Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Indemnizatie gemeni/tripleti nascuti in 2006-2009


29 raspunsuri la acest subiect

#21
maremi

maremi
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 10 iulie 2012 - 19:13

buna. ma numesc marcela si am si eu gemeni din aprilie 2006.in urma acelei decizii de la inalta curte de casatie si justitie am demarat procedura, adica am luat legattura cu un avocat care mi-a explicat ca trebuie sa cer in scris de la fosta directie a muncii, actuala ajpis,indemnizatia retroactiv pt cel de al doi-lea copil.dupa ce am primit in scris refuzul lor de a-mi da banii am inaintat in instanta, in martie cred, iar dupa 2 infatisari,la care nu afost obligatoriu sa merg, am primit solutia.instanta de judecata obliga parata la plata indemnizatiei retroactiv.asa ca nu va lasati.inca nu stiu cum voi primii banii stiu doar cu sunt 16200 roni.astept cele 15 zile in care au drept de apel, dupa care trebuie sa legalizez hotararea, pt a ma adresa ajpis sa-mi dea banii.am inteles ca sunt obligati sa dea pt ca e o hatarare judecatoreasca si nerespectarea ei este infractiune si nu convine nimanui sa dea cu subsemantul pe la polie pt asta.am inceput in martie iar acum s-a tereminat.bafta celor care sunt in proces.

#22
ilenutza

ilenutza

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.449 mesaje

Postat 11 iulie 2012 - 14:42

Lulu, nu te descuraja, mergi mai departe.De multe ori instantele vad lucrurile diferit, ma refer aici ca si zone din tara.

Daca mai doreste cineva indrumare, cu mare placere va ajut

Ile [gravi] [fetita] , mami de V[bicla] si A [cavaler] ,





#23
lalicu

lalicu
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 26 septembrie 2012 - 13:25

Eu sunt din cluj si am gemenii nascuti in 2006 si in ianuarie am deschis actiune in instanta si actiunea mea a fost admisa (adica am castigat) ajps Cluj fiind obligata sa-mi plateasca retroactiv indemnizatia. Dar ajps a inaintat recurs, orice institutie bugetara e "obligata' sa inainteze recurs pt orice cauza pierduta pt a obtine o hotarare jud definitiva . Recursul se va judeca in 27.09.2012 si voi sti decizia instantei in 28.09-03.10.2012. Daca va intereseaza o sa va tin la curent. Sper sa am castig de cauza si aici.

Eu am platit avocat si aceasta a facut tot incepand de la cererea initiala catre ajps si, dupa refuzul acestora , actiunea in instanta in contecios administrativ, iar instanta mi-a dat castig de cauza, dar astept si judecarea recursului

Daca sunteti interesate va pot da nr de dosar, iar avocatii dvs pot sa vada modul de actiune.
SAU daca doriti pot sa va trimit pe mail o copie a cererii si raspunsului favorabil al instantei pana in aceasta faza . Cine doreste detalii sa-mi scrie pe email levibako75@yahoo.com.

Claudia



Citeste mai mult: http://www.avocatnet...2#ixzz27YoSZzr7

#24
andreea_mg

andreea_mg

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 80 mesaje

Postat 28 septembrie 2012 - 01:30

Multumim de info Lalicu, as vrea si eu pe PM sau mail andreeamg34@yahoo.com detalii de gen: cat costa avocatul, cat a durat actiunea (pana la recurs), cand ati depus actiunea - eu vreau sa depun dar pana acum am avut probl. financiare si nu am putut - sper sa nu fie prea tarziu[:I]
Multumesc mult

MAMI DE 3 NAZDRAVANI

#25
lz_cecilia

lz_cecilia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 69 mesaje

Postat 01 noiembrie 2012 - 10:56

As dori sa vorbesc cu Maremi din Bistrita. Va multumesc.

#26
adinafele

adinafele
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 08 noiembrie 2012 - 01:05

buna as vrea si eu daca se poate un model de cerere pentru acordarea retroactiv a indemnizatiei pentru gemeni si actelele atasate la actiune. adina_fele@yahoo.com

#27
luludani

luludani

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 68 mesaje

Postat 13 decembrie 2012 - 20:18

lalicu, tranulea, ce ati mai rezolvat?
Am vazut tranulea ca ai castigat si tu.. Au facut recurs? Cum e?
Eu bat pasul pe loc, avocata m-a lasat balta..
Am o alta recomandare dar .. daca nu sunt sanse de castig nici nu as mai merge mai departe..:(

#28
maremi

maremi
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 28 decembrie 2012 - 03:36

revin cu noutati.cei de la ajpis au facut recurs la curtea de apel din cluj.avem infatisare in 14 martie,din cate am inteles sunt obligati sa faca recurs fiind institutie bugetara.acuma nu imi ramane decat sa sper ca va fi bine.



lz_cecilia trimite-mi mesaj privat daca vrei sa vorbesti cu mine[:)]

#29
AdminYouNet

AdminYouNet

    Administrator

  • Administrators
  • 21 mesaje

Postat 16 aprilie 2013 - 06:38

nice




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Astăzi, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -