Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Cu ce ne-a impresionat Mosul in copilarie ?


35 raspunsuri la acest subiect

#11
cipcipcip

cipcipcip

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 416 mesaje

Postat 15 noiembrie 2011 - 15:46

Ce subiect frumos!

Erau magice Craciunurile in copilarie, asteptam Craciunul inca de vara. Cadourile primite nu erau nici pe departe ceea ce primesc copiii in ziua de azi, dar tin minte ca noi eram dornici si ne bucuram de orice.

Oana_lex82, eu sint nascuta in 73 si nu tin minte nici un copil care sa nu fi primit nimic de Craciun, cit de mic. Mama se despartise de tata si banuiesc ca o ducea greu cu banii, dar primeam cadouri in fiecare an, chit ca erau de genul "folositoare", cind eram in clasa I tin minte ca am primit, coperta pentru carnetul de note, calimara cu cerneala, etc, dar eu ma bucuram pentru orice.

AkaManah, eu spun copiilor ca acei mosi pe care ii vad ei in oras peste tot sint cópii, ca mosul adevarat nu are timp sa umble asa prin oras. Vad ca functioneaza raspunsul asta [:D]

Si ca sa raspund la intrebare, pe mine m-a impresionat mosul cel mai tare intr-un an cind mi-a adus vreo 2 kg de banane [:)]

Cipcipcip si Julia (4 august 2005) + Erik (16 mai 2010)

#12
oana_lex82

oana_lex82

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.806 mesaje

Postat 15 noiembrie 2011 - 16:04

Cipcipcip..n-am exagerat deloc..in grupul nostru de copii cred ca eram vreo 2 care primeam cadouri si aveam brad..restul doar isi doreau asta..tin minte ca uneori ma rugam de mama sa ii primeasca si pe ei la noi sa ne admire bradul si primeau prajituri, portocale si banane si erau f impresionati..Nu toti parintii isi permiteau..Asa stiu sau poate nu toti parintii considerau asta ceva important..pt mine era greu sa inteleg cum eu am si altii nu..[q]

#13
cipcipcip

cipcipcip

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 416 mesaje

Postat 15 noiembrie 2011 - 16:14

Citat:
citat din mesajul lui oana_lex82

Cipcipcip..n-am exagerat deloc..in grupul nostru de copii cred ca eram vreo 2 care primeam cadouri si aveam brad..restul doar isi doreau asta..tin minte ca uneori ma rugam de mama sa ii primeasca si pe ei la noi sa ne admire bradul si primeau prajituri, portocale si banane si erau f impresionati..Nu toti parintii isi permiteau..Asa stiu sau poate nu toti parintii considerau asta ceva important..pt mine era greu sa inteleg cum eu am si altii nu..[q]


Te cred, foarte trist ca unii chiar nu faceau un efort pentru copiii lor. Dupa cum ziceam, mama punea sub brad lucruri pe care, imi dau seama acum, mi le-ar fi cumparat oricum, dar care mie imi faceau mare bucurie fiind de la mosul. In zona mea (Oltenia) nu am auzit nici un copil sa nu fi primit nimic. Parintii primeau si de la serviciu (combinatul chimic din Govora) pachete de Mos Gerila, care contineau in general o portocala, bomboane de pom, creioane/carioci etc. Noi intotdeauna ne laudam si ne aratam cadourile [:)]

Cipcipcip si Julia (4 august 2005) + Erik (16 mai 2010)

#14
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.651 mesaje

Postat 15 noiembrie 2011 - 16:21

Da, nici eu nu stiu de copii care sa nu fi primit cadouri de Craciun. Bine, acum aveam in bloc o familie de pocaiti, si ei nu faceau brad, etc, dar asta pt ca nu sarbatoreau Craciunul.

____________________________
Vicky si Printzesone




#15
mami_stefi

mami_stefi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 867 mesaje

Postat 15 noiembrie 2011 - 16:32

Foarte frumos subiectul!
Aveam vreo cativa anisori(8-9-10)si imi placea sa stau sub brad,ziceam ca merg in padure!In seara aceea sfanta nu l-am vazut pe Mos Craciun(cadourile insa nu au lipsit[olala]) dar am avut parte de niste sarbatori minunate!De acolo de sub bradut am auzit niste voci-cand m-am uitat cine e-surpriza!-surorile mele venisera "acasa"!Suntem 5 fete si un baiat iar,pe atunci 2 dintre surori erau deja casatorite(dif. de 15 si 13 ani intre noi)si locuiau la 500km de noi.Au zis ca "Mosu'" le-a adus![:D]
A fost un Craciun de vis,toata familia reunita!

Anul acesta va fi iarasi un Craciun special!
Va fi primul Craciun departe de casa,primul Craciun cand voi gati totul singura,primul Craciun in care Stefan va face cunostiinta cu Mos Craciun(anul trecut avea doar 6 luni),deci cu siguranta va fi ceva deosebit![:)]

Sa fii om e lucru mare!

#16
oana_lex82

oana_lex82

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.806 mesaje

Postat 15 noiembrie 2011 - 16:36

Eu cred ca mai exista si acum parinti care nu considera important sa aiba brad..pt ca acum cunosc o familie..si nu pt ca nu si-ar permite dar cica au spatiu prea redus pt asa ceva..de cadouri stiu ca fac cadouri copiilor, dar atat..Eu,daca asa am fost invatata de copil, nu concep Craciun fara brad, colinde sau cadouri..cat de mici, dar sa fie..Nu sa primesc eu, pt ca de cativa ani numai mama imi mai face cadou, dar imi place sa ofer copilului, nepotilor si altor copii ai prietenilor..Stiu sigur ca si atunci cand voi fi batrana nu va exista Craciun fara brad..asa voi avea grija de acest detaliu important, acestiu simbol al sarbatorilor de iarna.[olala]

#17
ellinia

ellinia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.041 mesaje

Postat 15 noiembrie 2011 - 16:57

Citat:
citat din mesajul lui oana_lex82
Eu,daca asa am fost invatata de copil, nu concep Craciun fara brad, colinde sau cadouri..cat de mici, dar sa fie..Nu sa primesc eu, pt ca de cativa ani numai mama imi mai face cadou, dar imi place sa ofer copilului, nepotilor si altor copii ai prietenilor..Stiu sigur ca si atunci cand voi fi batrana nu va exista Craciun fara brad..asa voi avea grija de acest detaliu important, acestiu simbol al sarbatorilor de iarna.[olala]


Exact asa si eu. Depinde cum ai fost invatat de mic, eu n-as concepe Craciun fara brad, colinde, etc.
Aveti vreun miros specific, ceva care sa va aduca aminte de Craciun? Mie imi aduce aminte de Craciun mirosul de portocale. Pe vremuri se gaseau foarte greu si doar in preajma Sarbatorilor mai primeam. Asa ca eu intotdeaua asociez mirosul de portocale cu Craciunul.

Cristina si [aerob] Stefan Costin (25.02.2005)



#18
oana_lex82

oana_lex82

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.806 mesaje

Postat 15 noiembrie 2011 - 17:01

Exact asa si eu, mirosul de portocala il asociez cu craciunul, dar si mirosul de brad, de aceea eu pastrez traditia sa am macar cateva crengute de brad natural in casa..de 2 ani am rentnuat sa mai cumpar brad natural pt ca mi-e groaza cate paduri sunt distruse pt Craciun, dac 2-3 crengute impodobite sau facute corinita pe masa de Craciun nu lipsesc!!

#19
mami_stefi

mami_stefi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 867 mesaje

Postat 15 noiembrie 2011 - 17:56

Da,exact! Mirosul de portocala[olala],brad,cozonac,friptura [olala]!
Nici noi nu mai luam brad natural,cateva coronite pe masa,usa si bradut artificial [:D].
Doamne ce-mi place ca incet-incet ne cuprinde spiritul Craciunului!Ador sarbatorile de iarna,luna decembrie e clar favorita mea![olala]

Sa fii om e lucru mare!

#20
oana_lex82

oana_lex82

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.806 mesaje

Postat 15 noiembrie 2011 - 18:27

Si acum cand am copil parca Craciunul e mai frumos, parca retraiesc bucuria din copilarie prin ochii lui, clar mama nu-si permitea sa ne cumpere atatea cate ii cumparam noi lui Iustin, dar nici nu erau atatea pe vremea noastra..Anul asta, la Craciun puiutul va avea 1 an si 7 luni..anul trecut n-a prea realizat ce se intampla, nici de bradutul stralucitor n-a fost prea incantat, dar anul asta cu siguranta va fi fascinat..trebuie sa ne luam masuri de siguranta si sa avem grija sa stam numai langa el k sa nu-si traga bradul in cap...Tin minte ca acum 2 ani cand fetita nasilor avea cam varsta lui Iustin, bradul lor era impodobit numai in partea de sus, pt ca pitica avea grija sa stranga tot pana unde ajungea..[olala]


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -