de tine mai sus(comuniune, religie la scoala etc).
Nasa lui Doris e austriaca si deci catolica. In primu rind ne-au cerut cei de la biserica catolica de aiceea o adeverinta cum ca Episcopia Ortodoxa e de acord ca copilul nostru sa fie botezat la catolici. Si pt. ca am facuto in alt oras, adica nu unde locuim noi ci unde locuieste nasa inca o adeverinta de la preotul satului ca e de acord ca copilul sa fie botezat in alta localitate. Pe linga asta stii bine ca la catolici se face crucea altfel decit la ortodocsi si botezul este de asemenea mult mai diferit. La comuniune trebuie sa fie nasa sau nasul care de asemenea trebuie sa aiba aceeasi religie ca si copilul.
Asta e parerea mea si experienta prin care am trecut. Acuma in Februari asteptam al doilea copil si vrem din nou sa-l botezam la catolici, sint curioasa daca trebuie sa trecem prin aceeasi procedura.
Nu stiu cum e in Romania insa iti tin pumnii.

#8
an-k

an-k

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 497 mesaje

Postat 16 februarie 2005 - 14:27

multumesc pentru raspunsuri[flo]
fiind tatal catolic banuiesc ca n-o sa-mi ceara nimic, dar eu in Romania nu cunosc pe nimeni catolic cu care sa fim in ultra relatii, asa incat sa ne boteze fetita[bang], sper sa nu trebuiasca sa fac, botezul aici, aici voi face nunta in toamna, si deja imi facusem planuri despre botezul din Romania, [q], eu ce fac pana la urma?[bang]

anca DNP21martie
bb BIANCA ECATERINA

#9
dana n.

dana n.

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.108 mesaje

Postat 16 februarie 2005 - 14:45

Am si eu o problema in stilul asta.Noi ,mirii,suntem ortodocsi iar nasii sunt catolici,oare vor fii probleme?Nasa a fost de religie ortodoxa dar dupa casatorie a trecut la catolici.

#10
an-k

an-k

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 497 mesaje

Postat 07 martie 2005 - 19:24

am rezolvat-o[bis], a fost prietena mea la biserica si a intrebat, nu e nici o problema, ea a si stabilit data stiind perioada in care voi fii in tara, asa ca pe 30iulie imi voi boteza bebita, la o Biserica Catolica din Bucuresti
in aceeasi perioada trebuie sa-mi caut si rochia de mireasa ca pe 3 septembrie am si nunta, sunt asa de fericita, tot ce mai imi doresc din tot sufletul, e ca bebita mea sa fie sanatoasa[ruga]

am intrat in saptamana39
Anca si Bianca din burtica


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -