Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Fluturasi si floricele de Mai-Iunie 2012 (9)


199 raspunsuri la acest subiect

#11
Ellyshor

Ellyshor

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.115 mesaje

Postat 16 noiembrie 2011 - 19:07


Pfiuuuu....hai ca m-au mai calmat clementinele astea.[:D] Eu de felul meu sunt moderata cu alimentatia, dar azi nu stiu unde-mi fugise moderatia, ca nu era acasa[:D]

Supa cu galusteeeeeeeeeeeeeee[pofta][pofta][pofta]

N-am luat un gram pana acum in sarcina, dar am o presimtire ca voi incepe sa cam iau[:I]

Astept sa ma sune prietena mea. O sunai pe la 3 si zicea ca se pregatea sa intre la consultatie. Sper sa fie bine[ruga]

Fetelor, eu in primul trimestru aveam zile si zile. Uneori ma dureau sanii, apoi nu ma mai dureau, aveam greturi o zi, 2 nu mai aveam, si tot asa.
Chiar si acum, am avut o perioada de vreo 2 saptamani chiar in care nu ma dureau sanii deloc, doar erau umflati. Pai nu credeti ca m-am trezit alaltaieri cu o durere de sani, de parca erau bolovani? Acum mi-a trecut, dar au inceput sa ma manance.[:I]
Eu zic sa nu va mai ganditi la ce e mai rau. Stiu ca e greu, stiu pt ca si eu ma panicam si as fi dormit in cabinetul doctorei sa-mi faca in fiecare zi echo[:D], dar atata stres nu e bun.
Rugati-va mult la Dumnezeu cand vedeti ca va iau gandurile rele, o sa vedeti ca va mai linistiti. La mine asa era.
Si sa stiti ca rugaciunea mamei inainte de nastere de pe prima pagina chiar face minuni. Eu am invatat-o pe de rost si mereu o repet in gand dc ma simt rau sau am vreo temere.

[pup][pup][pup][flo][flo][flo]



Elly 15+ [gravired] si Babyboom[copil]



#12
Ellyshor

Ellyshor

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.115 mesaje

Postat 16 noiembrie 2011 - 19:13

Diana nu stiu cum fac dar eu ma autodisciplinez. Imi vin pofte doar de produse pe care le pot procura rapid[:D]

Doar gandul ca trebuie sa fac nu stiu ce, sau sa astept sa-mi faca cineva ceva....imi alunga pofta, se duce pe pustiiii :)))))

Pup dulce![flo]



Elly 15+ [gravired] si Babyboom[copil]



#13
Deea_Deeutza

Deea_Deeutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 557 mesaje

Postat 16 noiembrie 2011 - 19:20

Pe mine ma intriga diferenta asta de stari, pofte, greturi intre sarcini. La ambele sarcini anterioare mi-am dat seama ca sunt insarcinata inainte sa vina ziua in care trebuia sa-mi vina CM din cauza greturilor puternice, iar acum... ninica.
Ce provoca greturi, pofte la unele sarcini si de ce la altele nu provoaca?

Sa fim sanatoase, cu bebei sanatosi!
Deea [gravi] 10+ cu miez dulce


#14
diana85

diana85

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 449 mesaje

Postat 16 noiembrie 2011 - 19:39

Elly, esti norocoasa! Mie parca cu cat imi e mai greu, cu atat imi e mai pofta![:D] Bine, eu sunt si innebunita de bucatarit, imi place mai mult sa le fac decat sa le mananc, insa in ultima vreme nu prea am mai avut energie de asta.

Eu incerc sa ma conving ca nu, nu imi e pofta! Dar dupa vreo saptamana ce numai aia vad in fata ochilor, trebuie sa accept si sa ma conformez [:D]

Diana [gravi] 15+

#15
elena_gd

elena_gd

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.242 mesaje

Postat 16 noiembrie 2011 - 19:54

Deea celelalte sarcini la ce varste s-au oprit in evolutie si ce simptome ai avut? Scuze de intrebare, stiu ca doare, raspunzi doar daca doresti.
Fetelor acum ca am mancat supa...careia evident ca am uitat sa-i pun sare, ma mai gandesc la o rodie dar cum magazinul e departe...
Eu, daca bebe o sa stea cuminte la burtica, o sa trec de la 53 kg la 80 kg.[alcool]

Elena [gravi] 10+

#16
Anitta_O

Anitta_O

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.235 mesaje

Postat 16 noiembrie 2011 - 19:54

Am primit de la serviciu legea protectiei mamei. Ca se vorbea zilele trecute de 16 ore acordate gravidei pentru analize, iata si legea:
Art. 15
Angajatorii au obligatia de a acorda salariatelor gravide dispensa; pentru consultatii prenatale în limita a maximum 16 ore pe luna, în conditiile prevazute la art. 2 lit. f), în cazul în care investigatiile se pot efectua numai în timpul programului de lucru, fara diminuarea drepturilor salariale.

Daca vreti legea, v-o trimit pe mailul comun.

Anitta, mama lui M - 7 ani si bb 10+

#17
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 16 noiembrie 2011 - 19:58

Citat:
citat din mesajul lui Deea_Deeutza



As ruga-o din suflet pe Ramonika sa-mi spuna daca in acele 2 saptamani, in care doctora a spus ca sarcina era oprita din evolutie, a avut vreun simptom, a simtit ceva, orice informatie ar fi utila, cu toate ca sunt constienta ca nu trebuie sa fie si la mine la fel.







noroc ca am vazut din intamplare mesajul tau, ca nu am mai citit toate paginile. deci daca vrea sa ma mai intrebe cineva ceva sa-mi dea PM.



ca sa-ti raspund la intrebare, nu am avut nici un simptom, in afara de 2 pete maronii pe chilot cu aprox. 2 sapt. inainte de a pierde sarcina. doctorita mi-a zis ca nu e normal sa apara nici o sangerare in sarcina si ca trebuia sa vin atunci la medic (desi probabil tot era oprit din evolutie si nu ar fi facut nici o diferenta vizita atunci decat ca probabil mi-ar fi facut ciuretajul mai repede).

eu nu m-am dus atunci pentru ca:

1. nu am mai avut alte sangerari, doar alea 2 pete.

2. am citit pe net multe cazuri cand femeile au avut sangerari si mai mari si au dus totusi sarcina la bun sfarsit.

si 3. trebuie sa recunosc ca m-am gandit si la bani, eu m-am gandit ca sarcina e ok si daca mergeam la medic n-as fi scapat fara macar o eco si consult, ceea ce inseamna peste 200 lei la privat unde mergeam eu.



in schimb m-a intrebat daca aveam simptome de sarcina care deodata s-au oprit. eu i-am zis ca n-am avut deloc simptome de sarcina, nici pana la 8 saptamani cand am facut eco de confirmare sarcina si am vazut samburelul, era ok, ii batea inima. [q]

si nici la sarcina precedenta cu Sandra n-am avut deloc simptome, greturi etc. deci la mine asta era irelevant.








Ramonika [mamica] Ruxandra (30.11.2009) [copil] tati [roker] si Vladutz [pis]

zebra roz

#18
aever

aever

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 899 mesaje

Postat 16 noiembrie 2011 - 20:04

Addya si eu vroiam sa deschid subiectul despre eco de morfologie fetala. Mie doctorita mi-a recomandat niste medici dintre care n-am retinut decat Herghelegiu(asta fiind primul nume rostit de ea impreuna cu afirmatia "cel mai bun din tara in domeniu") Am citit apoi pe net si evident parerile sunt impartite, ca intotdeauna. Eu nu stiu pe nimeni care a fost personal la el, deci e vorba doar de renumele dansului ca fiind foarte bun. Este insa extrem de ocupat si am inteles ca programari se fac cam cu 3 luni inainte. Am mai auzit de Dr Iosup, pe care ti l-au recomandat si fetele. Dansul are chiar pagina de net personala, poti sa cauti cu google. Si cam al treilea nume ce l-am gasit in Top sa zic asa, e Dr Albu despre care de asemenea am auzit o multime de lucruri bune. La Dr Albu merge o prietena cu probleme de fertilitate, el e genetician si e foarte bun pe partea asta plus FIV, banuiesc ca si pe eco fetala trebuie sa fie foarte bun. Altii nu mai stiu, cu siguranta sunt mult mai multi dar poate nu la fel de renumiti. Eu spun acum de Bucuresti.
Zilele astea ma pusesem si eu sa ma uit pe unde sa ma programez pt eco de trim 2, desi e foarte devreme dar cand am auzit ca la medicii astia cu renume se fac programari cu 3-4 luni inainte m-a apucat stresu.[:D]

Despre pofte, eu acum nu mai am pofte. Caut sa mananc ceva cat de cat, insa trebuie sa am grija sa fie ceva destul de neutru si sanatos. Neutru in sensul ca sa nu fie nici prea acru, nici dulce, deloc picant, nici gras si greu de digerat. In categoria asta intra painea(de preferat prajita) si alte produse de panificatie(covrigei, sticksuri, grisine...) Si sanatos adica legume si fructe dar si acolo trebuie sa am mare grija. Am avut si eu o perioada scurta de pofte cand am poftit la iaurt cu fructe(care era si destul de sanatos), clatite si sarmale. Pofta cu sarmalele mi-a trecut rapid. Am mancat si eu ca lacoma 7 de-o data, mai mult inghitite intregi decat mestecate. Si cine credeti ca le dadea afara aproape nedigerate, dupa cateva ore bune?[:D] Dar nu m-am stresat, m-am gandit ca mai bine ca le-am dat afara, poate nici nu imi faceau bine. Si iar am poftit la o masa de la McDonalds care a avut fix aceeasi soarta si sotul a zis ca mai bine ca am dat-o afara ca oricum era toxica si nu trebuia sa ajunga la bebe.

Andreea, [gravi]9+

#19
mi_bebelina

mi_bebelina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.351 mesaje

Postat 16 noiembrie 2011 - 20:24

Buna fetelor!
N-am mai dat pe-aici de un car de vreme....dar gata, promit sa intru zilnic.
In sfarsit sunt de-a voastra, adica am reusit sa gasesc dr care sa imi convina, azi am fost la primul control din sarcina.....totul e aproape ok. Am analize de facut, cred ca vineri merg sa le fac. Stau cam nasol cu tensiunea, sper s-o duc ca si la prima sarcina.....cu tratament. Dr mea s-a cam speriat cand a auzit ca primul copil a avut 3850 g...m-a cam facut sa inteleg ca n-as prea putea naste natural din cauza de bebe mare..deja la ecografie dupa masuratori e mai mare cu 5 zile decat dupa UM. Om vedea......
Mie imi mai trecuse starea de greata de vreo saptamana, acum vad ca de 2 zile iar m-a luat.....Pofte nu prea am..am avut o perioada cand mancam tot ce era otetos. Acum m-am linistit, mananc covrigi la greu.
Va pup!

Diana, mamica fericita de Deliutza broscuta si [gravi] cu fratior sau surioara?



#20
elena_gd

elena_gd

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.242 mesaje

Postat 16 noiembrie 2011 - 20:28

Multumim din suflet Ramonik pentru raspunsul la intrebarea Andreei, pe noi doua ne-a cam cuprins disperarea pentru ca ne-au disparut simptomele de sarcina, in rest eu una nu am avut nici un fel de sangerare sper ca nici Deea.
Recuperare cat mai rapida si fizica si psihica.[flo][pup]


Elena [gravi] 10+


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -