Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Jurnalul unei "Homeschooling mom"


338 raspunsuri la acest subiect

#331
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 30 octombrie 2020 - 13:29

Lui Ale ii lipseste doar 1 curte si-un catel, eventual 1 pisica. 

 

edit. 

eu va inteleg pe toti, noi cei de pe forumul asta cel putin, ne preocupam de copii si vrem sa invete, eu ii vad ca toti copiii s-au adaptat la scoala on-line. 

Singurul mare minus este lipsa miscarii fizice.

Cu restrictiile astea mi-e teama si s-o trimit singura la plimbare, colegii nu prea sunt deschisi la plimbari pe-afara, nepoata e la internat consemnata pana in decembrie, asa ca raman doar eu sa ma plimb cu ea. 


Editat de dana vio, 30 octombrie 2020 - 13:33 .


#332
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 31 octombrie 2020 - 22:10

Pai stai ca si in online e aceeasi materie, nu s-a redus.

Mie mi se pare usor comic cum toata lumea plange dupa scoala si insista pe predarea grozava de la clasa fizica, cand pana acum plangeau ca materiile sunt stufoase si pline de cunostinte inutile. 

Nici cu prea multa materie nu-i bine, nici cu mai putina nu e bine.  [fri]



#333
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 31 octombrie 2020 - 22:34

Mie cu fetele si scoala online mi-e uneori greu la romana, cand ma intreaba "ce figura de stil e aici?", "din silaba asta, care e vocala si care e semivocala?", toate notiunile de fonetica, pe care le mai stiu, dar asa mai vag: diftong, triftong, hiat... stiu ce sunt, dar de ex. eu nu mai stiam ca ea din cuvantul Ceas nu este diftong pt ca exista acolo un grup de litere "ce". Amanuntul asta pur si simplu nu l-am mai tinut minte de acum 25-30 de ani cand eram eu in gimnaziu. Si nestapanind totul la perfectie, mi-e teama sa nu le raspund ceva aiurea si sa ramana cu idei gresite. Cand era scoala fizica, parca se lamureau mai bine lucrurile la clasa, nu stiu.... nu aveam o asemenea avalansa de intrebari.

 

Unde ma mai omoara scoala asta este la biologie. Mi se pare ca fac niste lucruri extrem de grele pt varsta lor, cu o gramada de denumiri si insiruiri complicate de organe si de procese, de ex: neuroni, sinapse, stimuli nervosi, cortex cerebral, cerebel, trunchi cerebral, cate sinapse sunt nu stiu unde, substanta alba, cenusie (astea sunt alea simple pe care le-am retinut eu :))) )...  Anul trecut stiu ca discutam despre sistemul excretor: rinichi, uretere, vezica, uretra si procesiul de mictiune, eliminare... . Despre fiecare insa erau scrise multe alte lucruri, alcatuire... chestii pe care eu le-am citit o data cu copiii, din manual, dar pe care le-am uitat. De ex. parenchimul renal (care nu mai stiu ce e, unde e si ce face:) )

 

In rest, cu matematica, ma descurc (dar explica si profii destul de bine), fizica - ok, la chimie - asa si asa... istorie, geografie - muuult mai accesibile decat biologia... La tehnologie o gramada de proiecte pt copii si parinti :)))



#334
AdiS

AdiS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 31 octombrie 2020 - 23:50

Fii-miu este in online de 3 saptamani. Probabil vor ramane pana in primavara. Recunosc ca sper sa fie asa.

 

Inainte de pandemie, scoala era balacarita de multa lume, acum avem amintiri romatice din acea vreme. Inainte profesorii erau cei care nu stapaneau copiii etc.etc. Acum stau acasa la parinti si surpriza, nu mai sunt problema profilor. [:)]

 

Acum in online:

1. Educatia -- este la fel. In cazul nostru. Nu imi fac iluzii ca ar fi mai grozava decat inainte si nici invers. La el nu cred ca statul in clasa ii lamurea mai multe lucruri decat online. Ba mi se pare ca participa mai mult la lectii in online decat atunci cand era in clasa desi uneori ma scot din sarite hlizelile lui. Sta pe "mute" si se hlizeste. Mie imi zice ca e pauza.

2. Socializarea - Ii lipseste clasa, ii lipsesc can-can-urile de la scoala sau din timpul orelor. O combate cu iesiri de vineri seara dupa ore si/sau in we dar e clar, mai putina socializare. Mai are un club de dezvoltare personala care se desfasoara face-to-face si de unde se intoarce epuizat. (ce ma bucur! ca de altfel, scoala nu pare sa il epuizeze.)  Socializarea o mai combate cu WhatsApp, Discord si jocuri multiplayer. Mdah ....

3. Supraveghere -- e acasa, stau cu ochii pe el. :D I-am si spus daca nu e atent la ore imi mut biroul la el in camera. Cand da drumul la camera in ore, incep sa ma stramb in spatele lui ca sa il fac de ras. Face ochii maari ... si isi vede de viata lui. Eu raman cu vorbele...

4. Miscare -- e o problema pentru mine personal, pentru el ca ma preocupa statul pe scaun al lui. Deocamdata se combate cu trezit de dimineata si mers la alergat (copchilu'. ca eu mai dorm 1/2h dimineata dar el si tata-sau sunt de fel matinali). Sa vedem ce pune in loc cand o da gerul.

 

Ah! si ii mai spun sa se ridice de pe scaun in pauze, sa iasa pe afara => ca sa isi aeriseasca podoabele.



#335
AdiS

AdiS

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 01 noiembrie 2020 - 00:00

Materia de scoala:

Zilele trecute am auzit-o pe ministra invatamantului pe TVR1 ca in Noiembrie pregatesc un revamp al orelor si materiilor de curs a.i. orele sa fie mai scurte si materia mai aerisita. Sper, Sper! sa fie asa. 

 

Stilul de predare in online ar trebui modificat, sa se bazeze mai mult pe referate, (zic de liceu), pe studiu individual, sa le dea link-uri de material didactic prezentat atractiv pe care sa il discute la ore. Sunt multe canale youtube cu subiecte de istorie, geografie, biologie. Zic de astfel de ore pentru ca aici pur si simplu le dicteaza, precum in clasa.

 

Copilu' zice ca doar profa de romana face un curs interactiv, plus le da teme interesante. Si profa de engleza, desigur.



#336
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.875 mesaje

Postat 01 noiembrie 2020 - 09:10

Pai stai ca si in online e aceeasi materie, nu s-a redus.

 

Si eu am cunostinte, elevi in Bucuresti, e aceeasi materie stufoasa si on line.



#337
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.875 mesaje

Postat 01 noiembrie 2020 - 09:17

Cand ai un copil-doi, mai merge. Cand ai trei-patru, trebuie sa le asiguri materiale, spatiu cu liniste, internetul sa functioneze. 
Si cum scrie Monica, de la un anumit nivel e f greu sa suplinesti toate materiile. Sau poti sa le explici teme, sa mai studiezi, dar nu poti sa predai materia. Cel putin la noi asa a fost. 
 

La astea se adauga lipsa miscarii, sportului, librarii inchise, biblioteci inchise, lipsa socializarii si a jocului cu prietenii/colegii. 
 

Ma bucur ca sunt si tari care gestioneaza ok valul doi si au decis sa nu inchida scolile.



#338
Judoka02

Judoka02

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.875 mesaje

Postat 01 noiembrie 2020 - 09:20

2. Socializarea - Ii lipseste clasa, ii lipsesc can-can-urile de la scoala sau din timpul orelor. O combate cu iesiri de vineri seara dupa ore si/sau in we dar e clar, mai putina socializare. Mai are un club de dezvoltare personala care se desfasoara face-to-face si de unde se intoarce epuizat. (ce ma bucur! ca de altfel, scoala nu pare sa il epuizeze.)  

 

Daca este carantena  atunci socializarea e zero, n ar trebui sa fie nici iesiri de vineri, nici club de socializare. 



#339
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 01 noiembrie 2020 - 09:49

Pai stai ca si in online e aceeasi materie, nu s-a redus.

 

Suntem la subiectul de homescooling, despre asta era vorba. 




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -