Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 4 voturi

experiente mistice - (4)


294 raspunsuri la acest subiect

#1
3x3

3x3

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 749 mesaje

Postat 21 noiembrie 2011 - 04:07

realitatea mistica exista, indiferent de credinta, religia sau pregatirea egoului. Uite cum vorba din popor contine mereu un gram de adevar."fiecare pasare pe limba ei piere".parafrazand, fiecare ego pe limba lui piere.
Nu cred ca are nimeni nimic cu ce diplome are fiecare, insa cred cu tarie ca puterea pe care o diploma o transfera egoului este de alta natura, decat sa slujeasca divinitatii din om. canta ave egoului, ego care ,cu toata stiinta ,nu ar exista fara gratia divina.
Da, pentru ca egoul sa se regaseasca si devina lumina divina este nevoie de cel mai greu "rezumat" pe care un ego il poate obtine in viata ce zi cu zi. Examenele se dau in fiecare picosecunda.si slava Domnului, legile divine exista independent de orice devenire a egoului, altfel, egoul ar face si din asta o oportunitate de business.
Haosul in lumea asta este datorat izolarii omului de natura lui divina, si interpretarea a ceea ce este gratia divina dupa bunul plac al limbajului acceptat si acreditat de ego. Limbaj care este "second hand" in limbaj traire mistica. Egoul cuvanta ceea ce simte, simte revolta, cuvanta revolta, simte ura, cuvanta ura, simte pace, nu mai cuvanta nimic, ci traieste in admiratie si respect pentru orice tip de creatie, care la nivelul ultim de manifestare este planul fizic, omul si tot ceea ce este propietate, capacitate.

La nivel mistic nu exista presedinte, director ,medic, bogat sau sarac...exista omul lumina transcedentala, individul in propia lui creatie.

De la om la Dumnezeu sunt trepte de cunoastere mistica, si aceasta cunoastere umple cupa de grail, daca omul se elibereaza de puterea egoului pentru a trai puterea divina. Aici nu exista sluga la 2stapani.
Prima treapta de jos in sus in cunoastere este constientizarea propiei realitati transcedentale, explorarea ei constienta. Dupa constientizare vine lucrare constienta in creatie. Adica egoul isi vegheaza trairea, cuvantul gandit, rostit, actul de viata. Se implica in mod creativ si in deplinatatea constientei in propia creatie, atat fizica, cat si transcedentala. Pentru ca una determina pe cealalta implicit.

Planul transcendent determina planul fizic prin karma. ce a semanat egoul prin gest de viata, se materializeaza in creatie prin ego, pentru ca egoul sa se purifice, elibereze de greutatea propiei imagini si a deveni lumina divina. Ce este in ultima instanta.
egoul dermina planul transcedental prin gest de viata, decizie in creatie. Un plan nu exista fara celalalt.
religia este gaselnita omului, punere in limbaj de ego a realitatii divine. Divinitatea nu are absolut nici o legatura cu ceea ce crede egoul ca este divin. Divinitatea se traieste, iar trairea duce la constientizare, si nu invers, constientizare prin efortul de gandire al egoului.
Isus este foarte clar, cand cere omului sa constientizeze pe Dumnezeu prin traire, cand omul rostesteste, cuvanta, constientizeazain ultima instanta pe Dumnezeu spunand, CRED Doamne.

Credinta traire, nu credinta gandire.din cauza trairii gandire, se poate pierde si orice bruma de credinta traire.

Isus vorbeste despre realitatea lui Dumnezeu, manifesta puterea lui Dumnezeu creativ, in om, viata lui. Si nici marturia Lui nu a fost suficienta egoului, chiar si dupa doua mii de ani. Egoul vrea el sa cunoasca.

Si i s-a dat aceasta posibilitate tot mai bine de doua mii de ani. Realitatea este in fata ohilor lui, zi de zi. Realitate pe care refuza sa o patrunda prin cuvant, creatie, realitatea transcedentala a propiei creatii, ce spre norocul egoului se acceseaza si in ceea ce se numeste vis.
Dupa etapa de extindere a constientei in realitatea de lumina transcedentala a propiei creatii, exista urmatorul nivel de evolutie, ce tine de metamorfozarea legii divine in gest de creatie si implicit deachiderea lumii transcedentale personale catre planurile de gratie lumina divina in mod constient, de la traire la creatie cuvantare.Treapta asta de evolutie exista intr-o singura realitate:constientizarea si rostirea divinitatii . Abia aici rostirea, cuvantarea se face in afara puterii egoului, se face din perspectiva constientei extinse la nivel de constiinta. Aici egoul se identifica cu esenta lui divina, prin constientizare, rostire, traire, toate deodata. De aici pana la trairea, costientizarea, cunoasterea imparatiei divine, este o chestiune de gratie divina. Si Isus a zis, nu oricine intra in imparatia lui Dumnezeu...
Si in mod definitv, absolut, nu se intra cu achizitiile egolui, diploma, averi...


#2
Exclusive

Exclusive

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 192 mesaje

Postat 24 noiembrie 2011 - 21:24

Marius, multumim ptr. clarificari si redeschiderea subiectului. There is GOD after all [asia]

3x3, foarte simplu si frumos spus: "La nivel mistic nu exista presedinte, director ,medic, bogat sau sarac...exista omul lumina transcedentala, individul in propia lui creatie." (Asta a realizat si mama mea, medic la pensie, acum pe patul trecerii din aceasta dimensiune in cea eterna, dar care a suferit o buna perioada din viata de God Syndrome pe care unii dintre medici il au) Te rog sa te rogi ptr. sufletul ei - eu sunt impacata si serena, i-am spus ca deja am fost "dincolo" si nu are de ce sa ii fie teama. Cand am avut avut experienta de iesire din corp, atunci cand am pasit in cealalta dimensiune, m-am simtit usoara ca un fulg si invaluita de o pace de nedescris. In acel moment am simtit cum in acel loc, toate fricile mi s-au dizolvat ca prin minune ... M-am intors in corpul fizic cu o vedere radical schimbata asupra vietii pe pamant, si am redefinit ceea ce este esential.
Insa nu e nevoie de experiente de iesire din corpul fizic ptr. a experimenta DIVINUL. Fiecare poate face un efort constient in fiecare picosecunda a vietii sale in a alege sa gandeasca/ vorbeasca/ actioneze intr-un mod constructiv/benefic/armonios. Si in timpul acestui efort (de a gandi mai pozitiv, de a vorbi mai frumos, de a fi mai generos, etc) omul se va debarasa de ego. Omul debarasat de ego e acel om = suflet pe pe care il numim
UN OM BUN CA PAINEA LUI DUMNEZEU, este omul care s-a apropiat de Dumnezeu, de ADEVAR, de SURSA. Este acel om liber si neconstrans de 'fricile de baza' care tin multe suflete incremenite in carapacea corp uman. Si aceste frici de baza sunt urmatoarele:

Frica de saracie
Frica de pierdere a iubirii
Frica de criticism (Demophobia)
Frica de boala
Frica de batranete
Frica de moarte

Cand omul va fi debarasat de ego, va fi debarasat de aceste frici care il tin paralizat intr-o gandire pesimista, vorbe jignitoare, actiuni negative.

Va doresc o zi buna la toata lumea [flo]




_________ Everyone's duty is to feel and look great! ___________

#3
Amonar

Amonar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.192 mesaje

Postat 24 noiembrie 2011 - 21:38

Exclusive, foarte frumos spus[flo]





#4
Exclusive

Exclusive

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 192 mesaje

Postat 25 noiembrie 2011 - 05:51

Sa va mai spun de o intamplare traita de sotul meu ... o experienta prin care a trecut si l-a facut sa simta ca exista o forta mult mai puternica decat el, o forta care a fost langa el atunci cand a avut nevoie. Sotul mi-a povestit cam la 3 luni dupa ce s-a intors in Canada ce i s-a intamplat ... Ii multumesc lui Dumnezeu, acea Forta Divina, ca mi-a redat sotul mie si copilului.



In toamna lui 2004 sotul s-a dus in Israel unde si-a revazut fratele stabilit acolo si tatal lor venit in vizita din Romania. Cum era o zi calda (in 7 ani de zile cat eu si sotul am locuit acolo ne scaldam adesea in Mediterana in noiembrie) s-au decis sa se duca pe malul marii. Cei doi baieti au intrat in apa, desi cam involburata, dar si-au zis ca nu-i bai ptr. ca vor intra numai pana la genunchi. Tatal lor a ramas pe plaja cu cele doua nepotele, uitandu-se la fii lui ...

Tot glumind si inaintand in mare, s-au trezit cu apa pana la genunchi, si dintr-o data sotul l-a vazut pe fratele sau luand-o inspre dig si aruncandu-se pe stanci ... ... Totul s-a petrecut cu o viteza uluitoare ... si in timp ce se intreba unde se duce fratele lui si mai ales de ce, sotul a simtit cum nisipul ii fugea de sub picioare. Atunci a realizat: fusese aspirat de un vartej ... A incercat sa se zbata, sa inoate inapoi, dar a fost dat la fund de cateva ori ... atunci a realizat ca nu se poate lupta contra naturii, si s-a lasat dus in larg. A plutit asa pana a ajuns hat departe, dupa estimarea lui cam 2 km, ptr. ca foarte greu mai putea sa-l vada pe tatal lui - mic cat un purice - iar un hotel imens de pe plaja devenise mic cat un cubulet. In acele momente i-a trecut prin fata ochilor toata viata sa, tot ce a primit de la VIATA, tot ceea ce l-a facut fericit in viata asta ... si a devenit foart trist, realizand ca asta e sfarsitul, ca nu v-a putea sa isi vada sotia niciodata, ca nu isi va putea vedea fata intrand la liceu, maritata, la casa ei ... Cand a realizat TOT ce va pierde, s-a rugat aiba putere sa se intoarca la familia lui. Plutea pe spate si isi calcula cam de cata forta ar avea nevoie sa faca tot drumul inapoi, hotarat sa revina la familie, la VIATA. A calculat ca va putea inota fara probleme pana se va izbi din nou de acele valuri care l-au dat la fund. Si-a calculat traiectoria cat mai departe de digul de stanci ptr. ca a realizat ca in jurul acestora se formau vartejuri. A inotat ... si a inotat ... Cand s-a apropiat de valuri, si-a spus ca stie ca va fi dat la fund de cateva ori. A fost dat la fund o data. Apoi inca o data. Si inca o data. Mi-a spus ca daca ar mai fi fost dat la fund a 4 oara, cu cata apa inghitise si cum era deja slabit de puteri, nu crede ca ar mai fi putut sa iasa la suprafata. Apoi a simtit nisipul cu talpile. A inceput sa planga - a stiut ca va ramane in viata, si a multumit acelei FORTE pe care a simtit-o ca l-a insotit pe toata durata cat a inotat inapoi. Mi-a spus: " Am simtit tot timpul ca cineva a fost cu mine. Singur, nu as fi fost in stare sa inot distanta aceea si de fiecare data cand am fost dat la fund sa ies la suprafata." L-am crezut. Sotul meu nu este inotator de performanta si apoi, desi ateu, este acel om bun ca painea lui Dumnezeu, acel om lipsit de ego, care nu ar fi atribuit reusita sa de intoarcere unui 'curaj' nemaipomenit al lui ... Amandoi acum stim - ceva supranatural s-a petrecut acolo. El a simtit ca Cineva a fost cu el acolo in diperarea lui si l-a ascultat, l-a calauzit, l-a ajutat. Intr-adevar, cum spunea cineva mai sus, Dumnezeu poate nu se vede, nu se aude, nu se poate pipai ... in schimb Dumnezeu SE SIMTE.


__________________________________________

Precizare, ptr. ca tot s-a mentionat mai sus de Ivrit, Yiddish, etc.

magar = hamor sau chamor este in Ivrit si nu are aceeasi radacina ca Joshua/Jesus;

Ivrit = ebraica moderna adoptata de statul Israel la infiintarea sa in 1948 (deci mult mai tarziu de la scrierea bibliei)si este o limba semitica (ca si araba, aramaica, etc)

Ivritul este diferit de cele doua limbi arhaice a celor doua ramuri de evrei:

Yiddish = limba arhaica a evreilor Ashkenazim si este o limba germanica
Ladino = limba arhaica a evreilor Sepharadim si este limba evreilor care au fost expulzati din Spania


_________ Everyone's duty is to feel and look great! ___________

#5
light

light

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.465 mesaje

Postat 25 noiembrie 2011 - 06:01

Citat:
citat din mesajul lui Exclusive

Marius, multumim ptr. clarificari si redeschiderea subiectului. There is GOD after all [asia]

3x3, foarte simplu si frumos spus: "La nivel mistic nu exista presedinte, director ,medic, bogat sau sarac...exista omul lumina transcedentala, individul in propia lui creatie." (Asta a realizat si mama mea, medic la pensie, acum pe patul trecerii din aceasta dimensiune in cea eterna, dar care a suferit o buna perioada din viata de God Syndrome pe care unii dintre medici il au) Te rog sa te rogi ptr. sufletul ei - eu sunt impacata si serena, i-am spus ca deja am fost "dincolo" si nu are de ce sa ii fie teama. Cand am avut avut experienta de iesire din corp, atunci cand am pasit in cealalta dimensiune, m-am simtit usoara ca un fulg si invaluita de o pace de nedescris. In acel moment am simtit cum in acel loc, toate fricile mi s-au dizolvat ca prin minune ... M-am intors in corpul fizic cu o vedere radical schimbata asupra vietii pe pamant, si am redefinit ceea ce este esential.
Insa nu e nevoie de experiente de iesire din corpul fizic ptr. a experimenta DIVINUL. Fiecare poate face un efort constient in fiecare picosecunda a vietii sale in a alege sa gandeasca/ vorbeasca/ actioneze intr-un mod constructiv/benefic/armonios. Si in timpul acestui efort (de a gandi mai pozitiv, de a vorbi mai frumos, de a fi mai generos, etc) omul se va debarasa de ego. Omul debarasat de ego e acel om = suflet pe pe care il numim
UN OM BUN CA PAINEA LUI DUMNEZEU, este omul care s-a apropiat de Dumnezeu, de ADEVAR, de SURSA. Este acel om liber si neconstrans de 'fricile de baza' care tin multe suflete incremenite in carapacea corp uman. Si aceste frici de baza sunt urmatoarele:

Frica de saracie
Frica de pierdere a iubirii
Frica de criticism (Demophobia)
Frica de boala
Frica de batranete
Frica de moarte

Cand omul va fi debarasat de ego, va fi debarasat de aceste frici care il tin paralizat intr-o gandire pesimista, vorbe jignitoare, actiuni negative.

Va doresc o zi buna la toata lumea [flo]

_________ Everyone's duty is to feel and look great! ___________



Exclusive [asia][flo]!


Apropos de experienta ta de iesire din corp. Am plecat de la acest filmulet a lui William Buhlman:http://www.youtube.com/watch?v=5v0SNa68gKw&feature=share
Mi s-a parut f interesant si am vrut sa merg mai departe si sa caut si cartile sale.
Si aici ii raspund si lui 3x3 care ma ruga sa povestesc despre ce am citit.
Iata un citat din cartea The Secret of the Soul a lui Buhlman.

Citat:
In Revelation1:10, John describes one of his out-of-body experiences when he says, "I was caught up in the spirit on the Lord's Day and heard behind me a voice as loud as of a trumpet." He then goes on to detail his incredible adventure in the thought-responsive areas of the inner dimensions.It should be noted that such early biblical phrases as "noise of the Lord rumbling" and "voice as loud as of a trumpet"reported by Ezekiel, John, Paul, and many other prophets could easily be descriptions of the vibrational sounds commonly described today during separation from the body. This coincides with the descriptions of modern out-of-body experiences.The results of my OBE survey indicate that 85 percent of thesixteen thousand participants reported sounds such as buzzing,roaring, or humming as an immediate prelude to their experience. Often these sounds are described as extremely loud and emanating from the head. Another national survey by Twemlow,Gabbard, and Fowler indicated that the reported sounds are distributed as follows: buzzing (the most common), 29 percent roaring, 19 percent; and music or singing, 16 percent.

The multiple survey results provide additional evidence that many of the early spiritual leaders were indeed experiencing out-of-body journeys.One of the most famous quotations from the New Testament is Jesus' statement in John 3:3: "You must be born again to enter the kingdom of heaven." For hundreds of years there has been an ongoing dialogue regarding the meaning of this powerful statement. Religious sects and scholars have interpreted these words to mean a total mental and emotional commitment to Jesus. Unfortunately, they are interpreting a mystical observation using an intellectual mind-set. What is often overlooked is that Jesus, Muhammad, and others were spiritual explorers and mystics of the highest order. They were spiritual explorers who refused to blindly follow the established religious beliefs. Each of these great spiritual leaders was not just a believer in God, but experienced God.It is very
likely that traveling out of body was a common practice for each of them.............
When you examine the lives of the great spiritual leaders you find that they all had one thing in common: All experienced profound personal spiritual adventures beyond the limits of their bodies. Their lives were not directed by the prevailing religious and social beliefs but based upon their individual experiences and the insights they gained from those explorations. Many of these great spiritual explorers were considered radicals because they didn't follow the established religious norms of their day. Most important, the great spiritual explorers were not just believers; they were courageous explorers of consciousness,explorers of the unseen dimensions of God.
The doctrine-immersed theologians who dominate today's religious traditions may never truly comprehend or experience the mystical explorations of Jesus, Muhammad, and others.The simple act of memorizing religious texts or just believingin words does not bring wisdom, understanding, or anauthentic spiritual awakening. It requires true courage to multidimensional existence. The great history of out-of-bodyexploration is just beginning to be written, and at its core this history is truly about the evolution of consciousness beyond the facade of matter.

http://www.scribd.co...ret-of-the-Soul pg.96-97....103

Si uite asa dupa ce am vizionat acel filmulet, si dupa cele citite in carte, pot spune ca acum inteleg mult mai bine ce a fost cu zgomotul acela de motoras si vibratiile de care vorbeam aici: http://forum.desprec...EPLY_ID=7056062

#6
mianna

mianna

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.480 mesaje

Postat 26 noiembrie 2011 - 02:31

Citat:
citat din mesajul lui Exclusive
a multumit acelei FORTE pe care a simtit-o ca l-a insotit pe toata durata cat a inotat inapoi


unii-i spun adrenalina.


Asculta, priveste si taci!...
Din brate fa-ti aripi de fier
Si zboara cu ele spre cer!...




#7
b.nica

b.nica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.937 mesaje

Postat 26 noiembrie 2011 - 03:46

Sunteti remarcabile dar fara "guru-ul vostru feminin" este greu sa va exprimati!


#8
nikole

nikole

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.831 mesaje

Postat 26 noiembrie 2011 - 04:50

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

Sunteti remarcabile dar fara "guru-ul vostru feminin" este greu sa va exprimati!




Zau, ai avea mai mult de castigat daca ai merge la somn[nani], eventual un cei de musetel/lavanda/iasomie, ce ai prin casa, ti-ar prinde bine...[flo]

Nikole, mami de Albastrel si Albastrica


And I saw the river
Over which every soul must pass
To reach the kingdom of heaven
And the name of the river was suffering –
And I saw the boat
Which carries souls across the river
And the name of that boat was
Love.

---Saint John of the Cross




#9
JuliaSM_2

JuliaSM_2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.354 mesaje

Postat 26 noiembrie 2011 - 10:37

Citat:
citat din mesajul lui Exclusive

Dumnezeu poate nu se vede, nu se aude, nu se poate pipai ... in schimb Dumnezeu SE SIMTE.


Nu e singura aberatie scrisa la subiectul asta, asa ca merge...in ghiveciul general,pseudo-religioso-mistic informational. Poate imi dai si dovezi scrise, dincolo de propriile simturi, pentru fraza scrisa mai sus.
Unde se simte Dumnezeu, iti sufla in ceafa sau te gadila la talpi? [alcool]



#10
3x3

3x3

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 749 mesaje

Postat 26 noiembrie 2011 - 10:50

Citat:


Citat:
citat din mesajul lui Exclusive
a multumit acelei FORTE pe care a simtit-o ca l-a insotit pe toata durata cat a inotat inapoi


unii-i spun adrenalina.




Corpul fizic este doar un recipient al unei manifestari de dincolo de materia grosiera. Adrenalina apartine acestui plan grosier, materiei.

Trairea descrisa de exclusive descrie o experienta a unirii constientei la un plan mult mai profund mental-citeste transcedental.prin mental s-au derulat aspecte de viata, apoi, s-a conectat prin simtire cu propia lui protectie, s-a mobilizat mental la vointa de viata, s-a conectat subtil prin mental, constient la realitatea lui mistica, care l-a sustinut pe tot parcursul intoarcerii. In urma acestor conectari subtile prin emotie si mental, planul fizic a primit suficienta forta de viata, pe care corpul fizic a transformat-o si in adrenalina, forma de 'energie 'convertita in alta.

Intr-o carticica pentru puiul meu, 'what's physics all about',editura USBORNE, m gasit o interpretare deloc sofisticata, la intrebarea de unde ne luam energia.' Asa cum soarele trimite energie prin cladura si lumina, semintele transforma lumina si calura in plante, plantele produc fructe, care inmagazineaza energia ca si energie chimicala. omul mananca fructul, iar energia chimica este depozitata in corp,pana cand este transformata din energie chimica in energie kinetica. "
Conform acestei simple legi, energia nu se pierde, doar se transforma, forta de viata, de dincolo de el, a fost traita, actualizata prin constientizare si transformata in suportul salvarii lui, in care este inclusa si adrenalina.

Daca cautam raspunsul, ce a fost inainte, oul sau gaina, ei bine, nici oul, nici gaina, a fost Vointa Creatorului. A fost vointa lui de viata, care s-a manifestat creator prin unirea planurilor treime sfanta,, planul fizic cu planul transcedental , psi prin mental si mistic prin constiinta(vezi derularea evenimentelor de viata si simtirea karmei-ca nu va sfarsi ). Intai este determinare din transcendent, apoi materia are ultimul cuvant, si de fapt pune in creatie informatia din subtil.

...ce simplu ar fi daca totul s-ar limita la adrenalina. Stiinta ar fi gasit 'oul filosofal'. Din cate stiu, inca mai sunt multe de descoperit pana la Dumnezeu.





Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -