Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Jurnalul unei "Homeschooling mom"


338 raspunsuri la acest subiect

#321
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 28 octombrie 2020 - 13:05

 

 

ultimul lucru de care am nevoie zilele astea e sa incerc sa explic matematica unui adolescent care crede ca stie tot, si faptul ca nu ii iese problema e doar o conspiratie universala :))))

 

de acord 150% :))))



#322
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 29 octombrie 2020 - 11:20

Si eu sunt de parere ca scoala in sistem fizic este cea mai buna solutie. Online-ul nu inlocuieste decat partial ceea ce ofera scoala fizica (adica e ceva mai mult decat nimic). Profesorul are alta autoritate asupra copilului fata de parinte. Plus metoda padagogica de introducere, explicare si consolidare a unei notiuni. Noi parintii puteam doar sa ii completam pe profesori acasa, nu sa-i inlocuim. 

Eu sper sa se tina cont ca invatamantul este un domeniu esential, care trebuie sa functioneze chiar si in timp de pandemie (care se pare ca va fi de durata). Toate tarile europene vad ca fac eforturi in a tine scolile inchise, chiar daca aplica lockdown (Franta, Germania), numai in Ro se inchid rand pe rand (cand sare pragul de 3/1000) :((((



#323
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 30 octombrie 2020 - 05:00

Am citit azi la stiri ca primarul toronto-ului (intr-o forma modificata de lock-down) considera un plan de redeschidere a gyms, pe motivul ca nu doar covid tine de sanatatea publica, ci si mental health a residentilor

 

good public health policy is about more than just preventing the spread of the novel coronavirus.

 

 

aleluia!



#324
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 30 octombrie 2020 - 05:02

nu ca as locui in toronto, dar viatza si problemele nu se reduc la covid si preventia lui.

 

ma incurajeaza sa vad ca oamenii incep sa gandeasca dincolo de asta. 



#325
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.969 mesaje

Postat 30 octombrie 2020 - 07:10

Pe mine nu ma deranjeaza chiar deloc scoala on-line, imi convine mai mult s-o stiu safe acasa, dar la copiii din clasa lui Ale vad ca se descurca toti la fel ca si pana acum. Cine invata in scoala fizica invata si acum in on-line.

De profi mi-e mai mila, imi dau seama ca nu e chiar simplu ptr ei. 

Imi pare rau doar ca s-a inchis bazinul si nu se mai face polo, partea de miscare fizica / efort fizic sustinut este o mare problema ptr noi. 



#326
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 30 octombrie 2020 - 10:23

Iti dau dreptate aici, cam asa gandesc si eu. E drept ca sars-cov2-ul este un virus periculos, de care trebuie si incercam sa ne ferim respectand indicatiile autoritatilor + masurile noastre proprii de preventie, insa problemele lumii nu incep si nu se termina cu acest virus. Lupta asta surda in care principalul obiectiv este "sa nu luam virusul" este destul de obositoare si cu consecinte asupra phisicului populatiiei, mai ales ca pandemia pare a fi una de durata, de inca 2 ani sa zicem. 

Deja lucuri esentiale pt oameni au ajuns acum un lux: mersul la scoala, practicarea sportului, intalniri in familie, tratarea unor afectiuni cronice sau nu, non-covid (ca au fost multe probleme si in aceasta zona, amanari, anulari, decalari din cauza covid19). 

nu ca as locui in toronto, dar viatza si problemele nu se reduc la covid si preventia lui.

 

ma incurajeaza sa vad ca oamenii incep sa gandeasca dincolo de asta. 

 

Dana, in linii mari ai dreptate ca cei care invatau si isi vedeau de treaba la scoala, fizic, isi vor vedea de treaba si in online. Doar ca... sunt si diferente (in sens negativ pt online): lipsa interactiunii face-to face (fie si mascati) elevi profesori, copiii intre ei (sunt si ei prieteni, au nevoie de socializare - bineinteles "cu cap" in perioada asta), copiii pot fi mai bine evaluati la scoala fata de online, inteleg mai bine explicatiile la clasa, in online mai apar distorsiuni "nu se aude", clasa trebuie sa astepte, apar multi timpi morti. Plus privitul ochi in ochi, si profesorul are o imagine reala a clasei, simte altfel unde trebuie sa mai insiste la predare, lucrul la clasa, cand ies copiii la tabla rand pe rand, vede ce probleme apar si mai reia/repeta unele lucruri... in fine, chestii mai greu explicabile, dar care se simt. Plus normalitatea aia a lor, ca mai ies din casa, fie si pe drumul casa-scoala... Plusul onlineului (singurul) este intr-adevar, risc zero de a lua virusul de la scoala.


Editat de monicabo, 30 octombrie 2020 - 10:30 .


#327
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.969 mesaje

Postat 30 octombrie 2020 - 10:50

Mie mi se pare usor comic cum toata lumea plange dupa scoala si insista pe predarea grozava de la clasa fizica, cand pana acum plangeau ca materiile sunt stufoase si pline de cunostinte inutile. 

Nici cu prea multa materie nu-i bine, nici cu mai putina nu e bine.  [fri]



#328
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 30 octombrie 2020 - 12:42

Dana, ma bucur pt voi, daca online vi se potriveste. nepoata mea chiar a dat lovitura cu scoala online... i se potriveste suuper bine.

 

daca ajungem si noi inapoi la online, om trece si peste asta din nou. sincer, as prefera insa sa nu ajungem acolo



#329
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 30 octombrie 2020 - 12:52

Cred ca inainte de toate necazurile mai mici, mai mari aduse  de scoala online, matematica aduce cele mai groaznice inccercari, stresul suprem pentru parinti si copii.



#330
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 30 octombrie 2020 - 12:56

sincer.. la noi la mate e cel mai usor. profesorii explica bine si au timp sa aprofundeze. mai greu e la istorie, geografie, biologie, unde e mai mult de explicat si mai mult de invatat apoi. 




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -