Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Jurnalul unei "Homeschooling mom"


338 raspunsuri la acest subiect

#311
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 17 decembrie 2011 - 02:17

Citat:
citat din mesajul lui freedelia
As vrea sa ne intoarcem la home school... Mamicile care faceti homeschool, ce activitati speciale de Craciun faceti, academic si extra? Noi anul asta, din cauza sarcinii care ma tine mult in par, fara vlaga, nu am facut prea multe. Nu am mers la colindat, nu aau paeticipat in programul de Craciun de la Biserica, John a avut un program chiar ieri cu scoala unde merge part time, a fost chiar dragut, dar imi pare rau ca Jodie nu a facut nimic artistic anul asta. Am participat la unprogram care se numeste The Giving Tree -- am luat doua pungi goale, fieare cu datele unui copil orfan (varta, inaltime, hobbyuri, preferinte, etc) si am mers si am umplut pungile. Copiii au ales, haine, jucarii, rechizite. Dar nu am mers personal sa ducem ungile, ci se colecteaza in mai multe locurimsimse duc la orfelinate toate impreuna. Joia ce vine, avem cativa copii invitati sa faca, impreuna cu copiii nostri, sarmale. O sa recapitulam atuncimpovestea Craciunului, ii pun pe ei sa povesteasca, ca sunt mari, toti 6-8 ani si deja cred ca sunt capabili sa spuna povestea cu o gramada de detalii, fiecare ce isi aminteste. Poate vom face si Chritmas cookies, sa vedem cum mai simt. Altceva? Art activities? Ceva mess free, ca am mai spus ca nu imi place deloc arta si cu at e mai messy, cu atat mai mare mi e disconfortul...Delia, [gravi] 9+ si mami de John (11 Martie 2004), Jodie (16 Martie 2006), Jane (2 Martie 2010)POZE
art activities fara mess? nu prea e posibil.[:D] glumesc!azi la scoala am avut petrecere de Craciun.iti dau idei: -au avut niste prajiturele simple (de la mag)si ei le-au decorat cu sprinklers..crema la tub...oricum nu a fost mare mess-ul ca am pus bombonelele, decoratiunile pe o farfurie si ei isi luau de acolo si punea fiecare pe prajitura lui si apoi am facut poze si au mancat-o.-au avut niste jocuri cu un titirez si castigau puncte, altul cu unul sus-jos-apoi pe farfuri de carton au facut cu acoarele cite un mos sau bradut. -cu niste betisoare (ca cele de la inghetzata) puse in triunghi au facut ca un bradut si au lipit stickere ori decoratiuni mici.-pe o coala de hirtie colorata si-au pus palmutzele cu acoarele ...asta a fost messy.Craciun fericit tuturor!michelle

#312
flaviutza

flaviutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.498 mesaje

Postat 17 decembrie 2011 - 12:30



<<<Topic precedent




Delia, sa sti ca nu se plictisesc cei care stiu peste media, pentru ca mereu va exista ceva interesant de facut. in clasa fi-mii oricum lucreaza diferentiat cu ei, sunt impartiti in doua grupe si mai mereu vine cu tot felul de fise facute la scoala peste nivel mediu.aici depinde mult de profesori, dar asta e scoala, copiii evolueaza diferit, unii sunt mai precoce altii isi dau drumul mai tarziu , in clase exista copiii mai avansati, dar nu-i tine nimeni pe loc, stai linistita. exista cluburi de mate extra (arhimede e un exemplu) exista concursuri si din clasa patra sau a cincea olimpiade serioase.

Oricum materia este foarte grea, parere personala, cam greut ar putea sti absolut tot.

Aici sunt subiecte de clasa 1 de exemplu la mate si romana, model de fise ce lucreaza copiii care se descurca bine cu materia

http://www.concursur...I_Varianta2.pdf



http://www.olimpicii...rom1-4.6.1 .pdf



Nu sunt tocmai usoare, e sistem grila, daca tinem cont ca vorvim despre copii care abia invata sau au invatat sa citeasca

#313
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 07 octombrie 2020 - 17:34

ce subiect fain si actual. Chiar luni avem o emisiune LIVE despre homeschooling.

#314
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 20 octombrie 2020 - 23:56

ce subiect fain si actual. Chiar luni avem o emisiune LIVE despre homeschooling.

felicitari! [flo2]

 

nu pot sa nu remarc transformarea...acum citiva ani homeschoolul era vazut ca ceva negativ...si multa lume era impotriva.



#315
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.937 mesaje

Postat 24 octombrie 2020 - 03:44

E de inteles transformarea de atitudine fata de homeschooling, daca nu era pandemia nu cred ca ar fi fost atat de in voga.

 

Ca profeosara la o scoala publica, nu il sustin decat in cazuri foarte speciale, cand copilul nu poate fi integrat in comunitate din motive obiective, familii care calatoresc, motive medicale serioase, etc.

 

Criza sanitara prin care trecem l-a facut o optiune.

 

Mie mi se pare o munca foarte serioasa pentru parinti, pentru ca nu se poate face oricum, trebuie respectate programele scolare, procurat material, facute evaluari. Nu stiu cati parinti, chiar lucrand de acasa sau mame (tati?) casnice/casnici sunt pregatiti pentru asa ceva. Desigur se pot pregati, informa `din mers si trebuie sa fie foarte motivati sa o faca, sa fie convinsi ca e solutia cea mai buna pentru copii lor.

 

Multi critica acum in Romania scoala online, ca nu e de calitate, nu e securitara, efectele negative ale timpului petrecut in ecrane, etc.  Cati din acesti parinti se pot inhama la homeschooling, insa, nu stiu. Am vazut tendinta parintilor de copii de pregatitoare sau clasa intai de a minimiza rolul invatatoarelor, de genul, ei, litere si cifre pot sa-l invat si eu acasa foarte bine. Eu predau  la pregatitoare dupa ce am predat ani buni si la gimnaziu si la liceu si pot sa spun ca a lucra cu cei mici inseamna mult mai mult decat trasat si buchisit litere. Latura abilitatilor sociale este una din cele mai importante in traseul scolar si in viata, ulterior, al unui copil si din pacate nici online-ul nici homeschoolingul nu o pot dezvolta ,mai ales in contextul actual.

Am anul asta elevi, copii la primul contact cu scoala, care nu stiu sa se joace impreuna, sa imparta jucariile, sa traiasca pur si simplu impreuna. La noi scolile sunt inca in prezenta fizica. Ni s-a spus sa nu avem asteptari academice mari de la copii anul asta si sa ne axam mai mult pe afectiv si social, si asta facem. 

 

Nu vad ce ofera in plus homeschoolingul in perioada asta, in afara probabil de un sentiment de securitate a copilului, pentru unii parinti.



#316
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 24 octombrie 2020 - 21:58

Asa este, iti dau dreptate, f multi parinti pun accent numai pe sanatatea fizica a copiilor (adica sa nu contracteze virusul sarv cov 2) si ii vor acasa, in online, cat mai mult. Pana trece pandemia de tot, daca se poate. Dar intrebarea este: cand va trece pandemia? Sunt voci care spun ca trebuie sa invatam sa traim cu virusul printre noi, ca pandemia poate dura inca 2-3 ani. Nu poti sta izolat in online inca 2-3 ani de acum incolo.

Trebuie sa iesim din perioada asta si sanatosi dpdv Covid 19, dar si normali la cap, ca sa zic asa, fara probleme emotionale, sociale, educationale, depresii, cauzate de aceasta izolare extrema, de teama covid19 (temere justificata, nu zic nu, doar ca viata mai trebuie sa mearga inainte cu tot ce prespune asta, adica si cu educatie, invatarea deprinderilor sociale etc)

 

Sunt o gramada de parinti pe FB care intr-adevar, spun ca se ocupa ei de copil acasa o vreme, sa vor citi cu ei, ca ii invata literele si cifrele, matematica si ca socializarea si relatiile interumane "live" nu-si au locul in aceasta perioada si mai pot astepta.



#317
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 27 octombrie 2020 - 18:52

felicitari! [flo2]

 

nu pot sa nu remarc transformarea...acum citiva ani homeschoolul era vazut ca ceva negativ...si multa lume era impotriva.

Din contra eu cred ca acum mulți care poate cochetau cu homeshoolingul s-au convins ca nu e de ei. Iar cei care credeau ca e ceva negativ (nu cred ca negativ e termenul corect) experiența asta nu a făcut decit sa le confirme convingerile. In UK homeschooling-ul nu e nicidecum in voga, părinții nu au știut cum sa-și trimită mai repede copiii la școala.



#318
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 28 octombrie 2020 - 08:52

Eu cred ca datorita acestei pandemii, multe lucruri se vor schimba ca abordare. Si multe modele clasice se vor adapta - de aceea cred ca si scoala se poate face in regim mixt - unele zile acasa, unele la scoala.



#319
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 28 octombrie 2020 - 10:14

Eu cred ca datorita acestei pandemii, multe lucruri se vor schimba ca abordare. Si multe modele clasice se vor adapta - de aceea cred ca si scoala se poate face in regim mixt - unele zile acasa, unele la scoala.

 

eu ma indoiesc amarnic ca e un model de urmat. scoala fizic, in prezenta profesorului, este de neinlocuit. nu mai vorbesc de zonele in care nu exista dotari. poate o fi posibil la facultate. in rest, nu.



#320
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 28 octombrie 2020 - 12:59

Sincer, dupa ultima mea incercare de a scoli un adolescent in plina manisfestare, daca ajungem iar la scoala acasa online, ii las in plata domnului. repetenti sa ramana :)

 

ultimul lucru de care am nevoie zilele astea e sa incerc sa explic matematica unui adolescent care crede ca stie tot, si faptul ca nu ii iese problema e doar o conspiratie universala :))))




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -