Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

lapte de vaca vs lapte praf dupa 1 an


23 raspunsuri la acest subiect

#11
J.D.

J.D.

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.575 mesaje

Postat 22 noiembrie 2011 - 16:08

Finn bea lapte de vaca bio de la 1 an. el oricum mananca fructe si legume zilnic asa ca isi ia toate vitaminele necesare.

Finn Constantine 15.10.2009 si [gravi] 17+ [baietel] Ewan Tudor

#12
eveline

eveline

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.954 mesaje

Postat 22 noiembrie 2011 - 16:31

Fata pana la 1 an a baut LP (Similac) si dupa 1 an am trecut direct pe lapte de vaca. Are 7 ani acum si nu pare sa aiba vreo problema.
Baiatul de 1 an si 1 luna, la fel ca si copilasul tau, e inca alaptat. Insa bea si lapte de vaca iar cand se va intarca clar cu lapte de vaca vom vontinua.
Parerea mea ca peste 1 an cand e suficient de diversificat un copilas isi ia ce are nevoie din diversitatea alimentelor. Nu bea numai lapte sa trebuiasca sa fie toate elementele acolo asa cum face un sugar de pana in 6 luni.
Decizia e a ta. Pana la urma e foarte bine daca alegi laptele praf imbunatatit cu de toate insa nu e neaparat necesar, laptele de vaca e super ok atata timp cat copilul mananca fructe, legume, carne, cereale si alte lactate.

mamica de Andreea Bianca(05.12.04) si Victor Darian(05.10.10)

#13
inapreda

inapreda

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.474 mesaje

Postat 22 noiembrie 2011 - 19:20

Ian are 2 ani si 8 luni si bea lapte praf. Maninca zilnic fructe dar "mincare" nu prea.
De la vaca [:D] ii dau doar iaurturi natur si, rarissimo, gris sau orez cu lapte. [flo]

"You don' t have a soul.
You ARE a Soul.
You have a body" - C. S. Lewis







#14
Baby1320

Baby1320

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 358 mesaje

Postat 23 noiembrie 2011 - 00:38

Eu sunt pro lapte praf pana pe la 3 ani. Daca il va accepta pana atunci, ii voi da cu mare incredere. Nu am de ce sa ma grabesc cu laptele UHT (vaca iese din discutie).

Sunt pro, tot din cauza fierului si al altor vitamine pe care le contine laptele praf. Nu de alta, dar inafara de fructe pe care le consuma crude, restul mancarii este fiarta si para fiarta asa ca mor si mama lor de vitamine ... Prin urmare votez laptele praf, mai ales la varsta atat de mica 1 an, 1 an si ceva .....

Mama lui [auto] Joshua-Luca din 6.04.2010

#15
Tanti Zavaidoc

Tanti Zavaidoc

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.487 mesaje

Postat 23 noiembrie 2011 - 01:01

Citat:
citat din mesajul lui Baby1320

Eu sunt pro lapte praf pana pe la 3 ani. Daca il va accepta pana atunci, ii voi da cu mare incredere. Nu am de ce sa ma grabesc cu laptele UHT (vaca iese din discutie).


Pai laptele UHT din comert e de... vaca. Deci, cum iese laptele de vaca din discutie? Exista UHT de capra? Intreb, ca nu stiu daca a aparut.

Do not offend the freaks! Now tell me, who the heck are you? (King Julien-Madagascar)

#16
J.D.

J.D.

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.575 mesaje

Postat 23 noiembrie 2011 - 07:11

Legumele se pot face si la aburi, nu trebuie sa le fierbi cu orele. Ori poti gati cum o fac asiaticii - stir fry fara ulei cu legumele mai mult crude. Solutii exista si un copil de peste 1 an poate manca asa. fi/meu nu are nici o carenta de vitamine si fier chiar daca bea lapte de vaca de la 1 an. [pk]

Finn Constantine 15.10.2009 si [gravi] 17+ [baietel] Ewan Tudor

#17
Baby1320

Baby1320

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 358 mesaje

Postat 23 noiembrie 2011 - 10:31

Tanti, m-am referit la laptele de vaca fiert normal ca este exclus .. :)

Mama lui [auto] Joshua-Luca din 6.04.2010

#18
tomaca

tomaca

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.251 mesaje

Postat 23 noiembrie 2011 - 14:33

Incerc sa sintetizez dezavantajele laptelui de vaca (le-am gasit intrun articol al unui medic) ce nu este recomandat inainte ca acesta sa implineasca varsta de 1 an (momentul nu este ales aleatoriu, ci in functie de maturizarea sistemului digestiv):



- este un lapte mai greu, cu prea multe proteine (de trei ori mai mult decat laptele matern), ce suprasolicita ficatul si rinichii;



- are un continut mare de sare (sodiu si potasiu) care suprasolicita rinichii;



- nu contine suficienti acizi grasi esentiali, necesari pentru dezvoltarea sistemului nervos



- este sarac in unele vitamine, minerale si oligoelemente importante pentru copil precum vitamina D, E, C, zinc, iod necesare pentru dezvoltarea echilibrata a copilului.




Acum fiecare evalueaza cat mai bine situatia personala. Daca pentru ultimele 2 dezavantaje se pot gasi solutii de compensare, pentru primele doua nu prea se poate.



La noi in familie, mamele s-au bazat pe lapte de vaca, bun sanatos, din curtea proprie. Si cam toti copii, de la varste fragede, au avut probleme digestive; nu mai zic de probleme ale sistemului circulator si osteoporoza ca adult tanar, desi la cat calciu s-a mancat, ar fi trebuit sa compenseze poate o linie genetica slaba.

Poate nu au nicio legatura aceste probleme de sanatate cu faptul ca s-a consumat lapte de vaca de timpuriu. Dar exista sanse sa fie corelate, asa ca eu am preferat sa-i dau lapte praf si cred ca am sa continui pana la 3 ani.









Povestea unui Dor

mami tomaca si bebe Tudor Ioan un [copil]



Portocale pentru Mos Nicolae



Ajutoarele lui Mos Craciun



[cubrad] [pegeam]





#19
coripin

coripin

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 23 noiembrie 2011 - 17:11

va multumesc tuturor pentru opiniile impartasite

#20
sophia33

sophia33

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 89 mesaje

Postat 24 noiembrie 2011 - 12:06

eu cred ca e o moda acum (probabil cineva castiga multi bani din asta...) cum ca laptele de vaca nu e bun! deloc!!!! e chiar foarte rau! chiar si pentru adulti!! hmm... a aparut deja lapte praf care e bine sa se dea pana la 10 ani. deocamdata! probabil ca urmeaza sa bem cu totii lapte praf pana murim si oricum cine va muri SIGUR n-a ascultat trendul si a baut ceva lapte de vaca pe furis...zice lumea ca mai bine dai copilului lapte de soia decat lapte de vaca care ar putea sa ii faca atat de mult rau. dar intrebarea mea e de cand soia e vaca ca sa numim bautura obtinuta din soia lapte??? in fine...
lasand gluma la o parte haideti sa ocolim exagerarile de orice fel si sa nu fim victime perfecte ale campaniilor de marketing. si eu am un copil care a baut si bea lapte praf. implineste curand un an si voi incerca treptat sa ii dau lapte de vaca. daca totul va fi ok si va bea voi trece pe lapte de vaca. copilul e sanatos, nu are carente de vitamine, mananca multe legume si fructe si voi incerca sa suplinesc fierul din alta parte. de unde cumparam lapte de vaca integral, e o alta discutie. eu am un furnizor de incredere care are o vaca buna si dragutza si care ne hraneste familia cu lapte de ceva timp.
cat despre ce spun medicii in niste articole, eu le iau pe toate cu ceva rezerve pentru ca cine are ceva legaturi in marile concerne farmaceutice si de alimentatie, stie si ce dosare sunt legate de fiecare medic (dosare care cuprind informatii despre tot felul de lucruri si preferinte din viata lui) ca sa stie compania ce agent de vanzare sa trimita si care e cea mai buna metoda de a-l convinge sa promoveze (indirect sau direct) un anumit produs/medicament. in 99% din cazuri reusesc. iar noi, simpli consumatori, cum am putea vreodata da peste cap argumentele stiintifice ale medicilor?...




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Astăzi, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Astăzi, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -