Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 4 voturi

experiente mistice - (4)


294 raspunsuri la acest subiect

#11
3x3

3x3

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 749 mesaje

Postat 26 noiembrie 2011 - 11:09

orice reactie care nu exprima o patrundere a profunzimii esentei omului dincolo de natura lui fizica , materiala si psihica, este relativ raportata la nivelul personal de cunoastere.
Nu arata cat de credibil sau nu este subiectul, insa scoate in evidenta foarte clar limita de vedere a creatorului de mesaj.

#12
3x3

3x3

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 749 mesaje

Postat 26 noiembrie 2011 - 11:30

credinta este investitia simtirii intr-o singura traire!

Isus a indrumat fiinta umana sa creada, sa traiasca prin credinta. nu sa aduca dovezi de credinta. iluminarea materiei, si a psihicului,in cele din urma, este un proces de munca a egoului in credintele lui pana cand va fi suficient de deshis, perceptiv de a patrunde prin constienta planurile de informatie ale constiintei divine.

Asa au loc si desoperirile...sunt atingeri constiente pentru o picosecunda a domului de intelepciune divina.acea 1%inspiratie, pentru care cercetatoul trebuie sa munceasca, din aproape, in aproape pasii corecti ai informatiei din creatie pentu a patrunde ultima realitate, esenta din creatie, evrika.

#13
JuliaSM_2

JuliaSM_2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.354 mesaje

Postat 26 noiembrie 2011 - 11:58

Citat:
citat din mesajul lui 3x3

credinta este investitia simtirii intr-o singura traire!

Isus a indrumat fiinta umana sa creada, sa traiasca prin credinta. nu sa aduca dovezi de credinta.


Ceea ce ai spun acum contrazice ce ai scris mai devreme, ca Dumnezeu trebuie simtit. Simturile si credinta nu au nimic in comun una cu cealalta.

Nu stiu de ce, dar am senzatia ca urmaresc un casetofon care emite cu intreruperi...si cu mesajul deformat.[alcool]



"I'd rather walk in the dark with God
Than go alone in the light;
I'd rather walk by faith with Him
Than go alone by sight."



#14
b.nica

b.nica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.937 mesaje

Postat 26 noiembrie 2011 - 12:54

3X3 nu poti sa postezi atat de sfidator ignorand acuzele ce ti s-au adus!
Sa nu crezi ca esti deasupra tuturor neintelegerilor generate de tine doar esti la baza lor!
Ti-am facut o intrebare si o repet aici: exceptandu-l pe regretatul Dan Seracu, cine ti-au fost maestri?Nu cred ca este mare secret, sau este?
Eu cred ca sunt f. curiosi admiratorii tai.Eu mi-am cam dat seama si asta ar trebui sa-ti dea de gandit,[:D].

#15
kariguld

kariguld

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.428 mesaje

Postat 26 noiembrie 2011 - 13:25

3x3, tu ai citit Biblia? esti crestina? te rog raspunde foarte scurt, prin da sau nu.

Cei mai fericiti oameni nu au parte de lucrurile cele mai bune, dar obtin totul din cele pe care le au!


#16
eunice78

eunice78

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.355 mesaje

Postat 26 noiembrie 2011 - 14:19

Julia, Exclusive a scris ca ..se simte.trairile sunt ale fiecarei persoane in parte. Tu ce simti cand esti in biserica? Eu de fiecare data ma simt diferit.
Exclusive, pe Zone Reality (program tv) se difuzeaza o emisiune It is a miracle with Roma Downey, cu oameni care supravietuiesc in ciuda circumstantelor. Fiecare isi explica supravietuirea conform credintei pe care o are, primind explicatiile pe care le considera confortabile pentru nivelul de intelegere la care se afla la momentul respectiv.
Kari, 3x3 a raspuns deja la intrebarea asta in capitolul anterior. Poate da un copy paste la acel post.
Independent insa de citirea Bibliei, desi sunt crestina, recunosc ca citesc si incerc sa inteleg si celelalte religii, din pura curiozitate. Crescuta fiind intr-un mediu multietnic, in familia mea fiind oameni cu religii diferite, am inteles in timp ca ceea ce conteaza cu adevarat este..substanta, fondul structural al omului respectiv. Marturisesc insa acest proces a fost unul destul de dureros. Copil fiind, mi- am dorit sa simt apartenenta la un anumit grup social (atat etnic, cat si religios). Din pacate, toleranta si acceptarea celor care nu sunt din acelasi mediu sau care au adoptat anumite practici (create tot de om, pana la urma urmei) nu constituie punctul forte al umanitatii. Si spun umanitate, pentru ca acest lucru nu e valabil doar la romani. Asa ca odata cu inaintarea in varsta am invatat ca ceea ce este cu adevarat important este ceea ce suntem ca oameni, prin faptele noastre, gandurile noastre..si nu neaparat prin riturile la care aderam si tinem cu dintii de ele.

B.nica, exista subiectul de la zona zoster cu misticele, respecta, te rog, decizia moderatorilor si continua acolo cu nelamuririle tale offtopic.



#17
en_kvinna

en_kvinna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 626 mesaje

Postat 26 noiembrie 2011 - 14:39

Citat:
citat din mesajul lui JuliaSM

Citat:
citat din mesajul lui Exclusive

Dumnezeu poate nu se vede, nu se aude, nu se poate pipai ... in schimb Dumnezeu SE SIMTE.


Nu e singura aberatie scrisa la subiectul asta, asa ca merge...in ghiveciul general,pseudo-religioso-mistic informational. Poate imi dai si dovezi scrise, dincolo de propriile simturi, pentru fraza scrisa mai sus.
Unde se simte Dumnezeu, iti sufla in ceafa sau te gadila la talpi? [alcool]




Julia pot sa-ti raspund eu?

Da, Dumnezeu se simte, daca vrei sa-L simti. E ceea ce insasi crestinatatea spune: suntem facuti dupa chipul si asemanarea Lui (deci avem o urma de divin in noi), am primit viata cand a suflat spre noi ( alta urma de divin), noi suntem mereu in decursul vietii insotiti de ingeri, Sf. Duh. Asta se spune in crestinism. totul in jurul nostru este opera lui Dumnezeu, deci si pamantul din care suntem plamaditi poarta o urma de divin. Dumnezeu este in noi si este peste tot. Crestinismul, indirect, iti spune asta. [bang] Mai mutl Dumnezeu si-a trimis fiul (parte din divin) pe pamant. A fost simtit si resimtit de n ori. Se asteapta o a doua venire a lui I(i)sus, deci datoria noastra de plamaditi ai lui Dumnezeu este sa avem simturile(chiar si cele mentale ca Biblia iarasi spune de cazuri in care divinitatea a aparut in vis sau Sf. Duh a soptit etc) ascutite si sa fim pregatiti pt a doua venire a lui I(i)sus.

Daca tu combati ce am spus eu si ce a spus 3x3 in mesajul la care am dat quote....pai atunci combati toata crestinatatea. Religia asta si-a pus bazele si s-a raspandit mai cu seama prin apostolii ce, supriza, comunicau cu divinitatea, au simtit divinul.

#18
JuliaSM_2

JuliaSM_2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.354 mesaje

Postat 26 noiembrie 2011 - 17:49

Ce ai spus tu e o poveste frumoasa despre simturi, insa crestinismul nu se bazeaza pe modul in care te simti, ci pe felul in care alegi sa traiesti si in cine crezi.Credinta inseamna actiune, nu sentiment. Nu sunt crestin pentru ca ma simt eu bine in biserica, ci pentru ca aleg sa cred in Christos si in invatatura Lui.
Daca ar fi sa spun ca sunt crestin si ca ma simt bine, ei bine, abia asta ar fi o fatarnicie sau o falsitate realitatea pe care mi-o creez.Christos te modeleaza, te schimba, te zdrobeste, alegi sa fii umilit, sa vezi pe altul mai presus decat tine, sa dai intaietate altora, sa iubesti ( iubire, ca acceptare constienta,nu doar sentiment) pe cei care te scuipa si te urasc...sigur te simti bine mereu, crestin fiind??
In acelasi timp, crestinismul nu inseamna masochism, nici nu poti spune ca ti-e bine cand de fapt ti-e rau, emotional vorbind.

Ori poate eu am citit alta Biblie decat voi... ( Editiile Nitulescu si Cornilescu, btw.)


Ca sa inchei, imi amintesc de o situatie interesanta din Biblie. Ioan Botezatorul era in inchisoare, dupa botezul lui Christos, dupa ce impartasisera multe impreuna.Ioan Botezatorul vazuse si simtise multe (a auzit glasul din cer, a vazut porumbelul pogorandu-se) alaturi de Christos si totusi...din inchisoare ii trimite pe discipolii lui la Christos sa-L intrebe daca El e mesia promis sau trebuie sa astepte pe altul.Ce inseamna simturile fara credinta?? Zero. Biblia nici nu vorbeste despre asta,cel putin nu la modul constant si pregnant cum se mentioneaza celelalte virtuti crestine, intre care dragostea si credinta sunt predominante.





"I'd rather walk in the dark with God
Than go alone in the light;
I'd rather walk by faith with Him
Than go alone by sight."



#19
kariguld

kariguld

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.428 mesaje

Postat 26 noiembrie 2011 - 18:24

eunice, multumesc. dar eu pe 3x3 am intrebat-o si dureaza cateva secunde sa-mi raspunda. astept raspuns cat se poate de simplu.

Cei mai fericiti oameni nu au parte de lucrurile cele mai bune, dar obtin totul din cele pe care le au!


#20
b.nica

b.nica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.937 mesaje

Postat 26 noiembrie 2011 - 19:05

Kariguld, nu cred ca iti va raspunde asa cum nici mie nu are curajul sa-mi raspunda.
Asteapta perdeaua de fum a prozelitelor ca sa ne indeparteze si ca ea sa-si poata posta "no limit" litaniile aiuritoare fara sa fie intrerupta.



Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -