Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

"Felicitari CARLA! Flori de liliac-mai-iun'10 (62)


206 raspunsuri la acest subiect

#1
mai_iun_2010

mai_iun_2010

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 425 mesaje

Postat 31 martie 2010 - 13:00

Cine-l vede pe copil cum creste?

Nimeni! Numai cei ce vin din alta parte spun:

"Vai, ce-a mai crescut!"

Dar, nici mama, nici tata nu l-au vazut cum creste.

El a devenit in timp. Si in fiecare clipa a fost ceea ce urma sa fie.


de Antoine de Saint-Exupery





Capitole:1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61




[majoreta][majoreta][majoreta] FELICITARI CARLA[majoreta][majoreta][majoreta]





[flo]Au imbobocit florile de liliac !!![flo]


[bebic]Natalia Emilia si [bebic]Sofia Maria de Jocurban


D-zeu sa va dea sanatate, noroc si multa fericire !





[flo]Flori de liliac imbobocite in martie [flo]




25.03 - Natalia Emilia [bibe] - cezariana la 34 s./1600 gr/...cm / Apgar ... si Sofia Maria [bibe] - cezariana la 34 s./1780 gr/...cm / Apgar ... de Jocurban, dr. Ildiko Bartok, Spit. Ginecologie 1, Cluj-Napoca





[ruga]Rugaciune pentru pruncul ce se afla in pantecele mamei[ruga]



Doamne, cel care ai zis oamenilor:" Cresteti si va inmultiti si stapaniti pamantul"

binecuvantand nasterea de prunci, arata mila ta si acestui copil ce se afla inca in

pantecele mamei sale,si ajuta-l sa se nasca la vremea de Tine randuita.

Da-i lui Doamne cr

#2
mai_iun_2010

mai_iun_2010

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 425 mesaje

Postat 31 martie 2010 - 13:05


Sa avem parte de un capitol plin de vesti bune cu o atmosfera de sarbatoare !


[flo][flo][flo]


#3
dunemaire

dunemaire

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 160 mesaje

Postat 31 martie 2010 - 13:11

Bine ne-am regasit in capitol nou, sa fie plin de bucurii si de oua rosii !

Nana - aproape ca ne nascuram cu acelasi doctor, ca pe mine mama ma aduse pe lume tocmai la Cluj , cu dr.Surcel. (parintii aveau incompatibilitate de rh, si au zis sa nu riste, s-a trambalat biata de ea cu contractii, in masina imprumutata, de la Cugir la CJ) Povesteste mamanul si acum cum se ruga Surcel de ea "nasteti va rog, doamna, ca si asa am intarziat deja rau de tot la sedinta de partid " [:D]

Centura nu am purtat dupa nastere, dar mi-a cumparat soacra o duzina de chiloti dintr-aceia inalti, de babeta, si cu aia am defilat in saptamanile de dupa sarcina. Au fost buni, nu strangeau prea tare dar tineau burtica stabila .



Buricul l-am oblojit cu betadina iar baita i-am facut in cadita ei, cu apa doar de cativa cm si buretel, in felul acesta am reusit sa evitam si zona ombilicala fara probleme. Vorbesc eu la plural dar in primele 5-6 zile nu am avut curajul sa ii fac eu baie fetei, mi se parea prea fragila ca sa o manevrez - iarasi noroc cu soacra care si-a asumat sarcina si ne-a aratat ce si cum, ca eu si Robi eram plopisti rau de tot. [:I]

Andrea, mama de Timea Christiane (6 ani 1/2) si [fetita] Teodora, 32+

#4
R.Cata

R.Cata

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 333 mesaje

Postat 31 martie 2010 - 13:17

LA MULTI ANI ROXUTA!

Sa ai parte de un travaliu usor si o nastere fara probleme!

[flo][flo]



Multumim de capitol nou [pup]



Catalina, [gravi] 36+ cu domnisoara Miruna



#5
anamariam79

anamariam79

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 262 mesaje

Postat 31 martie 2010 - 13:17

Da rocsy, multumim ca ne-ai amintit. Am fi vazut mai tarziu, cand incepea capitolul nou.



[flo][flo][flo]La Multi Ani Roxuta![flo][flo][flo]




Catalina, ma miram eu ca la user e Cata, si la semnatura e Miruna, dar mai e pe aci Sabina care la user e Ioana, deci orice e poisibil. Pai daca pe fetitza ta o s-o cheme Miruna, si "Junior" al meu ramane fata, vor fi tize, de nume [:D]



Ana [gravi] 33+ [fetita] Miruna-Nicola sau [baietel] Alexandru-Nicolae AMR -6 saptamani

bebica mea mica si scumpica [comoara]



ticker [colegi]



#6
n_a_n_a

n_a_n_a

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.588 mesaje

Postat 31 martie 2010 - 13:26

Cata, ce firma e salteluta ta? Si la ce pret ai luat-o? Sa caut dupa nume, poate gasesc; orice econimie la buget nu strica...



Ada, tare Surcel cu sedinta de partid [:D]! Asa m-am gandit sa-i fac si eu baita micutei mele: ii asez pe fundul caditei un prosopel sau scutecel de finet (deja mi-am facut o gramada, de toate marimile, in toate scopurile: cerceafuri, prosopele, pentru regurgitat...), apa putina si spalam cu grija sa evitam buricul. I-am cumparat micutei buretei naturali de la Jane, sunt atat de moi si de placuti la atingere! Cosmetice i-am luat doua seturi: Sanosan si Bumbchen, ca Nivea Baby am in casa, sunt cosmeticele pe care le folosesc eu [:D]. Oricum, daca nu ii priesc micutei, ma spal eu cu ele [:D].



Rocsy, si fata mea se linisteste daca ma culc eu, asa ca seara deja spun ca "ma pun sa-mi culc fetita" [:)].



Nana [gravi] 33+ cu[fetita]iubirici dulce, Adelina Ioana

amr: -7[copil]

#7
Crissy_C

Crissy_C

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 707 mesaje

Postat 31 martie 2010 - 13:27

Neatza burtici fericite!

Eu m-am mai linistit, n-am mai avut nicio sangerare, am stat ieri mai cumintica, dar tot am facut niste treaba prin casa daca tot am plecat de la serviciu![:D]

Multe [flo] si [pup] si multumiri pentru incurajare Nana, Aniska, Nico, Ana Pisi_pis, Nati

Nico, bafta multa maine la eco! Bine ca te-au programat asa rpd, daca tot au gresit! Si eu am vazut acvariul de la Grivita si m-am topit toata, sunt asa frumosi si fericiti si senini puiutzii!

Legat de concediu prenatal, eu imi iau de abia la 1 mai, nu sunt nerabdatoare de pe acum sa stau acasa, inca imi face bine sa vin si la birou, dar parca 8-9 ore imi sunt si mie cam multe, poate scurtez la 6, sa vad...

Legat de scos copilul la plimbare, eu ma gandeam ca o sa ies cu pitica din primele zile, am parcul vizavi de bloc, atata vreme cat e cald, vara si nu se apropie nimeni de carutz, de ce nu as scoate-o? Ca doar nu zburda virusii asa, prin parc. Oricum, am citit ca e bine sa scoti bebe din primele zile la aer in balcon / gradina, asa ca ce mi-e una, ce mi-e alta [:D]

Si intentionez sa merg si la mare, ma gandeam si eu tot la septembrie, la bulgari, dar in ultimii ani stiu ca vremea a fost tare capricioasa in septembrie, poate dam o fuga in ultima saptamana de august. Eu n-am mai fost la mare la bulgari pana acum, daca e cineva care a avut o experienta placuta pe acolo, dati-mi si mie un pont, va rog mult [flo]

Nana, nici eu nu sunt foarte bisericoasa dar sunt credincioasa, asa, in felul meu, direct cu Doamne Doamne. Vreau s-o botez pe pitica, tot asa, prin sept-oct, dar am aceeasi problema ca si tine: sa gasesc un preot mai delicat, nu s-o ia de cap si s-o scufunde in cristelnita, cum am vazut pe unii... Offf, si mai sunt altii care fac botezuri in paralel, de solicitati ce sunt[bang], eu as vrea sa gasesc o bisericuta mica si un preot cu har, daca stiti pe cineva, va rog sa-mi spuneti si mie.[pup]

AncutzicaB, imi dai si mie te rog PM cu numele firmei care face mobila din lemn masiv te rog?[flo]

Legat de cadita, eu am una care seamana cu un scaunel, ceva in genul asta http://www.mothercar...855041&mcb=core
Stiti ceva despre modelul asta, mai are cineva?

Iubiriska si AncutzicaB, felicitari pentru schimbarea prefixului! Mai am si eu putin [:D] Iubiriska, sper sa se faca bine cumnata![flo]

Felicitari si tie Corina pt intrarea in ultimul trimestru!!!
[pup]

Anamaria, felicitari pentru eco si bebe sanatos, imi pare rau ca tot nu ai aflat ce ascunzi in burtik, dar lasa, o sa ai parte de o surpriza frumoasa la nastere, oricum ar fi [:D]

Hai ca iar m-am intins, trimit si mai revin!!!

Cristina, fericita [gravi] 29+ cu [fetita] Patricia

#8
R.Cata

R.Cata

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 333 mesaje

Postat 31 martie 2010 - 13:28

Da! Vor fi tize [flo]

Trebuie sa ne hotaram si noi la un al doilea nume....dar sa fie de sfant.

Va las sa mai scrieti...eu ma duc sa-mi cumpar niste fructe si sa-mi duc cizmele la facut. Ca vreau sa le bag la pastrat. Ca m-am saturat de ele.

Va [pup]



Catalina, [gravi] 36+ cu domnisoara Miruna



#9
Onana

Onana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 788 mesaje

Postat 31 martie 2010 - 13:37

Neata!

Si bine v-am regasit la un nou capitol, sa speram ca plin de vesti bune[flo]!

Am citit pana acum tot ce ati mai vb ieri, sa vedem ce imi mai amintesc sa raspund.
Felicitari Ana pt vestile bune de la eco [flo]! Deci ne tii in suspans cu sexul lui bebe, si mie mi se pare tare ciudat ca nu au reusit sa-si dea seama pana acum ce e, poate ar trebui intr-adevar sa mergi la un alt dr. Daca nu cumva preferi surpriza[:D]..

Vazut si poze frumusele tare cu Monica si Tatyana[flo][flo]
Felicitari pt 28 de saptamani Corina[flo]!
Multumim tare Vero pt ca ne tii la curent despre Carla si mazarichi[flo]!
Laurita, uff, bine ca a trecut durerea de burta si esti mai bine, nu-mi dau seama ce putea fi (probabil ca nu erau contractii, totusi), dar bine ca a trecut, si tu mai ai asa putin...
Nico, bafta la eco, sa vii cu vesti bune[flo]! N-am vazut carutul, dar daca e Graco Tour Deluxe, din asta am avut si eu la Matei, dar l-am folosit pana pe la 6 luni cand mi-am luat unul super usor, sport si numai pe ala l-am folosit. Asta Graco e ff rezistent si robust, doar ca mie mi-a fost un pic mai greu cu el (desi stau tot la curte), dar imi era greu sa-l ridic si sa-l pun/scot din portbagaj, mai ales ca mergeam de multe ori singura cu Matei cu masina in parc, plus ca de cand l-am primit pe cel sport care e ca un fulg nu m-am mai despartit de el. Acum cu Tudor o sa-l folosesc in primele luni pe asta Graco, insa vreau sa-i iau unul mai micut si usor, de la 6 luni.

Despre cadita, noi am folosit OK Baby ergonomica, Matei nu s-a lovit niciodata in ea si am folosit-o pana spre 2 ani, mi s-a parut usor de folosit chiar si pt o mamica neexperimentata. Acum o s-o folosesc si pt Tudor.

Legat de buric, la noi a cazut greu, dupa 14 zile, de spalat l-am spalat dar evitand sa dau cu apa acolo, doar cu alcool alb de 70% (comandat de la farmacie) si apoi cand era perfect uscat puneam baneocin pudra. Asa ne-a zis pediatrul, asa am facut.

Legat de botez si scufundatul in cristelnita, nici eu nu sunt bisericoasa din fire, nu cunosc nici obiceiuri, nici alte cele, habar nu aveam ca trebe citita molifta, am aflat cu ocazia botezului si mi-a citi-o preotul inainte. Nici eu nu am fost de acord cu scufundatul lui Matei in cristelnita cu tot cu cap, mai ales ca el facea spasmul hohotului de plans (la suparare mare, din plans se bloca respiratia si se invinetea pt ca nu respira secunde bune), iar preotul a fost de acord si nu l-a scufundat cu capsorul in apa.

Nu-mi amintesc ce mai voiam sa zic, revin...

Ah, sa nu uit, am vorbit ieri la Giulesti cu o proaspata mamica si mi-a spus ca nici aici nu au vaccinul BCG, cel care se face la 2 zile de la nastere (pt TBC) si de fapt nu exista in nicio maternitate, a fost retras de cei de la Cantacuzino si cica nu l-au mai produs de cateva luni, se pare ca s-ar apuca sa-l faca din aprilie. Asa ca daca puteti sa va interesati si voi, mai ales fetele care nasc curand, ca cica nu se mai gaseste oricum in tara, trebe comandat din afara, sa nu stea bebeii fara vaccin. Va spun si eu ce-am aflat, poate ajuta, vad ca si Nico tot asta stie de la Medlife...
Sabina, tu stii ceva de asta?, ma gandesc ca tu esti informata de obicei, plus ca nasti curand..

Revin mai tarziu, fetelor, o zi frumoasa[flo]

Ups, si am intrat si noi de azi in saptamana 36[olala][olala]. Doamne, mai e asa putin...Imi dau seama ce tre sa fie la Sabina de emotii..







Sorana, mami de Matei (21.02.2008) si [gravired]35+ Tudor

#10
R.Cata

R.Cata

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 333 mesaje

Postat 31 martie 2010 - 13:37

Nana draga, pe cutie scrie deltababy.eu iar firma importatoare sfinx bebe. Eu am dat mai putin pt ca am luat-o de la Expo baby. Dar vad ca si la ei pe site e tot 85 lei, cu cat gasisei si tu.

Acum chiar plec....ca ma prinde noaptea-n sat [:D]



Catalina, [gravi] 36+ cu domnisoara Miruna




Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Placenta anterioara

    Deutzuk
    - Ieri, 19:37

  • Emotia primului test pozitiv

    Andrevvv
    - Ieri, 19:12

  • Anuntul sarcinii

    FloreClau
    - Ieri, 18:44

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Ieri, 15:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -