Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Cu ce ne-a impresionat Mosul in copilarie ?


35 raspunsuri la acest subiect

#21
madutza_bra

madutza_bra

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.806 mesaje

Postat 16 noiembrie 2011 - 00:07

Tin minte ca in fiecare an ziceam ca bradul asta e cel mai frumos brad [olala], iar acum cand ma uit la poze vad cat de chel era [:D] Am crezut in Mos Craciun in ciuda celor spuse de toti copii. Am gasit chiar in biblioteca ascunsa "Amintiri din Copilarie" apoi am gasit-o sub brad si tot nu am facut legatura [alcool][:D][:D][:D].

La inceput mosul venea cu tot cu brad si cadouri..nu stiu cum reuseau ai mei sa faca si bradul sa puna si cadouri cat timp eu il asteptam in dormitor..intr-un an nu l-au cumparat la timp..a venit tata seara cu el, l-a sprijinit de usa, a sunat si a plecat. Cand am deschis usa, a cazut bradul peste mine [pk] eram in culmea fericirii. dupa 5 min a aparut si el cu masina in parcare [:D]

Dupa ce am aflat ca nu exista Mos Craciun..prin clasa a doua mi-a spus mamaie ca sa nu rada colegii de mine [:-@], am inceput sa am pretentii mai mari [:D] Tin minte un set de 3 papusele imbracate in roz [:D] impreuna cu en ceas tot roz. Cand m-am marit am primit un walkman, ehee..eram ce-a mai tare [:D]

Mirosul de portocale si eu il asociez cu Craciunul, recunosc ca eu ma gandesc inca din Septembrie la craciun [:I] si ca am deja cumparate cadourile pt copilasii mei [:D]



Cozonacelul meu, Cristian Andrei

Buburuza mea, Catalina Ioana



Mada, mami fericita si implinita de [bonjovi]Cristian Andrei - 29.12.2008 si [zana] Catalina Ioana - 15.02.2011



Poze



---------------------------------------------

Ceea ce nu te doboara , te intareste!



Viata trebuie traita asa cum este, pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati!

#22
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 16 noiembrie 2011 - 13:00

In primul rand, poe Mos Gerila nu l-am cunoscut. Pe vremea mea era Mos Craciun, original.

Ca si acum, si in copilarie aveam un scenariu tip. Dupa ce aflasem ca Mosu' nu exista, m-a impresionat ravna si seriozitatea cu care parintii nostrii tratau problema Mosilor (si Nicolae, desigur).

Mos Nicolae venea in fiecare an pe furis (m-am caznit ani de zile sa-l prind si n-am reusit). "Regulamentar", cu cadouri in ghetele puse intre geamuri.

Mos Craciun nu mai venea pe furis. Dar ii facilitam noi munca. In fiecare an, de Ajun, mergeam cu tata si cu sora la cinema Excelsior, la Chibrit, sa vedem un film pe seara. Si tot in fiecare an, ca din intamplare, mama nu mergea, era obosita. Nu retineam niciodata vreo iota din film...iar tramvaiul 6 sau 10, in drum spre casa, abea se taraia...dar stateam cu nasul in geam si admiram luminitele de brad de pe la blocurile din drum. Desi scenariul era clar, nu mai puteam de nerabdare sa ajung. Eram fericit, iar parintii nostri ne sorbeau din priviri, ne bucuram cu pofta si sincer.

De altfel, cat au existat parintii nostri, am fost impreuna mereu. In ajun ne strangeam toti, fiecare cu familia lui. Eu si sora ne ocupam de brad, aveam trusa speciala cu globuri si jucarii vechi de peste o suta de ani...apoi treceam fiecare pe la brad si puneam cadourile.

Si ca din intamplare cineva observa ca bradul nu se mai vede de cadouri. Cu o tuica fiarta faceam roata in jurul tatalui meu care inmana cadourile pe rand, iar fiecare le desfacea si le arata celorlalti. Cantau colinde si mirosea a sarmale, carnati si tuica fiarta.



Pe mine asta m-a impresionat in copilarie: intotdeauna l-am pretuit, asteptat si cinstit pe Mos Craciun, incepand cu parintii nostri si terminand cu noi, care transmitem obiceiul copiilor.



Rufus, Tora si iadele[foto] Retrospectiva 2008 Retrospectiva 2009 Retrospectiva 2010



"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

#23
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 16 noiembrie 2011 - 13:37

pe mine m-a impresionat masca lui de plastic si pantofii de militar (exact ca cei ai lui taca-meu) plus amenintarile ca daca nu sunt cuminte la anul nu mai vine. Totul a tinut pana la 4 ani cand sora-mea din motive cunoscute numai de ea mi-a dezvaluit adevarul: Mos Gerila nu exista!

ma impresioneaza insa acum, in copilaria lui fii-miu cand il vad ce logoree il apuca de emotie si cum ii spune si poezii pe care nu le stie[:D]



tablouri pentru copii

#24
mami_stefi

mami_stefi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 867 mesaje

Postat 16 noiembrie 2011 - 14:07

Ce frumos ai scris Rufus![olala]
Ma regasesc oarecum in povestea ta.Numai ca la noi se "intampla" sa trebuiasca sa facem baie de fiecare data cand trebuia sa vina Mos Nicolaie.Cand ieseam din baie gaseam cadourile [olala] dar eram tare necajiti ca nu l-am vazut ! [:D]
Cat de frumos era! [:)]

Sa fii om e lucru mare!

#25
aniela23

aniela23

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 530 mesaje

Postat 11 decembrie 2011 - 04:55

Cat am fost la gradinita am primit cadouri de la mos, dar de cand am inceput scoala nu am mai primit. Stiu ca viata era scumpa si totusi cred ca ai mei ar fi putut sa faca un mic efort sa ne cumpere cate ceva de Craciun.

Ce imi amintesc eu despre mos Craciun cu claritate este emotia simtita la vederea lui. Imi vine sa lesin de emotie si acum, cand imi amintesc... Eram la gradinita, poate in grupa mica, poate era prima data cand il vedeam pe mos. Eram toti copiii aliniati si cantam ceva de genul "vine,vine,iata ca vine...". Eram toti cu ochii la usa. Si dintr-o data a intrat Mosul pe usa. Doamne,cum sa descriu senzatia? Probabil e ca si cum as vedea acum o zana,sau o sirena, un caracter din lumea basmelor. Un amestec de teama si bucurie si disbelief. As putea sa scriu un roman fara sa fiu in stare sa explic ce am simtit cand l-am vazut pentru prima data pe mos. Ce minunat e sa fii copil si sa crezi in miracole

#26
nikol24

nikol24

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 484 mesaje

Postat 11 decembrie 2011 - 12:47

pe mine acest subiect ma emotioneaza terbil..poate pt ca nici mama nici bunica mea nu mai sunt printre noi si anul acesta il petrec fara ele...[q]
Tin minte ca de fiecare adata am primit cate ceva de la Mos Craciun chiar daca mami ne a crescut impreuna cu bunica si multi banuti nu aveau..dar de un cadou micut se gasea mereu..
Si mai tin minte ca in ajun mergeam cu colindul cu fratele meu si din banutii pe care i strangeam i cumparam lui mami o groaza de farduri drept cadou de Craciun chiar daca nu stiu daca am vazut o vreodata machiata[:-@].Insa ea se bucura enorm cand isi gasea cadoul.
Sarbatorile de iarna ma emotioneaza cel mai tare si pe care inca le astept ca un copil mic chiar daca acum gatesc singura[:D]
Si imi place la nebunie sa cumpar caoduri,sa alerg prin magazine,sa admir beculetele de la Unirii..ce mai..ador Craciunul[:D]

,,IDEALUL ESTE INVIZIBIL OCHILOR''

#27
maraki

maraki

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.336 mesaje

Postat 11 decembrie 2011 - 13:49

Aveam 4 ani cand am primit de la Mos Nicolae o pisica neagra din plastic cu corpul gen acordeon[olala] Tin minte pisica asta si parca traiesc si acum senzatia de fericire care am avut-o atunci cand am gasit-o in cizme[:)] Pe la 7-8 ani, in ajun de Revelion ( atunci venea Mos Gerila ) stateam cu fratele meu ascunsi dupa usa holului de la intrare, cu lumina stinsa si il pandeam pe Mos sa vedem cand intra in casa. Parintii se uitau la un film in sufragerie, ne spuneau ca Mosul nu vine daca nu dormim, in final ne-am dus la culcare. Dimineata am gasit jocul de carti Animale din continente si bucuria mare ne-a cuprins pe amandoi. Pe langa asta erau si dulciuri si portocale. Noi stiam ca Mos Craciun impodobeste bradul, stateam in ajun de Craciun cu lanternele sub plapuma si asteptam sa il vedem pe Mos[:D] Nu stiu cum reuseau parintii nostri sa impodobeasca bradul in timp ce dormeam, cert este ca dimineata cand ne trezeam, bradul era la noi in camera, plin de globuri si bomboane de pom[pofta] Eu am crezut in Mos pana in clasa a 5-a [:I]
Animale din continente mi-a ramas in minte, de la jocul asta am invatat toate animalele, care din ce zone ale globului sant, denumiri...

Monica
http://www.community...m/user/maraki36
http://www.dropshots.com/maraki6
mami cu Angelo ( 29 Dec. 2005 )


#28
maraki

maraki

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.336 mesaje

Postat 11 decembrie 2011 - 13:55

In fiecare an mergeam cu colindul impreuna cu prietena mea cea mai buna[olala] Incepeam cu Mos Ajun, urma Steaua dupa care Sorcova .Ne intorceam acasa pline cu cate o sacosa de 1 leu( cei din generatia mea stiu ) in care erau nuci, bomboane, mere iar buzunarele erau pline de fise de cate 1 leu si 3 lei. Cand faceam socoteala acasa, erau in jur de 75-100 lei[olala] pentru ca nu " iertam " nici un bloc[:I] sa-l colindam.

Monica
http://www.community...m/user/maraki36
http://www.dropshots.com/maraki6
mami cu Angelo ( 29 Dec. 2005 )


#29
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 11 decembrie 2011 - 15:44

Super subiect...eu l-am cunoscut pe mos Gerila,cu masca aia de plastic si un sac maro,maaaare.Imi dadea telefon si eu transpirata de emotie ii spuneam plugusorul..apoi imi zicea ca vine,ca am recitat frumos...asta de la 3 pana la 10 ani..cam asa...dupa nu mai stiu,nu-mi aduc aminte...iar la revolutie eram deja mare....colinde nu se cantau ca tata era nomenclaturist...cand m-am nascut,m-au botezat pe ascuns,seara,preotul a venit imbracat de strada si si-a pus hainele de popa abia dupa ce s-a convins ca nu-l vede nimeni...
Si mergeam si noi cu uratul primeam si din alea de cinci lei de aluminiu...tot asa strangeam cam 50-100 lei cum erau atunci,iar uneori de la prieteni de familie primeam si 100 de lei..albastri...
Acum doar aia mica e impresionata de Mos Craciun,ca pe Neculai l-a pandit pana la 11 seara apoi s-a culcat...


Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.go...047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....

#30
helen75

helen75

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 151 mesaje

Postat 13 decembrie 2011 - 11:39

Mosul a venit in fiecare an: pana la 7 ani , la bunici unde-mi petreceam toate vacantele : un mos batran, fara masca, cu un costum rosu cu stelute argintii si un toiag gros. Asa mi-l amintesc si acum, dupa atatia ani, cel mai frumos mos.
Mai apoi, venea si lasa cadourile sub brad.

Cu ce m-a impresionat : intr-un an, cu ceva vreme inainte de Craciun , eram in oras cu mama. Ea a intrat intr-o mercerie, eu am ramas afara sa am grija de sora mea (era in sanie). Alaturi era o librarie si cu un ochi la sanie si cu unul la geam, priveam multimea de carti. Din toate , mi-a sarit in ochi o carte, mare, alba, cu o printesa pe ea , numita "Talismanul de safir " si m-am gandit ce fain ar fi sa o primesc cadou de la mosul. Si atat, a venit maica-mea si duse am fost.
Ce credeti ? Eram deja a 3-a sau a 4-a , deja stiam ceva ca nu exista mos, dar sub brad, in cadoul meu am gasit o carte mare, alba, cu o printesa pe ea , pe care o am si acum.

Va doresc un Craciun fericit alaturi de bucuria celor dragi !



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -