Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Jurnalul unei "Homeschooling mom"


338 raspunsuri la acest subiect

#21
greieras

greieras

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 976 mesaje

Postat 12 noiembrie 2011 - 17:54

Diamat, Katya multumesc. [:)]



Gloria si Eva (22 dec. 2004)





Vara 2011





Evil thrives when good men do nothing











#22
greieras

greieras

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 976 mesaje

Postat 12 noiembrie 2011 - 18:02

Citat:
citat din mesajul lui diamat
greieraseu te urmaresc cu interes. noi ne pregatim de un HS mai nestructurat, US ar fi perfect.
Diamat cum ai aflat de homeschooling, si ce te-a facut sa iei hotararea sa o faci? Vei folosi materiale romanesti sau din strainatate?Gloria si Eva (22 dec. 2004)Vara 2011Evil thrives when good men do nothing

#23
Anne45

Anne45

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 629 mesaje

Postat 12 noiembrie 2011 - 22:54

Interesant ceea ce spui tu aici , dar eu sunt un pic nelamurita .Tu zici ca foaia matricola o faceti voi, si ca sunteti luati in considerare ca scoala privata , ca sa spun asa in zona unde locuiti , Ce sanse are fata ta sa fie acceptata intro institutie prestigioasa , si in acest caz ma refer la universitate , daca a facut scoala cu mama si tata?
Mie nu mi se pare o chestie normala , si nu poti sa ma contrazici cu chestia de "spalarea creierului in scoala" -vis-a- vis de anumite conceptii. Si noi am trait in comunism , am fost inbuibati cu doctrine , care mai de care de-a lungul timpului etc , si slava domnului am reusit in ciuda incercarilor de "imbecilizare ".

https://picasaweb.go...CMS3__KHyIr72AE



#24
greieras

greieras

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 976 mesaje

Postat 13 noiembrie 2011 - 01:23

Citat:
citat din mesajul lui Anne45
Interesant ceea ce spui tu aici , dar eu sunt un pic nelamurita .Tu zici ca foaia matricola o faceti voi, si ca sunteti luati in considerare ca scoala privata , ca sa spun asa in zona unde locuiti , Ce sanse are fata ta sa fie acceptata intro institutie prestigioasa , si in acest caz ma refer la universitate , daca a facut scoala cu mama si tata?Mie nu mi se pare o chestie normala , si nu poti sa ma contrazici cu chestia de "spalarea creierului in scoala" -vis-a- vis de anumite conceptii. Si noi am trait in comunism , am fost inbuibati cu doctrine , care mai de care de-a lungul timpului etc , si slava domnului am reusit in ciuda incercarilor de "imbecilizare ".https://picasaweb.google.com/102421590206055963392/15Ottobre2011FotoGiuliTunsulica?authkey=Gv1sRgCMS3__KHyIr72AE
Anne45 eu nu incerc sa conving pe nimeni de nimic. Eu expun motivele pentru care noi, in particular am ales sa facem homeschooling. De fapt am atins doar unul sau doua pana acum, pentru ca lista este foarte mare. Aici discutam despre o alternativa educationala care da rezultate excelente. Iti recomand sa citesti blogul pe care l-a recomandat Patou la pagina 2 pentru ca l-am gasit excelent. Acolo exista si o lista de carti exceptionale, care daca ai sansa sa le citesti (nu toate dar macar 1-2)te vor provoca si sunt convinsa te vor schimba. Nu trebuie sa-ti scoti copilul de la scoala, dar trebuie sa vezi scoala asa cum este ea in realitate, de multe ori nu in interesul copilului. Si, da, in fiecare an mii de tineri care au facut scoala acasa sunt acceptati in Universitati in toata lumea. Sunt Universitati de prestigiu (cel putin aici in Statele Unite) care rezerva locuri pentru astfel de copii, pentru ca ii considera speciali. Sunt o gramada de copii cu 10 pe linie care nu intra in aceste universitati pentru ca la admitere notele nu sunt cele mai importante. Si are sens. Este ca si cum ar veni sa aplice la cel mai bun liceu din Romania un copil cu 10 pe linie din Satul X si unul care a terminat cu 9,25 cea mai buna scoala din tara. Pe care il alegi? Daca vrei sa sti cum fac Universitatile de prestigiu iti recomand sa-l citesti pe John Taylor Gatto (Weapons of mass instruction). Alegerea educatiei copiilor tai este a ta, dar macar va fi una informata.Am cunoscut tineri care au intrat la Universitate la 15-16 ani si au terminat-o in 2 ani. Nu te opreste nimeni daca esti bun. Pot tinerii din Romania sa faca asta? Ar castiga ani pretiosi din viata. Patou multumesc mult pentru site-ul pe care l-ai postat. Este excelent si ma bucur sa vad ca incet, incet, rotile se misca si procesul este ireversibil. Orbii incep sa vada. Gloria si Eva (22 dec. 2004)Vara 2011Evil thrives when good men do nothing

#25
patou

patou

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 943 mesaje

Postat 13 noiembrie 2011 - 01:44

Diamat, Katya [flo]



greieras tare ma bucur ca ti-a placut site-ul. cand ma apuca indoielile mai arunc cate o privire pe acolo si prind curaj [:)]













pe cont propriu



#26
Anne45

Anne45

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 629 mesaje

Postat 13 noiembrie 2011 - 02:00

Eu nu vreau sa polemizez pe aceasta tema . Acum ca ai spus ca nu este nevoie sa scoti copilul din scoala dar poti sa-i oferi informatii suplimentare pe alte cai -asta este alta treaba.
Parintii au obligatia de a oferi copiilor informatii cat mai variate , complexe , puncte de vedere idei. Insa tu ai spus la inceput ca vrei sa dai copilului tau valorile voastre , ceea ce voi credeti ca parinti , ca este necesar in dezvoltarea sa , in formarea sa ca personalitate , ceea ce mi se pare un pic ciudat . Nu duci copilul la scoala pentru ca , se studiaza ceva ce nu-ti place , dar la randul tau , ii furnizezi ceea ce TU consideri ca este bine pentru el.
Eu cred ca educatia se face doar de catre cadre specializate .
Si eu pot sa spun ca-mi educ copilul,dar suntem departe de asta . Ai macar o specializare in pedagogie , ai facut macar liceul pedagogic .Sti cum se alcatuieste o programa ? Este usor sa ne uitam pe internet, sa ne inspiram dar cand nu avem o baza eu cred ca este foarte greu , daca nu imposibil Nu trebuie sa ne imbatam cu apa rece ca cel care studiaza acasa este mai bun ca unul care si-a tocit coatele pe bancile unei facultati.
Si am sa mai adaug o singura chestie , educatia copiilor nostrii nu este cuantificabila . Orice individ cat traieste invata , ca traverseaza perioada scolii , liceul si mai departe , educatia este un proces care nu se incheie niciodata . Educatia formala este intregita de cea informala , noi ca parinti suntem datori copiilor nostri sa oferim tot ceea ce este cu adevarat important .
Scuza-ma , m-am intins cam mult.
Nu mai am nimic de adaugat.

https://picasaweb.go...CMS3__KHyIr72AE



#27
greieras

greieras

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 976 mesaje

Postat 13 noiembrie 2011 - 04:49

Anne45 tocmai pentru ca vreau ca fetita mea sa primeasca o educatie solida, am ales homeschoolingul. Definitia educatiei este: ansamblul de masuri aplicate in mod sistematic in vederea formarii si dezvoltarii insusirilor intelectuale, morale, sau fizice ale copiiilor. Copiii sunt niste fiinte complexe, iar scoala nu le ofera in general decat o forma de educatie intelectuala sablon. Fiecare copil este unic, cu talente, interese, preocupari, probleme personale si ritm de absortie al informatiei diferit.



Acum pentru ca tot ai mentionat programa. Cum am mai spus sunt zeci de programe facute special pentru homeschoolers. Ele sunt facute de pedagogi cu experienta, profesori care la randul lor au ales sa-si educe copiii acasa (hm, oare de ce?). Am sa trec cu vederea faptul ca ma subestimezi, desi nu ma cunosti. Te simti cumva atacata de postarile mele, desi ele nu sunt intentionate ca un atac la persoana.



Programul pe care l-am ales noi in particular a fost indelung studiat de mine si sotul meu. Noi am citit in prealabil aproape toata materia si bazat pe personalitatea fetitei, interesele ei, si modul in care ea este cel mai bine stimulata am hotarat. Programa este superioara programei din scoala publica.



Nu vreau sa-mi duc copilul la scoala pentru ca anii acestia sunt ani formativi foarte importanti. Vreau sa invete de placere, nu pentru o nota, sa aibe libertatea sa puna intrebari, sa ma bombardeze cu pareri personale, sa ma contrazica, sa invete autodisciplina, sa aiba timp pentru interesele proprii, sa avem timp sa dezbatem, sa cercetam impreuna pana ne lamurim, sa descoperim impreuna lumea in care ea va trai, sa petreaca timp pretios in prezenta adultilor care o intereseaza si o fascineaza si de la care are ce invata. In scoala ar fi pusa intr-o clasa in care sunt copii cu care in viata normala in veci nu as lasa-o sa interactioneze, pentru ca ar fi in detrimentul ei. Eu am crescut-o si educat-o cu succes pana acum, si vreau si pot sa o fac si in continuare. Grupurile in care se invarte sunt cunoscute si aprobate de mine. Ar fi multe altele de spus, dar si eu ma opresc.



Pentru toti cei care citesc as vrea sa va rog, ca un exercitiu, cand aveti timp, sa va intoarceti un pic in timp si in cuvinte simple sa descrieti cum vedeti acum, cu ochii de adult si parinte, experienta voastra in scoala. Nu ma intereseaza asa de mult partea academica, cat cea emotionala.



Gloria si Eva (22 dec. 2004)





Vara 2011





Evil thrives when good men do nothing











#28
patou

patou

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 943 mesaje

Postat 13 noiembrie 2011 - 05:30

Citat:
Eu cred ca educatia se face doar de catre cadre specializate .




Eu as afirma contrariul. O persoana care e foarte specializata intr-un domeniu nu are neaparat disponibilitatea si rabdarea de a se cobori la nivelul celor pe care ii invata. Sau chiar programa pe care o elaboreaza poate fi prea abstracta.



Eu am facut greseala sa incerc sa urmez manualul de clasa intai si dupa cateva incercari am dedus ca nu sunt in stare sa-mi invat copilul sa citeasca (in franceza). Dupa ce am lasat balta programa si i-am explicat dupa o metoda imprumutata din diferite carti am reusit sa-l invat sa citeasca intr-o saptamana. Aproape ca nu m-a crezut nimeni! [:)]



De ce oare ar fi o persoana specializata mai apta decat mine sa-mi invete copilul sa citeasca? Si eu stiu sa citesc si sa scriu [:)] Si probabil multi parinti care aleg HS au studii superioare unui liceu pedagogic (necesar unei invatatoare)



Si nu in ultimul rand manualele scolare se aleg pe criterii financiare. Cum s-ar spune e o loterie. Ai sansa sa nimeresti un manual bun sau unul foarte prost. de ce as juca la aceasta loterie? (ca sa nu vorbesc despre loteria de a avea o invatatoare buna sau una mai putin buna... ca oameni sunt sunt si ele si nu toate au ales meseria respectiva din pasiune)













pe cont propriu



#29
flaviutza

flaviutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.498 mesaje

Postat 13 noiembrie 2011 - 12:29

Citat:
citat din mesajul lui greieras



Pentru toti cei care citesc as vrea sa va rog, ca un exercitiu, cand aveti timp, sa va intoarceti un pic in timp si in cuvinte simple sa descrieti cum vedeti acum, cu ochii de adult si parinte, experienta voastra in scoala. Nu ma intereseaza asa de mult partea academica, cat cea emotionala.



Gloria si Eva (22 dec. 2004)





Vara 2011





Evil thrives when good men do nothing



















Experienta mea scolara? Imi aduc aminte cu placere de anii de scoala, mai putin de invatatoarea din primara era prea severa.In rest, numai amintiri placute. Invatat, olimpiade peste olimpiade la care ma duceam cu placere, apoi distractiile in anii mai mari, balurile bobocilor, un chiul mic la ora de sport , prieteniile, discoteca de vineri seara daca veneam cu carnetul plin de 10, excursiile si taberele unde n-am ratat una,olimpiada nationala la franceza unde ma chinuiam sa ma calific mai mult pentru luna aia libera de la scoala si pentru chefurile de le trageam echipa judeteana dupa, indiferent ce loc ocupam, o saptamana dupa ne mutam in casa de la tara a unui baiat din gasca si ne faceam de cap, pizza, nebunii, gratare...viata nene, as lua-o imediat de la capat!

A, ca mai era vreun nebun de profesor batut in cap ....ce treaba aveam noi? cainii latra, caravana trece.Unuia din asta i-am pus dulcolax in cafea sa ne razbunam! Ca erau si atunci pericole, droguri, copii violenti...erau, dar un copil cu o educatie solida nu se inhaiteaza cu asa ceva, isi alege cu grija anturajul.

Eram in liceu 2 fete si-un baiat din bloc in aceeasi clasa, prieteni la catarama, dormeam in weekend la cate unul din noi, faceam petreceri in pijamale pana dimineata,invatam impreuna, stateam cu orele la calculator era nebunia jocurilor, ne mai spoteam la cate o lucrare, mai un unu pentru cate un copiat micut,si tot am ajuns oameni, nu ne-a stricat scoala, din contra!

Ma rog, eu nu am prin scoala pe vremea lui Ceausescu, eram in clasa 1 la revolutie.

#30
patou

patou

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 943 mesaje

Postat 13 noiembrie 2011 - 17:54

flaviutza,



ai putea spune ca pentru toti colegii tai de clasa scoala a fost o poveste la fel de frumoasa ca pentru tine? n-au existat printre ei copii care erau marginalizati? sau care erau mereu ironizati?



















pe cont propriu




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -