Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Cu ce ne-a impresionat Mosul in copilarie ?


35 raspunsuri la acest subiect

#1
b.nica

b.nica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.937 mesaje

Postat 14 noiembrie 2011 - 03:47

Le oferim o groaza de cadouri copiilor, noi parintii, bunicii, rudele, prietenii.
Oare suntem atenti la impresiile lor?
Eu imi aduc aminte de o papusa speciala, ( era facuta anume pt. mine de o ruda apropiata) dar care din pacate s-a pierdut in febra mutarilor din copilaria mea.

#2
Nicoleta

Nicoleta

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.073 mesaje

Postat 14 noiembrie 2011 - 11:36

Pe mine m-a impresionat ca Mosul a reusit sa ramana anonim pana prin clasa a 4-a (eu imi doream cu disperare sa existe!!), desi verisoarele mele au avut "grija" sa ma informeze cu privire la "adevar". Copilul meu cel mare a insistat anul trecut sa afle detalii despre Mos, nu am putut sa aman nicicum... si i-am spus. Nu a ramas cu un gust amar, nu a fost trist, doar putin mirat. Eu, dupa ce am acceptat adevarul, m-am simtit mintita... Sper ca el sa aiba in suflet Magia Craciunului!

----------------------------------------------------------------------------------------------------
Rasul este ca stergatorul de parbriz: nu opreste ploaia, dar iti permite sa iti vezi de drum. (Jeanne Wasbro)

#3
Tanti Zavaidoc

Tanti Zavaidoc

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.487 mesaje

Postat 14 noiembrie 2011 - 11:43

Pe mine m-a impresionat cand Mosul mi-a adus vreo 3 kg de dulciuri. Aveam 4 sau 5 ani si facusem oreion. Nu am putut manca nimic, evident.

A fost cel mai sadic mos din cati s-au perindat de Craciun[:D]

Do not offend the freaks! Now tell me, who the heck are you? (King Julien-Madagascar)

#4
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.457 mesaje

Postat 14 noiembrie 2011 - 11:54

aveam 6 ani, eram la bunica mea la tara si a venit acolo MN.

am primit un set de 6 carioci colorate si un pieptene portocaliu - pe care il mai am [:)]

dar cariocile alea erau cele mai tari din lume pt mine [olala]



si in alt an, eram deja pe`a 9-a la liceu, n am primit nimic sub brad. si am stat eu si am asteptat pana tarziu, pana mama mea mi a zis ca e in pom demult si sa-mi caut cadoul daca l vreau[:D]. erau intr un palstic de la ou kinder, 2 perechi de cercei de aur [olala] ca desi nu erau ai mei de acord cu ce gauri extra mi am tras, totusi au vorbit cu Moshul sa fie tolerant si darnic [asia]



_______________________________________________

Daria & felina fioroasa
[zana]GIULIA(2004 08 16) cu [buburuza]Sela



[pegeam]Si tu poti fi Mos Nicolae[aho]

#5
ellinia

ellinia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.041 mesaje

Postat 14 noiembrie 2011 - 12:39

Eu, din pacate, imi aduc aminte un singur Craciun, cel din '88. Atunci venea Mos Gerila. Imi aduc aminte btradul, Mos Gerila care a venit si ne-a adus cadouri, am facut poze, etc. Eu am primit un capot matlasat [:D], aveam 9 ani si mi se parea cel mai frumos halat/capot. N-am mai vazut de atunci asa ceva. Era foarte lung si calduros (ca tot era frig in case) si mi-l adusese Mos Gerila, asa neinspirat si cu masca de plastic pe fata cum era [:D]. Dupa aceea nici un Craciun nu a mai fost la fel. Ma gandesc la Stefan, pentru el fiecare Craciun e special, are 6 ani si crede inca in Mos Craciun, desi inca de anul trecut i-au spus copii pe la gradi ca nu exista nici un Mos Craciun, el totusi crede.

Cristina si [aerob] Stefan Costin (25.02.2005)



#6
AkaManah

AkaManah

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 608 mesaje

Postat 14 noiembrie 2011 - 14:00

Cand eram in grupa mica la gradinita m-a surprins Mosul ca avea o bluza identica cu a tatalui meu- rosie cu model pe negru. In plus am observat ca se uita la mine mai altfel. A fost ultimul Mos in care am crezut pentru ca am gasit bluza acasa dupa masa si nu au reusit sa ma conviga ca Mosul avea una identica. Nu era posibil sa mai aiba cineva, chiar si Mos Gerila, ceva identic cu tatal meu.
In orice caz imi place uimirea copiilor cand il vad pe Mos Craciun. Ce nu imi place acum e multimea de mosi de peste tot. Le spui copiiilor ca e Mos Craciun, one&only, si ei vad zeci.

#7
_Ralu_

_Ralu_

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 762 mesaje

Postat 14 noiembrie 2011 - 14:39

Si pe mine tot in '88 a reusit Mosul sa ma impresioneze maxim.

Aveam 5 ani (cat are fiica-mea acum), si tocmai urma sa ne mutam in casa noua...de Revelion. Imi adusese Mosul bradut la casa bunicilor, unde locuiam...si in seara de 23 am mers impreuna cu ai mei la casa cea noua sa mai aranjam una-alta cum mergeam in fiecare seara...de afara am vazut la geamul nostru beculete de bradut...nu pot sa explic ce bucurie era in sufletul meu...nu imi venea a crede ca Mosul mi-a mai adus inca un bradut la casa noua...nu stiu cum am urcat 3 etaje...eram noroita rau pe cizmulite, si mama incerca sa ma tina sa ma descalte sa nu fac covoarele praf...dar eu nu am putut sa mai stau si am strabatut toata casa in 4 labe sa ajung in camera cu bradutul...imi lasase Mosul si o felicitare scrisa foaaaarte frumos pe care o mai am si acum....



*******************************************************


[8**]raluca[8**] mami fericita de [il]alexia[il] (07.09.2006)


#8
Mickyyy

Mickyyy

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 14 noiembrie 2011 - 15:56

Nu mai stiu anul cand se intampla, dar eram micuta, 4-5 ani. Eram la tara la bunici, si a venit mosul, echipat complet in rosu, cu barba de rigoare, dar .... cu sosete de lana in picioare [:D]. Erau exact sosetele pe care le purta tataie, si din acel moment nu s-a mai putut intelege nimeni cu mine, ala nu e mosu, ala e tataie ca il recunosc dupa sosete!! De fapt inca mai credeam in mos, dar atunci banuiam ca n-am fost prea cuminte si ca sa nu ma dezamageasca ai mei ca mosul real nu o sa imi aduca nimic, il echipsera pe tataie sa ii ia locul [:D].
Nu mai imi aduc aminte continuarea, dar stiu ca m-au marcat ciorapii aia de lana tricotati! si mai stiu ca abia la scoala prin calsa a doua am aflat ca de fapt mosu nu exista, cand am gasit bine ascunsa dupa biblioteca din sufragerie punga cu cadouri!!

#9
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.651 mesaje

Postat 14 noiembrie 2011 - 16:44

Eu aveam 3 ani. A venit Mosul in persoana pentru prima si ultima data :))), ca am observat ca are papuci ca ai lu tata. Au reusit ai mei sa ma convinga ca avea ghetele noroite si a luat papucii lu tata sa nu faca mizerie :). Imi amintesc ca am primit muulte cadouri, ca a trebuit sa spun cate o poezie/cantec pentru fiecare. A fost magic.

Noi suntem f atenti la detalii cand il imbracam pe mos : cizme, ochelari etc.

____________________________
Vicky si Printzesone




#10
oana_lex82

oana_lex82

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.806 mesaje

Postat 15 noiembrie 2011 - 10:48

Eu imi amintesc ca eram ff mica (poate 2 ani) cand tata s-a costumat in Mos Craciun si asa tare m-am speriat de nu stiau ai mei cum sa ma linisteasca...
Un alt Craciun care mi-a ramas in memorie a fost cel din `89...aveam 7 ani atunci si deja stiam cine se face vinovat de cadourile de Craciun asa ca mama ne-a luat pe langa ea si ne-a zis : Din acest an ,Mos Craciun va fi foarte sarac! [bang]..Si asa a fost de atunci inainte..Cata dreptate a avut atunci[q]..
Eu am fost un copil cat de cat privilegiat pt ca in fiecare an am primit cadou sub brad, in fiecare an am avut brad si tot ce tine de traditiile acestea de Craciun care sunt superbe..Tin minte ca ma invidiau toti prietenii din cartier pt ca lor nu le faceau parintii brad si de cadouri nici nu era vorba..Mama de la 2 ani ai mei ne-a crescut singura, dar niciodata nu ne-a lipsit nimik de Craciun..uneori cand bradul era prea chel unea 2 brazi si ii lega cu sarma ca sa fie des si frumos..Cel mai dureros pt mine era cand trebuia sa dam bradul afara din casa..mama ce mai plangeam[q], ma atasam asa mult incat aveam pastrate de la un an la altul o crenguta din bradul trecut...
Acum am si eu un copil..bineinteles ca ii voi face mereu brad si bineinteles ca ii va aduce mosul tot ce isi va dori indiferent de pret, o data in an e Craciunul!![olala]


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -